Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

15 aylık evlilikte kendi aldığım ev de eşim hak sahibimidir

Konuyu Kilitleyin
Old 01-08-2018, 00:40   #1
Konuk

Soru 15 aylık evlilikte kendi aldığım ev de eşim hak sahibimidir

15 aylık evliyim. eşimin evlilik öncesi kendine ağit bir evi vardı.fakat ev eski ve kullanışsızdı.bu evi satıp daha düzgün ev alalım dediğimde hayır satmam satarsam yeni alınacak evde hak sahibi olursun bu yüzden satmam dedi.kiraya verip başka bir eve çıkalım onun kirasıyla yeni çıktığimiz evin kirasını öderiz dedim ikna oldu fakat ailesi bunada izin vermedi.eşimde hep bahaneler bulup beni oyaladı o evde hala yaşamaya devam ederken çalışmak istediğimi söyledim eşim çok kıskanç olduğu için yollamak istemedi direttim ve işe girdim.1 ay çalıştım ve o esnada satılık ev aramaya devam ettim. ve şans eseri uygun bi ev buldum eskiydi ama oturduğumuz evden çok daha kullanıslıydı.eşime bu evi gösterdim yine türlü bahanelerle almak istemedi paramız yok alamayız desede ben almak için çok uğraştım koşturdum ve evi satanla anlaştık.bu arada eşim destek olmadı.ailem destek oldu manevi anlamda yanımda oldular.azda olsa düğünde takılan altınlarımı bozdum bankaya ihtiyaç kredisi başvurusu yaptım.aynı bankaya eşimde aynı anda başvuru yaptı.eşime az bi miktar bana daha fazla kredi çıktı ve krediyi çekip evi aldım.bu arada calışıyorum.ilk maasımla tapu masraflarını ödedim. 2. ve 3. amasımlada kredi taksitlerini ödedim.fakat eşim kıskançliği yüzünden işten çıkardı beni.evide borç harç tadilata soktum.şuan herzaman eşimle aramda problem yaratan ailesi yeni ev aldiğimizi öğrenince yine bizim aramızı bozma huzursuzluk çıkarma planlarıyla hayatımızın merkezine yerleştiler.biz yeni aldığımız eve tasınmaya hazırlanırken eşimle aramızı bozup benim evden eşyamı toparlayıp ayrılmama sebep oldular.eşim eski evde benim eşyam yeni evde ve tüm borçlar benim üzerimde ve işsiz kalmiş durumda ailemin yanına sığındım.evi satsam satabilirmiyim.yoksa eşiminde satışa razı olması gerekirmi.madur oldum .borçlar benim üzerimde.maddi bi destek yok ve eşimde ailesinin ağzına bakarak onların yanında bana sırtını döndü.ne yapıcağımı bilmiyorum .yardıma fikirlerinize yol göstermenize ihtiyacım var.
Old 07-08-2018, 17:28   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn Katılımcı,

1-Evinizi alırken takıları bozdurarak elde ettiğiniz ve eve harcadığınız miktar kişisel malınızdır.

Evlilik içinde çalışma karşılığı kazanılan para edinilmiş maldır. Bu para ile boşanma dava tarihinde kadar ödenen kredi taksitinin yarı oranında eşinizin katılma alacağı hakkı vardır.

Boşanma davası ne kadar geç açılırsa ödemeler de artacağı için eşinizin alacak miktarı da artacaktır.

2- Yeni aldığınız evde eşinizle beraber yaşamışsanız bu durumda yeni ev aile konutu sayılır.Aile konutunu eşinizin onayı olmadan satamazsınız.Eşiniz satışa rıza göstermez ise Aile Mahkemesi hakimine başvurabilirsiniz.

Eğer aile konutu değilse elbette satış hakkınız var.

3- Her aşamada bir avukattan destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi