Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

ceza davası-kesin karar-temyiz hakkı-yeniden yargılama

Konuyu Kilitleyin
Old 30-10-2017, 09:49   #1
Konuk

Varsayılan ceza davası-kesin karar-temyiz hakkı-yeniden yargılama

öncelikle bu hizmetinizden ötürü sizlere sonsuz teşekkürler.

eşim hakkında darp nedeniyle savcılığa suc duyursunda bulundum, ileçede bulunan hastaneden rapor aldım, boşanma davasınıda açtım. sonrasında hakkında ceza davası açıldı ve ceza oluştu. kısaca özetlersem; gelen mahkeme evrakında;

1. 86/2-maddesi uyarınca 120 gün adli para cezası
2. 83/3-a uyarınca eşe kasten yaralamadan 1/2 uyarınca arttırılarak 180 gün adli para cezası
3. 29 mad. gereğince ağır tahrikten 1/4 indirim 135 gün adli para cezası
4. 62/1 md 1/6 indirim 112 gün adli para cezası
5. başka arttırı ve eksiltmeye gerek olmadığı günlük 20 tl den 2240 tl ceza
6. 52/4 uyarınca 5 eşit taksit halinde ödeme
7. cemk 231 maddesnin uygulanmasına yer olmadığına,
8. tck 51 maddesinin sanığa verilen cezanın niteliği gereği taktiren ve kanunen uygulanmasına yer olmadığına,

dair sanığın yüzüne, katılanın yokluğunda miktar itibariyle kesin olmak üzere verilen karar okunup usulen anlatıldı.

yazmaktadır. devam eden boşanma davamızda benim davam kabul edildi karşı dava reddedildi ancak yargıtay güven sarsıcı hareketlerim olduğu için erkeğinde davası kabul eidlmelidir şeklinde bozdu. bu durumda;

1- miktar yönünden kesin diyor sadece, temyiz yolu açık mı?
2- temyiz yolu kapalı ise yeni oluşan duruma göre (aramızdaki messenger yazışmalarındaki itiraflar vs) yargılamanın yenilenmesi yoluna gitmesi mümkün mü?
3- ben boşanma kesinleşmeden başkasından çocuk sahibi oldum ki ceza davasında aslında eşim bu durumdan bahsetmiş ama kanıtlayamamıştı, aradan geçen 2 yıla rağmen bu durumu yeninden kanıt olarak kullanabilir mi?
4- messenger ile yazışırken benim ceza davası sırasında hiç kullanmadığıı belirttiğim telefonu eşim bana sordu ve ben bi anlık boşlukla ona iftira attığımı ama herşey için pişman olduğumu yazdım. bunu delil olarak kullanıp yeniden yargılama sağlayabilir mi?
5- Aslında ceza davasında onun öne sürdüğü bütün herşeyi bana messengerde yazdırdı, benim iddialarımıda iftira şeklinde yazdım. bunun yargılamada etkisi olur mu? ceza alırmıyım? yardımınıza ihtiyacım var. Aslında yol gösterilmekten çok, çektiğim vicdan azabıyla, eski eşimin bu cezadan kurtulmasını istiyorum ama kendim de ceza almak istemiyorum. hukuken olabilecek olaylar ve bana önereceğiniz yöntem yol nedir? yardımınıza htiyacım var.

teşekkürler
Old 30-10-2017, 11:38   #2
Av. Hatun Olguner

Temyiz yolu kapalıdır ama itiraflarınız nedeniyle eşiniz yargılamanın yenilenmesini isteyebilir ve mesajlarınız aleyhinizde delil olur. Siz mahkemeye bu aşamada iftira ettiğinizi ve pişman olduğunuzu söylerseniz alacağınız ceza pişmanlık nedeniyle yarı oranında indirilir...:

5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 269
Etkin pişmanlık
(1) İftira edenin, mağdur hakkında adlî veya idari soruşturma başlamadan önce, iftirasından dönmesi halinde, hakkında iftira suçundan dolayı verilecek cezanın beşte dördü indirilir.

(2) Mağdur hakkında kovuşturma başlamadan önce iftiradan dönme halinde, iftira suçundan dolayı verilecek cezanın dörtte üçü indirilir.

(3) Etkin pişmanlığın;

a) Mağdur hakkında hükümden önce gerçekleşmesi halinde, verilecek cezanın üçte ikisi,

b) Mağdurun mahkûmiyetinden sonra gerçekleşmesi halinde, verilecek cezanın yarısı,

c) Hükmolunan cezanın infazına başlanması halinde, verilecek cezanın üçte biri,

İndirilebilir.

(4) İftiranın konusunu oluşturan münhasıran idari yaptırım uygulanmasını gerektiren fiil dolayısıyla;

a) İdari yaptırıma karar verilmeden önce etkin pişmanlıkta bulunulması halinde, verilecek cezanın yarısı,

b) İdari yaptırım uygulandıktan sonra etkin pişmanlıkta bulunulması halinde, verilecek cezanın üçte biri,

İndirilebilir.

(5) (Değişik: 29/6/2005 – 5377/31 md.) Basın ve yayın yoluyla yapılan iftiradan dolayı etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanılabilmesi için, bunun aynı yöntemle yayınlanması gerekir.
Old 02-11-2017, 16:39   #3
Konuk

sn. olguner öncelikle teşekkür ederim.

tavsiyelerinizi dikkate alacağım.

yargılamanın yenilenmesi için dilekçe henüz verilmedi. cmk 311 de belirtilen yargılayanın kusuru kısmı var. iddianameyi hazırlayan savcı fetö/pyf soruşturmasından ötürü hakimler davcılar yüksek kurulu kararı ile görevden uzaklaştırıldı. aslında eski eşim benim kadar katı değil ve benimde zarar görmememi istiyor. savcının bu durumu öne sürülerek yeniden yargılama talep edilebilir mi? varsa bu yönde yargıtay kararı paylaşmanız mümkün mü?

teşekkür ederim.
Old 03-11-2017, 10:29   #4
Av. Hatun Olguner

İddianameyi hazırlayan savcının fetöden ihracı yeniden yargılama sebebi değildir...
Old 16-11-2017, 12:26   #5
Konuk

Sn olguner bugun karari uyaptan okudum. Bu mesajlar delil kabul edilmedi ve yargilamanin yenilenmesi talebi reddedildi. Sizden bilgi almiatim sonucuda iletmek istedim. Tesekkurler.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi