Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tazminat Davasında geçen ' Hüküm giymiştir' Cümlesi Hakaret Suçunu Oluşturur Mu?

Yanıt
Old 08-06-2007, 15:27   #1
Vedat74

Varsayılan Tazminat Davasında geçen ' Hüküm giymiştir' Cümlesi Hakaret Suçunu Oluşturur Mu?

Sayın meslektaşlarım;

Darp sebebiyle Sulh Ceza Mahkemesi' nde açılan davada müvekkil aleyhine 2.000 ytl adli para cezası çıkmıştır.

Biz ise cezanın 2.000 YTL olması sebebiyle temyiz sınırının altında olmasına rağmen dosyayı temyiz ettik. Tabiki temyiz talebimiz aynı gerekçeyle reddedildi. Buna rağmen biz dosyayı Yargıtaya gönderttik.

Şikayetçi bunun üzerine Asliye Hukuk Mahkemesi' nde bizzat kendi yazıp verdiği dava dilekçeyle tazminat davası açmıştır. Dava dileçesinde "Sulh Hukuk Mahkemesinde dava açılmış ve davalının suçlu olduğu ispatlanmış ve davalı hüküm giymiştir" gibi bir cümle sarfetmiştir.

Müvekkil ise bu cümleye çok sinirlenmiştir. Etrafındaki ortak arkadaşları da kendisini bu hususta kızdırdığından hakaret sebebiyle dava açmak istemekte. Ancak ben boşa uğraşmış olmak gerekçesiyle, dava dilekçesinde geçen "hükümlü" kelimesinin hakaret sayılıp sayılmayacağı konusunda şüpheliyim.

Bu konuda yorumlarınızı bekliyorum.

Saygılarımla.
Old 08-06-2007, 17:16   #2
muratozsa

Alıntı:
Buna rağmen biz dosyayı Yargıtaya gönderttik.

Açıkcası ben bu cümlenizden ne demek istediğinizi anlamadım?
Old 08-06-2007, 17:58   #3
av.knel

Bu kadar basit bir cümleyi hakaret diye algılarsak, adliyeler davadan geçilmezdi. Kaldı ki; Bedri Rahmi üstadımız ne güzel söylemiş:

Hüküm giymek: "mahkemece cezalandırılmak. "
"Hiç kimse duymadan hükümler giydin / Yiğidim arslanım burda yatıyor." - Bedri Rahmi Eyuboğlu

Müvekkilinizin arkadaşları bu cümleyi hangi anlama yoruyor açıkçası merak ettim.

Saygılarımla...
Old 08-06-2007, 21:12   #4
Vedat74

Sn. muratozsa;

Üstadım 2.000 YTL dahil daha aşağı miktarda para cezalarından dolayı dosya temyiz edilemiyor. Temyiz talebimiz bu sebeple reddedildi. Ancak kanun gereği buna rağmen dosyanın yargıtaya gönderilmesi isteniyorsa gönderiyorlar. O anlamda müvekkilin ısrarı üzerine dosyayı temyiz talebimiz reddedilmiş şekilde de olsa Yargıtaya incelenmek üzere gönderttik.

Sn av.knel;

Ben de zaten sizin gibi düşündüğüm için tereddütde kaldım işte. Müvekkil daha kesinleşmemiş bir cezadan hükümlü mü olunur, hakaret ediyor bana deyince hımm.. acaba mı? diye düşünceye daldım. Aslında gerçekten de daha kesinleşmeyen bir cezadan dolayı sanığa hükümlü kelimesi yakışmıyor ama yine de bence de dava için çok küçük bir kusur
Old 08-06-2007, 21:14   #5
ragıp

sayın vedat
karar,hüküm,kesin hüküm gibi hukukta öğrendiğiniz kavramları tekrar gözönüne getirin.
Müvekkiliniz hüküm giymiş midir?
Hukuki tabiri ile söylersek: Müvekkiliniz mahkum olmuş ve hüküm kesinleşmiş midir?
Sanırım kendiniz de yanıt verebilirsiniz
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi