Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Velayetin Kararlaştırılmasında Maddi Durumun Etkisi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-08-2011, 20:06   #1
Konuk

Varsayılan Velayetin Kararlaştırılmasında Maddi Durumun Etkisi

Cevaplariniz icin cok sagolun,
bir sorum daha olacakti, beni aydinlattigniz icin tsk ederim. Esim cocugmu benden almakla tehdit ediyor simdik, ben calisiyorum ve ailemle yasiyorum, esim almanyada evli ve maddi durumu benden daha iyi, mahkeme bu durumda neyi goz onunde bulundurur? Cocugu kime verir?
Esimin yeni esi, cocugmu sirf bana aci cektirmek icin benden alacaklarini soyledi, bunu delil olarak sunabilirmiyim mahkemede?
Old 28-08-2011, 21:12   #2
üye31284

Alıntı:
Yazan Konuk
Cevaplariniz icin cok sagolun,
bir sorum daha olacakti, beni aydinlattigniz icin tsk ederim. Esim cocugmu benden almakla tehdit ediyor simdik, ben calisiyorum ve ailemle yasiyorum, esim almanyada evli ve maddi durumu benden daha iyi, mahkeme bu durumda neyi goz onunde bulundurur? Cocugu kime verir?
Esimin yeni esi, cocugmu sirf bana aci cektirmek icin benden alacaklarini soyledi, bunu delil olarak sunabilirmiyim mahkemede?

Sayın Katılımcı,

Mahkeme, velayet hususunda karar verirken, çocuğun menfaatini gözetmektedir. Bu menfaatin belirlenmesinde, babanın maddi durumunun sizden iyi olması tek başına, eski eşiniz lehine değerlendirilemez. Çocuğunuzun yaşı, mahkeme huzurunda dinlenilecek yaştaysa görüşü, pedagog görüşü, eğitimi için kimin daha iyi olanaklar sağlayacağı gibi pek çok faktör velayetin belirlenmesinde hep birlikte değerlendirilecektir. Burada verdiğiniz bilgilerle net bir sonuca ulaşmak mümkün değil.

Eski eşinizin eşinin, çocuğunuzun velayetini "sırf size acı çektirmek için" sizden alacağını söylediğini kanıtlayarak, delil olarak sunmanız, velayet hususunda oldukça lehinize olacaktır. Ancak bu da başlı başına velayetin size verilmesine sebep oluşturmaz. Diğer emarelerle birlikte değerlendirilecektir.

Hak kaybına uğramamak için, detaylı anlatımlarınızla başvurarak, bir avukatın doğrudan danışmanlık ve vekillik hizmetini almanız menfaatinizedir.
Old 28-08-2011, 22:43   #3
Konuk

Varsayılan velayet

eski esim almanyada 2milyardan fazla magsi var,
karisida calisiyor.
bense burda 900tl sigortali isle mesgulum, calistigim icin cocugumla ilgilenemiyorum, bunu delil olarak sunacagiz dedi. cocugun yabanci bir ulkeye gitmesi onun icin zararli degilmidir? yoksa mahkeme egitim hakki almanyada daha yuksek diye eski esime oncelikmi tanir.
esimin karisi, senin veledine bakacagmimi saniyorsun ona burda iskence yapip yuvaya verecegim diyor. bunu ispatliyamiyorum maalesef.
bunlarada son olarak cvp verirseniz cok sevinirim.
Old 29-08-2011, 04:39   #4
üye31284

Alıntı:
Yazan Konuk
eski esim almanyada 2milyardan fazla magsi var,
karisida calisiyor.
bense burda 900tl sigortali isle mesgulum, calistigim icin cocugumla ilgilenemiyorum, bunu delil olarak sunacagiz dedi. cocugun yabanci bir ulkeye gitmesi onun icin zararli degilmidir? yoksa mahkeme egitim hakki almanyada daha yuksek diye eski esime oncelikmi tanir.
esimin karisi, senin veledine bakacagmimi saniyorsun ona burda iskence yapip yuvaya verecegim diyor. bunu ispatliyamiyorum maalesef.
bunlarada son olarak cvp verirseniz cok sevinirim.

Sayın Katılımcı,

İspatlanmayan iddialar hukukta anlam ifade etmez.

Maddi durum, velayetin belirlenmesinde tek başına etkili değildir.

Almanya'da eğitim hakkı daha yüksek değildir. Orada eğitim görmesi daha iyidir şeklinde bir kural da yoktur.

Yurtdışına çıkmasının küçüğün menfaatine olup olmayacağına mahkeme karar verir.

Çalışmanız, çocuğunuzla ilgilenmemeniz anlamına gelmez. Birlikte yaşadığınız annenizin bakması ve/ya anaokul yaşındaysa anaokuluna vermeniz de kötü bakıldığı anlamına gelmez.

Tüm bu cevaplar somut anlatımlarınızla yön de değiştirebilir, zira bunlar genel kurallardır. Dolayısıyla doğrudan bir avukatın danışmanlık ve vekillik hizmetini almanız hak kaybına uğramamanız için önemlidir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi