Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tüketici Sorunları Hakem Heyeti sınırındaki bir alacak için icra takibi ve itiraz sorunu

Yanıt
Old 17-09-2014, 09:45   #1
KARİNE

Varsayılan Tüketici Sorunları Hakem Heyeti sınırındaki bir alacak için icra takibi ve itiraz sorunu

Sayın Meslektaşlarım,

Miktarı kanunda öngörülen sınırın altında olan dosya masraf alacağı için Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvurulmadan icra takibi yapılmış olsa ve karşı tarafta icra takibine itiraz etse, itirazın iptali için Tüketici Sorunları Hakem Heyetine mi Tüketici Mahkemesine mi müracaat etmek gerekir?

Benim düşüncem Tüketici Mahkemesi için dava şartı gerçekleşmemiş olduğundan davanın reddi , Hakem Heyeti içinse yargı yetkisinin sadece mahkemelerce kullanılabileceğinden hakem heyetinin görevsizlik kararı verebileceğidir.

Yardımlarınız ve görüşleriniz için çok teşekkür ederim. Saygılarımla..
Old 17-09-2014, 09:48   #2
sebepsiz zenginleşme

itirazın iptali davası genel mahkemeleri görev alanıdır itirazın kaldırılması davası da 6 ay içinde icra mahkemesinin görev alanıdır bence görevli mahkemeye itirazın iptali davası açılmalıdır
Old 17-09-2014, 09:53   #3
sebepsiz zenginleşme

Alıntı:
Yazan sebepsiz zenginleşme
itirazın iptali davası genel mahkemeleri görev alanıdır itirazın kaldırılması davası da 6 ay içinde icra mahkemesinin görev alanıdır bence görevli mahkemeye itirazın iptali davası açılmalıdır
ama forumda yaptığım araştırma cevabımın yanlış oduğunu belirtiyor Olayda, miktarı kanunla öngörülen sınırın altında olan dava konusu alacak için Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvurulmadan icra takibi yapılmış olduğundan 4077 sayılı Yasanın 22/5. maddesinde öngörülen dava şartı gerçekleşmemiş olup itirazın iptali davasının reddine karar verilmesi gerekir.
Old 17-09-2014, 10:42   #6
KARİNE

Bu konuyu açmamın asıl sebebi olması gereken hukuk ile pratikteki hukukun farklı olmasıdır.
Bazı meslektaşlarımdan duyduğum; Hakem heyeti sınırındaki bir alacak için hakem heyetine başvurmadan doğrudan icra takibi yapıldığı ve itiraz olması durumunda itirazın iptali talebi ile hakem heyetine başvurulduğu, hakem heyetlerinin de talep gibi karar verdiğidir. Tabi hakem heyeti kararının kaldırılması için dava açılmış mı bilmiyorum. Ama uygulama bu şekilde çalışıyorsa özellikle dosya masrafı alacakları için hakem heyetine başvurup 1 yıl beklemektense direk icra takibi yapmak hem müvekkillerimiz açısından hemde avukatlar açısından daha makul...
Değerli meslektaşlarımdan öğrenmek istediğim bu şekilde uygulama yapan ve sonuç alan var mı?
Old 17-09-2014, 16:47   #7
Aydinho

Yasal sınırın altındaki değerdeki davalarda itirazın iptali için hakem heyetine başvurmak gerekir. Ancak hakem heyeti mahkeme olmadığı için %20 inkar tazminatı vermeyeceğinden ben bu yolu pek tavsiye etmiyorum.
Old 17-09-2014, 16:48   #8
Aydinho

Meslektaşım bazı arkadaşlar banka vekilleri ile görüşüp böyle dosyalara itiraz edip etmediklerini soruyor. Etmeyen bankalara karşı icra takibi eden bankalara karşı da hakem heyeti başvurusunda bulunuyor.
Old 18-09-2014, 12:57   #9
KARİNE

O halde itiraz etmeyen bankaları tespit edip burdan paylaşabilirsek daha yararlı olur.
Old 18-09-2014, 13:04   #10
av__emrah

Sayın meslektaşlarım; icra takibini başlattık ve banka itiraz edip takibi durdurdu. Miktar tüketici hakem heyetinin sınırı içerisinde kalıyor. Bu miktar üzerinden itirazın iptali davası açamıyoruz. Bu takdirde tüketici hakem heyetine müracaat edip, lehimize çıkacak kararı dosyaya sunmamız mümkün değil midir?
Old 18-09-2014, 13:27   #11
KARİNE

Tüketici Hakem Heyeti sınırın altındaki alacaklar için ilk önce hakem heyetine başvurmak gerekir. Ama yukarıda bahsedildiği gibi hakem heyetine başvuru olmadan direk icra takibi yapıldığı
ve itiraz edildiği hallederde;
1-Tüketici Hakem Heyetine itirazın iptali için başvurabilirsiniz, verilen karar olumlu olursa icra takibine devam edebilirsiniz. Karşı taraf kararın iptali için dava açarsa ne olur hiç tecrübe etmedim o yüzden bu kısmı için bir fikrim yok.
2-Hakem Heyeti başvurunuzu benim itirazın iptali yetkim yok, yada hakem heyeti sınırı altındaki bir alacak için önce hakem heyetine müracaat etmem gerekirdi deyip başvurunuzu reddediyorum diyebilir.
3-Tüketici Hakem Heyetine yeni bir başvuru yaparsınız, icra takibi ve ödenen harcı unutursunuz. Bence en doğru yol hakem heyetine yeni bir başvuru yapmak...
Old 19-09-2014, 15:30   #12
erergin

İlamsız icra takibine karşı yapılan itirazların kaldırılması için, tüketici hakem heyetine başvurularak borçlunun itirazında haksız olduğu iddiası ile talepte bulunuluyor ve icra dosyası isteniyor. Hakem heyeti normal bir başvuru gibi tüketiciyi haklı görürse takibin devamına karar veriyor. Bu durumda banka Tüketici Mahkemesi'ne başvurarak Hakem Heyeti Kararı'nın iptalini talep edebiliyor. Bundan 3 sene önce elimdeki bir süreç aynen bu şekilde gelişti... Tabi bu halde %20 tazminat alma durumunuz söz konusu olmuyor.
Old 23-09-2014, 11:57   #13
Av.Mert

Benzer bir şekilde elimde yeni tüketici kanunu yürürlüge girmeden önce verilmiş 1.700,00TL degerinde eski kanuna göre delil niteliğinde olan bir hakem heyeti kararı mevcut. İlamsız takibe koymuştum itiraz edildi ve takip durdu. Bunun itirazı eski kanun hükümleri çerçevesinde mahkemeye olabilir mi?
Old 26-01-2015, 14:56   #14
halloween

Merhaba
ben asıl alacak 3200 TL için ilamsız icra takibi başlattım . takip çıktısı 4.500 gibi bişey olmuştu. itiraz geldi ve tüketici mahkemesinde itirazın iptali davası açtım. Ancak bilirkişi incelemesinde alacağımızın 2800 TL olduğuna karar verildi. Şİmdi sıradaki duruşmada acaba uyuşmazlık 3000 TL nin altında kaldığı için mahkeme görevsizlik mi verecektir?
Old 26-01-2015, 23:10   #15
E.YILMAZ

3200 uyuşmazlık miktarı.yasal sınırın üstünde. Mahkeme kısmen kabul vermeli.
Old 26-01-2015, 23:11   #16
E.YILMAZ

Konunun başındaki soruda ise görevli tüketici hakem heyeti dir.
Old 27-01-2015, 08:11   #17
halloween

Alıntı:
Yazan E.YILMAZ
Konunun başındaki soruda ise görevli tüketici hakem heyeti dir.
Sayin yilmaz,
Uyusmazlik miktari 3.000 TL nin uzerinde diye tuketici mahkemesinde itirazin iptali actim. Ancak bilirkisi alacagimizin 2.800 olduguna karar verdi.
Simdi 2.800 , yasal sinir olan 3.000 TL nin altinda kaldigindan mahkeme davamizi red mi edecektir?
Old 27-01-2015, 11:23   #18
asumann

İnceleme

Bu konu ile ilgili çok araştırma yaptım itiraz sonucu itirazın iptali ile ilgili davalar yine ilgili hakem heyetine açılıyor, hakem heyetleri bu konuda yetkilendirilmiş ben de bir tane açtım bekliyorum.
Old 12-05-2015, 15:12   #19
arenji

Alıntı:
Yazan asumann
Bu konu ile ilgili çok araştırma yaptım itiraz sonucu itirazın iptali ile ilgili davalar yine ilgili hakem heyetine açılıyor, hakem heyetleri bu konuda yetkilendirilmiş ben de bir tane açtım bekliyorum.

Merhaba, başvurunuz ile ilgili bir netice aldınız mı?
Old 20-05-2015, 11:42   #20
halloween

Merhaba...
3.200 TL uzerinden actigimiz icra takibi sonucu gelen itiraz sonucu tuketici mahkemesine itirazin iptali actim..
Gelen bilirkisi raporu ile alacagimizin 2.800 TL oldugu belirlendi...
Mahkemeden yasal sinirin altinda kaldigindn red beklerken kismen kabul kararini bugun aldim
Old 20-05-2015, 11:43   #21
halloween

Ayrica %20 inkar tazminati ve de avans faiz ide aldik.. Bilginize..
İyi calismalar
Old 28-05-2015, 19:04   #23
erergin

sayın halloween

kararı paylaşabilirseniz sevinirim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi