Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Ortak konuttan ayrılma

Konuyu Kilitleyin
Old 12-11-2018, 10:02   #1
Konuk

Varsayılan Ortak konuttan ayrılma

Merhaba önceki yanıtlarınız için teşekkür ederim.

daha önce bahsettiğim üzre şiddetli geçimsizlikten eşim tarafından açılan boşanma davasında ben davanın reddini istemiş ama boşanmalarına diye karar çıkmış hemen akabinde temyiz etmiştim. Dava başında mahkeme evde oturma ve eşyalardan yararlanma hakkını bana vermişti. 4 senedir eşimin evinde ikamet ediyorken şimdi çeşitli sebeplerden evden eşyaları alarak ayrıldım. ( 1) Zaten 4 senedir kayınvalidem ve kızı birkaç kez hakaret mesajları yazarak beni evden kovmuşlardı. komşularımı da tanıdıklarından onlarıda bana karşı kışkırtmışlar ve aramızda geçimsizliğe sebep oldular oturduğum sürece bi iki komşum kayınvalidemden destek alarak bana zaman zaman sataştılar kısacası hiç huzurlu da oturamadım.2) 1 sene önce kızım gibi sevdiğim yeğenimin vefatı ile psikolojik olarak rahatsızlanmaya başladım. Geceleri yalnız kalamıyordum. neyseki annem ve ablam gelip bende kaldılar başlarda öylece idare ettim ne var ki yine komşularım ablamın çocuğundan ses yapıyor diye yine şikayete başladılar. Hatta ablası ölmüş bu küçük çocuğun annesinin önüne çıkıp gelme buraya çocuğunu da getirme diye müdahale ettiler. Bunun üzerine ablam ve annem bi daha gelmediler. Ama ben de yalnız kalamadığımdan annemin evine gitmeye orda kalmaya başladım. Bu şekilde birkaç ay geçti.Diğer taraftan annemde torunun ölümüyle yoğun depresyona girmiş zaten kalp ve tansiyon hastası ayrıca bu yaz 2 ay kadar hastanede fizik tedavi görmüş ben de onun bakımıyla ilgilenmiştim. Annemin evine bir taraftan da ona bakabilmek için gittim. Yardımıma ihtiyacı var.

Sonra baktım davada bir türlü sonuçlanmıyor eşim ve ailesi hatta komşularımda beni istemiyor evde oturma hakkımdan vazgeçip annemin yanına taşınma kararı aldığımda 4 sene sonra eşim bana başsağlığı mesajları yazarak tesellide bulundu.Ben de kendisine evden ayrılacağım diye bir mesaj yazdım. O da hemen yanıt verdi ve giderken eşyalarında tamamını götür dedi. olur dedim. bir ay içinde giderim sana haber veririm dedim O da anahtarları komşuya bırak dedi. Evden taşındım ve anahtarları komşuya vermek üzereyken
ortak bir tanıdık arayıp dedi ki Yargıtaya seni şikayet edeceklermiş ? Sebep ne dedim ? Mahkemeden evde oturmak için izin istedin, 4 sene oturdun gereksiz işgal ettin şimdi dava sonuçlanmadan evi terkediyorsun bu da seni kusurlu yapıyor..

Ne yapacağımı şaşırdım. Ben Yargıtay'a bir dilekçe ile evden hangi sebeplerle ayrıldığımı bildirmelimiyim ?
Onlar bana kaç senedir evden gitmemle ilgili baskı yaptılar hakaret ettiler komşularımı bile kullanıp bana göndermeler yaptılar. Tabi ben bunları ıspat edemiyorum. Elimde yalnızca 2 sene önce yazdıkları 7 -8 tane mesajları var. Kayınvalidem ve kızından gelen hakaret içerikli mesajlar.

Dava sonuçlanmak üzereyken kendimi kusurlu duruma düşürmek istemiyorum ne yapmalıyım ?
Mahkeme bana evde oturma hakkı verdi diye dava sonuna kadar oturmak zorunda mıyım ? Eşim zaten son iki senedir İngilterede yaşıyor... Yukarda bahsettiğim durumları yaşamasaydım zaten ayrılmayacaktım. Dilekçe ekine bana gönderdikleri hakaret mesajlarını koymalımıyım ? En son ocak ayının sonunda kayınvalidem evimizden gidin diye bi mesaj daha yazmıştı. Fakat ben de eşim bana böyle kibar davranmışken ailesine ait bu mesajları dilekçeye eklemek istemiyorum. Yargıtay'a nasıl bir bildiride bulunayım ? ya da bulunmazsam ne olur ? lütfen bir yol daha gösterin..iyi ki varsınız..

teşekkür eder iyi günler dilerim.
Old 12-11-2018, 15:23   #2
Av. Hatun Olguner

Sayin Konuk;

Mahkeme Karariyla Size Tahsis Edilen Ortak Konutta Dava Sonuna Kadar Oturma Zorunluluğunuz Yoktur Ve Yargitaya Bu Konuda Dilekçe Vermeniz Gerekmemektedir...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi