Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

EŞİmİn Aİlesİnİ Evİmde İstemİyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-03-2010, 18:43   #1
ELVAN ATEŞ

Varsayılan EŞİmİn Aİlesİnİ Evİmde İstemİyorum

Merhaba, Ben 3 Aylik Evliyim Esimle Ailesi Istemediginden Aramizda DÜĞÜn Olmadan Evlendik Zaten Daha Önce De Yani Nisanliyken Ailesi Yuzunden Benden Ayrilmisti Ve Annesinin Hakaretleri Uzerine Tazminat Davasi Acmistim Fakat Barisip Evlenince Bu Davayi Geri Aldim.
Simdi Evliyiz Ve Esim Daha 3 Aylik Evli Olmamiza Ragmen Annesinin Babasinin SÖzÜyle Hala Bana KÖtÜ Davraniyor Benle Konusmuyor Nedeni De Ailesi Ona Benle Evlendiginden Kirginmis Ve Evimize Hic Gelemiyceklermis. Ben Zaten Ne Onlarla GÖrÜŞÜp Huzurumu Bozmasini Ne Evime Gelmelerini Asla Istemiyorum. Babasiyla GÖrÜŞtÜklerinde Babasi Bosanmamiz Icin Akil Veriyor Iste Bu Yuzden Daha Yeni Olan Evliligimi Kurtarmak Icin Konusmasini Dahi Istemiyorum Size Sorum Yarin ÖbÜr GÜn Ailesi Zorla Benim Evime Gelebilirmi Yani Hukuken Evliligimi Kurtarmak Icin Benim Onun Ailesini Eve Almamam Yasal Mi Nolur Yardimci Olun Saygilar Sunar Cok Tesekkur Ederim..
Old 30-03-2010, 19:20   #2
avukat.derviş.yıldızoğlu

Sayın Katılımcı; herkesin konutu dokunulmazdır. Yani kişinin konutu kanunlarla korunmuş ve güvence altına alınmıştır.
Siz istemedikten sonra hiç kimse zorla evinize giremez veya girmeye çalışamaz. Aksi takdirde konut dokunulmazlığının ihlal suçunu işlemiş olurlar.
Tabii ortada eşinizin annesi ve babası olunca durum biraz değişmektedir. Şöyle ki;
Sonuçta yaşadığınız ev, sizin olduğu kadar eşinizindir de. Dolayısıyla eşiniz anne va babasını ziyaret amaçlı olarak evinize getirirse,onların eve gelmelerine engel olamazsınız. Fakat eşiniz de sizi ailesiyle yaşamaya zorlayamaz. Ancak eşinizin anne ve babası siz evde tekken eve gelmek isterse ve siz de onları eve almak istemezseniz, onları eve almayabilirsiniz. Hatta eve girmeye çalışorlarsa şikayette bulunabilirsiniz.
Yalnız bu aşamada yani önceden bir tedbir alamazsınız. Olay gerçekleştikten sonra yukarıda belirttiğim yollara başvurabilirsiniz.
Old 30-03-2010, 21:43   #3
ahmetçelebi

Sayın Elvan Hanım, eşinizin ailesini ortak kullanımı haiz aile konutunuza almamanızın teorik anlamda imkanı bulunmasına rağmen(anayasal haklarınız başta olmak üzere) pratikte bir yararı bulunmayacağı kanısındayım. Tabi ki kimse kimsenin yaşadığı alana izin olmadan dahil olamaz ancak söz konusu somut durum ve şartlar nazara alındığında pek çok değişik alternatifin de doğabileceği ve hukukun elverdiği yaptırımların değişebileceğini de nazara almak gerekir. Ayrıca zarar görebileceğiniz bir durum olacağını ispatlamanız halinde bir tedbir kararı aldırmanız teoride mümkün gibi gözükse de pratikde somut bir gerçekliği olabileceğini ben de düşünmüyorum. İyi şanslar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi