Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcra Takİbİnİn AÇildigi GÜn Ana Borcun Alacakliya Ödenmesİ

Yanıt
Old 29-03-2007, 13:12   #1
kenan iskender

Varsayılan İcra Takİbİnİn AÇildigi GÜn Ana Borcun Alacakliya Ödenmesİ

Herkese saygı ve selamlarımı sunuyorum öncelikle. Sorum şu olacak; Müvekkil hakkında 80.000 YTL toplam 3 adet çek için icra takibi yapılıyor.Takibin açıldıgı gün müvekkil icra takibinden haberdar olmadan,alacaklının hesabaına çeklere ilişkin havele yapıyor.1 Hafta sonra eline Ödeme emri geliyor. Bu durumda ne yapılacak.icra masraflarının tamamından sorumlumu.Yoksa haberi olmadan takibin açıldıgı gün ödeme yapmış olması nedeniyle icra masraflarından kurtuluyor mu? Bu durumda Menfi Tespit davası açmamız gerekecek mi? Teşekkürler
Old 29-03-2007, 13:26   #2
Jeanne D'arc

(Soruyu yanlış okuduğumdan, alacaklı yan adına cevap verilmiştir.)
Şimdilik İİK. bir yana bırakalım: Çek Kanunu'na göre, düzeltme hakkının ihtarında bile; çek bedeli, %5 çek tazminatı, %.3 çek komisyonu, provizyon giderinin bankaya depo edilmesi keşideciye ihtar edilir.

Bu halde ibrazındn 1 gün bile sonra ödense; alacaklının yukarıda sayılanları talebe hakkı vardır. Eğer havale rakamı sadece 80.000-YTL ise öncelikle buna dikkat etmelisiniz.

Onun haricinde, icra takibiniz geçerli ve kanaatimce usulüne uygundur. Bu halde ödeme süresi içinde tahsilat yapılmıştır. Dosya hesabı buna göre belirlenecektir. Çek Kanunu nedeniyle yukarıda belirtilen alacak kalemleri, işlemiş faiz ve ek olarak icra harç ve giderleri ile 3/4 vekalet ücreti hesap edilerek; harici tahsilat miktarı düşüldükten sonra kalan miktar var ise, icra takibi o miktar üzerinden devam edecektir.

Ayrıca alacaklı taraf açısından sıkıntı olmaması için; harici tahsilat dosyaya bildirilmeli ve 1,8 tahsil harcı ile cezaevleri harcı da ödenmelidir.

Borçlu yan bakımından; havale makbuzlarını dosyaya ibraz ile kapak hesabını yaptırmanız gereklidir diye düşünüyorum.

Saygılarımla.
Old 29-03-2007, 13:34   #3
av.murat kalkan

benim de bildiğim kadarı ile, kendisine ödeme emri tebligatı yapılmadan borcunu ödeyen kişi veya kurum, icradaki harç ve sair masraflardan sorumlu tutulamaz. bizim daha önceki bir olayımızda aynı sorunu yaşadık ve fakat icra müdürlüğü borçludan tahsil harcını falan kesemedi. Çünkü, borç icra nedeniyle ödenmemiş olur -borçlunun henüz takipten haberi yok ki- dediler. Ama, çek tazminatı ve sair hususlarda arkadaşımıza ben de katılıyorum. Bu konularda dikaktli olmakta fayda var sanırım
Old 29-03-2007, 13:49   #4
erdal7

Aağıda belirtilen Yargıtay kararı tahliye takiplerine ilişkin olsa bile olayın çözümüne ışık tutacak mahiyettedir.

12 HD. 20.01.1986 T. E : 1985 / 6965 K: 361

Takipten sonra fakat ödeme emrinin tebliğinden önce kira borcunu alacaklının banka hesabına yatıran borçlunun temerrütten kurtulacağı ancak ,takip masrafları yönünden alacaklının takibe devam edebileceği .......

Burdan çıkartılacak sonuç. Uyap ta takibin açıldığı saat bellidir. Yine Borçlunun yatırdığı paranın saati belli ise takipten önce mi sonra mı yatırıldığı belli olacaktır.

Saygılarımı sunarım. Av.ERDAL DÜLGER
Old 29-03-2007, 18:49   #5
ISIL YILMAZ

Benim başıma tam böyle bir olay geldi. Para aynı gün ödendi ve ödeme emri alınmadan ödendiği için itiraz edildi. İtirazın iptali davasında , temerrüdün icra takibi ile başladığı ve borçlunun takibe sebebiyet verdiği gerekçe gösterilerek icra masraflarından sorumlu tutulacağı hükme bağlandı.

Saygılar.
Old 26-12-2007, 15:09   #6
av.pınar

aynı olay benim başıma da geldi. ödeme emerinin tebliğinden önceki gün şirket vekilinin hesabına ödeme yapılmış idi. Mahkeme önce yargılamaya yer olmadığına karar verdi.Yargıtayca esastan bozuldu.Bozmaya karşı yapılan yargılamda ödeme günü olarak takibin açıldığı gün olduğu hükme bağlanı.Buna bağlı olarak da 3/4 vekalet harcı, haricen tahsilat 1.8 ve dosya hesabı yapılmnasına karar verildi.
Old 21-07-2010, 13:23   #7
concept

Alıntı:
Yazan av.pınar
aynı olay benim başıma da geldi. ödeme emerinin tebliğinden önceki gün şirket vekilinin hesabına ödeme yapılmış idi. Mahkeme önce yargılamaya yer olmadığına karar verdi.Yargıtayca esastan bozuldu.Bozmaya karşı yapılan yargılamda ödeme günü olarak takibin açıldığı gün olduğu hükme bağlanı.Buna bağlı olarak da 3/4 vekalet harcı, haricen tahsilat 1.8 ve dosya hesabı yapılmnasına karar verildi.

Pınar hanım,
Ödeme emri tebliğinden önce borcun ödenmesi konusu ile ilgili varsa emsal yargıtay kararını bildirebilir misiniz ?
Old 21-01-2011, 09:58   #8
av.gamzeaslan

bende avukat pınarın dediğine katılıyorum.. bu konuyla ilgili herhangi bir çekişmeli davamız olmadı ancak icra müdürlüğüne dosyanın infazı ile gfittiğimizde dosya hesabını vekalet ücretinin 3/4 ve tahsil harcının 1.8 üzerinden hesapladı..
Old 22-01-2011, 01:14   #9
Av.Engin Yeşil

Esasa geçilerek ihtiyaten hacze gidildiğinde bile 3/4 vekalet ücreti ve icra masraflarından borçlu sorumludur. Fakat ödeme emri tebliğ edilmeden borçlu ödeme yaparsa tahsil harcı cevaevi harcı kesinlikle alınamaz. av. pınar takiple ödeme aynı gün olmasına rağmen yargıtayın tahsil harcına hükmettiğini yazmış o kararı görmek isterdim. Yanlış bir karar olduğunu düşünüyorum..
Old 06-02-2012, 15:38   #10
slnn

Sayın Işıl hanım ve Pınar hanım,

Merhaba evvela.

Söz konusu kararları benimle paylaşmanız mümkün olursa sevinirim.

Saygılarımla
Old 06-02-2012, 16:46   #11
aurorainci

yaklaşık 2 yıl önce aynı durumla karşılaştım. Burada önemli olan kimin önce parayı yatırdığı veya icra takibi yaptığı. Bizim olayımızda ödeme saat 10:00 civarı yapılmış icra takibi ise 15:00 civarı yapılmıştı. Biz ödemeyi icra takibinden önce yaptığımız için borca itiraz ettik. Yasal süre içersindede herhangi bir itirazın iptali davası açılmadı.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi