Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Yabancı uyruklu kadının hukuklarının korunmasına dair sorular

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-11-2013, 22:21   #1
Türksolu

Soru Yabancı uyruklu kadının hukuklarının korunmasına dair sorular

Merhaba arkadaşlar. Yabancı uyruklu şiddet mağduru bir anneyim.
Çocuğum henüz 1.5 yaşında,Türk Vatandaşı değilim Azerbaycan Vatandaşıyım.
Evlendiğimin 2 ayından itibaren eşim tarafından sürekli şiddet görmeye başladım, defalarca sokağa atıldım, gidecek yerim olmadığı için geri döndüm bağışladım.. eşim hakkında kamu davası açıldı, af etdim,ceza yemedi malesef... böylece hamile oldum hamileyken de aynı muamele gördüm, doğumdan sonra da artık dözülmez hale geldi.Türk Vatandaşı olmadığım için sürekli beni ezmeye çalışır, sen hiç bir hukuka sahib değilsin, seni sınır dışı edicem, çocuğu elinden alıcam diye tehtitler etmeye başladı..
Bir gün kucağımda bebekle şiddet uygulamaya başladı, üzerime silahla geldikte, polse şikayetde bulunduk.Biz polisteyken evden silahı aldırmış saklatmış.Eve aramaya gelirken silahı bulmamışlar, bana da polis tarafından değildi ki, evden çık yoksa kötü şeyler ola bilir biz cevapteh değiliz..Ben bebeğimle mecburen çıktım, arkadaş evine sığındım.
Çocuğumu yurdışına çıkartmamak için yasak koydurdu. Kendim çalışamıyorum t.c yok, Türk Vatandaşlığına evlilikten dolayı başvuruda bulunmuşuz, fakat eşim şikayet edeceyını söylemiş o işi durduracağını taleb edicekmiş..
Sorum şu, ben ve benim gibi yabancı kadınların hukuku nasıl korunur?

Sorum şunlardan ibaret:
1.Şimdi Türk Vatandaşı olamasam sürünmem gerekir..Yurdışına da yavrumdan dolayı çıkamıyorum. Benim durumumda kadın ne yapmalı?

2.Eşim kendi evinde kalıyor, bana koruma kararı çıkmış, fakat ben kiralık evdeyim, çalışamadığım için ödeme problemiyle karşılaşıyorum- Boşanma davası sürerken ona Evden uzaklaştırma kararı aldırıp çocuğumla dava bitinceye ve ya 6 aya kadar evinde otura bilirmiyim?

Sorularım çok şimdilik bu kadar. Önceden teşekkür ederim ve Saygılarımı sunarım
Old 08-11-2013, 00:07   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

[quote]

Temel insan haklarından yararlanmak için yurttaşlık zorunlu bir unsur değildir.

Şiddetten korunma temel bir haktır,6284 sayılı yasa gereği koruma önleme kararı verilmesini ,konutun size tahsisini,karar süresince nafaka ödenmesini isteyebilirsiniz.

Koruma kararı yerine haklı sebeple nafaka,konutun tahsisi için dava da açabilirsiniz.

Tekrar olmamak koşulu ile her iki dava için de aynı anda başvurabilirsiniz.

Çocuğun yurt dışına çıkışının yasaklanması,sizin de fiilen yasaklanmanız demektir ve bu kabul edilemez.İtirazınıaı yapabilirsiniz.

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...753#post659753

adresindeki 19 nolu Yargıtay kararı size yarımcı olacak niteliktedir.

Bir avukattan destek almanız,mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurmanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi