Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma davası

Konuyu Kilitleyin
Old 30-08-2011, 23:36   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma davası

Ben 16 yaşındayım. Annem ve babam arasında en az 4 yıllık bir kavga hali var. Babam sürekli anneme psikolojik baskı uygulayarak çökertmeye çalışan bir insan.
Annem, uzun zamandır boşanmak istiyor. Ancak annem çalışmıyor ve babamda bunu kullanarak bunu yapmazsan topla eşyalarımı filan diyor. En son babamın ailesi yüzünden annem kendi dükkanından oluyordu neredeyse, dükkan şu an da kullanılmıyor ve babam anneme maddi destekte bulunmuyor. Sürekli çalışmasını söylüyor, bize çok uzun zamandır baktığını söylüyor. Ama ben ve kardeşimin ne zaman bir ihtiyacı olsa hep annem karşıladı.
Ve geçen aylarda gene kavga ediyorlardı. Babam eşyaları kırmaya başladı. Üzerimize yürüdü. Daha önceki yıllarda da annemin boğazını sıkmıştı. Kendim için değil sadece 7 yaşındaki kardeşim için üzülüyorum, ben alıştım bu olaylar beni olgunlaştırdı ama kardeşim için çok zor. Ve bu olaylar olurken bir şekilde hep oradaydı ve görüyordu. Korkuyordu.
Anneme boşan diyorum. Ama annem maddi durumumuz olmadığı için bir iş kurana kadar beklemek istiyor. Aslında istemiyor ama başka bir şansımız yok. Başka maddi desteğimiz yok.
Babam ise son derece duyarsız. Sen aç davayı diyor ben niye açıcam diyor. Davayı annem açarsa nafaka alamayacağını duyduk biz. Bende bunu sormak istiyorum.
Annem dava açarsa nafaka alabilir mi? Kendi için nafaka istemiyor sadece bizim için istiyor. Babamın üzerine hiçbir şey yok. Hepsi amcamın üzerine ve nafakayı ödemezse nasıl alacağımızı da bilmiyoruz. Ve büyük ihtimalle vermeyecek.
Bu konu hakkında yardımcı olur musunuz? Bir de dava ne kadar sürede sonuçlanır?
Old 31-08-2011, 12:21   #2
üye31284

Sayın Katılımcı,

Babanızın annenize ve size yönelik işlediği fiiller nedeniyle; 4320 Sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun'dan yararlanarak, size yönelik şiddet içerikli hareketlerine son vermesine, evden uzaklaştırılmasına, sizi rahatsız etmemesine dair karar aldırabilirsiniz. Bu kanun sizi sadece fiziksel şiddete karşı değil, anlattığınız şekildeki psikolojik şiddete karşı da korumaktadır. Bu tedbirlere uymaması halinde hapis cezasıyla cezalandırılacaktır.

Anneniz kendisine yönelik şiddet içerikli fiiller nedeniyle, cezalandırılması için ayrıca suç duyurusunda da bulunabilir.

Boşanma davası açmadan da annenizin nafaka ve/ya katkı alması mümkündür.

Boşanma davasını açması da annenizin nafaka almasına engel olmaz. Hem sizin için hem kendisi için nafaka istemesi ve alması mümkündür. Tazminat talebinde de bulunabilir.

Tedbir ve iştirak nafakası için kural olarak, kusur aranmasa da yoksulluk nafakası için annenizin daha az kusurlu olması gerekmektedir. Karşı tarafın kusur isnadı, ispat yoluyla aşılabilecek bir problemdir.

Söz konusu davalar pek çok ispat ve usul kurallarına tabidir. Babanızın üzerine bir şey olmasa da, muvazaanın ispatı neticesinde yine de nafakanın tahsil edilmesi mümkün olabilecektir. Maaş haczi de mümkündür.

Ancak hak kaybına uğramamak için bir avukatla temsil edilmesi menfaatinedir. Anneniz, bulunduğu ilin barosuna başvurarak, gerekli bilgi ve belgelerle ekonomik koşullarının avukatlık ücretini ödemeye uygun olmadığını kanıtlaması koşuluyla, tarafına ücreti devlet tarafından ödenen avukat atanmasını sağlayabilir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi