Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

resmi nikah1m yok

Konuyu Kilitleyin
Old 09-04-2009, 16:31   #1
Konuk

Varsayılan resmi nikah1m yok

7 yıldır dini nikahla evliyiz.son bir yıldır hayatında başka bir kadının olduğunu öğrendim.dini nikahtan kaynaklanan her türlü hakkı kendilerinde hak görüp beni çocuklarımla yanlız bıraktılar.bazen dayanamayıp çocuklarımın babasına dayanamayıp hakaret içeren mesajlar attığım oldu.bunları kaydedip dava açabileceğini söylüyor.fakat bu tamamen benim ne kadar zor durumda bıraktıklarının neticesidir..ben şimdi gururumun onurumun ve çocuklarımın geleceğiyle oynayan bu insanlara karşı bir hukuki mücadele vermden vereceği parayı alıp çekip gideyimmi
Old 09-04-2009, 22:38   #2
üye8180

Sayın Konuk, resmi nikahınız olmadığı için,bu kişiye karşı, evlilik birliğinden doğan nafaka, maddi ve manevi tazminat talepleri, mal rejiminin tasfiyesinden doğan alacak hakkı taleplerini yöneltemezsiniz. Ancak genel anlamda, bu kişinin eylemleri nedeniyle doğan bir zararınız varsa ve bunu ispatlayabiliyorsanız manevi tazminat taleplerinizi yöneltebilirsiniz. Nüfusta çocukların babası olarak görünüyorsa nafaka ödemek yükümlülüğü vardır.
Old 10-04-2009, 12:47   #3
uye8490

Meslektaşımın yanıtına aynen katılıyorum.Medeni Kanunun eşe tanıdığı hiç bir haktan -resmen evli olmadığınız için-yararlanamazsınız.

Bunun dışında eklemek istediğim bir husus var.Bu olaydaki mağduriyetiniz , birlikte yaşamış olduğunuz bu kişiye karşı telefonla ,mesajla veya başka herhangi bir şekilde yapacağınız hakaret içerikli söz ve davranışlara bir hukuka uygunluk kazandırmaz.

Eyleminiz hem manevi tazminata sebep olabilecek bir haksız fiil,hem de (şikayet durumunda)cezai kovuşturmaya uğramanıza sebep olabilecek bir suçtur.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi