Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Avukatların reklam yasağı ve google reklamları

Yanıt
Old 11-10-2010, 07:46   #1
muzio

Varsayılan Avukatların reklam yasağı ve google reklamları

Merhabalar,
Avukatlık meslek kuralları ve Türkiye Barolar Birliği Reklam Yasağı Yönetmeliğine göre avukatın google'da sponsorlu bağlantı ile bu bağlatının yanına "İş Hukuku, İşe İade, Karşılıksız Çek Senet takibi 0 5.. .... ... .." veya Av.....Boşanma,İcra,İş ve Miras Davaları Uzmanı İstanbul-Tel:05......"şeklinde ilan vermesini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Old 11-10-2010, 10:56   #2
Admin

Reklam yasağının doğruluğu/yanlışlığı veya TBB yönetmeliğinin Avukatlık kanununa uygun olup olmadığına ilişkin tartışmalar bir yana, avukatların google aracılığıyla internet reklamları kullanmasının halihazırdaki TBB reklam yasağı yönetmeliğine aykırı olduğuna bence hiç şüphe yok:

Alıntı:
Madde 9 c) İş sağlama amacına yönelik ve meslektaşlarıyla haksız rekabete yol açacak şekilde, internet kullanıcılarını kendi sitesine veya kendi sitesinden bir başka siteye yönlendirecek internet kısa yolları kullanamaz, kullanılmasına izin veremez ve reklam veremez ve alamaz.

Aksini düşünen meslektaşımız varsa, hukuki gerekçesini gerçekten çok merak ettiğimi de belirtmek isterim.
Old 11-10-2010, 16:07   #3
av.esengül çördük

Avukatlık Kanunu teknolojik gelişmelere göre güncellenmelidir.Özellikle avukatların web sitelerine bakıldığında içeriği tamamen ingilizce olarak hazırlanmış, (avukatlık kanununda şube kavramı olmamasına rağmen) avukatlık bürosunun şubeleri dahi gösteren yerlerin yazılı olduğu, içeriğinde reklam yasağına aykırı başkaca hususlarında yer aldığı web siteleri var.Bu durum açıkça reklam yasağına aykırı durumlar taşınmasına rağmen bu konuda bir çalışma yapılamıyor.Bu hususu Türkiye Barolar Birliğinin Genç Avukatlara yönelik yapılan bir toplantısında dile getirdim ancak baroların veya birliğin bunu çok zor kontrol edeceği şeklinde bir cevap aldım.
Old 11-10-2010, 16:23   #4
Admin

Sayın av.esengül çördük,
Alıntı:
Yazan av.esengül çördük
Avukatlık Kanunu teknolojik gelişmelere göre güncellenmelidir.
Bence avukatlık mevzuatı teknolojik gelişmeleri "en yakından" takip eden mevzuattır.

TBB Avukatlık reklam yönetmeliğinde avukatların internet sitelerinin teknik olarak HTML dilinde hangi anahtar kelimeleri (keyword) kullanacağı, nasıl link alıp/nasıl link vereceği dahi gayet ayrıntılı olarak düzenlenmiştir.

Dünyada hiçbir ülkede herhangi bir mesleğe yönelik herhangi bir hukuki düzenlemede bu kadar teknik ayrıntıya girildiğini sanmıyorum. Aksini bilen varsa beni de aydınlatmasını rica ederim.

Dolayısıyla Türk avukatlık mevzuatının teknolojik gelişmeleri yakından takip etmediğinden bahsetmek imkansız ama bu "FAZLASIYLA yakın takibin" yerindeliliği elbette ayrı bir tartışma konusu.

Alıntı:
Yazan av.esengül çördük
Bu hususu Türkiye Barolar Birliğinin Genç Avukatlara yönelik yapılan bir toplantısında dile getirdim ancak baroların veya birliğin bunu çok zor kontrol edeceği şeklinde bir cevap aldım.
Otomatik olarak kontrol edilmiyor olabilir ama bahsettiğiniz siteleri şikayet yoluyla ilgili barolara bildirirseniz disiplin işlemi yapılacağı tartışmasız.
Old 11-10-2010, 16:55   #5
av.esengül çördük

Sayın Admin,
Sizinle aynı görüşte değilim."av.tr" alan adı siteleri nic.tr nezdinde Barolar Birliğinin onayından geçerek alınmaktadır.Bu bakımdan av.tr alan adlı sitelerin kimlere verildiği bellidir.Barolar Birliği bu sitelerin reklam yasağı yönetmeliğine aykırı şartlar taşıyıp taşımadığını elbette bilebilecek durumdadır.Artık avukatların tabela boyuyla, rengiyle, kartviziti ile uğraşmak yerine web sitelerine göz atmaları daha uygun olacaktır.
Old 11-10-2010, 19:46   #6
Av. Erdem Akçay

Sayın Çördük, belirttiğiniz onay, alan adının alım sürecinde geçerlidir. Bu onayın nedeni, av.tr uzantısını avukat olmayan birinin kaydetmesine engel olmaktır. Yoksa site içeriğinin Barolar Birliği ya da barolar tarafından denetlenmesi mümkün değildir. Mesela bu siteyi düşünün. Tüm sayfaları incelerseniz ve sorun bulamazsınız belki. Ama yarım saat sonra birisi gelip suç içeren bir metin yayınlayabilir. Siteler kalıcı değildir. 10 saniyede istediğiniz her değişikliği yapabilirsiniz. Dolayısıyla sitelerin denetimi için, şikayet-ihbar şarttır.

Konudaki soruya gelince, reklam yasağı olmasa dahi, bu tür ifadelerin sitelerde veya reklamlarda kullanılması bence meslekle bağdaşmaz. Her ne kadar avukatlıkta uzmanlık kavramının getirilmesine taraf olsam da, televizyonda "benim babam çok iyi avukat" diye reklamları görmektense, bu halin korunmasını yeğlerim.
Old 11-10-2010, 21:33   #7
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan muzio
Merhabalar,
Avukatlık meslek kuralları ve Türkiye Barolar Birliği Reklam Yasağı Yönetmeliğine göre avukatın google'da sponsorlu bağlantı ile bu bağlatının yanına "İş Hukuku, İşe İade, Karşılıksız Çek Senet takibi 0 5.. .... ... .." veya Av.....Boşanma,İcra,İş ve Miras Davaları Uzmanı İstanbul-Tel:05......"şeklinde ilan vermesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bana göre Reklam Yasağı Yönetmeliği'ne aykırılık bir yana, böyle bir davranış arsızlıktır.
Ama Reklam Yasağı Yönetmeliği'nin 12. maddesinde yapılan değişiklikle reklam yasağına aykırı davranışa disiplin cezası uygulanması ancak arsızlıkta ısrar durumunda mümkündür. Arsızlar aynı zamanda uyanıktırlar, o reklamı kaldırıp başka reklam yayınlayarak bunu aşacaklardır.
Yani bu son değişiklikle Reklam Yasağı Yönetmeliği'nin bir anlamı kalmamıştır. Yeterince parası olan bir arsız, Google'a da çok satan bir gazeteye de ilan verip sonra "pardon, bir daha yapmam" diyebilir.
Old 31-10-2016, 14:30   #8
Aycepol

Varsayılan Uzman TV ve Adsense ?

Merhabalar,

Aklıma takılan iki sorunun yanıtını bu başlık altında arayabilirim diye düşünüyorum. Avukatlık mesleğini icra edenler bakımından reklam yasağı mevcut malum. Peki bir avukat,

1.) av.tr uzantılı sitesinde adsense servisinin rastgele (google kullanıcısının yaptığı aramalara göre belirlenen ilgi alanlarına göre) yayınlayacağı reklamları servis edebilir mi?

2.) Uzman.tv gibi web sitelerinde yer alan hukuki içerikli videoları bu bağlamda nasıl değerlendiriyorsunuz?

Saygılar.
Old 08-11-2016, 15:13   #9
Av.Özgür KARABULUT

Varsayılan Reklam Yasağı tamamen kalkmalı!

Bence reklam yasağı tamamen kalkmalı. İnternet kullanımının, anonimliğin ve denetimsizliğin bu kadar arttığı bir ortamda anlamsız kalıyor. Öyle ya da böyle bu yasağın etrafından dolanılacak o kadar çok yöntem var ki...

Öte yandan, sermaye sahibi büyük hukuk bürolarının yasağa takılmadan onlarca çeşit yoldan reklamını yapabildiği bir durumda, bu yasağın yalnızca, kendi halinde mesleğini icra etmeye çalışan avukatların zararına işlediğini bile düşünüyorum. Çapı ve bütçesi Google'da reklam yapmaya yetenlerin TV kanallarında veya değişik mecralarda boy gösterenlerle rekabet edebilmesi mümkün olmuyor. Ha diyeceksiniz ki "Zaten gücü rekabet etmeye yetmez", o zaman bırakalım da reklamını yapsın da kendi çapındaki ürünlerini kendi toplasın

Avukat sayısının katlanarak arttığı, Asgari Ücret Tarifesi'nin kullanılmadığı, rekabetin diz boyu olduğu günümüzde ya meslek ve kuralları yeniden tarif edilmeli ya da yasak kalkmalı...

Saygılarımla

(THS üyeliğim dışında "Av." ünvanını kullanmıyorum. İnternet sitem yok, reklam vermiyorum )
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi