Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kapanan ltd şirketin alacaklarının tahsili nasıl olur

Yanıt
Old 16-01-2020, 11:06   #1
msefamutlu

Varsayılan Kapanan ltd şirketin alacaklarının tahsili nasıl olur

Merhaba,

Müvekkil ltd şirketinin alacaklı olduğu senetler çerçevesinde yaptığımız icra takibinde haczedilecek mal bulamadık ve borçlu aş nin şirketi usülsüz terk ettiğini öğrendik.
Müvekkil şu anda kendi ltd şirketini isfisah ettiriyor. Şirket kapandıktan sonra taraf ehliyeti açısından sorun yaratabilir diye düşünüyorum. Alacakları için neler yapılabilir acaba?

Konunun şahış şirketine bakan yönüyle bir konu açılmış ama yeterli cevabı bulamadım: https://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=37038
Old 17-01-2020, 14:32   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan msefamutlu
Merhaba,

Müvekkil ltd şirketinin alacaklı olduğu senetler çerçevesinde yaptığımız icra takibinde haczedilecek mal bulamadık ve borçlu aş nin şirketi usülsüz terk ettiğini öğrendik.
Müvekkil şu anda kendi ltd şirketini isfisah ettiriyor. Şirket kapandıktan sonra taraf ehliyeti açısından sorun yaratabilir diye düşünüyorum. Alacakları için neler yapılabilir acaba?

Konunun şahış şirketine bakan yönüyle bir konu açılmış ama yeterli cevabı bulamadım: https://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=37038

Şirket sicilden terkin edilirse, önce ihya davası açıp, karar verildikten sonra tekrar sicile kaydettirip sonra başkalarından alacağı varsa onlardan tahsiline gidilebilir.

ancak neden şirketin terkinini bekliyorsunuz onu anlayamadım.

Şirket yetkililerinin sorumluluğu noktasında :
https://www.turkhukuksitesi.com/show...18&postcount=3 adresinde verdiğim cevap da işinize yarayabilir.
Old 18-01-2020, 12:48   #3
msefamutlu

Alacaklı müvekkil şirket yöneticileri, şirketi kapatmaya karar verdiler ama şimdilik sonuçsuz kalsa da devam eden bir icra takibi var.
Borçlu şirketten olan alacağımızı organik bağ kapsamında almak için borçlunun güncel çalıştığı yerleri araştırıyoruz.
Şirketin kapanması halinde nasıl karşı tarafı takip ve dava ehliyetimiz olur onu merak ediyorum açıkçası.

Düzenleme: Verdiğiniz link de çok faydalı oldu. Fakat yeni bir sorum var; Usülsüz terkin varlığında TTK m. 553'e aykırılık sebebiyle şirket yöneticilerinin şahsi mal varlığı sorumluluğuna gidilebilir mi peki? TTK m. 602 buna engel olur mu sizce?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi