Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

satış isteme süresi ve haciz yenileme

Yanıt
Old 11-12-2006, 18:16   #1
Av.Ufuk

Varsayılan satış isteme süresi ve haciz yenileme

- Aynı gün içersinde haciz kaldırıp yenilesem 2 yıllık satış isteme sürem sıfırdan başlar mı.
- taşınmazda 1 den fazla haciz var ve diğerleri bizden sonra haciz koymuş.Ben 2 yıl içerisinde satış istemedim ve haczi yeniledim.Diğer hacizler bizim önümüze geçiyor mu.
Old 11-12-2006, 19:09   #2
advokat34

Alıntı:
Yazan Av.Ufuk
- Aynı gün içersinde haciz kaldırıp yenilesem 2 yıllık satış isteme sürem sıfırdan başlar mı.
- taşınmazda 1 den fazla haciz var ve diğerleri bizden sonra haciz koymuş.Ben 2 yıl içerisinde satış istemedim ve haczi yeniledim.Diğer hacizler bizim önümüze geçiyor mu.

süresi içinde satış istenmemiş ve dosya yenilenmişse, aunı taşınmaza yenileme sonrası konulacak haciz son sırada yer alır. İlk haczinizde sizden sonraki sırada yer alanların sırası öne geçer.
Old 12-12-2006, 15:18   #3
icra20

Haciz yenilemek haczin düşmesine engel değildir. Bu nedenle sıranız kaymıştır.Sizden sonraki ilk sırayı alacaktır.
özet : Satış isteme süresi dolmadan icra müdürlüğünce verilen haczin devamına ya da haczin yenilenmesine ilişkin kararın süresinde satış istememesi halinde haczin düşmesini önlemeyeceği, 19 HD 27.6.2000 T. E.4488 K.5126 T.Uyar İhale Sayfa 1953
Old 12-12-2006, 16:19   #4
Av.Ufuk

peki haczi 2 yıl dolmadan kaldırdıktan sonra yeniden haciz koymakla 2 yıllık süre yeniden başlamış olur mu
Old 12-12-2006, 17:02   #5
icra20

Eğer haciz kaldırma talebiniz üzerine gerçekleşmişse iki yıllık süre yeniden haciz istemekle ve haczin tatbik edildiği veya kayda işlendiği tarihten itibaren başlar, iki yıllık sürelerin yeniden devam etmesi ancak satışın gerçekleşmemesi durumunda söz konusu olur, satış istenilip geri alınmışsa kalan süre işlemeye devam eder ve bu süre içerisinde satışın istenilmesi gerekir, ayrıca taksit taleplerinde ise taksit sürelerinin kalan satış sürelerine ilavesiyle uzar.
Old 25-10-2010, 17:11   #6
asstarrr

satış talep edip de masraf yatırmazsam sadece karar alırsam haczin düşmesini önleyebilir miyim?
Çünkü satış yapma imkanı yok, aracın kaydına haciz işledim , araç eski bir motosiklet. yakalanmadan kıymet takdiri ve satış işlemi yapamıyorum. Peki aracın yakalanamamasının vebali niye bana düşüyor? Benden sonra haciz koyan kişi benim haczim haksız yere düştüğü için benim önüme geçiyor ve ben en son sıraya geçiyorum. Burada bence haksız adaletsiz bir durum var. Bu konuyla ilgili adil bir yargıtay kararına ihtiyaç var. Aslında haczin yenilenmesi uygulansa adil olur ama tam aksi kararlar var. Bu konuda belki de İİK ya bir madde eklense sorun çözülür. Görüşlerinizi merakla bekliyorum.
Old 25-10-2010, 18:07   #7
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan asstarrr
satış talep edip de masraf yatırmazsam sadece karar alırsam haczin düşmesini önleyebilir miyim?

Merhabalar;

Sn. Asstarr, masraf yatırmak İİK md. 59 gereğince (Alacaklı, yapılmasını talep ettiği muamelenin masrafını ... peşinen öder" ) gerekli/zorunlu bir unsurdur. Daha doğrusu Yargıtay, satış talep edilip de masraf avansı yatırılmamış ise satış isteme süresinin kesilmeyeceğini belirtmektedir. Yani önleyemezsiniz...

Alıntı:
Yazan asstarrr
Çünkü satış yapma imkanı yok, aracın kaydına haciz işledim , araç eski bir motosiklet. yakalanmadan kıymet takdiri ve satış işlemi yapamıyorum. Peki aracın yakalanamamasının vebali niye bana düşüyor? Benden sonra haciz koyan kişi benim haczim haksız yere düştüğü için benim önüme geçiyor ve ben en son sıraya geçiyorum. Burada bence haksız adaletsiz bir durum var. Bu konuyla ilgili adil bir yargıtay kararına ihtiyaç var. Aslında haczin yenilenmesi uygulansa adil olur ama tam aksi kararlar var. Bu konuda belki de İİK ya bir madde eklense sorun çözülür. Görüşlerinizi merakla bekliyorum.

Masrafını peşinen ödediğiniz satış talebiniz "haczedilen aracın kıymet takdiri yapılmamış olması" nedeniyle reddedilse bile hacziniz düşmeyeceğinden sorun da olmayacak sanırım.

Saygılarımla...
Old 25-10-2010, 22:34   #8
BALDIRAN

Sn.Asstarr.Masraf yatırılmadığı sürece tek başına satış talep etmek haczin düşmesine engel olmaz. Ancak, aracın kayden haczedilmesi, fiilen haczedilememesi, satış talep etmenize engel değildir. Kaydi hacizde aynı fiili haciz gibi geçerlidir. satış talebinizi yapın ve satış masraflarının tarafınıza bildirilmesini isteyin, o masrafları (Ör.200-250 TL) yatırın.İcra müdürlüğü, büuük ihtimal, araç fiilen haczedilmediğinden bu aşamada satış talebinin reddine, aracın fiili haczinden sonra satış ve kıymet takdiri işlemlerinin başlanmasına karar verecektir ve kanımca bu karar haczinizi korur. Saygılar.
Old 15-03-2011, 13:13   #9
Av.Serkan Arıcan

Baldıran isimli üyemizle aynı fikirdeyim, talep açıp bir miktar satış avansı yatırırsanız süreniz 1 sene daha uzar.

Peki sorum şu, ya bir sene geçtikten sonra araç hala bulunamamış ise haciz düşer mi?
Old 15-03-2011, 14:13   #10
ozlm

Alıntı:
Yazan Av.Serkan Arıcan
Baldıran isimli üyemizle aynı fikirdeyim, talep açıp bir miktar satış avansı yatırırsanız süreniz 1 sene daha uzar.

Peki sorum şu, ya bir sene geçtikten sonra araç hala bulunamamış ise haciz düşer mi?

Satış masraflarını İcra Dairesine depo ettiyseniz hacziniz düşmez. Bu şekilde 2,5 yıldır yakalamayı bekleyen dosyalarım mevcut
Old 29-04-2013, 14:06   #11
magistra175

Alıntı:
Yazan asstarrr
Hacizli taşınır mallar ve alacaklar için satış isteme süresi, kesin hacizden itibaren(bundan maksat, kesin haczin fiilen tatbik edildiği, yani konulduğu tarihtir) altı aydır.(Baki kuru) Görüldüğü üzere sizin bahsettiğiniz olayda, söz konusu araca fiilen el konulmadığı sürece satış isteme süresi işlemeyecek kanaatindeyim.
Old 28-03-2016, 22:38   #12
balkar

Varsayılan Haczin Yenilenme Sayısı ve süresi

Arkadaşlar ben bankacılıkla ilgili davalarda bilirkişiyim.
Bir dosyada bir banka borçlunun arsa ve taşıtına haciz koymuş(2011). Heryıl tasıt haczi ve 2 yılda bir gayrimenkul haczi yenilenmiş. Bu arada arsanın değerlemesi yapılmış ve değeri tespit edilmiş (2013). Sizlere bir kaç sorum olacaktı.
1- Yenileme kaç defa yapılabilir.Yasal bir süre ve sayı varmı?
2- Değeri tesbit edilmiş arsaya satış istemenin bir süresi varmıdır? Satış İstenmiyorsa haciz düşer mı?
3- dosyanın yada haczin düşmesinin yasal süreleri nedir?
Yardımlar için teşekkürler.
Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi