Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

davadan ferahatta vekalet ücreti

Yanıt
Old 13-11-2008, 18:19   #1
justitia

Varsayılan davadan ferahatta vekalet ücreti

Sayın Mslektaşlarım merhabalar

fazlaya ilişkin haklarımız saklı kalmak kaydıyla açtığım bir iş davasında bilirkişi talebimizin üzerinde alacaklı olduğumuz yönünde rapor verdi.ben de rapor mucibince davamı celse arası ıslah edip davalı vekilinde de ıslah dilekçemi tebliğ ettim.ıslah dilekçemin tebliğinden sobraki celsede davalı vekili bilirkişi raporundaki maddi bir hataya dikkat çekti ve bir hesap hatası olduğunu belirtti.Açıkçası bizim gözümüzden kaçan bu hata hususnda davalı vekili meslektaşımız haklı.hakim kısa bir gün verdi maddi hatayı inceleyecek ve dosyayı bir dahaki celse karara bağlayacak.

şimdi ben bu bilirkişinin hesap hatası yaptığı kısımdan feragat edeceğim.yine de davalı vekiline feragat ettiğimiz kısım üzerinden vekalet ücretine hükmedilir mi?

değerli cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

Saygılar
Old 13-11-2008, 18:50   #2
adesleno

Davanın konusuz kalması, feragat, kabul ve sulhte ücret
MADDE 6 – (1) Anlaşmazlık, davanın konusuz kalması, feragat, kabul ve sulh nedenleriyle; delillerin toplanmasına ilişkin ara kararı gereğinin yerine getirilmesinden önce giderilirse, Tarife hükümleriyle belirlenen ücretlerin yarısına, karar gereğinin yerine getirilmesinden sonra giderilirse tamamına hükmolunur.

kanaatimce dava nisbi vekalet ücreti gerektirdiğinden, feragat edeceğiniz kısım üzerinden nisbi ücrete hükmedilecektir.
Old 13-11-2008, 20:21   #3
Yücel Kocabaş

Feragat halinde , ret edilen miktar üzerinden muhtemelen tam avukatlık parasına hükmedilecektir.
Bence feragatin bir yararı yoktur.
Öncelikle ıslahla artırılan miktar hakkındaki talebin " atiye bırakıldığı" şeklinde beyanda bulunulabilir.Karşı taraf bu talep hakkındaki davayı takip ettiğini bildirmezse bu miktar yönünden "bir karar verilmesi gereği bulunmadığı" kararı verilir ve av.parasına hükmedilmez. Karşı taraf takip ettiğini bildirirse , fazlaya ilişkin istem ret edilir ve tam av.parasına hükmedilir. Ama feragat ederek kendinizi bağlamamış olursunuz.
Diye düşünüyorum.
Old 17-11-2008, 23:48   #4
justitia

Sayın meslektaşım atiye bırakma talebini ben de düşündüm ancak karşı tarafın kabulüne bağlı olduğu için bu da rskli geliıyor.Aklıma HUMK 80 maddede maddi hata düzeltmeye ilişkin düzenleme geldi.Acaba billirkişinin yapmış olduğu maddi hata yüzünden maddi hata yapılmıştır düzeltiyoruz şeklinde bir beyan ne kadar inandırıco olur?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi