Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tebligat Kanunu'nda yapılan değişiklik ile avukatın bürosuna yapılacak tebligatların resmî çalışma gün ve saatleri içinde yapılması zorunluluğı

Yanıt
Old 19-01-2011, 10:18   #1
Gici

Varsayılan Tebligat Kanunu'nda yapılan değişiklik ile avukatın bürosuna yapılacak tebligatların resmî çalışma gün ve saatleri içinde yapılması zorunluluğı

Merhabalar,

Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan değişiklik ile aşağıdaki hüküm getirilmiştir. Maddede geçen "resmî çalışma gün ve saatleri içinde" kavramından ne anlamak gerekir?

Mevzuatta bu şekilde bir kavram veya tanıma maalesef rastlamadım..?

MADDE 4 – 7201 sayılı Kanunun 11 inci maddesine aşağıdaki fıkra, ikinci fıkra olarak eklenmiştir.

“Avukat tarafından takip edilen işlerde, avukatın bürosunda yapılacak tebligatlar, resmî çalışma gün ve saatleri içinde yapılır.”
Old 19-01-2011, 12:41   #2
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Gici
Merhabalar,

Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan değişiklik ile aşağıdaki hüküm getirilmiştir. Maddede geçen "resmî çalışma gün ve saatleri içinde" kavramından ne anlamak gerekir?

Mevzuatta bu şekilde bir kavram veya tanıma maalesef rastlamadım..?

MADDE 4 – 7201 sayılı Kanunun 11 inci maddesine aşağıdaki fıkra, ikinci fıkra olarak eklenmiştir.

“Avukat tarafından takip edilen işlerde, avukatın bürosunda yapılacak tebligatlar, resmî çalışma gün ve saatleri içinde yapılır.”

KANUN NO: 2429

ULUSAL BAYRAM VE GENEL TATİLLER HAKKINDA KANUN

Kabul Tarihi: 17 Mart 1981

Resmi Gazete ile Neşir ve İlânı: 19 Mart 1981 - Sayı: 17284

MADDE 1 - 1923 yılında Cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim günü Ulusal Bayramdır. Türkiye'nin içinde ve dışında Devlet adına yalnız bugün tören yapılır. Bayram 28 Ekim günü saat 13.00'ten itibaren başlar ve 29 Ekim günü devam eder.

MADDE 2- Aşağıda sayılan resmi ve dini bayram günleri yılbaşı günü (Ek ibare : 5892 - 22.4.2009 / m.1) "ve 1 Mayıs günü" genel tatil günleridir.

A) Resmi bayram günleri şunlardır :

1. (Değişik: 2818 - 20.4.1983) 23 Nisan günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'dır.
2. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı günüdür.
3. 30 Ağustos günü Zafer Bayramıdır.

B) Dini bayramlar şunlardır :

1. Ramazan Bayramı; Arefe günü saat 13.00'ten itibaren 3.5 gündür.
2. Kurban Bayramı; Arefe günü saat 13.00'ten itibaren 4.5 gündür.

C) (Değişik : 5892 - 22.4.2009 / m.1) 1 Ocak günü yılbaşı tatili, 1 Mayıs günü Emek ve Dayanışma Günü tatilidir.

D) (Değişik: 2818 - 20.4.1983) Ulusal, resmi, dini bayram günleri ile yılbaşı günü resmi daire ve kuruluşlar tatil edilir.

Bu Kanun'da belirtilen Ulusal Bayram ve genel tatil günleri; Cuma günü akşamı sona erdiğinde müteakip cumartesi gününün tamamı tatil yapılır.

Mahiyetleri itibariyle sürekli görev yapması gereken kuruluşların özel kanunlarındaki hükümler saklıdır.

29 Ekim günü özel işyerlerinin kapanması zorunludur.

MADDE 3- A) Hafta tatili pazar günüdür. Bu tatil 35 saatten az olmamak üzere cumartesi günü en geç saat 13.00'ten itibaren başlar.

B) 394 sayılı Hafta tatili Kanunu, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, 1475 sayılı İş Kanunu ve diğer kanunlardaki hafta tatili ile ilgili hükümler saklıdır.

C) Yemek, içmek, giyinmek gibi zaruri ihtiyaçların giderilmesi için alışveriş yapılan dükkân ve mağazalar hakkında Hafta Tatili Kanunu'nun cumartesi günüyle ilgili hükümleri uygulanmaz.

MADDE 4- Ulusal ve resmi bayramlarda yapılacak törenler Milli Savunma, İçişleri, Dışişleri, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor ve Kültür Bakanlıklarınca müştereken hazırlanacak bir yönetmelikle düzenlenir. Bu yönetmelik Kanun'un yürürlüğe girdiği tarihten itibaren en geç üç ay içinde yayımlanır.

MADDE 5 - 27.5.1935 tarihli ve 2739 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun ile bu kanun'da değişiklik yapan kanunlar yürürlükten kaldırılmıştır.

GEÇİCİ MADDE 1 - (Ek: 4500 - 28.2.1999) 31 Aralık 1999 tarihi tam gün genel tatildir.

Mahiyetleri itibarıyla sürekli görev yapması gereken kuruluşların özel kanunlarındaki hükümler saklıdır.

MADDE 6 - Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 7 - Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Saygılar...
Old 19-01-2011, 13:16   #3
Gici

"Resmi çalışma günleri" yukarıdaki kanun uyarınca belli olmakla beraber, "resmi çalışma saatleri"ne ilişkin yasal bir düzenleme mevcut mudur?
Old 19-01-2011, 15:12   #4
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Gici
"Resmi çalışma günleri" yukarıdaki kanun uyarınca belli olmakla beraber, "resmi çalışma saatleri"ne ilişkin yasal bir düzenleme mevcut mudur?

Bu hususta belirleme yetkisinin mülki amirlerde (kaymakam-vali) olduğunu hatırlıyorum; yasal dayanağını ise hatırlamıyorum.
Old 19-01-2011, 17:22   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Bu hususta belirleme yetkisinin mülki amirlerde (kaymakam-vali) olduğunu hatırlıyorum; yasal dayanağını ise hatırlamıyorum.

Şu olabilir mi?:

Alıntı:
DEVLET MEMURLARI KANUNU
Kanun Numarası : 657

GÜNLÜK ÇALIŞMA SAATLERİNİN TESBİTİ:

Madde 100 - Günlük çalışmanın başlama ve bitme saatleri ile öğle dinlenme süresi, bölgelerin ve hizmetin özelliklerine göre merkezde Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca, illerde valiler tarafından tesbit olunur.

Alıntı:
Yazan Gici

İlginç bir tespitte bulunmuşsunuz. Yine kargaşa yaratacak bir hüküm. Yaz mesaisi, kış mesaisi derken postacılar bu hükme nasıl ayak uyduracak.

Bizim postacı ise yandı. Kendisi hep 17.00-18.00 arası gelir de.
Old 19-01-2011, 17:28   #6
Av.Ömer Güntay

Üstadım, Hızır gibi yetiştiniz tebrikler. Ama benim yanıt da futbolda "muz orta" tabir edilen cinsten hani.
Saygılar...
Old 19-01-2011, 17:34   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Üstadım, Hızır gibi yetiştiniz tebrikler. Ama benim yanıtta futbolda "muz orta" tabir edilen cinsten hani.
Saygılar...

Alex gibisiniz Üstadım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi