Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Mahkeme Zabıtları Meslek Sırrı kapsamına girer mi ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-11-2007, 13:47   #1
SINIRSIZ

Varsayılan Mahkeme Zabıtları Meslek Sırrı kapsamına girer mi ?

Merhabalar,
Bir müvekkilim aynı mekanda farklı kıyafetlerle yaptığı onlarca hırsızlık ve dolandırıcılık suçlarından dolayı ayrı ayrı 10 kadar ceza aldı. Ben sanığın cmk müdafi idim bir kaç dosyasında. Şimdi bu sanık hüküm giydi .. Ve cezaevinde..en büyüğü 12 yaşında 6 tane çocuğu var. Ve kocası bana söylediğine göre iyi bir şirkette ortalama bir maaşla çalışırken karısının bu olayları sebebiyle işten çıkarılmış. Oysa sanık kadın, kocasının çalışmadığını ve çocuklarının ihtiyaçları sebebiyle hırsızlık yaptığını itiraf etmişti. tabi ben hangisi doğru bilemiyorum. fakat artık insanlara karşı güvenimi yitirmiş olduğumdan heralde, bu adamın kadının hırsızlıklarından haberdar olmadığına inanmıyorum. hatta bu suçları işlmesi için kadını azmettirdiğini düşünüyorum.. Ya da en azından destek verdiğini. velhasıl adama hiç güvenmiyorum. fakat bir yandan da adamın doğru söylüyor olma ihtimalini düşündüğümde çok zor durumda olabileceğini tahmin ediyorum. Karısı hapiste. 6 çocuğu var ve bunlara bakacak kimse yok. ve adam işsiz. Bir televizyon kanalı bu olayı duymuş. Adama size yardım edebiliriz fakat bize mahkeme tutankalrını müştekilerin telefonlarını ve adreslerini vermelisinzi demiş. Size yardımcı olmak istiyoruz ama önceliğimiz haber yapmak demiş. Adam da bana geldi. durumu anlattı. mahkeme tutankalrını ve müştekilerin bilgilerini istedi. Bir de eşinin duruşmalardaki ifadelerini. Veremem dedim. isterseniz belki mahkemeden verirler ama ben veremem dedim. Beni anlayışsızlıkla,halden anlamamakla ve kötü bir insan olmakla suçladı. Bir gün bunun cezasını da mutlaka göreceğimi ama yinede teşekkür ettiğini de belirterek gitti.
adamın tamamen suçsuz ve isteğinin de 6 küçük çocuk için olduğunu düşünürsek yardım alması için yardımcı olmam gerekir miydi sizce ? Meslek sırrı denilen şey aslında mahkeme zabıtlarını saklamak değildir,Vermeliydin dermisiniz ? ya da nasıl yorumlarsınız ?
Old 19-11-2007, 15:15   #2
Av.EErdem

Ben doğru olanı yaptığınıza inanıyorum. Mahkeme dosyalarından zabıt alması konusuna gelince, dosyanın tarafı olmadığından zabıt alma hakkı da yok. Sadece boşanma davası açması halinde ya da kendisinin de taraf olduğu başka bir ceza davasında , karısının hakkında açılan bu davaları dayanak olarak gösterebilir ve incelenmesini isteyebilir. Dosyalar geldiğinde bunlardan zabıt örnekleri alabilir. Ayrıca; siz bayanın müdafisi olarak görev almışsınız. Kocasıyla hiçbir hukuki bağınız dolayısıyla ona karşı sorumluluğunuz yok. Bence mesleki etik adına güzel bir tutumda bulunmuşsunuz, sağduyunuzdan dolayı sizi tebrik ediyorum.
Old 19-11-2007, 20:45   #3
OLCAYK

Ben olayı Avukatlık Kanunu ve Ceza Muhakemesi Kanunu kapsamında kendimce değerlendirmek istiyorum. Yargılamanın aleniyeti ilkesi gereğince duruşma tutanaklarının meslek sırrı kapsamında değerlendirilip değerlendirilemeyeceğini bilmediğimide eklemek istiyorum.

Kişisel kanaatimdir : Bence bu konuda müvekkilinizin görüşünü almanız gerekliydi. Zira avukatlar görevleri dolayısıyla öğrendikleri sırlar hakkında tanıklıktan çekinebilirler, ancak sır sahibi izin verirse çekinemezler.Bu hükmü olaya uyguladığımızda alacağınız yazılı izinle bilgileri verebilirdiniz gibi geliyor.

Ayrıca Ceza Muhakemesi Kanunu' nun

Kanuni temsilci veya eşin duruşmada hazır bulunması

MADDE 155.- (1) Sanığın kanuni temsilcisine duruşma gün ve saati bildirilir ve duruşmaya kabul edilerek istemi üzerine dinlenebilir.

(2) Sanığın eşi hakkında da tebligat yapılmaksızın birinci fıkra hükmü uygulanır.

Maddesi ve

Yasal temsilcinin ve eşin başvurma hakkı

MADDE 262.- (1) Şüpheli veya sanığın yasal temsilcisi ve eşi, şüpheli veya sanığa açık olan kanun yollarına süresi içinde kendiliklerinden başvurabilirler. Şüphelinin veya sanığın başvurusuna ilişkin hükümler, bunlar tarafından yapılacak başvuru ve onu izleyen işlemler için de geçerlidir,

maddesi gereğince duruşmada hazır bulunabilen ve kanun yollarına başvurabilen eşin tutanak suretlerini alabileceğini düşünüyorum.
Old 20-11-2007, 10:47   #4
SINIRSIZ

Bizzat kadın gelseydi tutanakları ve diğer isteklerini veriridim tabi. Fakat kadın tutuklu ve eşine de mahkemeden isterse tutanakları alabileceğini söyledim. Açıkçası Cmk dan aldığım bir işte cezaevine gidip kadına bunu sormak ta aklıma gelmedi ve gelseydi de sanırım gitmezdim.. Ve evet sanırım bazı mesleki paranoyalar 'iyi insan' olmaktan uzaklaştırıyor kişiyi. Ya da tedbirli olmak bazen birilerine yardımcı olmanızı engelleyebiliyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi