Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İş Mahkemesi + Adli Tatil Ve Kesin Süre

Yanıt
Old 09-08-2009, 16:31   #1
avukatRMK

Önemli İş Mahkemesi + Adli Tatil Ve Kesin Süre

Sayın meslektaşlarım,
İş mahkmesinde görülmekte olan bir kıdem tazminatı davasında cevap ve delillerin bildirilmesi için kesin süre verilmiştir. bu kesin sürenin son günü adli tatil içinde bitmektedir.
Sorum tahmin edileceği üzere
- adli tatilde süre işler mi?
- yoksa cevap ve delil listesi sunumu adli tatil sonrasına sarkar mı?

Bu konu ile ilgili bir çok soru sorulmasına rağmen net bir cevap ( iş mahkemesini içeren ) bulamadım. Elinde bu konu ile ilgili bir yargıtay kararı... vs olan var mı? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Old 09-08-2009, 16:41   #2
Av.Cengiz Aladağ

Yargıtay kararı aramanıza gerek yok, Adli Tatil'de görülebilecek işler HUMK 176'da sayılmıştır.
Old 09-08-2009, 16:56   #3
avukatRMK

SAyın meslektaşım
verdiğiniz cevap için teşekkür ederim. Bunu ben de biliyorum; ancak maddede netlik yok sadece hizmet akdinden doğan davalar denmekte. bu kapsama girip girmediğini anlayamadım. özellikle bu konuda bir yargıtay kararı var mı onun merak ediyorum. teşekkürler
Old 09-08-2009, 17:23   #4
Hasan Bahadır Büyükavcı

Alıntı:
Madde 177 – Bu kanunun tayin ettiği mühletlerin bitmesi tatil zamanına tesadüf ederse bu müddetler ayrıca bir karar vermeğe lüzum olmaksızın tatilin bittiği günden itibaren yedi gün evvel uzatılmış addolunur.

Yukarıdaki hüküm, verilmiş olan kesin sürenin davada karşı tarafa usulü kazanılmış hak bahşetmesi ve kesin sürenin hak düşürücü nitelikte olduğu hususu dikkate alındığında adli tatile denk gelen kesin süre;

HUMK 177 uyarınca uzamaz çünkü kanun açıkça "kanunun tayin ettiği" sürelerden bahsetmektedir.
Hak düşürücü nitelikte olmasında dolayıda ne uzar ne kısalır ne kesilir ne de durur.

Sonuç olarak durmayacağı kanaatindeyim.
Old 10-08-2009, 12:51   #5
erdim

İş Mahkemelerinde şifahi- seri yargılama usulü benimsenmiştir. Bu nedenle süreler adli tatile denk geldiğinde, süre tatil bitiminden sonraki ilk iş gününe uzatılmaz.
Old 10-08-2009, 13:25   #6
Av. Zeynep KILIÇ KAYA

mrb arkadaşlar
Şu anda yargıtay kararlarını sunamayacam ancak kesin süre ile ilgili şu konuda yargıtay karralarını okuduğumu anımsıyorum. kesin sürenin anlam ve önemi yargılamanın uzamasını önlemektir. eğer yargılamanın uzamasına sebebiyet vermeyecek tarzda ise kesin süreden sonra verilmiş olan delillerde değerlendirilir şeklinde. tabiki de eğer delillerinizi sunabiliyorsanız adli tatil verilen süreyi uzatmaz adli tatille ilgili olmayan benim bahsettiğim kararlar da sözkonusu eğer bulursam eklerim.
Old 10-08-2009, 13:59   #7
Hasan Bahadır Büyükavcı

Alıntı:
Yazan Av. Zeynep KILIÇ
mrb arkadaşlar
Şu anda yargıtay kararlarını sunamayacam ancak kesin süre ile ilgili şu konuda yargıtay karralarını okuduğumu anımsıyorum. kesin sürenin anlam ve önemi yargılamanın uzamasını önlemektir. eğer yargılamanın uzamasına sebebiyet vermeyecek tarzda ise kesin süreden sonra verilmiş olan delillerde değerlendirilir şeklinde. tabiki de eğer delillerinizi sunabiliyorsanız adli tatil verilen süreyi uzatmaz adli tatille ilgili olmayan benim bahsettiğim kararlar da sözkonusu eğer bulursam eklerim.

Evet Zeynep Hanım, Yargıtay içtihatlarında hakim tarafından verilen kesin sürenin usul ekonomisi ve teksif ilkesi ışığı altında değerlendirilmesi gerektiğini, usul ekonomisine katkı sağlamayan kesin süreye riayet etmemenin hakkı muhtel kılmaması gerektiği belirtilmektedir. Mesela mahkeme ara kararında taraflara delillerini bildirmesi için 10 günlük kesin süre vermiştir. Ayrıca ara kararda yapılması gereken başka bir iş yoktur. Fakat mahkeme duruşma gününü 1 ay sonraya vermiştir. Bu takdirde kesin süre içerisinde sunulmayan fakat duruşma gününe kadar sunulan delilleri mahkeme incelemek zorundadır. Çünkü burada mahkemenin verdiği kesin süre usul ekonomisi yönünden davanın daha seri ilerlemesine bir fayda sağlamamaktadır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi