Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

acmis oldugum tanima tenfiz davasindan tam bir senedir hicbir ilerleme ihmalden dolayi teblikat cikmamistir..

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-09-2011, 15:05   #1
gorevi savsaklamak

Rahatsiz acmis oldugum tanima tenfiz davasindan tam bir senedir hicbir ilerleme ihmalden dolayi teblikat cikmamistir..

bu durumda acmis oldugum kucuk bir sehrin mahkemesinden davami nasil kapatabilirim.ki baska bir sehirde tanima tenfiz davami acmak istiyorum..devamli durusma gunu weriliyor,,2 ay sonraya,hakime yok,nobetci hakim hic bir islem yapamiyor,,tekrar iki ay soraya gun weriliyor...bu sefer kalemdekiler teblikat adresini yanlis gonderiyorlar,..tekrar iki ay sonraya gun veriliyor,,hakime yoksa teblikat cikamiyor..yine iki ay derken tam bir sene oldu..vee insanin sabrini tasiriyorlar..tek sorum su,,ben davamin baska bir sehirde görulmesini nasil saglarim...neyapmaliyimki dosyamin baska sehirdeki adliyede gorulebilmesi icin..acmis oldugum tanima tenfiz davami kapatma hakkim yokmu...ben baska sehirde acmak istiyorum davami..cunku madur oldum bircok sebep war..almanyada bekarim,,trde hala evliyim..bir sene oldu, bir teblikat cikmazmi yaaa..avukatim war fakat oda birsey yapamadi bilmiyorum artik ihmal neden nicinn..tek bildigim bir an once dosyami alip baska bir sehirde davamin gorulmesini istiyorum..-cunku bukadarda ihmal olmazz.--insanin sabrini zorluyorlar..dilekce vereli bir sene oldu...hala ayni yerdeyim ilerleme yok..bu arada bayraminiz kutlarimm...saygilarimla..lutfen bana bir yol gosterin..neyapmam lazim..yapailmasi gereken hersey yapildi,teblikat adresi dogru.tercumeler yapildi..masraflar yatirildi,tesekurlerr,,saygilar..
Old 04-09-2011, 16:22   #2
üye31284

Sayın Katılımcı,

Dosyanızı incelemeden bu hususta kesin bir fikir beyanında bulunmak oldukça zor. Ancak yine de genel olarak belirtmek gerekirse; tanıma ve tenfiz davalarında yetkinin kesin olup olmadığı konusu tartışmalı olmakla birlikte, yetkili mahkeme hususunda baskın görüş olarak "kesin yetki" kabul edilmektedir. Dolayısıyla davanızı yetkili yerde açtığınızı kabul edersek, takip etmeyip işlemden kaldırttığınızı ( Bu durumda en az 3 ay boyunca yeni davayı açmanız dahi derdestlik nedeniyle sorun olabilir.) veya vazgeçip sonradan başka bir şehirde açtığınızı düşünsek bile yeni açtığınız davanızın yetki yönünden reddedilme ihtimali vardır. Bu durumda sizi çok daha fazla zaman kaybı beklemektedir. Küçük bir yer dediğiniz için de tek mahkeme olduğunu düşünüyorum. Birden fazla mahkeme olsa bile aynı mahkemeye düşmeyeceğinin de teminatı yoktur.

Burada yapılması gereken ve menfaatinize olduğunu düşündüğüm şey, problemleri mevcut dosya üzerinden aşmanızdır.

Sistemle ilgili bir güven problemi yaşadığınızı görüyorum. Bu hususla ilgili olarak görevi ihmal anlamında ciddi şüpheleriniz varsa avukatınızın da görüşünü alarak ve kendisiyle anlaşarak, görevliler hakkında gerekli suç duyurularında bulunmasını isteyebilirsiniz.

Tekrar hatırlatmak isterim ki bu konularda, en doğru sonuç hakkında ancak ve ancak dosyanızı gören avukatınız karar verebilir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi