Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Anlaşmalı Boşanmada Sonradan Nafaka Davası Açılabilirmi

Konuyu Kilitleyin
Old 19-08-2008, 20:07   #1
Konuk suna ünal

Varsayılan Anlaşmalı Boşanmada Sonradan Nafaka Davası Açılabilirmi

bundan 5 sene önce anlaşmalı olarak ayrıldık.biçok şeyim elimden alındı.örneğin eski foçada bir yazlığım satıldı param elimden alındı.aldatıldığım için depresyonda olduğumdan kendimi kuvvetli hissedemedim iki çocuğum var 33 yıldır evlilik yaşadım çok yıprandım.eşim biçok malınıda saklamış.şimdi nafaka davası açabilir yada malların bi kısmını alabilirmiyim? çünki babamdan aldığım maaş yetmiyor.şimdiden cevabınız için teşekkürler ediyorum.
Old 19-08-2008, 21:13   #2
timo

boşanma davasından sonra acılacak nafaka ve tazminat davaları bir yıllık zamanaşımına tabidir.
Old 19-08-2008, 22:37   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Anlaşmalı boşanma sonrasında hüküm bölümüğnde ne yazıldığını yazmadığınızdan fikir yürütmekte zorluklar bulunmaktadır.

Eğer boşanma ilamında nafakadan feragat ettiğiniz yazılı ise zaten bu konuda dava açmanız mümkün değildir.

Bu konuda herhangi bir talep olmamış ve bu nedenle karar vermeye yer olmadığına karar verilmiş ise 2002 de değişen Medeni Kanuna mad.178'e göre boşanmaya bağlı dava hakları, boşanma hükmünün kesinleşmesinin üzerinden bir yıl geçmekle zamanaşımına uğramaktadır.

Bu durumda boşanma kararınızın kesinleşmesinin üzerinden bir yıl geçmiş ise nafaka konusunda dava açmanıza yasal engel olmamasına rağmen yasaca düzenlenmiş zamanaşımı savunması ile karşılaşabilirisiniz.

Çocuklarınız 18 yaşına gelene kadar ,onlara velayeten bir yıl sınırlaması olmaksızın ve boşanma ilamında feragat etmiş olsanız bile iştirak nafakası davası açabilirsiniz.

18 yaşını dolduran çocuklar eğitim vb.gibi sebeplerle kendi adlarına dava açarak nafaka isteyebilirler.

Fakat koşulları varsa ve boşanma ilamınızda açıkça feragat etmemiş iseniz;mal rejimi tasfiye alacağı davasını boşanmanın kesinleşmesi tarihinden itibaren 10 yıl içinde açabilirsiniz.

Bir avukattan hukuki destek almanızı,mali durumunuz elverişli değil ise baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi