Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

İkinci evlilik / Ev eşyaları / Haklarım

Konuyu Kilitleyin
Old 12-10-2009, 12:39   #1
Konuk

Varsayılan İkinci evlilik / Ev eşyaları / Haklarım

8 yıl oldu ikinci eşimle evlendim onun 8 çocuğu vardı benim 1 kızım vardı kızım bir sene kaldı yanımda istemedi ve evden kovdu ben onun 5 çocuğu evlendiğinde yanındaydım kendi birikimim vardı evlenmeden önce yaklaşık 6 bin kadar onları verdim çocuklarının düğünleri için bi okadar manevi emeğim var çok sıkıntılar çektim rahatsızlandım ayaklarıma inme bile indi şuan tek ayağım hissi yok halen benim damadımın sıkıntıları oldu eşimde ona maddı yardım etti ama bunları ben borç olarak vermiyorum dedi kızıma yaklaşık 10 bin kadar aradan 3 sene geçti artık hakaretlere çocuklarının bana karşı yaptığı terbiyesizliklerine dayanamıyorum boşanıcam dedim şimdi ayrıyım eşyalrım var şahsıma onun aldığı falan deil onları almak istedim bana önce borcunu getir öle diyor üstünede 2 bin faiz koymuş ne yapabilirim mahkemeye versem davayı açsam nasıl bir zarara uğrarmıyım
Old 12-10-2009, 14:31   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Ayrı yaşamakta haklı olduğunuzu ve dolayısı ile boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin KUSURLU olduğunu iddia ederek boşanma davası açabilirsiniz.

Eşinizin evlilik birliğinin gereklerini yerine getirmediğini, varsa şiddet uyguladığını, tehdit etttiğini..vs en yakın akrabalarınızın tanıklığından da yararlanarak ispat yoluna gidebilirsiniz.

Boşanma davanızın içinde, maddi ve manevi tazminat olmak üzere iki tür tazminat isteyebilirsiniz. Maddi tazminat boşanma ile mevcut ve beklenen menfaatlerinizin zarar görmesi sözkonusu olacağı için istenirler, miras hakkından mahrum kalmak, evlilik şansınızın azalması vs.. nedeni ile taktir edilebilecektir. Manevi tazminata hükmedilme gerekçesi ise, kişilik haklarınızın zarar görmesidir(Aldatılma, darp, hakaret..vs.).

Yine davanızın içinde nafaka talebinde bulunabilirsiniz. Boşanmaya karar verilmesi halinde bu nafakanın yoksulluk nafakası olarak devamını talep edebilirsiniz.

Ev eşyalarınız için bulundukları yerde tespit ettirmeniz ve sonrasında tarafınıza iadesi veya mümkün görülmez ise bedelleri toplamının tarafınıza ödenmesi için dava açmanız gerekir. Davada eşyaların size aidiyetini kanıtlamanız gerekecektir.

Eşinizin bir alacak iddiası sizden veya kızınızdan var ise, buna ilişkin davasını açabilir. O da iddialarını ispatlamak zorundadır.

Yine eğer 2002 yılından sonra evlilik birliği içinde karşılığı verilerek edinilmiş bir mal varlığı değeri var ise bunun üzerinde tasfiye payı alacağınız mevcuttur.

Sayın Katılımcı,

Tüm bu işlem ve değerlendirmeleri tek başınıza yapmanız mümkün değildir. Bir meslektaşımızla doğrudan görüşmenizi önemle tavsiye etmekteyiz.

Maddi durumunuz yok ise, bulunduğnuz yer il barosuna ücretsiz olarak avukatlık hizmeti almak için başvurabilirsiniz.

Saygılarımızla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi