Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Müvekkilin temyiz harcını vermemesi

Yanıt
Old 28-04-2009, 22:03   #1
olcsvl

Varsayılan Müvekkilin temyiz harcını vermemesi

herkese iyi çalışmalar diliyorum önce...kaybettiğimiz bir davayı temyiz etmemiz gerekiyor.Ancak müvekkilime ulaşamıyorum dolayısıyla temyiz harcını da alamıyorum...Temyiz süresi 06.05.2009 tarihinde sona eriyor.Vekaletname adresine,en geç 04.05.2009 tarihine kadar temyiz harcını getirmesi gerektiğini bildiren bir ihtarname çekeceğim ancak vekaletname adresi KKTC ve bu adreste büyük bir ihtimalle boş.İlk olarak,bu ihtarnameyi noterden mi çekmem daha sağlıklı olur iadeli taahhütlü mektupla göndermmem mi?İkinci olarak,çektiğim ihtarname müvekkile tebliğ edilmezse,adres boş çıkarsa ne yapmam gerekiyor?Temyiz harcını alamamam durumunda temyizi nasıl yapmam gerekiyor?Konu çok hassas olduğu için burada konu açarak sormak ve tüm meslektaşlarımında görüşlerini alarak hareket etmek istedim.Şimdiden yardımcı olan meslektaşlarıma çok teşekkür eder,iyi çalışmalar dilerim...
Old 28-04-2009, 22:15   #2
Av.Cengiz Aladağ

Telgrafla bile yapabilirsiniz. Önemli olan, bildirdiğinize dair elinizde delil olsun.

Sonradan eklenen not: PTT'nin verdiği adı anımsamıyorum ama "alıcının eline ulaşma tarih ve saatinin göndericiye bildirildiği" bir telgraf türü ile daha önce kiracıya ödeme ihtarı bile çekmiştim ve mahkemece geçerli sayılmıştı.
Old 29-04-2009, 09:40   #3
Av.Ümran Ugan

Vekaletnamedeki adres resmi adrestir ve boş olması sizin sorununuz değildir. Bunun dışında yapılmış yazılı bir sözleşmeniz varsa orada ki adrese de göndermelisiniz bence. Ben ayrıca cep telefonuna mesaj da gönderiyorum. İletinin ne zaman eline ulaştığına ilişkin bilgi dönüyor orada da. Yöntemin önemi yok, en kısa yol ne ise kullanabilirsiniz. Faks numarası varsa onu deneyin... Kolay gelsin...
Old 29-04-2009, 10:14   #4
Sadık

1136 sayılı Avukatlı Kanunu ilgili madde;

İş sahibinin adresi:***********

"MADDE*175 – İş sahibinin verdiği vekaletnamede yazılı adrese avukat tarafından yapılacak her tebliğ, kendisine yapılmış sayılır. Adres değişiklikleri en geç üç gün içinde iş sahibi tarafından taahhütlü mektupla avukata bildirilir.

*********İş sahibinin adresine gönderilecek yazıların tebliğ edilememesinden veya adres değişikliklerinin bildirilmemesinden doğan sorumluluk iş sahibine aittir."

Vekaletnamedeki adrese gönderilecek -konunun ve yapılması istenen işin açıkça yazıldığı-iadeli tahhütlü bir mektup sizi mesleki ve hukuki sorumluluktan kurtaracaktır.

*
Old 29-04-2009, 18:02   #5
Av.Şentürk DURSUN

Sayın meslekdaşım,
Eğer harç, imkanlarınızı aşan ciddi bir rakkam değilse yatırmanızı tavsiye ederim. Belki ulaşamayabilirseniz, hak kaybı olmasın. Cari hesaba alacak yazıp tahsil edebilirsiniz. En iyisi, başlangıçta masraflar için yeteri kadar avans almaktır. Ancak mümkün olmuyorsa bu tür sıkıntılar çıkabiliyor. Elbette Sn. Sadık bey'in belirttiği gibi, bildirdiği adresine yollayacağınız bir APS sizi hukuki sorumluluktan kurtarabilir. Harcı alamaz, kendiniz de karşılamazsanız bittabi temyizden sarf-ı nazar etmiş olursunuz. Selamlar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi