Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Özel Hukuk Fakülteleri

Konuyu Kilitleyin
Old 13-03-2006, 22:29   #61
amd_athlon

Konu çok fazla açılıp saçıldı aslında. Çok farklı konular açıldı.
Aslında 2 önemli ve birbiriyle karışan belkide birbiriyle bağlantılı olan konu var gibi...

1- Özel üniversitelerin kalitesi.
2- Türkiyedeki üniversite giriş sistemi.

Ha bide özel üniversitelere girebilen öğrencilerin diğerlerinden farkları.

Ben özel üniversitede okumamam ve 2 yıldır devlet üniversitesinde hukuk fakültede okuyan sözlüm dolayısıyla her iki tür üniversiteyide yakinen tanıma şansım oldu. Gördüm ki aslında her iki üniversitede de aynı sorunlar yaşanıyor. Mesela benim okuduğum özel üniversitede her dönem 8 -9 dersten kalan zirzoplar vardı. ..... üniversitesinde de bunların olduğunu görüyorum. Yani bunun sırf zengin şımarık olmayla alakası olmadığını gördüm. Ayrıca dediğim gibi devlet üniversitelerinde okuyanlar notu bir kere okuyup çok zeki olduklarından sınava girip geçmiyorlar. Onlarda benim gibi oturup günlerce saatlerce haftalarca ders çalışıyorlar.

Ha bunada şöyle bir cevap gelebilir. Özelde dersler sınavlar kolay veriliyor, özelde okuyanlar yeteneksiz ve zayıf olduğundan çok çalışıyorlar, devlete çok ağır veriliyor, devlettekiler çok çalışıp öyle geçebiliyorlar ancak denilebilir. Ben bunu takdire bırakıyorum.

Şu konuda hem fikirim ki en temel insan haklarından biri olan eğitim hakkı sonuna kadar! devlet eliyle verilmelidir. Ancak tabiki hukuk okumak isteyen herkese hukuk okuma imkanı tanınmamalı diye düşünüyorum. Mesela orta öğrenim döneminde öğrencinin yeteneklerine,başarısına göre, rehberlik yöntemi ile bir yönlendirme yapılabilir. Tabi bu başka bir konu.

Yani dediğim gibi ben çok yakından tanıyan bir insan olarak diyorumki devlet ünversiteleriyle özel üniversiteler arasında çok büyük bir fark yoktur. Devlet üniversitelerinin kökleşmiş sistemi en büyük farktır. Devlet üniversiteleri ekol yaratmış durumdadırlar. Özel üniversiteler yeni bir kavram olduğundan henüz bir kökleşme yada ekolleşme sözkonusu değildir. Ancak öğretim kadrolarına bakıldığında paralellik görülmektedir. Dolayısıyla eğitim kalitesinde de çok büyük bir fark olduğunu düşünmüyorum.
Ben bir çok özel üniversitede usulsüz birtakım uygulamalar olduğunu biliyorum. Benim üniversitemde bizzat şahit olduğum bir olay olmamasına rağmen mutlaka usulsüzlük yapıldığını düşünyorum. Peki devlet üniversitelerinde hiç mi usulsüzlükler yapılmıyor. Bunuda takdirlerinize bırakıyorum.

Başta da dediğim gibi konuyu kısaca çözüme bağlamak mümkün değil çünkü çok dallı budaklı bi konu.

Aklıma gelen bir konuda şu :
Özel üniversiteye giripte hukuk fakültesinin ağırlığını kaldıramayan bir çok insanın üniversiteyi bıraktığına bizzat şahit oldum. Üniversite sınavında üstün başarı göstermiş olup devlet üniversitesine giren öğrencilerin içinden de üniversiteyi okuyamayıp bırakan insanlar olduğunu biliyorum. Özeldekilerin devlettekilere oranı mutlaka daha fazladır. Ama deminde dediğim gibi ortada belirli bir paralellik var.

Tabi ki tamamen aynıdır demiyorum. Ancak aradaki ufak tefek nüans farklarının biz özel üniversite mezunlarına yada okuyanlarına hiçbirşeye yaramayacak olan insanlar muamelesi yapılmasını gerektirmeyeceği kanaatindeyim.

Ayrıca yine kendi yaşadıklarıma dayanarak söylemeliyim ki asıl kriter mezun olup olamamak olmalıdır. Yani devlette olsa özelde hukuk fakültesinden mezun olabilen insanları bir araya koyduğunuzda çok büyük farklar olmayacağı kanaatindeyim.

Herkese saygılaR.
Old 14-03-2006, 21:17   #62
turbo

Sayın amd athlon,
Düşüncelerinize aynen katılıyorum. Hislerimize tercüman olduğunuz için teşekkür ederim.
İyi Çalışmalar...
Old 15-03-2006, 12:43   #63
dogucu

merhaba arkadaşlar
konuya ilşkin tartıştığınız konular teorik olrak tam gerçeği yansıtsa da (Avukatlık mesleği için yazıyorum)pratikte bana göre özel ya da devlet ünivetsitesi hiç fark etmiyor.
özel üniversiteyi bitirmiş insanlar bizlerden daha fazla toplumda popüler oluyorlar.doğumla kazanılan zenginlik avukat olma ile olgunlaşıyor.Sonuçta iyi avukat dosya sayısı fazla olan avukat oluyor.Dosya sayınızın fazla olup olmadığı ise bindiğiniz otomobilin markasından anlaşılıyor çoğu zaman.Biz avukatlar için öyle olmasa bile vatandaşımızın böyle düşündüğüne defalarca şahit oldum.
haketme ile bir yere gelme tarihler öncesinde kaybolup gitmiştir.Adalet için didinmek idealistlik olarak algılanan ve vatandaşın parası ile cebini dolduran bilirkişinin ,hakim olduğu bir hukuk sisteminde özel üniversiteli avukatın bile fazla olduğunu düşünüyorum.
Old 15-03-2006, 12:43   #64
dogucu

merhaba arkadaşlar
konuya ilşkin tartıştığınız konular teorik olrak tam gerçeği yansıtsa da (Avukatlık mesleği için yazıyorum)pratikte bana göre özel ya da devlet ünivetsitesi hiç fark etmiyor.
özel üniversiteyi bitirmiş insanlar bizlerden daha fazla toplumda popüler oluyorlar.doğumla kazanılan zenginlik avukat olma ile olgunlaşıyor.Sonuçta iyi avukat dosya sayısı fazla olan avukat oluyor.Dosya sayınızın fazla olup olmadığı ise bindiğiniz otomobilin markasından anlaşılıyor çoğu zaman.Biz avukatlar için öyle olmasa bile vatandaşımızın böyle düşündüğüne defalarca şahit oldum.
haketme ile bir yere gelme tarihler öncesinde kaybolup gitmiştir.Adalet için didinmek idealistlik olarak algılanan ve vatandaşın parası ile cebini dolduran bilirkişinin ,hakim olduğu bir hukuk sisteminde özel üniversiteli avukatın bile fazla olduğunu düşünüyorum.
Old 16-03-2006, 14:07   #65
amd_athlon

sayın dogucu

Doğumla kazanılan zenginlik lafı biraz ters geldi bana. Benim gibi doğuştan zengin olmayan hatta hiç 'zengin' olmamış olupta özel üniversitede okuyan insanlar var. Ayrıca doğuştan zengin olupta avukat dahi olsa zenginliğinin altında ezilmiş bi dolu insan var. Sırf maddi zenginlik midir yani?
Old 20-03-2006, 13:11   #66
dogucu

Varsayılan Şah beye,

sayın meslektaşım öncelikle beni bu sayfada görüp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.
Niyetim kimseyi kırmak değildi.Yalnızca Hukuk Sistemine olan sitemkar tavrı sergilerken biraz keskin ifadeler kullanmış olabilirim.Ayrıca ne demek istediğim açık.Bir kez daha okursanız belki daha farklı görürsünüz. Siz de lütfen bu kadar alıngan olmayın.
Old 20-03-2006, 19:41   #67
justicewarior

degerlı meslektaslarım her devlet okulunda okuyan zekımıdır yada her vakıf unv. okuyan aklı evvelmıdır sınır nerede baslar nerede bıter.turkıyede sınav kazanmak kolay mı sızce.her ogrencı sınav formatına uygunmudur.yada oturupta calısabılecek kararlılıktamıdır.parasızda ne dert var kı yanlızca cuzzı harcı yatırmak oysakı paralı okumaya mahkum olmus nıcelerı yokmudur ıstedıgı bolumu yalnız paralı okuyacak sınav zamanı yanlızca tek derdı sınav olmayan dolar yatırma derdı olan unutmayınkı degerlı meslektaslarım ben paralı okulda cok fakırını de cok zengınını de cok akıllısını da hercesıtını gordum.sanmıyorum paralı akılsız ımasını sunu belırtmek ısterım kı bılıyosunuzdur gunumuzde ınglızce luks olmaktan cıktı kac parasız okuyan hukukcu ıng.bılmekte.bırde paralı bılıncı varya okullarda en zor sorular dıgerlerıne esıt sorulara maruz kalıyorduk.vakıf unıversıtelerıyle ılgılı ozellıkle kıbrısla ılgılı ıyı yada kotu cok anlatacagım seyler var ama suanda daha erken dıyorum belkıde zamanı geldıgınde bır avukatın anılarında yer bulacak.hersey gonlunuzce olsun
Old 21-03-2006, 00:39   #68
Av.Güçlü KERVAN

Olumlu Vakıf üniversiteleri

Sevgili meslektaşlarım öncelikle hepinize merhabalar...Ben bir vakıf üniversitesinin 2003 mezunuyum,bizler bazı arkadaşlarımızın dediği ve düşündüğü gibi havadan ya da parayı vererek hukuk diplomasına sahip olmadık.önceliıkle bu para mevzuularında çok hassasım,çünkü benim kaydım ilgili yılda iki dönem üstüste kayıt yenilemediğim için silindi,girmiş olduğum sınavlarda geçersiz kabul edildi.13 ay süren hukuk mücadelemden sonra okula mahkeme kararı ile geri döndüm.Söke söke de gurur duyduğum diplomamı alarak mezun oldum.Tabiki de Üniv.yönetmeliğinin ilgili maddesininde kaldırılmasını sağlayarak!!Yani biz hak aramaya önce kendi hakkımızdan başladık,o yüzden Bu vakıf-devlet ayrımcılığını bırakalım ve birbirimizi okudukları okullarla değil,bilgilerimizle değerlendirelim.Ve son olarak"DÜNYANIN BÜYÜK ADAMLARI OKULLARINDA BÜYÜK ÖĞRENCİ DEĞİLLERDİ,DÜNYANIN BÜYÜK OKULLARINI BİTİRENLERDE HER ZAMAN BÜYÜK ADAM OLAMAMIŞLARDIR"Saygılarımla...
Old 21-03-2006, 20:22   #69
ELİFNUR

Mutsuz uzulerek merhaba

sahsen kendım ozel bır unıversıtede okuyan bır bırey olarak bazı arkadaslara katılmıtoyorum. cunku onemlı olan üniversitelerde verılen egıtım ve bıreylerın kendılerını yetıstırmesıdır cunku nıce devlet unıversıtesı mezun hukukcular(avukat) tanıyorum ve tanıyoruz yada en azından cevremızden goruyoruz onlar bır sekılde okulu bıtırmısler fakat sonunda ne kendısıe nede cevresıne faydalı bır bırey olamamıstır Ve ayrıca misal kırıkkale hukukda da derslerın bır cogu ogretmen eksıklıgınden dolayı bos gecıyor bu okulda ogrencıler nasıl kendılerını yetıstırsın Bırde su konuya parmak basmak ıstıtorum bırcok vakıf ve ozel unı ye gelen hocalar kendı alanlarında basarılı olmus unıversıtelerden anlasmalı olarak calıstırılıyor Artık yorumu sıze bırakıyorum hangı unıversıtede daha ıyı egıtım verılıyor sızce.....!
Old 21-03-2006, 22:14   #70
Av.Ayşe

Neşeli

Sayın meslektaşlarım meseleye çok yüzeysel yaklaşıyorsunuz.Evet iyi eğitim aldığınız bir gerçektir kimse aksini iddia edemez fakat bu tek başına vakıf üniversitelerinin kurulmasını desteklemek için yeterli bir sebep değildir.Aksi görüşte olmak için daha çok sebep vardır.Arkadaşlar bu konuda çok hassas davranıyorsunuz burda herkes fikrini serbestçe söyleyebilmelidir,eleştirileri kişisel algılamak yersizdir ve kutuplaşmaktan başka bir işe yaramaz.Saygılarımla.
Old 22-03-2006, 16:05   #71
amd_athlon

Alıntı:
Yazan ayşe.arslan
Sayın meslektaşlarım meseleye çok yüzeysel yaklaşıyorsunuz.Evet iyi eğitim aldığınız bir gerçektir kimse aksini iddia edemez fakat bu tek başına vakıf üniversitelerinin kurulmasını desteklemek için yeterli bir sebep değildir.Aksi görüşte olmak için daha çok sebep vardır.Arkadaşlar bu konuda çok hassas davranıyorsunuz burda herkes fikrini serbestçe söyleyebilmelidir,eleştirileri kişisel algılamak yersizdir ve kutuplaşmaktan başka bir işe yaramaz.Saygılarımla.

Ben iyi eiğitim aldığımız konusuna katılmıyorum. Malesef devlet üniversitelerinde de vakıf üniversitelerinde de verilen eğitim kaliteli değildir. Belki vakıf üniversitelerinin maddi imkanları daha elverişli olabilir. Ancak eğitim iyi değil. Tabi bunu açmak çok uzun sürer zaten herkes tarafından da bilinen sorunlar bunlar. Keşke çalışkan olsaydımda devlette okusaydım ama olmadı. Vakıf üniversitelerinin varlığını çok fazla savunduğum söylenemez.
Old 22-03-2006, 22:49   #72
Meltem Ceyhan

zenginin mali zugurdun cenesini yorarmis diyecegim utanarak... butun devlet universiteleri iyidir, butun vakif universiteleri kotudur diyenlere verilebilecek en iyi yanit budur.
Old 23-03-2006, 11:42   #73
amd_athlon

Alıntı:
Yazan meltem ceyhan
zenginin mali zugurdun cenesini yorarmis diyecegim utanarak...

Bunun utanılarak bile söylenmemesi gereken bir söz olduğunu düşünüyorum. Ayrıca önemli olan kültür ve bilgi zenginliği. Ben zengin değilim ama Özel üviversitede okuyabildim. Belki devlet üniversitesinde okuyan ve trilyoner ailesi olan insanlarda vardır. Dolayısıyla bu söz tam karşılamıyor anlatılmak isteneni. Karşılasa bile kırıcı bir siz bu. Devlette okuyan bazı arkadaşlar bize kırıcı şeyler söyleseler bile ben böyle bir şey söylemeyi kendime yakıştıramam.
Old 23-03-2006, 12:54   #74
Emin ERKILIÇ

Özel üniversitelerde okuyan arkadaşlara imreniyorum.Ben devlet üniversitesindeyim ama bu üniversitede imkanların kısıtlılığı,öğrenciye olan ilgisizlik ve diğer tüm olumsuzluklar bana şunu öğretti ,insan gerçekten önemsendiğini hissettiği zaman daha başarılı daha mutlu olabiliyor.Eğer maddi durumum olsaydı en kaliteli devlet üniversitesinde hukuk okuyacağıma bir vakıf üniversitesinde hukuk okurdum.Ben de devlet üniversitelerini kötülemiyorum.Türkiye Cumhuriyeti sosyal bir devlettir ve maddi imkanlar ölçüsünde sosyal adaleti sağlamaya ve vatandaşlarının refah düzeyini artırmaya çalışır.Fakültem ile ilgili sorunlarımı başka bir tartışma platformunda dile getirmiştim zaten...

SAYGILARIMLA
Old 23-03-2006, 13:25   #75
amd_athlon

Alıntı:
Yazan sui_iuris
Eğer maddi durumum olsaydı en kaliteli devlet üniversitesinde hukuk okuyacağıma bir vakıf üniversitesinde hukuk okurdum.
SAYGILARIMLA

Bende keşke ailemin baskısıyla özel üniversiteye gitmeseydimde, bir iki sene daha çalışıp bir devlet üniversitesine gitseydim diyorum. Bunu özel üniversitede okumaktan utandığım için yada özel üniversitelere yapılan eleştirilere katıldığım için değil, bulunduğum konuma hakkım ve çalışmamla gelmiş biri olarak, üniversiteyede biraz debelenerek girilmesini düşündüğüm için söylüyorum.
Şimdi şöyle düşünelim ; Bu ülkede her yıl üniversite sınavına bir milyon insan giriyor, ve bunların hepsi devlet üniversitesinin hukuk fakültesine yerleşiyor (biraz abartılı oldu ama olsun) ne olacak? Tabiki okulu bitirse de bitirmese de elenenler olacak. Yani uzatmadan söyleyeyim, asıl demek istediğim bu elenmenin okula girdikten sonra yada okuldan mezun olduktan sonra değil okula girerken yapılmasının daha doğru olacağı kanaatindeyim.

Bu ;

- Hukuki ciddiyet ve nosyona sahip olmayan insanların yetiştirilmesi için boşuna emek sarfedilmemesi,

- Bu konuda eğitilebilecek insanların hukuk fakültelerine girememesi,

- En önemliside bu insanların yönlendirilebileceği daha makul meslek vs. varken onların oyalanması ve hayatlarının bir bölümünün amaçsız geçmesi.

Bu sonuçlar arttırılabilir.

Ben okulumda aldığım eğitimden çok memnunum. Özel üniveritelerin eğitim kalite ve seviyesinin iyi olması özel üniversitelerin varlığı ve çoğaltılması gerekliliği anlamına gelmez.

Kolay gelsin.
Old 23-03-2006, 15:18   #76
zeynep deniz alıcı

Av.Şah Emre SOFUOĞLU'na
öncelikle teşekkür ediyorum yanıtınız için.
Sizin okuduğunuz özel üniversite hangisi bilmiyorum ancak ben istanbul ticaret üniversitesi , bahçeşehir üniversitesi ve kıbrıstaki üniversitelerindeki arkadaşlarımdan bildiğim kadarıyla böyle bir yorum yaptım.Gerçi üniversiteler arası farkı bir yana bıraksak kendi üniversitemde(istanbul üniversitesi)sınıflar arasında bile bu eşitsizliğe tanık olmaktayım.Bu demek değildir ki bende 15 sayfadan sınav olmak istiyorum.Ben herkesin eşit şartlara tabi tutulmasını istiyorum.Ayrıca hepimiz biliyoruz ki özel üniversitelerde hukuk okuyup bitiren öğrencilerin öncelikli tercihleri avukatlıktır.Avukat olmak için bir sınava tabi tutulmanız gerekmiyor çünkü(eskiden).Ama sizde farketmişsinizdir hakim yada savcı olmak için uğraşanlar hep devlet üniversiteleri öğrencileri çünkü onların babalarının holdingleri yok ve çevreleri avukatlığa elverişli değil.Belki biraz açık konuşuyorum ama somut ve gerçek örnekler vermek istiyorum.Avukat olmak için de sınav yapılmasını destekliyorum bu en azından nitelikli olmayı ve hak edeni hak ettiği yerde bulundurmayı amaçlayabilir.Tabi sınavın içeriği ve kim tarafından yapılacağıda önemlidir.ama ben her halukarda eleme sisteminin çok olmasada yarar sağlayacağına inanmaktayım. teşekürler...
Old 23-03-2006, 18:13   #77
Av.Ayşe

Alıntı:
zenginin mali zugurdun cenesini yorarmis diyecegim utanarak...
arkadaşım nasıl bir kutuplaşma yarattığının farkındasındır umarım.düşünmeden söylenmiş bir laf olrak nitelendiriyorum.
Old 23-03-2006, 18:42   #78
Meltem Ceyhan

Alıntı:
Yazan ayşe.arslan
arkadaşım nasıl bir kutuplaşma yarattığının farkındasındır umarım.düşünmeden söylenmiş bir laf olrak nitelendiriyorum.

hayir, aksine dusunulerek soylenmis bir laf. boyle bir ayrimciligin baska bir sebebi olamaz. bu forumda boyle bir konu basligi acilmasinin baska bir sebebi olamaz.

devlet universitelerinin de hepsi iyi degildir, vakif universitelerinin de... ozel universiteden kastin vakif universitesi oldugunu dusunerek soyle bir aciklama yapacagim: elbette bir vakif universitesine parali girmek bir devlet universitesine girmekten daha kolaydir fakat bir vakif universitesine burslu giren arkadaslarin da oldugunu unutmayin. vakif universitelerinin burslu ogrenci kabul etmek icin belirledikleri puanlar devlet universitelerininkilere denktir.

vakif universitelerindeki hocalarin bir kismi kalite bakimindan devlet universitelerindeki hocalardan kotudur ve bir kismi da daha iyidir. bu karsilastirilan universitelere gore degisir. egitimin kalitesi devletten vakifa degismez; universiteden universiteye degisir. devlet-vakif ayrimi yapmak son derece mantik disidir.

bir kisim insanlarin burslu okudugu gibi, bir kisim da parali okur. bu parali okuyanlari ezmeye calismak eziklikten baska bir sey degildir. benim soyledigim laftan alinmasi gerekenler iste tam da bu insanlardir. bir kimseyi sahip oldugu imkanlardan dolayi, bu imkanlari -ornegin bir vakif universitesinde hukuk okumak icin- kullanmasindan dolayi hor gormek kiskancliktan baska bir sey degildir cunku altinda su yatar: "ben devlet universitesinde (vakif universitesinde burslu) hukuk okuyabilmek icin o kadar calistim, o ise para sayesinde elde etti istedigi konumu."

is hukuka girmekle bitmiyor. bir hukuk fakultesi dusunun... en iyi hocalar orada, en iyi kutuphane orada, en iyi imkanlar orada, en iyi egitim ve ogretim orada... buradan mezun olan herkes sizce muthis yerlere mi gelir? bence hayir, herkes gelemez... onemli olan ogrenmek, onemli olan ogrendiklerini kullanabilmek, onemli olan ogrendiklerini kullanirken tatmin olabilmek ve edebilmek...

herkes bir universiteye, bir fakulteye girebilir (puani ile ya da puani+parasi ile) fakat oradan ciktiginda sana "aferin, sen x universitesinden mezun olmussun al bakalim sana en yuksek maas ve en iyi davalar" demeyecekler. hukuktan mezun olmak marifet degil, hukuktan nasil ve ne sekilde mezun oldugun onemli. is kiside biter.

iste bu sebeplerdendir ki, "devlet universiteleri iyidir, vakif universiteleri kotudur" tezini savunanlarin henuz ogrenecekleri cok sey var...
Old 23-03-2006, 18:49   #79
Meltem Ceyhan

Alıntı:
Yazan amd_athlon
Bunun utanılarak bile söylenmemesi gereken bir söz olduğunu düşünüyorum. Ayrıca önemli olan kültür ve bilgi zenginliği. Ben zengin değilim ama Özel üviversitede okuyabildim. Belki devlet üniversitesinde okuyan ve trilyoner ailesi olan insanlarda vardır. Dolayısıyla bu söz tam karşılamıyor anlatılmak isteneni. Karşılasa bile kırıcı bir siz bu. Devlette okuyan bazı arkadaşlar bize kırıcı şeyler söyleseler bile ben böyle bir şey söylemeyi kendime yakıştıramam.

soylediklerim yoruma aciktir fakat bu soylediklerinizin bilincinde oldugumu bilmenizi isterim. yine de yanlis anlasildiysam ve istemeden bazi kisileri kirdaysam kendilerinden ozur dilerim. benim sozum sadece bu sekilde genelleme yapanlara, universitelere ve ogrencilerine boyle bir fark gozeterek bakanlara... ayrica buradan buyrunuz:
http://www.turkhukuksitesi.com/showp...3&postcount=78
Old 24-03-2006, 10:00   #80
Cest la vie

Arkadaşlar lütfen olayı kişiselleştirmeyelim. Birbirimize yönelik kırıcı sözler söylemek bu sistemi değiştirmeyecek, aksine emin olun mesleğe derin yaralar açacak.
Eleştirilmesi gereken bir şey varsa, o da sistem-karşınızdaki kişiler değil lütfen bunu unutmayalım.
Sevgi ve saygı bir arada korunursa meslek hayatı güzelleşir..
Sevgi ve Saygılar
Old 24-03-2006, 10:05   #81
amd_athlon

Alıntı:
Yazan zeynep deniz alıcı
Av.Şah Emre SOFUOĞLU'na
öncelikle teşekkür ediyorum yanıtınız için.
Sizin okuduğunuz özel üniversite hangisi bilmiyorum ancak ben istanbul ticaret üniversitesi , bahçeşehir üniversitesi ve kıbrıstaki üniversitelerindeki arkadaşlarımdan bildiğim kadarıyla böyle bir yorum yaptım.Gerçi üniversiteler arası farkı bir yana bıraksak kendi üniversitemde(istanbul üniversitesi)sınıflar arasında bile bu eşitsizliğe tanık olmaktayım.Bu demek değildir ki bende 15 sayfadan sınav olmak istiyorum.Ben herkesin eşit şartlara tabi tutulmasını istiyorum.Ayrıca hepimiz biliyoruz ki özel üniversitelerde hukuk okuyup bitiren öğrencilerin öncelikli tercihleri avukatlıktır.Avukat olmak için bir sınava tabi tutulmanız gerekmiyor çünkü(eskiden).Ama sizde farketmişsinizdir hakim yada savcı olmak için uğraşanlar hep devlet üniversiteleri öğrencileri çünkü onların babalarının holdingleri yok ve çevreleri avukatlığa elverişli değil.Belki biraz açık konuşuyorum ama somut ve gerçek örnekler vermek istiyorum.Avukat olmak için de sınav yapılmasını destekliyorum bu en azından nitelikli olmayı ve hak edeni hak ettiği yerde bulundurmayı amaçlayabilir.Tabi sınavın içeriği ve kim tarafından yapılacağıda önemlidir.ama ben her halukarda eleme sisteminin çok olmasada yarar sağlayacağına inanmaktayım. teşekürler...

Bu görüşlerinizin yanlış olduğunu söylemiyorum ancak çok eksik buluyorum. Yani benim babamındamı holdingi var? Yada çok zengin miyim ben? Hayır.
Ama eminim ki özel üniversitede okuyanların çoğunluğunun aileleri zengin belkide üniversite okumasa bile ileride hayatını rahatlıkla sürdürebilecek durumda. Bakın kesinlikle genelleme yapmıyorum zaten yapamam da. Ben avukat olmak için üniversite ve sonrasında staj bittikten sonra bir sınav yapılmasını kesinlikle desteklemiyorum. Avukat veya hakim yada savcı veya hukukçu olamayacak olan insanların 4 sene üniversite 1 sene staj yani en az 5 senesinin boşa geçirilmesinin o insanların hayatına yapılmış bir haksızlık olarak görüyorum. Eleme Hukuk fakültesine giriş sırasında yapılmalıdır. Yani bunu beceremeyecek olan insanlar hukuk fakültesine alınmamalıdır. Ben sistemi eleştiriyorum yoksa özel üniversitelerin eğitim kalitesini yada kalitesizliğini değil.

Ayrıca ben KKTC doğu akd. ünv. mezunuyum ve aldığım eğitimden de son derece memnunum. 15 sayfayla sınavada girmedim belki girdiğim bir kaç seçimlik ders olmuştur. Bunun dışında Sizin gözünüzde canlandırdığınız özel üniversite öğrencisi profili zatn özel üniversitedeki hukuk fakültesini 7-8-9 senede bitiriyor. Benim böyle tanıdığım bir dolu insan vardır. Zaten 8 sende sopayı koysan bitirir. Hatta 5 sene okuyup 3. sınıfa geçemeyip ayrılan tanıyorum. Bundan dolayı özel hukuk fakültesini hakkıyla okuyup bitirmiş ve başarılı olmuş insanlarında olduğunu bilmeniz bile benim için yeterlidir.

SaygılaR
Old 24-03-2006, 12:56   #82
zeynep deniz alıcı

İnceleme

Emre bey haklısınız..
Ben belki olayı biraz kişiselleştirdim ve aynı zamanda genel bir hükümde bulundum.Özel üniversitelerde okuyan herkesin aynı olacağı anlamı yanlış.Ayrıca sizİ hukuk fakültesine girmeden yapılması gereken sınav fikrinde haklı buluyorum.BİZ eşitağırlık mezunuyuz ve eşit ağırlık bölümünden mezun olunca seçebileceğin ve garanti gözüyle baktığın tek meslek hukuk.Bu yüzden bir çok arkadaşım aslında istemedikleri bir bölümü hayat şartlarının onları itmesi yüzünden seçmişlerdir.
Hukuk kitaplardan öğrenilmez,kitap sadece bir araçtır.Ben kendimi bildim bileli avukat olmak istedim.Hukuk fakültesinde 4. yılım bu dönem bitiyor ve ben 4 yıldır hem okuyorum hemde avukat yanında çalışıyorum.Su ana kadar hiç bir ders bana problem yaratmadı ancak bu dönem tek bi dersten kaldım ve sebebinide size açıklayayım:istanbul üniversitesi dahil olmak üzere 3 tane üniversitede ders veren hocamız (ismini vermek istemiyorum)sınav yaptığı bu üniversitelerden sadece bizim üniversitemizde(istanbul)250 kişilik sınıftan 180 kişiyi tek ders sınavına bıraktı.peki diğer üniversitelerde bu oran ne işte bu çok komik çünkü 25 kişiden sadece 1 kişi.Bu yüzden bu konuya girdim.Şimdi size soruyorum sizce bu 180 kişi gerçekten diğer 24 kişiden daha mı başarısız.BENCE ASLA DEĞİL.
Old 24-03-2006, 13:06   #83
amd_athlon

Alıntı:
Yazan zeynep deniz alıcı
sizce bu 180 kişi gerçekten diğer 24 kişiden daha mı başarısız.BENCE ASLA DEĞİL.

Sizi çok iyi anlıyorum, bu konuda hak veriyorum. Münferit olaylar yaşanıyor tabiki. Aöa şuda var ki; bir sene (x) dersi bir hocanın gelmesiyle çok kolay diğer sene bir başka hocanın gelmesiyle çok zor olabiliyor. Tabi bu örnek ile yaşanan durum birbiriyle örtüşmüyor. Ancak bir hocanın bir yerde farklı bir yerde farklı davranması sözkonusu olmamalı. Şimdi çıkıpta özeldeki arkadaşlar çok çalışmışta haketmiş demeyeceğim tabiki, çünkü ben her iki tür üniversite ortamndada bulunduğumdan biliyorum ki, bir sınıfta çok çalışan, çalışan, az çalışan, çalışmayanlar vardır ve genel olarak bir ortalama yaptığınızda bir dersten geçecek yada kalacak olanların sayısı oranı yaklaşık olarak bellidir. Bence bu devlet yada Özele göre değişmez. Hocanın eğer haklı bir gerekçesi yoksa bu yaptığı şey ne hukukçuluğa ne hakkaniyete ne de ahlaka sığar.
Saygılar.
Old 20-04-2006, 15:41   #84
Av.Duygu Keleş

Varsayılan Vakif Ünİversİtelerİ -hukuk FakÜltelerİ

Öncelikle tüm meslektaşlarımı saygıyla selamlıyorum.
Türkiye'de mantar gibi çoğalan vakıf üniversitelerinden ve yetiştirdikleri hukukçulardan bahsederken(ki bende bu üniversitelerin birinden mezun bir avukatım)Türk insanının ve ne yazıkki saygı duyduğum pek çok meslektaşımın tabiri caizse burun kıvırdığını gördüğüm zaman çok üzülüyorum ve kendilerini esefle kınıyorum.
Ülkemizde pek çok vakıf üniversitesinin kurulduğunu ve artık haddinden fazla hukukçu yetiştirdiğini kabul ediyorum.Ancak iyi eğitim vermedikleri ve bizlerin paramızla okuyup bilgi sahibi olamadan mesleğe atıldığımız yönündeki yorumları kesinlikle doğru bulmuyorum.
Çünkü kendi namıma konuşuyorum okumuş olduğum okul da Türkiye'nin ileri gelen hukuk Profesörlerinden ve en iyi eğitim şartlarında ders aldım ve teorik anlamda pek çok arkadaşım gibi belirli bir seviyeye geldim.
Üniversiteden ki hukuk fakültesinden mezun olmuş her insanın seviyesi ortadadır.Üniversite sınavında bazı aksilikler yüzünden Devlet Üniversitelerinin hukuk fakültelerini tutturamayışımız bizi aptal yada yeteneksiz yapmaz.Bilakis aldığımız eğitim ve okulu bitirmek için verdiğimiz çaba bizi tüm meslektaşlarımızla eşit belki de bir adım ilerde yapar.
Lütfen bu konuda biraz daha anlayışlı olalım...
FONT]
Old 28-04-2006, 22:31   #85
obaykan

hukuk fakültesi açmak için ne gerekli?bir masa bir tahta bir derslik ve bir profesör.basit anlamda bunların oluşması bir üniversitede hukuk fakültesi açmak için yeterli kriterler keza işletme iktisat fakültelerinde olduğu gibi.peki bu özel üniversiteler neden tıp eczacılık gibi bölümlere aynı özeni göstermiyorlar?çünkü masraflar artar kar marjı düşer.bunlar için labaratuarlar kurmak özel ekipman getirmek gerekir.bence özel üniversiteler hukuk fakülteleri açarak kolaya kaçıyorlar ve şuan oluşan avukatlık enflasyonunun daha da azmasına sebep oluyorlar.saygılarımla...
Old 29-04-2006, 12:17   #86
ibrahimkovanci

sayın ayse arslan ben baskent hukuk fakültesi öğrencisiyim ama inanın daha hiiç açık kitab görmedim sınavlarda hemde hiç madem bir isnadınız var isbatı haizdir umarım ve bu arda gercekten bazı sınav sorulaımız çoğu hukuk fakültesi sorulARINDAN ZORDUR ha bu arada burslu olupta devlet üniversitesni secmeyim bize gelenler vardr bir de para verip geçmeye bakınca bizde mezun olan sayısı yılık 15 20 kişidir giren ise 150 kişi bunlaradn sadece 15 20 kişi mi para ödüyor ki kaldiki öle bişey yok inan ama bu gercek ha mezunlarımızda inanın çok kaliteli insanlardr saygılarımla istesenizde istemesenizde bu gercektr ...
Old 04-05-2006, 15:37   #87
sibel19

Alıntı:
Yazan sibel19
okula değil bilgiye bakın. Ama idari yargı hakimlik sınavını alalım göz önüne... durum açık aslında...
SINAVA KATILAN TOPLAM ADAY SAYISI : 4861
İDARİ YARGI HAKİM ADAYLIĞI SINAVINI KAZANAN ADAY SAYISI : 335
İDARİ YARGI HAKİM ADAYLIĞI MÜLAKAT SINAVINI KAZANACAK ADAY SAYISI : 150
HUKUK DİĞER BÖLÜMLER
ANADOLU ÜNİVERSİTESİ : 4-0
ANKARA ÜNİVERSİTESİ : 50 -6
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ : 0-1
DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ : 11-0
GAZİ ÜNİVERSİTESİ : 8 -1
HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ :0- 2
İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ : 1 -0
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ : 23- 4
KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ : 2
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ : 1-0
KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ : 0-1
MARMARA ÜNİVERSİTESİ : 15 -0
ODTÜ : 0-1
SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ :0- 1
SELÇUK ÜNİVERSİTESİ : 11- 5
ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ : 0-2

TOPLAM : 126 24
anlayacağınız devlet üniversitelerinde okuyanlar daha başarılı.
Kaynak: http://www.law.ankara.edu.tr/yazi.php?yad=1254
http://www.law.ankara.edu.tr/gorsel/dosya/1109761280iDARi_YARGI.doc
Old 04-05-2006, 21:42   #88
turbo

Sibel Hanım,
Rakamlardan bahsediyorsunuz, istatistiksel konuşuyorsunuz. Bu güzel de, vakıf üniversitelerinden mezun olan öğrencilerin kaç tanesi yada yüzde kaçının bu sınavlara girdiğini, devlet üniversitelerinden mezun olanların yüzde kaçının girdiğini de bildirirseniz sevinirim.
İyi çalışmalar.
Old 05-05-2006, 20:52   #90
turbo

Sibel Hanım,
Yardımınız için çok teşekkür ederim ve açıkçası başarı oranları arasında fazla bir fark göremedim. Elbette ki, takdir sizin. Bakış açınıza saygı duyarım.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi