Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk ve Bilgisayar Yazılımları Avukatlık Bürosu Programları, İçtihat ve Mevzuat Programları, UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi). Hukukla ve hukukçularla ilgili her türlü bilgisayar yazılımlarına dair sorular, program incelemeleri ve sohbetler

Ücretsiz Online Avukat Otomasyonu Hakkında , Öneri Ricası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-03-2010, 17:28   #1
Ahmet Coşkuner

Varsayılan Ücretsiz Online Avukat Otomasyonu Hakkında , Öneri Ricası

Merhaba,

Öncelikle belirtmek isterim ki bu bir reklam konusu değildir, bahsi geçecek web sitesi henüz açık değildir ve avukatlarımızdan gelecek önerilerle en iyi halini almadan yayına girmeyecektir.

Konumuzu açmaktaki temel amaç, inşallah yakında hizmete sunacağımız ücretsiz ve online avukat / hukuk büro otomasyonu web sitemizin daha iyi ve kullanışlı olması için önerilerinize başvurmaktır.

Türk Hukuk Sitesi'nin Bilgisayar Yazılımları bölümünde hukuk büro, icra programlarıyla ilgili bir takım şikayetler belirtiliyor.

Ancak işin üzücü yanı, avukatlarımız bu sorunları farkettiklerinde ödemeyi yapmış oluyorlar ve maalesef bu da ağır bir maddi yük olarak karşımıza çıkıyor.

Biz, bu programlarla aynı görevi yapabileceğini umduğumuz sistemimizi ücretsiz yayına sokmak niyetindeyiz.

Çalışmalarımızı internette ücretsiz olarak avukatlarımızın sunduğu access, excel gibi ortamlarda işlenmiş amatör takip dosyalarındaki özellikleri baz alarak hazırladık. Bu dökümanları hazırlayanlar avukatlar olduğu için, ihtiyaçların tespitinin daha doğru yapılabileceğini düşündük.

Sistemimiz büyük oranda tamamlandı ve biz bu sistemimizin siz avukatlar açısından kullanışlılığını ölçebilmek için, sizlerin desteğini, önerilerini rica ediyoruz.

Sistemimiz Neleri İçeriyor?

Sistemimizde avukatlarımızın ihtiyaç duyacağını düşündüğümüz her özelliği eklemeye çalıştık.

Neler Var?
+ Dava Dosyaları
+ İcra Dosyaları
+ Muhtelif Dosyalar (Kendi bilgisayarınızdan dosya yükleme özelliği)
+ Müvekkil Takibi
+ Açıklama, Harç/Masraf, Vekalet ücreti bilgileri
+ Dava / İcra dosyaları ile dosya ilişiklendirme ( bilgisayardan dosya yükleme )
+ Bilgisayardan yüklenen dosyaları internet olan her yerden indirebilerek flash bellek taşımama kolaylığı
+ Duruşma Tarihleri, Takip Tarihleri ve eklediğiniz her türlü olayın kaydını tutan, son 5 gün kaldığında sizi uyaran ayrıntılı ve kullanışlı Ajanda
+ Kasmayan, Donmayan, yüzlerce dosyayı birkaç saniyede çeken, size zaman kazandıran hızlı sistem.
+ Her türlü iletişim, web sitesi, özgeçmiş, çalışma alanları bilgilerinizi rahatça ekleyerek ziyaretçilere sunabildiğiniz ayrıntılı profil bilgileri.
+ Hukuk büronuzu sisteme ekleyerek ekip arkadaşlarınızla siteye aynı hukuk bürosu bünyesinde dahil olma özelliği.
+ Site üzerinden ziyaretçilerden mesaj alabilme (gereksiz hukuki sorular yasaklanan) özelliği
+ Hiç bir ücret ödemeden, içerik ekleyerek kazanılan "puan" sistemi aracılığıyla reklam yayınlayabilme.

Neler Yok?
Adalet Bakanlığı hem online, hem program olarak ücretsizini kullanıma sunduğu için, UYAP uyumlu icra dosyası üretebilen bir modülümüz bulunmamaktadır.

Tanıtım Videosu

Web sitesinin özelliklerine yüzeysel olarak değinen 23 dakikalık tanıtım videomuzu izlemenizi öneririz. Bu sayede sistemi daha yakından tanıyabilirsiniz.

Anasayfa
veya
http://vimeo.com/10505988

Videoyu Tam Ekran İzlemenizi Öneririz

Amacımız Reklam Değil, Öneri Ricasıdır

Tekrar belirtmek isterim ki amacımız reklam değildir, reklam olduğunun düşünülmemesi için öneriler tamamen sonuçlanana kadar web sitesini aktif etmeyeceğim.

Burada web sitemizden bahsetmemin temel amacı öneriler doğrultusunda avukatlarımıza en iyi hizmeti sunmaktır.

Sistemi Kullanarak Denemek İsterseniz

Kapalı web sitemizin alt kısmında özel kod ile giriş yapabilme bölümünü göreceksiniz.

Web sitemizi deneyebilmeleri için Türk Hukuk Sitesi üteyelerine özel ürettiğimiz özel kodu adınız ve soyadınızla birlikte sisteme girerek web sitesini kullanabilirsiniz.

Web sitesi aktif olduktan sonra üye olarak bütün bölümleri test edebilir, kullanışlılığını ölçebilirsiniz.

Türk Hukuk Sitesi İçin Üretilen Özel Kod : THS2010
Anasayfa

Önerileriniz Bizim İçin Çok Değerli

Tanıtım videomuzu izledikten veya web sitemizi canlı denedikten sonra bize vereceğiniz her öneri, sistemimizin gelişmesi için söylediğiniz her kelime bizim için çok kıymetlidir.

Umuyoruz mesleğin içinde bulunan siz avukatlarımızın ihtiyaçlarını tam olarak anlayınca, sistemin en iyi halini kullanışa sunup avukatlarımızı yüzlerce lira masraf etmekten kurtarabileceğiz.

Zaman ayırıp incelediğiniz için çok teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Ahmet Coşkuner.
Old 05-04-2010, 08:09   #2
Av.Cengiz Aladağ

Meslek sırrını korumak mümkün olmadığından ben sitenizi kullanmayacağım. İyi çalışmalar dilerim.
Old 05-04-2010, 09:46   #3
Protesto

Bu ilan bana göre de "Tüm şifrelerinizi(Banka,kasa,v.s.) online olarak bize emanet edin!" der gibi olmuş.
Old 05-04-2010, 12:57   #4
Ahmet Coşkuner

Amacımız ücretsiz bir sistemi kullanıma sunmak idi.

Yazılımcılıkla ilgilenen bir öğrenci olarak diyebilirim ki bir avukatın şahsi dökümanlarını bilmekten en ufak çıkar elde etmeyeceğim.

İnsan paylaştıkça mutlu oluyor, çıkarsız paylaşımlar yüzümüzde en kalıcı tebessümleri bırakıyor. Edindiğim bir zanaati insanları yüzlerce lira harcamadan kurtarabileceğini umduğum bir sistem hazırlamakta kullandım.

Güvensizlik sorunu aklıma geldi, o sebepten sisteme çok önemli şifrelerinizi girmenizi gerektiren bir durum eklemedim. Banka şifreleriniz de, kasa şifreleriniz de size ait olur. Web sitesi için ayrıca ürettiğiniz farklı şifre ise veritabanımızda kriptolanmış şekilde saklanır.

Herhangi bir domain whois sitesine domainimi sorgulatırsanız adım soyadım ve açık adresimi , mail adresim ve telefon numaralarımı edinebilirsiniz.

Ben iyilik amacı güden bir proje üzerinde uzun zaman uğraştım, öğrendiklerimin faydalı olduğunu insanlara faydalı olarak kendime göstermek için.

Ama hayat bizi güvensizliğe itiyor. Sistemi gören kişilerin aklında avukatlardan banka şifrelerini alıp, hepsini boşaltıp sonra whois servisinde görünen kapı adresinde tutuklanmayı bekleyen hırsız izlenimi oluşuyor.

Aklıma gelmedi mi, özel bilgilerin internette yer almasının güvenlik riski, elbette geldi.

O yüzden elimden gelen bütün önlemleri almama rağmen önceden yapılanları gördüm. İstanbul barosu adalet bakanlığının ücretsiz programını dağıttığı, ankara barosunun ücretsiz online sunduğu uyap uyumlu xml dosyası üretme servisini online olarak yıllık 100 liradan kullanıma sundu ve bunun tanıtımını yaptı.

"Adalet bakanlığının yaptığı program iş görmez" dercesine aynı servisi ücretli sundu ve avukatlar bilgilerini o siteye belirli bir ücret ödeyerek vermekten çekinmediler.

Ben daha önceden sunulmamış, yerel programları yüzlerce lira ücretle satılan bir servisi tebessüm karşılığında yayına almak istemiştim ama güzel ülkemde bazı şeyler umduğunuz gibi gelişmiyor.

Antalya barosu başta olmak üzere barolarla iletişim kurup elimdeki sistemi isterlerse kullanabileceklerini bir maddi beklentim olmadığını ileteceğim.

Kabul eden bir baro olursa belki ben beklediğim tebessümleri edinemem ama barolarımız kasalarına giren büyük paralarla kocaman bir gülümseme edinirler.
Old 05-04-2010, 16:53   #5
avzafer

Aslında şöyle olabilir;
Meslektaşlararası açık kaynak kodlu program çalışması.
Bu çalışma hem masaüstü program hem de web uygulaması için düşünülebilir. Bu bağlamda siz yaptığınız çalışmayı paylaşmayı düşünüyorsanız, konuyla ilgilenen meslektaşlara çalışmanızı gönderebilirsiniz. Onlar da sistemi daha da geliştirip katkı da bulundukça bu katkıları paylaşır, zamanla ideal bir sistem ortaya çıkabilir.Web uygulamsını herkes kendi web sunucusunda kullanabilir.
Old 05-04-2010, 19:02   #6
Admin

Sayın Ahmet Coşkuner,
Alıntı:
Yazan Ahmet Coşkuner
Ben iyilik amacı güden bir proje üzerinde uzun zaman uğraştım, öğrendiklerimin faydalı olduğunu insanlara faydalı olarak kendime göstermek için.

Ben daha önceden sunulmamış, yerel programları yüzlerce lira ücretle satılan bir servisi tebessüm karşılığında yayına almak istemiştim ama güzel ülkemde bazı şeyler umduğunuz gibi gelişmiyor.
Öncelikle belirtmeliyim ki, sitenizi test etme imkanı bulamadan bu mesajı yazıyorum çünkü denediğimde sayfanız açılmıyordu ("The server at www.avukatevi.com is taking too long to respond." hatası aldım, muhtemelen geçici bir sorundur).

Projenizin ticari bir yönü olmadığını belirtmişsiniz, beklentinizin "faydalı olmak" ve sadece "tebessüm" almak olduğunun altını çizmişsiniz, (projeyi görmeden söylüyorum) bir siteyi sıfırdan oturup kodladığınıza göre muhtemelen üzerinde bayağı düşünmüş, emek ve zaman da harcamışsınızdır ancak son mesajınızı okuduğumda "karşılıksız sadece faydalı olma" amaçlı bir HER projede olması gereken en önemli unsur olan "hayalkırıklığı ile mücadele" psikolojik faktörüne projenizde yeterli yer vermediniz mi diye düşünmeden edemedim.

İyiniyetli projeler çoğu kez kısa soluklu olur çünkü projeyi hazırlayanlar karşılarına çıkan olumsuzluklara, tepkilere vs. hazırlıklı değildir, böyle bir gelişme beklemezler, kendilerinin olumsuzla karşılaşmayı hak etmediklerini ve hedef kitlelerinin de onlar için harcadıkları zaman ve emeği hak etmediğe karar verir ve projeyi rafa kaldırırlar. Oysa bir proje ne kadar iyiniyetli olursa olsun, ona olumsuz yaklaşanlar, projeyi anlamayanlar, beğenmeyenler, sevmeyenler, eleştirenler olur. Bu gelişmeye siz tebessüm etmeyi beceremeyecekseniz, başkalarını tebessüm ettirecek iyiniyetli projelere girişmenizi hiç önermem.

İyiniyetli projeler uzun soluklu olduklarında yararlıdır. Projelerin uzun soluklu olmasının sırrı ise, proje dünyanın en iyiniyetli projesi dahi olsa, karşınıza olumsuzlukların, tepkilerin, eleştirilerin, memnuniyetsizliklerin çıkacağını bilmek, bunların projeye ayırdığınız enerjinizi tüketmesine izin vermemek, yolunuzdan dönmemek, çabuk hayalkırıklığına uğramamak ve azimli olmaktır.

Hayalkırıklığı ile mücadeleye hazır değilseniz, değerli enerjinizi ve zamanınızı "iyilik yapacağım" diye hiç harcamayın derim.

Ya da "zor" yolu seçin ve projenizin teknik ayrıntılarından önce bu psikolojik yönünü geliştirmeye odaklanın ve bu kadar çabuk pes etmeyin! İyiniyetli girişimleri başlatmak ve sürdürmek dünyanın en zor uğraşlarından biridir ama doğru açıdan bakmayı öğrendiğinizde aynı zamanda en keyiflisi de olabilir!

Sabır ve başarı diliyorum!
Old 05-04-2010, 19:56   #7
Ahmet Coşkuner

Sn. Admin,

İyimser yanıtınız için teşekkür ederim.

Sanal sunucu kiraladığım yer sunucu değiştirdiği için NS değiştirdim, sistem birkaç gün içerisinde nameserverlar oturarak tekrar aktif olacak.

İyimserlik çok önemli, ve önemini hiç bir zaman ihmal etmemeye özen gösterdim.

Lâkin sistemin kendi çabalarımla hakettiği yere varamayacağına olan inancım, sadece burada yer alan yorumlar doğrultusunda oluşmadı.

Reklam yapıyor gibi görünmemek için konu açmaktan uzak durdum ilk zamanlarda, internet sitelerinden ulaşabildiğim avukatlardan sistemimi bir avukat gözüyle incelemelerini rica ettim, eksik ve fazlalarını iletmeleri halinde daha iyi hale gelebileceğini söyledim.

Ya bir dönüş alamadım, ya da "sizin bu işten çıkarınız ne olacak, bunu sonra avukatlara mı satacaksınız" sorularıyla karşılaştım. "Hayır ücretsiz" dedim inandıramadım.

İnternette birkaç hafta sırf birileri sistemi girip test etsin diye uğraştım ama sonuç alamadım, gidip avukatlarla yüzyüze görüşmeye karar verdim. Antalya avukat sayısı bakımından zengin bir şehir, bir ümit birileri öneri verir diye düşündüm.

Bilenler bilir 100. yıl bulvarımızda çok avukat vardır, tesadüfen bir hukuk bürosunun balkonunda bir bilişim firmasının akdeniz bayiliğini yaptıklarını okudum. Onların otomasyon programlarıyla ilgili bilgi sahibi olabileceğini düşünüp konuşmak üzere zillerini çaldım.

Kapıda duran kişi 17 yaşında olunca, sürekli karşılaştığım önyargıyla tekrar karşılaştım. "Otomasyon yazılımlarıyla ilgili rahatsız ettim" dediğimde "Hayır ihtiyacımız yok" yanıtını aldım. "Pazarlamacı değilim deyip sistemimden kısaca bahsetmeye kalkınca sudan sebeplerle geçiştirildim. "Daha müsait olduğumuz bir zamanda gel konuşuruz", yani "Bir daha gelme" cevabını aldıktan sonra hukuk bürolarına gitmekten de vazgeçtim.

Son olarak THS'ye başlık açarak öneri toplamak yoluna gidince de tepkiler gördüğünüz gibi oldu.

Öyle sanıyorum ki dünyanın en güzel sistemini de hazırlasam hukuki bir vasfım olmadan, dosyaların güvenliği için güven telkin edemeden bu tip bir projeyi kendi başıma kullanılabilir kılmak zor.

Elbette "olmadı" deyip boşvermeyeceğim, ancak geçirdiğim süreç sonrasında böyle ciddi bir projenin reşit olmayan, hele firma sıfatı hiç olmayan, hukukla alakası bile olmayan bir öğrenci tarafından güven telkin edip de avukatların iç rahatlığıyla girebileceği bir yer olamayacağını anladım.

Şu anki planım barolarla irtibat kurmak. Bu süreçte de web sistemi açık kalacak ancak hukuki vasfı ve güven verme yetisi olan barolar gibi ciddi kuruluşların himayesinde yayın yapılırsa eğer, çok daha fazla avukatın iç rahatlığıyla dosyalarını emanet edebileceğine eminim.

Hiç bir emek karşılıksız kalmaz. Hiç bir başarı da kolay gelmez. Ben de projemi sahiplenen hukuki vasıflı bir kurum bulursam oranın himayesinde, bulamazsam kendi kısıtlı imkanlarımla yayınıma devam edeceğim.

İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim.

Sn. Avzafer,

Açık kaynaklı herkesin kendi sunucusunda barındırabileceği bir otomasyon yerine online ve herkesin aynı altyapıyı kullandığı bir otomasyon hazırlanmasındaki temel amaç, avukatlarımıza en az miktarda çaba harcatmak idi.

Yerel sunucusunda web tabanlı bir sistemi çalıştırması gereken bir avukatın

- Yerel çalışan php okuyucu programlara veya
- Kendisine ait bir sanal alana

ihtiyacı olmakla beraber, veritabanı config ayarlarına da hakim olması gerekiyor. Yani her sunucuya kendi başına kurulabilen bir sistem yapsa idik, bunun kullanımı için uzun uzun kurulum dökümanları hazırlamamız gerekirdi. Temel amaç ise avukatlarımıza zaman kazandırmak, kolaylık sunmak.

Başka bir düşüncem şu idi, THS'nin yazılımlar bölümünde takip ve otomasyon programlarıyla ilgili teknik sorunlardan ve servisin ilgisizliğinden yakınılıyor.

Online bir sistem kullanılırsa eğer bütün kullanıcılar aynı altyapıyı kullandığı için -varsa veya oluşursa- bütün hatalar maksimum özenle giderilir, giderilmek zorundadır. Böylece bir avukatın farkettiği sorun tek sefere mahsus düzeltildiğinde bütün sistem güncellenmiş ve sorun bütün kullanıcılarda düzeltilmiş olur.

Ama birbiriyle bağıntısız yerel betikler kullanılırsa, sorunun düzeltildiği yeni bir sürüm yayınlayarak güncelini indirmelerini rica etmek yoluna gitmek gerekir. Program satıcılarının yaptığı gibi.

Bir diğer faktör ise, şu anda hazırlanmış olan sistemin donanımı yerel bir döküman arşivleme betiğine göre defalarca kez daha büyük bir emeğin ürünü.

Böyle bir sistemi modifikasyondan geçirerek yerel çalışan bir avukat betiğine indirgemek, on katlı apartmanın sonradan yapılan dokuz katını yıkıp müstakil ev yapmak gibi olur.

Büyük bir çaba ve zaman israfı doğurur. Bu sebepten şu anki sistemi yerel bir betiğe indirgeyemem.

Ancak talep olursa bahsettiğiniz türden bir betik kodlayarak onu ücretsiz dağıtabilirim.

İyi çalışmalar dilerim
Old 05-04-2010, 22:29   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Ben de www.avukatevi.com adresine bir türlü giremedim. Sayfa açılmıyor.

Bence siz sisteminize güveniyorsanız bizlerin sözlerinden dolayı kesinlikle moralinizi bozmayın ve doğru bildiğiniz yoldan ilerleyin. Sistem doğru bir sistemse mutlaka başarılı olursunuz. Ancak Cengiz Beyin son derece haklı eleştirisini her aşamada yaşayacaksınız. Bu itibarla o güvenliği nasıl sağlayacağınızı bulmanız ve anlatmanız şart. (Bu konuda Sayın Admin'in önerilerine kulak vermelisiniz)

Başarılar...
Old 05-04-2010, 22:58   #9
Admin

Sayın Ahmet Coşkuner,

Alıntı:
Yazan Ahmet Coşkuner
Şu anki planım barolarla irtibat kurmak. Bu süreçte de web sistemi açık kalacak ancak hukuki vasfı ve güven verme yetisi olan barolar gibi ciddi kuruluşların himayesinde yayın yapılırsa eğer, çok daha fazla avukatın iç rahatlığıyla dosyalarını emanet edebileceğine eminim.
Size kötü haber vermekten nefret ediyorum ama baroların veya benzer kuruluşların projeye ilgi göstermesi de çok kuvvetle muhtemel değil maalesef. Elbette siz gene şansınızı o mecrada da deneyin ve umarım ki ben yanılırım ancak görüşüm, kendi başınıza kendi yolunuzdan gitmek konusunda ısrarlı ve sabırlı olursanız başarı şansınızın daha fazla olacağı şeklinde.

Size naçizane önerim doğru bildiğiniz projenin arkasında durmanız, çabuk hayalkırıklığına uğramamanız ve sabırlı olmanızdır. Dünyanın en iyi projesini dahi yaratsanız ilk gün tek ziyaretçiniz sadece siz olursunuz, ilk aldığınız mesaj mutlaka bir eleştiri olur, ilk kullanıcınız aynı zamanda ilk şikayetçinizdir, ilk teklifiniz reddedilir, ilk başvurunuz geri çevirilir, ilk duyduğunuz görüş "yürümez, uğraşma" olur. Bir projenin yürüyüp yürümeyeceğini ise aslında proje fikrinin parlaklığından ziyade projeye olan bağlılık, inanç, azim, sabır ve tutku belirler.

(Tekrar) sabır ve başarılar diliyorum!
Old 06-04-2010, 07:39   #10
Av.Cengiz Aladağ

Sayın Coşkuner, yolladığınız e-posta ile haberdar olup sitenizi incelemiştim. Yıllardır hobi olarak programcılıkla ilgilenirim, bu açıdan çalışmanızı beğendim. Size ve çalışmanıza yönelik bir eleştirim yoktur. Sorun, avukatın meslek sırrı niteliğindeki bilgileri, onların görülebileceği bir ortama kaydedip kaydetmemesi noktasındadır. Bu nedenle ben (diğer online programlar gibi) sitenizi kullanmayacağımı belirttim. Çalışmanızda başarılar dilerim.
Old 06-04-2010, 17:49   #11
murat1974

Ben Av. Cengiz Bey'in eleştirisine katılmıyorum. Evet avukatın sır saklama yükümlülüğü vardır. Ama bilgilerin bir serverda duruyor olması bu bilgilerin herkesin erişimine açık olduğu anlamına gelmez. Eğer Ahmet Bey böyle bir hizmet veriyorsa bilgileri kimseyle paylaşmayacağını elbette garanti edecektir. Eğer bilgilerin paylaşılması söz konusu olursa bu da bunu yapan kişi açısından suç teşkil edecektir.
UYAP sistemini bütün herkes biliyor. UYAP sistemi de online bir sistem. Hepimizin bilgileri internet üzerinde online olarak duruyor. Diyebilirsiniz ki UYAP devletin projesi. Ama gene de sonuç itibariyle bilgiler online olarak internette. UYAP serverlarındaki bilgiler de suistimal edilerek kullanılabilme ihtimali her zaman vardır.
Başka bir örnek vereyim. Avukat olarak büronuzda sekreter çalıştırıyorsunuz. Sekreteriniz sır saklama yükümlülüğüne aykırı olarak mesleki bilgilerinizi 3. şahıslarla paylaşabilir. Bu ihtimal, internetteki bilgilerinizin paylaşılma ihtimalinden her zaman için daha fazladır bence.
Benim fikrimce dünyanın gittiği yönde internetten ve online ortamdan uzak kalamazsınız. Böyle bir şansımız yok. Sadece güvenlik gerekçesiyle online dünyadan ve internetten uzak durmak mümkün değildir.
Şu an internette avukatın sır saklama yükümlülüğünden bin kat daha fazla önemli bilgiler online olarak bulunmaktadır.
Av. Murat ÖZDEN
Old 06-04-2010, 19:46   #12
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan murat1974
Ben Av. Cengiz Bey'in eleştirisine katılmıyorum.

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Sayın Coşkuner, yolladığınız e-posta ile haberdar olup sitenizi incelemiştim. Yıllardır hobi olarak programcılıkla ilgilenirim, bu açıdan çalışmanızı beğendim. Size ve çalışmanıza yönelik bir eleştirim yoktur. Sorun, avukatın meslek sırrı niteliğindeki bilgileri, onların görülebileceği bir ortama kaydedip kaydetmemesi noktasındadır. Bu nedenle ben (diğer online programlar gibi) sitenizi kullanmayacağımı belirttim. Çalışmanızda başarılar dilerim.

Hangi eleştiri sayın Özden? Yapılan siteye yönelik bir eleştirim olmadığını mesajımda açıkça belirttim. Lütfen sayın Coşkuner'i ve emek harcadığı işi eleştirmediğim halde eleştiriyormuşum gibi bir izlenim oluşmasın. Ben siteyi kullanmayacağımı söyledim, "kullanılmasın", "kullanılamaz" demedim.
Old 07-04-2010, 09:06   #13
murat1974

Cengiz Bey;
Eleştiri derken Ahmet Beyi eleştirdiniz gibi bir düşüncem yok. Benim yazdıklarım online program kulanmama fikrinize karşı düşüncelerim. Tabi ki online program kulanıp kulanmama sizin seçiminiz ve bu seçiminize kime karışamaz. Ben sadece online program konusunda görüşlerimi belirtmek için o yazıyı yazdım. Yazımın amacı kimseyi kırmak veya seçimleri dolayısıyla yargılamak değil. Yanlış anlaşıldıysam şahsınızdan özür dilerim
Old 07-04-2010, 15:44   #14
Ahmet Coşkuner

Sn. Saim Dikici,

Cengiz beyin eleştirisine (eleştiri olumlu ve olumsuz olabilir, yani yorumuna) ben de sonuna kadar katılıyorum.

İlk mesajımda o günün psikolojisinden etkilenerek biraz karamsar bir tutum sergilediğimi farkettim, özür dilerim.

Sn. Nüvit Osmay'ın "İnsan Mühendisliği" kitabında belirttiği gibi, iyi hissetmediğimiz zamanlar 24 saat boyunca kalıcı şeyler yapmamak lazım.

Web sitesinin taşınma işlemi bitti ve yayına girdi. Belirtmek İsterim.

Sn. Admin,

Yorumlarınız düşüncelerimde karamsar davrandığımı farketmeme yardımcı oldu, teşekkür ederim. Hiç bir başarı çabasız gelmiyor, bütün sonuçlar emek sonrasında ortaya çıkıyor.

Ben de eforumu küçük ama istikrarlı adımlarla projem üzerinde tutmaya devam edeceğim. Bütün eforumu veremeyeceğim öğrencilik faktöründen dolayı, ancak ümidimi kaybetmeksizin çabalarıma devam edeceğim.

Olumlu yorumlarınız, destekleriniz, reklam amacı gütmediğimi ilk andan anlayışınız için ayrı ayrı teşekkür ederim.

Sn. Murat1974,

Online yaşamla ilgili söylediklerinize tamamen katılıyorum. Aileme çok sık söylediğim bir sözdür, e-bankacılıkta para kaybetme riskinin, yoldaki kapkaç riskinden az oluşu.

Bir takım özel bilgiler veritabanımda yer alacak, ancak ben elbette bu bilgilerin özelliğine karşı saygılı ve hassas olacağım. Gereken bütün önlemleri aldım ve DNS bilgilerimde kapı adresimi girmeye varıncaya kadar açık davranarak, mesuliyeti kabul ettiğimi de açıkca göstermeye çalıştım.

Güvenerek kullanan avukatlarımızın sorun yaşamayacağını rahatlıkla söyleyebilirim.

Ancak Sayın Cengiz Aladağ'ın yorumuna da hak vermemek elde değil, günümüzde microsoftun, bankaların web sayfalarına başarılı saldırılar düzenlendiğine hepimiz şahit olduk.

Bir tanıdığım der ki : "En güvenli sunucu fişi çekik sunucudur."

Bu mantıktan hareketle sitemin güvenli oluşuyla ilgili bütün önlemleri aldığımı rahatlıkla söyleyebiliyorum, ancak ne benim web sitemin, ne THS'nin ne de günlük hayatta girdiğimiz diğer onca sitenin microsoftun sitesinden daha güvenli olduğunu iddia etme hakkımız yok.

İşte okyanusta damla bile olsa, bu süper-başarılı saldırı riski avukatlarımızın bir kısmını sistemi kullanmaktan çekingen kılabilir.

Bu ihtimal ne kadardır derseniz, bana sorarsanız bir organize suç grubunun bir gece ofisinize ansızın girip kasanızdaki dosyaları paketleyip gitmesinden daha yüksek değildir

Bütün yorumlar ve olumlu temenniler için teşekkür ederim.

Fayda gördüğümü açıkca belirtmek isterim.

iyi çalışmalar dilerim
Old 07-04-2010, 20:12   #15
Admin

Sayın Ahmet Coşkuner,

Olumsuz düşüncelerden sıyrıldığınızı farketmenin mutluluğu ile ve ayrıca bugün ulaşabildiğim sitenizi de biraz daha incelemenin getirdiği rahatlıkla izninizle projenin teknik kısmına da biraz değineyim:

* Benim kişisel görüşüm sitenizin güvenlik açısından bir sorunu olmadığı yolunda. Güvenlikten kastım sunucunun/uygulamaların güvenliği değil, onu bilmem de mümkün değil zaten ancak yukarıdaki Sayın Protesto'nun mesajını okuyunca acaba kredi kartı bilgileri, anne kızlık soyadı gibi paylaşılmasından endişe duyulacak hassas bilgiler mi isteniyor diye düşünmüştüm, böyle bir durum yok.

* Avukatların meslek sırrı konusunda sizin tesbitlerinize katılıyorum. Ancak bu konuda tıpkı "ben internet bankacılığı kullanmam" diyen internet kullanıcıları olduğu gibi, "ben dosyalarımı online ortamda saklamam" diye düşünen meslektaşlarımız da olacaktır, bu konuda her iki görüşe saygı duymaktan başka bir yol yok. Siteniz açısından bence iyi bir strateji bu konuda gayrıresmi güvenlik açıklamaların ötesinde, site sözleşmesine bu konuda bir "taahhüt" eklemek olabilir.

* Site sahibinin isminin/adresinin/telefon numarasının bu kadar açık olmasını önermem, günlük birkaç bin ziyaretçi alıp, gece yarısı cep telefonlarınız çalmaya başladığında beni hatırlarsınız. Zaten site sahibinin 2 yıl sonra siteyi devretmeyeceğinin de bir garantisi olmayacağına göre, güvenilirliği bu şekilde kazanmaya çalışmak yerine kullanıcıların içini rahatlatacak bir site/üyelik sözleşmesi vs. hazırlamanız özellikle avukatlar açısından daha rahatlatıcı olabilir.

* Sitenin "avukatların reklam sunumu" özelliğini tekrar değerlendirmenizi öneririm, avukatların reklam yapması yasaktır, dolayısıyla avukatlara hitap eden bir sitede böyle bir özellik olmaması gerektiğini düşünüyorum.

* Duruşma günlerinin online saklanıp, sorgulanması ve eposta ile haber verilmesi ilk etapta cazip görünüyor ancak sanılanın aksine avukat meslektaşlarımızın fazla ilgisini çekmeyebilir. Benzer bir özelliği birkaç yıl önce biz THS'de "kişiye özel takvim" ile sunmuştuk, ben dahil hiçkimse kullanmadı. Keza kişisel cep telefonları/PDA'lerin benzer özellikleri vs. dahi avukatların ECE ajandası tutkusunun tekelini yıllardır kırabilmiş değil.

* Dosyayla bağlantılı evrakların sisteme yüklenmesi vs. güzel özellikler, belki ileride metin tanıma/OCR özellikleri vs. eklemeyi düşünebilirsiniz.

* Sitenin "dosya otomasyonu" sitesi olduğunu anladım ancak dosya otomasyonunun meslektaşlarımızın çok talep ettiği bir uygulama olmadığı konusunda da naçizane görüşümü belirtmeliyim. Bu açıdan çok yoğun talep olmaması sizi üzmesin. Elbette ücretsiz olmanız, kullanımının kolay olması vs. önemli avantajlar, umarım bu dezavantajı dengeler.

* Böyle bir projede "kalıcılık garantisi" de önemlidir diye de düşünüyorum. Sistem ücretsiz olsa dahi, bir üyeniz saatlerini harcayıp dosya bilgilerini sisteme aktarmışsa bundan yıllarca sorunsuz ve aynı şartlarla yararlanma beklentisi içine girecektir. Dolayısıyla bu hizmet 3 ay sonra durur mu diye düşünen her ziyaretçiniz aynı zamanda sitenizi de son kez ziyaret ediyor olacağından, bu konuda özellikle ana sayfada "kalıcılığı" taahhüt etmenizi ve bu konunun başındaki mesajlarınız gibi kötümser mesajlardan kaçınmanızı naçizane öneririm.

Bu arada sisteminiz avukatlar için tasarlanmışsa da, esasında "dosya yönetimi" anlamında daha genel hale gelmesi ve başka profesyonel meslek gruplarına hitap etmesi de mümkün diye düşündüm. Avukatların dosya bilgilerini sakladığı ortamda, başka bir profesyonel kendi işinin dosyalarını, duruşma günlerinin saklandığı ortamda randevüleri vs. saklayabilir. İş planınızı bilemiyorum elbette ama siteyi gördüğümde ilk düşündüğüm bu oldu doğrusu.
Old 07-04-2010, 20:26   #16
Ahmet Coşkuner

Alıntı:
Yazan Admin

* Site sahibinin isminin/adresinin/telefon numarasının bu kadar açık olmasını önermem, günlük birkaç bin ziyaretçi alıp, gece yarısı cep telefonlarınız çalmaya başladığında beni hatırlarsınız. Zaten site sahibinin 2 yıl sonra siteyi devretmeyeceğinin de bir garantisi olmayacağına göre, güvenilirliği bu şekilde kazanmaya çalışmak yerine kullanıcıların içini rahatlatacak bir site/üyelik sözleşmesi vs. hazırlamanız özellikle avukatlar açısından daha rahatlatıcı olabilir.

Haklısınız , bu konuda da söylediklerinizi özenle değerlendireceğim.

Alıntı:
Yazan Admin

* Sitenin "avukatların reklam sunumu" özelliğini tekrar değerlendirmenizi öneririm, avukatların reklam yapması yasaktır, dolayısıyla avukatlara hitap eden bir sitede böyle bir özellik olmaması gerektiğini düşünüyorum.

Reklamın avukatlık etiğine aykırı olduğunu geç öğrendim, ilk güncellemede kaldıracağım

Diğer önerileriniz için de teşekkür ederim. Sistemin gelişimi sürecinde sorularıma yanıt vermesini, bana önerilerde bulunmasını çok sayıda avukattan rica ettim ancak tek bir geri dönüş bile olmadı.

Ücretsiz MS office ortamında access gibi programlarda hazırlanmış ücretsiz kayıt araçlarını indirip inceleyerek ortaya çıkarabildim sistemi. Haliyle ilk etapta değiştirilmesi düzenlenmesi gereken yerleri ortaya çıkıyor. Bekliyordum bunu, ve inşallah sizin ve meslektaşlarınızın önerileriyle daha güzelleşmesi için elimden geleni yapacağım.

Sistemi bütün meslek dallarının kullanımına açmak, ortak bir döküman havuzu hazırlamak da bir alternatifti, ancak sistemi sadece avukatlara odaklayarak avukatlar için maksimum derecede kullanışlı bir sistem ortaya çıkarmaya çalıştım.

Bütün mesleklere adapte olacak bir sistem elbette mesleklerin birçoğunun kayıt tutma ihtiyacını yeterli oranda karşılayamayacaktı, işte bu yüzden yarım yarım bir çok mesleğe hizmet etmek yerine, avukatlar için kusursuz olması için uğraştığım tam bir sistem oluşturmayı yeğledim.

İnşallah bilgim ve zamanım el verir de, diğer meslek gruplarına da destek olabilmek için benzer çalışmalarda bulunabilirim.

İyi çalışmalar dilerim.
Old 09-04-2010, 00:06   #17
Protesto

Selamlar;

Bir süredir buradaki mesajları takip ediyorum.
İlk mesajımda "Bu ilan bana göre "Tüm şifrelerinizi(Banka,kasa,v.s.) online olarak bize emanet edin!" der gibi olmuş." şeklindeki görüşüm değişmedi.
Anlaşılacağı üzere orada belirtmeye çalıştığım konu önemli mesleki bilgilerimi online olarak saklamanın benim tercih edeceğim bir yöntem olmayacağı idi. Bu konuda farklı düşüncelerin olması doğaldır.

Sayın avzafer'in mesajındaki önerisini ben de tekrarlamak isterim. Bu sitenin bir de kişisel kullanıma yönelik masaüstü bir versiyonunun oluşturulmasının daha iyi olacağı kanaatindeyim. Mesajınızda geçen "Ancak talep olursa bahsettiğiniz türden bir betik kodlayarak onu ücretsiz dağıtabilirim." ifadenize istinaden bu öneriyi yapıyorum.
Sayg.
Old 10-04-2010, 12:35   #18
Av.Hayrullah ÇUHADAROĞLU

Cengiz bey' e katılmamak mümkün değil. Koca koca A.Ş. vasıflı milyar dolarlık bankaların müşteri bilgilerinin bile öğrenilebildiği teknoloji çağında, avukatlık gibi mesleki sırrın çok çok önemli olduğu bir sektöre giriş yapabilmeniz için en başta bu konuda rüştünüzü en azından başka bir dalda ispatlamış olmanız lazımdır. Örneğin daha önceden x sektörde bulunan programınızın güvenilirliği, bu zamana kadar hata vermemesi vs. vs.
Hukuk sektöründeki icra otomasyon programları dahi bilgilerimizi net üzerinden yayınlayamıyorlar. Hatta T.H.S. de ki önemli bir çoğunluğun kullanıcı adı, bu titizlikten dolayı RUMUZ şeklindedir.
Not: Bu tavsiyeleri deneyimlerime dayanarak veriyorum. Hukuk fakültesinde okurken karımı ve çocuğu geçindirmek için bilgisayar programları pazarlaması yapıyordum. Ege bölgesi distribütörlüğünü aldığım programı merkezi İzmir'de blunan ve egede tekel haline gelmiş ve aynı programın bu firmaca dağıtılmış olmasına rağmen, büyük uğraş vererek 500 den fazla müşterim olmuştu. Ama çok zorlanmıştım. Size sabır ve başarılar diliyorum.
Old 12-04-2010, 21:58   #19
murat1974

Şu hususu da unutmamak gerek. Piyasada çok sayıda masaüstü yazılım var. Bu yazılımları kendi kişisel bilgisayarınıza yüklüyorsunuz ve online değil sadece sizin yüklediğiniz kişisel bilgisayarınızda çalışıyor. Fakat tüm bu masaüstü hukuk yazılımları şu anda güncellemeleri internet üzerinden yapıyor. Yani siz masaüstü programınıza tıklayıp açtığınız anda internet bağlantınız varsa güncellemeler yapılıyor. Güncelleme bu şekilde internetten yapılabiliyorsa, aynı şekilde siz masaüstü programınızı çalıştırdığınız anda online ortamda nette bulunmayan fakat masaüstü yazılımınızdaki kişisel bilgilerinize ulaşılabilir ve bu bilgiler rahatlıkla kopyalanaibilir. Zaten şu andaki neredeyse tüm hukuk programları güncellemelerini internet üzerinden yapıyor bunlara masaüstü yazılımlar da dahil. Kısaca demek istediğim eğer bilgilerinize ulaşılmak isteniyorsa online program kullanmasanız dahi rahatlıkla ulaşılabilir. Bunun bin çeşit yolu vardır.
Bilgilerinizi ve dosyalarınızı korumanın en iyi yolu daktilo kullanmaktır bence Dosyalarınızı da çelik kasaların içerisinde veya bankalardan kasa kiralamak suretiyle muhafaza edebilirsiniz. Ama Ziraat Bankası gibi devlet bankasını tercih etmenizi öneririm. Bir sakatlık çıkmasın
Old 16-04-2010, 09:34   #20
gorkembora

İyi niyetli yaklaşımınız ve hizmet çabanız takdire şayan ancak depolama usulü olan ve bilgilerin bir yerde tutulması şeklinde çalışan ve buna ulaşılması her daim mümkün olan bir web sitesine birçok avukat arkadaş bilgilerini yüklemeyecek ve bu sistemi kullanmayacaktır.

Meslek sırrını ve müvekkil bilgilerini saklamak mümkün olmayacaktır ve hatta bir sorun çıktığında gerekli özeni göstermediği gerekçesiyle avukat arkadaşlar disiplin soruşturması bile geçirebilecektir.

Ancak kaynak kodlu bir program yapmak üzere çalışırsanız bu gerçekten herkesin işine yarayacak ve kendi bilgisayarında çalıştırıp kullanabileceği güzel bir hizmet olacaktır.

Saygılarımla...
Old 17-04-2010, 21:27   #21
Serhat EYİŞEKERCİLER

İnceleme

Sayın Ahmet Çoşkuner

Sitenizi inceledim, hatta yaklaşık yarım saat süren anlatım videonuzu da seyrettim. Gerçekten güzel bir uygulama hazırlamışsınız. Harcadığınız emeği ve zamanı tahmin edebiliyorum. Emeğinize sağlık.

Ben bir hukukçu değilim, fakat işim gereği binlerce hukukçu ile "bilişim" konu başlığı altında görüşmelerde bulunmaktayım. Bu nedenle hukukçuların bilişime bakış açıları, beklentileri ve çekinceleri hakkında çeşitli izlenimlerim oldu.

Size söyleyeceklerimi bir kaç başlık altında belirtmek isterim;

1-)Ücret:
Karşılığında ücret alınmayan hizmetler Devlet Kurumu desteği ve önerisi olmadan gelecek vaad edemeyeceği için kullanıcılarda "oluşabilecek kayıplar" ın önemi, uygulamanıza olan talebin ölçüsü olacaktır.

2-)Süreklilik (Firma olun yada bir firma ile anlaşın):
Bir önceki madde ile bağlantılı olarak kullanıcılar, aldıkları hizmetin sürekliliğini talep ederler. Özellikle avukatlar yeni bir yapıya entegre olma konusunda diğer sektörlere göre daha temkinli davranmaktadırlar. Ve gelecek garantisi isterler. Örneğin "iyi niyet ve gönüllülük" temasıyla başladığınız bu projenin bir firma ile desteklenmesi gerekebilir. Çünkü şahıs olarak SİZ hastalanmayacağınızın (yada daha kötüsü) garantisini veremezsiniz.
Bir yazılım firmasına ulaşma çabanızı bu nedenle çok yerinde buluyorum.

3-)Hizmet (Ekip kurun):
Uygulama sağlayıcısının, programın yetenekleri ve kullanışlılığı kadar (Web uygulaması yada masaüstü fark etmez) olası problemlerde dönüş ve sorun çözme hizmetinin de iyi olması gerekmektedir. Bugün basit bir forum sitesinin bile en az 3-4 yetkili yöneticiye ihtiyacı olmaktadır. Kısaca bir ekip kurmanız gerekmektedir.

4-)Güvenlik:
Bu konu çok yönlü bir açıklama gerektirmektedir fakat sizin uygulamanızı temel alarak söyleyecek olursak;
Uygulamanız tek bir sunucu, tek bir veri kaynağı mantığı ile işlemektedir. Bunun avantajlarını zaten saymışsınız. Tek bir dezavantajını söyleyeceğim.
Uygulamanız "Son" haline henüz kavuşmadığı ve gelişmeye açık olduğu için içerisinde kodlamalara devam edeceksiniz. ileride oluşabilecek bir hata tüm kullanıcı dosyalarını silebileceği gibi veritabanını da boşaltabilir.
Benim tavsiyem; artık av.tr sahibi olan avukatların sayısı gün geçtikçe artıyor. En azından dosyalarını kendi sunucularında barındırmalarını sağlayarak riski paylaştırmış olursunuz.

Şahsen çalışmanızı beğendim. Ayrıntılarını görünce de takdir ettim.

Saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi