Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

röportaj yapmam için bir hakimle görüşmem gerek??

Yanıt
Old 09-12-2007, 17:14   #1
üye20519

Varsayılan röportaj yapmam için bir hakimle görüşmem gerek??

Merhaba herkese.

Hukuk 1 öğrencisiyim.Hukuka giriş dersi ödevim için bir hakimle ropörtaj yapmam gerekli.İlk olarak aklıma gelen şey bir adliyeye gidip bir hakimle görüşmek istemek oldu fakat önce sizlerin fikrine danısayım dedim. Acaba bir adliyeye gitsem benimle ilgilenecek bir hakim bulabilir miyim?

Ya da burada bir hakimle görüşme fırsatı bulabilir miyim?

Şimdide teşekkür derim yardım edeceklere...

Saygıyla..

Canan Dogan
Old 10-12-2007, 00:34   #2
Av.saldıray oğuz kuğu

değerli meslektaşım,hakimler mutlaka sizinle ilgilenir.
Old 10-12-2007, 12:01   #3
Gülümse

Medeni cesaretinize ne oldu genç dostum.. Bence deneyin.. Ama benden büyük tavsiyesi mesai sonu olmasın..
Old 12-12-2007, 17:04   #4
üye20519

Avukat bir tanıdıgımızla konustum o da eyüp adliyesinin sakin oldugunu öğleden sonra oraya gidebileceğimi söyledi..

o türlü bi deneyeceğim olmazsa tekrar sizlere danırım burda hiç hkim yok mu acaba
Old 14-12-2007, 08:03   #5
Av. Levent Samğar

sanırım cedaw arkadaşımla aynı okuldayız.Aynı ödev benim için de geçerli
Old 15-12-2007, 11:43   #6
Seyda

Eyüp adliyesi Salı ve Perşembe günleri çok yoğun oluyor. Cuma günleri biraz daha sakin bulabilirsiniz. 2.Sulh Ceza kalemi ve hakimi oldukça yardımsever Bir de üst katta 2.Aile'nin karşısında, hangi mahkeme hakimi olduğunu hatırlamadığım bir hakim var Şansınızı bir deneyin, mutlaka yardımcı olurlar bence..
Old 15-12-2007, 18:03   #7
Av.Mehmet Saim Dikici

Röportajın konusu nedir? Bunu yazarsanız bir çok değerli üye sizinle bu röportajı yapbilir kanaatindeyim.
Old 15-12-2007, 22:52   #8
üye20519

Röportajımın konusu, hakimlerin görevleri,atanmaları,yükseltilmesi sırasındaki aşamalar. ve Yargının bagımsızlıgı ile ilgili soru var.. toplam 6 sorum var. ve tabiiki röportaj yapacagım hakimin özgecmişi.nerelerde görev yaptıgı falan.bu da ödevin inandırıcılıg için sanırım
Old 16-12-2007, 11:34   #9
Av.Mehmet Saim Dikici

Yargının bağımsızlığı sorunuza cevabı muhatabınızdan alamayarak aslında siz cevabınızı örtülü olarak almış olacaksınız. Şimdiden benden söylemesi.
Old 16-12-2007, 13:41   #10
üye20519

neden
Old 16-12-2007, 16:18   #11
holiganist

Benim için de geçerli olan bu ödevi an itibari ile bitirmiş durumdayım Hakimle röportaj yapma işi bana biraz meşakkatli geldi.Tüm soruları çeşitli kaynaklardan Hakimler ve Savcılar Kanunundan, Yargıtay'ın sitesinden derleyerek cevapladım.Ayrıca yargının bağımsızlığı konusu şu an gündemde olduğu için kendi yorumlarına göre de hazırlayabilirsin.Hakimle röportaj işi şart değil yine de gerçekleştiremezsen yardımcı olabilirim
Old 17-12-2007, 01:31   #12
üye20519

hocahakim bulamazsak eger "ki bulamamak nası birşey onu anlayamıyorum " böyle bi kolaylık sundu bize ama önce ben bi hakimle yapmak için ugrasmak istiyorum ödevimi. eger olmazsa kitaplardan arastırırım
Old 17-12-2007, 08:25   #13
Av. Levent Samğar

Bu ödevi veren değerli hocam sayın Doç Dr Şükran Şıpka'ya teşekkür etmek istiyorum.Bizi gerçekten gerçek bir hukukçu olarak yetiştirme gayesinde..Teşekkürler hocam
Old 17-12-2007, 21:01   #14
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan cedaw
neden

Tabiki Yargı bağımsızdır diyeceklerdir! Yargı Bağımsız değildir diyen bir savcının başına gelenleri öğrenmek için google'ı kullanmanızı tavsiye ederim. Hadi ben o işi sizin için yapayım: http://arsiv.sabah.com.tr/2006/08/17...60806-102.html

Diğer yandan,

ABD'de bir hakime bu tarz soru sorulabilir mi? Yahut ABD'de bu şekilde bir ödev verildiği vaki midir?

Yani yargının bağımsız olamayabileceği düşüncesini herhangi bir AB ya da ABD vatandaşı düşünür mü? Yahut bu tarz bir araştırma yapılır mı?

Bence çok zor bir ihtimal. Neden? çünkü yargı bağımsızdır da ondan!

Türkiye'de: yargı bağımsızdır. (Bkz. TC. Anayasası)
Old 18-12-2007, 00:27   #15
üye20519

yargı bagımsızlıgı var mıdır diye soracagım diyen kim bilmiyorumama benim soracagım sey yargı bagımsızlıgı nasıl olmalı ve şu sıralar hakimlerim mülakatla seçilmeleri konusunda ne düşünüyorsunuz.. bu sorularıda kendi fikirlerimle beraber sunacagım hocama. umarım birdahaki olası çıkışınızı engelleyebilecek yeterli bilgi vermişimdir.
Old 18-12-2007, 00:29   #16
üye20519

marks hocamısın burada üye olması umarım bu sözlerini söylemende etkili degildir
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi