Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

dava açıldıktan sonra (yargıtay aşamasında) sadakatsizlik ve zina

Konuyu Kilitleyin
Old 13-08-2018, 11:19   #1
Konuk

Varsayılan dava açıldıktan sonra (yargıtay aşamasında) sadakatsizlik ve zina

Merhaba değerli üyeler;

evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına dayalı açmış olduğum boşanma davası sonrası eşimin başka birisi ile bilikte yaşamaya başladığını ve birde çocuk dünyaya getirdiğini öğrendim ve zina sebebi ile boşanma davası açtım. zina sebebiyle açtığım dava 14 kasıma ertelendi ve hakim son duruşmada gelecek celsede karar vermeyeceğim ama kısa bir gün verip karara bağlarız artık dedi. yargıtay a dilekçe göndererek eşimin zina yaptığını kanıtladığımı ve bu nedenle eldeki davanın bozulması gerektiğini ve yeni dava ile birleştirilerek görülmesi gerektiğini yargıtay emsal kararları yeni dava dosyasnıda ekleyerek gönderdim ancak yargıtay önceki kararı onadı. Aynı gerekçeleri öne sürerek karar düzeltme talebinde bulundum ancak yargıtay ın bu talebimi reddedebileceğini düşünmekteyim.

Bu arada Y.2.H.D. başkanı nı sosya medyada takip ediyorum ve bugün yatığı bir paylaşımda,

boşanma davası açıldıktan sonra oluşan sadakatsilik eylemi için yeni bir dava açılması gerektiğine vurgu yapmakta.

şimdi burada karışmış durumdayım. yani mademki yeni bir dava açılmasına engel yok, yargıtay daha öncede benzer bir kararda yargıtay aşamasında diğer eşin başkasıyla ilişki yaşadığı ve birde çocuk dünyaya getirdği ve ispatladığı bundan dolayıda yeni açılan boşanma davası ile birleştirilerek görülmesi gerektiği için bozma kararı verdiğine göre benim dosyamda neden böyle bir karar vermeden onama kararı verdiğini anlayamıyorum. nerde hata yapıyorum açıkçası onuda bilemedim.

bu arada şunuda eklemeliyim ki davamı önceden bir avukat ile takip ediyordum ve zina sebebi ile boşanma davası açılacağında bana derdestlik itirazı olur ve kabul edilir diyerek bu davayı açmamıştı. bende sizlerden aldığım bilgiler ışığında avukat ile ilişkimi keserek kendim davamı açtım ve kendim takip ediyorum.

bu konuda bana bilgi paylaşabilirseniz mesut olacağım.
Old 17-08-2018, 17:44   #2
Av.Levent Bozkurt

Zinayı ispatladığınıza ve dava lehinize sonuçlanacağına göre kanaatimce yeni vakıalara dayanarak boşanma davası açmanıza gerek yok. Başkanın paylaşımı özellikle eşit kusur ya da daha ağır kusurlu olabilecek durumlarla ilgili olup tazminatlara ilişkin..
Old 28-08-2018, 14:56   #3
Konuk

merhaba

ilk dava zinayabdayali degil ve yargitay asamasinda. sonrasinda dava devam ederken olusan zina icin yeni dava actim ben. sanirim sorun yanlis algilandi
Old 28-08-2018, 17:04   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn Katılımcı,

1-Her bir dosyanın özelliği farklıdır.Yargılama konusu olaylar aynı bile olsa toplanan deliller talepler farklı olacaktır. Bu nedenle benzer dosyalarda aynı kararlar verilmeyebilir.

2-Yargıtay daire kararları bağlayıcı değildir.İçtihadı birleştirme kararı olmadığı sürece yargı verilen diğer başka bir kararla bağlı değildir.

3-Davaların Birleştirilmesi için davaların aynı yargı çevresinde,aynı düzey mahkemede olması gerekir.

4-Birleştirme kararı, ikinci davanın açıldığı mahkemece verilir ve bu karar, diğer mahkemeyi bağlar.

Sizin birleştirmeyi ikinci dava mahkemesinden istemeniz gerekir.Bu mahkeme eğer davaların safahatı aynı ise birleştirme kararı verebilir.

Sizin olayınızda: karara çıkmış bir dosya ile henüz yeni açılan bir dosyanın safahatı farklı olması sebebi ile birleştirmeye zaten karar verilemeyeceği düşüncesindeyim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi