Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

kira bedeli nafaka ve velayet davası / yetki?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-10-2012, 07:53   #1
Konuk

Varsayılan kira bedeli nafaka ve velayet davası / yetki?

ben eşimden 1 yıl önce anlaşmalı şekilde boşandım
200 lira nafaka balandı oğluma ve bana kızımda onda kaldı
birlikte aldığımı evi de çocuklarımızın üzerine yaptrıdık..ancak evlendiği takdirde kira bedelinin yarısını ödemesi hususunda boşanma kararına eklettim
şimdi oğluma bağlanan 100 lirayı ve kira bedelenin arttırımı için nasıl biryol izlemem lazım ben başka bir il de oturuyorum onlar başa bir yerde ...
birde kızıma baskı yaparak evlendiği kişiye anne dedirtmeye çalışıyorlarmış ve ben aynı zamanda velayet davası açmak istiyorum onun için aynı ilde olması şartmı ...
ve bunun için nasıl bir yol izlemem lazım
Old 27-10-2012, 12:39   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Nafakanın arttırılması için bulunduğunuz yer aile mahkemesinde dava açabilirsiniz.

Kira bedeli + evlendiği takdirde bu koşulların boşanma ilamında nasıl kaleme alındığını bilemiyoruz. Açıkca tereddüte yer bırakmayacak bir hükümse ilamlı icra kanalı ile infazını talep edebilirsiniz. Ancak yeterli açıklık taşımıyorsa ayrıcca bir dava açmanız gerekebilir?

Boşanma kararınızın incelenmesi şarttır.

Velayetin değiştirilmesi için dava açmanız mümkündür. Yetkili mahkeme, kızınızın ikametgahı mahkemesi dolayısıyla eşinizin oturduğu yer mahkemesidir. Davayı bulunduğunuz yerde açtığınızda, yetki itirazı süresinde yapılırsa, dava eşinizin bulunduğu yere gönderilir. süresi içinde yetki itirazı atlanırsa/yapılmazsa mahkeme açtığınız yerde davayı görür.

Davayı kazanma şartı, çocuğunuzun baba yanında zarar görmesidir. Uzman pedagog raporu, incelemesi istenir. Çocuğunuz kendini ifade edebilecek yaşta ise mahkeme yargıcı tarafından dinlenecektir. Evlenme tek başına velayetin değiştirilmesi nedeni değildir.

Davalarınızı bir avukatla birlikte açıp takip ediniz. Aksi halde hak kaybına uğrarsınız.

Maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye elverişli değilse kanıtlayarak, bulunduğunuz yer Barosundan tarafınıza ÜCRETSİZ avukatlık hizmeti verilmesini isteyebilirsiniz.

Saygılar.
Old 27-10-2012, 12:46   #3
Konuk

mahkeme kararına göre evlendiği takdirde kira bedelinin yarısını çocuğun vasisi ben olduğum için bana ödemek zorunda diye karar alındı ...
çocuğumun velayetini sadece evlendiği için değil kızıma evlendiği kadına zorla anne dedirtmeye çalışıyorlarmış dedesi babannesi ve babası tarafından ve bunu inkar ediyorlar ...
oğlumda bayram ziyaretine gittiğine yine aynı şekilde ona da anne de demişler ve oda hayır demiş ..
kızım 11 yaşında daha önce denilen 12 yaşın altındaki çocuklar bu konuda dinlenmediği idi ve kızımın psikolojisi de oldukça bozulmuş kime nasıl davranacığını şaşırmış durumda ..ve ben zamana nlaşmalı boşanma şartımda sırf çocuklar arada ezilmesin diye idi ancak hep çocuklarımı özellikle kızımı kullandı ......
Old 27-10-2012, 12:58   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Mahkeme kararınızla birlikte bir avukata gidiniz ve ilgili hukuki işlemleri başlatınız.

Yukarıda da belirttiğim gibi çocuğunuzun zarar gördüğü veya zarar görme ihtimalinin bulunduğu mahkemenin bilirkişi araştırmasıyla ve çocuğunuzun da mahkemece dinlenilmesi ki 11 yaşında kendini ifade edebilecek yaşta ve tanıkların da beyanlarıyla ortaya konulduğu taktirde mahkeme velayetin değiştirilmesine karar verilebilir.

Mahkemenin amacı çocuğun yüksek menfaatini gözetmektir. Aklen, bedenen ve ruhen zarar göreceği bir ortamda çocuk tutulmaz.

Hukuki adımlarınızı avukatla birlikte atınız. Doğurdan destek alınız.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi