Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Boşanma davasının kabulü kusurluluğu kabul anlamına gelir mi? manevi tazminat isteminin reddi talep edilebilir mi?

Yanıt
Old 14-08-2013, 17:06   #1
Av.Nihalcan

Varsayılan Boşanma davasının kabulü kusurluluğu kabul anlamına gelir mi? manevi tazminat isteminin reddi talep edilebilir mi?

Merhaba Sayın Üstadlarım, Meslektaşlarım,

Müvekkil aleyhine açılan boşanma davasında velayet ve manevi tazminat talebi var. Kendisi dilekçedeki iddialar için savunmasının olduğunu, kusurunun olmadığını beyan ediyor. Delil ve tanık anlatımları ile destekleyeceğiz.
Bununla birlikte müvekkil de artık boşanmak istiyor, ancak davacıya atfedilebilecek somut bir kusur mevcut değil. Bu sebeple karşı dava açamıyorum. Boşanmayı kabul etsek, ancak kusurlu olmadığına dair gerekçeleri ile savunma yapsak, manevi tazminatın da şartlarının oluşmadığından bahsederek reddini talep etsek, bu durumda velayeti müvekkil de talep edicek tabi, hakimin kararı ne yönde olur acaba? Boşanma davasının kabulü kusurluluğu da kabul anlamına gelir mi?
Diğer bir yol olarak atfedilen kusurunun olmadığını beyan ederek boşanmanın ve manevi tazminat talebinin reddini talep etsek, aksi kanaatte olunması halinde ise velayeti isteyebilir miyiz?
Şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 15-08-2013, 09:31   #2
Av.mehmet.av

Sayın meslektaşım buna benzer bir durumda benim başımda var ve son duruşması gelecek ay. Ben de işin içinden çıkamadım. Normal şartlarda davacı davasını ispatla yükümlüdür. Yani davacı karşı tarafın kusurlu yada daha fazla kusurlu olduğunu ispat etmelidir. Bunu ispat edemediği takdirde davalı tarafın boşanmayı kabul etmesi davanın kabulü için yeterli değildir diye düşünüyorum. Siz müvekkilin anlatımlarına göre müvekkilinizin kusuru olmadığını belitmişsiniz ancak karşı dava için de şuanki davacıya atfedilecek kusur yok diyorsunuz bu durumda dediğiniz gibi karşı dava açmak da pek mantıklı gelmiyor bana da. Benim size naçizene tavsiyem karşı taraf vekili ile görüşüp davayı anlaşmalı boşanmaya çevirmeniz. Aksi halde(müvekkilinizin kusurunun olmadığı varsayımında) boşanma gerçekleşmez diye düşünüyorum. Boşanma olmayacağı için de tazminat ve velayet kararı verilmesine de gerek kalmayacak tabi ki.
Old 15-08-2013, 14:21   #3
Av.Mehmet KILIÇ

Alıntı:
Yazan Av.Nihalcan
Merhaba Sayın Üstadlarım, Meslektaşlarım,

Müvekkil aleyhine açılan boşanma davasında velayet ve manevi tazminat talebi var. Kendisi dilekçedeki iddialar için savunmasının olduğunu, kusurunun olmadığını beyan ediyor. Delil ve tanık anlatımları ile destekleyeceğiz.
Bununla birlikte müvekkil de artık boşanmak istiyor, ancak davacıya atfedilebilecek somut bir kusur mevcut değil. Bu sebeple karşı dava açamıyorum. Boşanmayı kabul etsek, ancak kusurlu olmadığına dair gerekçeleri ile savunma yapsak, manevi tazminatın da şartlarının oluşmadığından bahsederek reddini talep etsek, bu durumda velayeti müvekkil de talep edicek tabi, hakimin kararı ne yönde olur acaba? Boşanma davasının kabulü kusurluluğu da kabul anlamına gelir mi?
Diğer bir yol olarak atfedilen kusurunun olmadığını beyan ederek boşanmanın ve manevi tazminat talebinin reddini talep etsek, aksi kanaatte olunması halinde ise velayeti isteyebilir miyiz?
Şimdiden çok teşekkür ederim.
Sayın Meslektaşım;

1 ) Ne olursa olsun eğer kusuru kabul etmeyip buna rağmen yine de boşanma talebiniz varsa en mantıklısı karşı dava açıp, karşı tarafın boşanma talebinin reddi ile boşanma davanızın kabulüne karar verilmesini talep etmek yerinde olacaktır.

2 ) Kusuru kabul etmeyerek boşanmayı kabul ettiğinizi belirtmeniz hiç bir anlam ifade etmez, çünkü özellikle tazminat için kusur tespiti için gerekli araştırma yine yapılacak, tanıklar dinlenecektir. Boşanmanın mali sonuçları hakkında anlaşamazsanız boşanmayı kabul etmenin size hiç bir faydası olmayacaktır.

İyi çalışmalar dilerim...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi