Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tebliğ Edilmemiş Fatura - Icra Takibi - Itiraz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-05-2013, 13:59   #1
H.Mahir FIRAT

Varsayılan Tebliğ Edilmemiş Fatura - Icra Takibi - Itiraz

Sayın meslektaşlarım konunun büyük önem arz etmesi sebebiyle yeni başlık açtım verdiğim bir rahatsızlık var ise herkesten özür diliyorum.

OLAY
Müvekkil faturayı tarafıma faks çekmek suretiyle gönderiyor. Karşı tarafa da iadeli taahhütlü olarak postaya veriyor. Ben de birkaç gün sonra dalgınlığıma gelerek faturayla ilgili icra takibi başlatıyorum. Borçlu icra takibine itirazda bulunuyor "benim böyle bir borcum yoktur" diyor. Ben de müvekkili arıyorum faturanın tebliğ durumunu öğrenmek için fakat faturanın kendisine geri döndüğünü tebliğ edilmediğini öğreniyorum.

Yaptığım araştırmalarda itirazın iptali davasını kazanabilmemiz için faturanın tebliğ edilmiş olması gerektiğini öğrendim. Bu bilgiler ışığında nasıl bir yol ilginiz ve cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 03-05-2013, 14:04   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan H.Mahir FIRAT
Sayın meslektaşlarım konunun büyük önem arz etmesi sebebiyle yeni başlık açtım verdiğim bir rahatsızlık var ise herkesten özür diliyorum.

OLAY
Müvekkil faturayı tarafıma faks çekmek suretiyle gönderiyor. Karşı tarafa da iadeli taahhütlü olarak postaya veriyor. Ben de birkaç gün sonra dalgınlığıma gelerek faturayla ilgili icra takibi başlatıyorum. Borçlu icra takibine itirazda bulunuyor "benim böyle bir borcum yoktur" diyor. Ben de müvekkili arıyorum faturanın tebliğ durumunu öğrenmek için fakat faturanın kendisine geri döndüğünü tebliğ edilmediğini öğreniyorum.

Yaptığım araştırmalarda itirazın iptali davasını kazanabilmemiz için faturanın tebliğ edilmiş olması gerektiğini öğrendim. Bu bilgiler ışığında nasıl bir yol ilginiz ve cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Taraflar arasında yazılı bir sözleşme var mı? Varsa borcun vadesi belli mi?

Bunlar önemli.
Old 04-05-2013, 11:53   #3
recepav

Varsayılan Faturali Takip

Meslektaşım,faturanın karşı tarafa tebliği sadece karşı taraf süresi içinde faturaya itiraz etmez ise fatura içeriğini kabul etmiş oluyor.Bu durumda tanıkla dahi fatura içeriği malların borçluya teslim edildiğini ispat edebiliyorsunuz.Sizin olayda müvekkiliniz ile borçlu arasında bir sözleşme var ise borçluya fatura içeriği malların kargo,ambar ile teslim edildiğine dair belgeniz var ise bu belgeleri delil göstererek itirazın iptali davası açabilirsiniz.Şayet bu belgeleriniz yok ise yapılabilecek fazla bir şey yok gibi.Syg
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi