Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Ailesi İstiyor Diye Eşimle Ayrılmak Üzereyiz

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-09-2011, 09:43   #1
Konuk

Varsayılan Ailesi İstiyor Diye Eşimle Ayrılmak Üzereyiz

merhabalar.. eşimle 7 aydır ayrı yaşıyoruz. sadece 9 ay evli kaldık. şimdi boşanma davası açtı. gerekçesi evlilik birliğinin temelinden sarsılması... birbirimizi seviyoruz ama sırf ailesi boşanmamızı istiyor diye boşanmak zorunda olduğumuzu söylüyor. eşimin ailesiyle aynı evde yaşıyorduk evimizi ayırsak bütün sorunlar bitecek. ama bunu yapmıyor ille de boşanacaz diyor. biz birleşirsek babası annesini boşayacakmış, onlar kahrolacakmış. eşim çalışığı parasını falan hep annesine verirdi. bana bir gün yüzü göstermedi ama ben yine de onunla mutluydum. her ailede olan tartışmalar olurdu sadece ufak tefek. ve babası beni ölümle tehdit etti. telefonda baba sen bu eve birdaha gelme seni öldürürüm dedi. resmen kovuldum evden ama eşimin babası tarafından. buna hakkı var mı? boşanmak istemiyorum boşanırsam da tazminat istemeyi düşünüyorum. eşimin üzerine hiç birşeyi yok ne talep edebilirim onlardan. bende sigortalı çalışıyorum. barodan avukat isteyebilir miyim. çünkü okulum da olduğu için yetişemiyorum cevabınız için şimdiden teşekkürler.
Old 03-09-2011, 17:55   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Evlenme ve boşanma kararlarını bireyler kendileri verir.Bu kararları aile üyelerine bırakmak,hele bir arada yaşamayı taraflardan birinin anne babasının boşanacağı tehtidi ile bir arada düşünmek pek de mümkün değildir.

Yasaya göre evlenen kişiler eşit haklara sahip olarak yaşamlarına devam eder.Ortak konutu birlikte seçer ve hiç kimse başkaları ile aynı haneyi paylaşmak zorunda değildir.

Eşinizin sizi beraber yaşamaya zorlaması ve yine ailesinin isteği üzerine boşanmaya karar vermesi gerçekten evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına yol açan olaylardır.Fakat hem bu olaylara yol açıp hem de boşanma istemek dürüstlik ilkesi ile bağdaşmaz.

Bu nedenle eşinizin açmış olduğu boşanma davasında sizin az da olsa kusurlu davranışınız ispatlanamaz ise dava rededilecektir.

Siz boşanmayı isterseniz koşulları varsa maddi manevi tazminat ve nafaka talep edebilirsiniz.Eşinizin mal varlığının olmaması kararın icrası aşamasına ait bir sorundur.

Boşanmanın gerçekleimesini istiyor iseniz eşinizin davasının reddedilme ihtimali nedeni ile ayrı bir boşanma davası açarak birleştirebilir veya aynı davada yasal süre içinde karşı dava açabilirsiniz.Bu davalar açılmadığı takdirde eşiniz kusurunuzu ispatlayamaz ise boşanma davası reddedileceğinden siz boşanma kararında olsanız da-eğer anlaşmalı boşanma yapmaz iseniz-boşanmaya dolayısı ile tazminata da hükmedilemeyecektir.

Bir avukata vekalet ücreti ödeyecek olanağınız bulunmuyorsa bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoriyoruz.

Gelirinizin bir avukatın vekalet ücretini ödemeye yeterli olmadığını,kazancınız ve giderlerinizi gösterir belgelerle kanıtlamanız halinde atama yapılabileceğini düşünüyorum.
Old 03-09-2011, 18:11   #3
Konuk

Varsayılan ailesi istiyor diye eşimle ayrılmak üzereyiz

öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. kayınbabam beni evime almadı bu duruma şahit tanıdıklarım da var. elimden bir kaza çıkarmayın akşam akşam gidin burdan diye kovdu bizi.hatta beni evden kovdular diye savcılığa kocamı ve babasını şikayet etmiştim 2,5 ay falan önce. bu durum benim lehime olur mu acaba.
Old 03-09-2011, 18:20   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

İddialarınızı ve savunmanızı tüm delilleri ile beraber dosyaya sununuz.Hakim durumu değerlendirecektir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi