Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Haksız işten çıkarma telefonda taciz

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-10-2018, 18:27   #1
Nezo

Varsayılan Haksız işten çıkarma telefonda taciz

Merhabalar Benim kızımı işyerinde birisi duygusal mesajlarla rahatsız ediyormuş (ona ilgisini bildiren hoşlandığını anlatan) kızım o çalışanın müdürüne bunu söylemiş ama sözlü olarak yazılı şikayet etmemiş onu düşünememiş. Taciz eden kişiyi de telefonunda engellemiş. Bundan sonra iş yerinde sözlü sataşmalar yapmaya başlamış erkek çalışan. Bunun üzerine kızım tekrar müdürüne çıkıyor ve sataşmaları söylüyor. Müdür halledeceğini söylüyor. Şirket avukatı geliyor ve kızıma Şirket Sahibi ve genel müdürün kararıyla taciz eden adamla birlikte kızımın işine son verdiklerini söylemiş. Kızıma 4 günlük izinli olduğunu söylemiş Ve avukat bu Watsaptaki mesajların cinsel taciz olmadığını söylemiş. Ve kendi isteğimle işten çıkıyorum. Derseniz arkadaşlarınıza karşı madur olmazsınız demiş.. biz istersek sizi farklı bir maddeden çıkarırız daha mağdur olursun dediler . Bir nevi Tehdit .anlaşmalı çıkarsanız Biz tazminatınızı yine öderiz demiş. Kızım benim suçum yok imzalamam demiş. Çıkarırsanız çıkarabilirsiniz bana haksızlık ediyorsunuz demiş. Ben işyerime manevi tazminat davası açabilirmiyim. (Açtırmamak için uzlaşma ile anlaşmaya çalışıyorlar) Tacizciyi işten atacağına Beni tacizciyi ifşa ettiğim için onur kırıcı şekilde işten atıyor. Yapılması gerekenler için bilginize ihtiyacım var yardım edermisiniz.?
Kadın olarak onur kırıcı bir davranış. Manevi olarak zor duruma düşürdüler .Teşekkür eder kolaylıklar diliyorum.
Old 30-10-2018, 20:01   #2
Av. Oktay Durmaz

Sayın katılımcı,

İş Kanunu 24. maddesine göre işçinin diğer bir işçi veya üçüncü kişiler tarafından iş yerinde cinsel tacize uğraması ve
bu durumu işverene bildirmesine rağmen gerekli önlemler alınmaması halinde işçi haklı nedenle iş akdini feshetme hakkına sahiptir.

İşçi haklı bir sebebi olmaksızın kendi isteği ile işten çıktığına yani istifa ettiğine dair yazı imzalaması halinde kıdem tazminatı vb. haklarını yitirir.

İşverenin işçiyi haksız bir nedenle ya da neden ileri sürmeden çıkarması durumunda işçi kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı talep edebilir.

İşverenin işçiyi haklı bir neden olmadan işten çıkarması halinde iş yerinde en az 30 kişi çalışıyor ve işçinin kıdemi en az 6 ay ise işe iade davası açabilir. Mahkemenin işe iadeye kara vermesi ve işverenin işe başlatmaması halinde işçiye 4 ay boşta geçen süre tazminatı ve 4 aydan 8 aya kadar işe başlatma tazminatı ödemek zorundadır.

İşçi kendisine cinsel taciz de bulunan kişiye yönelik suç duyurusunda bulunabilir ve manevi tazminat davası açabilir.

Bir avukattan doğrudan yardım almanızı yararınıza olacaktır.
Old 02-11-2018, 01:56   #3
Nezo

Varsayılan Teşekkür

Teşekkür ederim .
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi