Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

KEP(Kayıtlı Elektronik Posta) ile işe iade talebi yapılablir mi?

Yanıt
Old 13-10-2022, 15:46   #1
akrd61

Varsayılan KEP(Kayıtlı Elektronik Posta) ile işe iade talebi yapılablir mi?

Değerli meslektaşlar

Bilindiği üzere işe iade talebinde bulunan işçi ,İşe iade kararı üzerine 4857 sayılı İş Kanunu’nun 21’inci maddesine istinaden, 10 işgünü içerisinde işverene başvurmalı ve işe başlamak istediğini beyan etmelidir
Bu başvuruyu illaki noter ihtarnamesi ile yapma zorunluluğu olmadığından KEP hesabı olan bir bankaya ile KEP yoluyla yapmayı düşünüyorum.Daha önce varsa böyle bir başvuru yapan ve her hangi bir sorun ile karşılaşan meslektaşlarım tecrübelerini paylaşır ise memnun olurum.

İyi Çalışmalar
Old 13-10-2022, 18:34   #2
Admin

Bu bildirimde noter kullanılması sadece ispat şartı açısından olduğundan ve kep ile de aynı şart gerçekleşeceğinden bir sorun olmaması gerektiğini düşünüyorum.
Old 14-10-2022, 12:52   #3
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan akrd61
Değerli meslektaşlar

Bilindiği üzere işe iade talebinde bulunan işçi ,İşe iade kararı üzerine 4857 sayılı İş Kanunu’nun 21’inci maddesine istinaden, 10 işgünü içerisinde işverene başvurmalı ve işe başlamak istediğini beyan etmelidir
Bu başvuruyu illaki noter ihtarnamesi ile yapma zorunluluğu olmadığından KEP hesabı olan bir bankaya ile KEP yoluyla yapmayı düşünüyorum. Daha önce varsa böyle bir başvuru yapan ve her hangi bir sorun ile karşılaşan meslektaşlarım tecrübelerini paylaşır ise memnun olurum.

İyi Çalışmalar

Başvuru sözlü dahi yapılabilir. Yasa burada bir usulden bahsetmemiştir. Ancak sizlerin de düşündüğü gibi süresinde başvuru yapıldığının ispat külfeti işçide olduğundan başvurunun yazılı yapılmasında yarar vardır. Noter zorunluluğu yoktur. KEP yapmadım ama iadeli taahhütlü, mail yolu ile, elden kayda girdirmek suretiyle vs yaptım. KEP yolu ile de geçerli olacağını düşünüyorum. İyi çalışmalar.
Old 14-10-2022, 14:13   #4
Av. Erdem Akçay

Yönetmelik:

Alıntı:
Kayıtlı elektronik posta sisteminin kullanımı

MADDE 11 – (1) KEP sistemi, bir elektronik iletinin tarafları veya muhatapları arasında KEP hesabı vasıtasıyla hukukî ve teknik güvenliğe sahip bir şekilde gönderilip alınmasını sağlamak ve güvenli iletişimde bulunmak gibi amaçlarla kullanılır.

(2) KEP hesabının, hesap sahibi tarafından kendi nam ve hesabına kullanılması esastır. Hesap sahibinin tüzel kişi olduğu durumlarda; KEP hesabı, bu Yönetmelik hükümlerinde belirtilen şekilde yetki verilmiş olan işlem yetkilisi tarafından hesap sahibinin nam ve hesabına kullanılır.

Alıntı:
Kayıtlı elektronik posta hesabının kontrol edilmesi

MADDE 12 – (1) Hesap sahibinin ya da işlem yetkilisinin, KEP hesabına erişerek gelen iletileri kontrol etmesi esastır.

(2) Mücbir sebep hâlleri dışında KEP hesabına erişilmemesi durumunda o işgünü içinde gelen iletinin ertesi işgünü hesap sahibine ulaştığı ve okunduğu kabul edilir.

Alıntı:
Hukukî sonuçlar

MADDE 15 – (1) KEPHS’nin KEP sistemi üzerinden sunduğu hizmetlere ilişkin olarak oluşturduğu kayıtlar ile KEP delilleri senet hükmündedir ve aksi ispat edilinceye kadar kesin delil sayılır.

(2) KEP hesabı kullanılarak gerçekleştirilen tüm işlemlere ilişkin hukukî sonuçlar hesap sahibi üzerinde doğar.

KEP iletisini okumanın hesap sahibi için mecburi olması ve iletinin içeriğinin ispatlanabilmesi nedenleriyle işlemi KEP'le yapmak mümkün. En geç dokuzuncu günde KEP iletisini göndermek iyi olur. Bu sayede en geç onuncu günde okunmuş sayılır.

Alıntı:
Yazan Av. İbrahim YİĞİT
Başvuru sözlü dahi yapılabilir. Yasa burada bir usulden bahsetmemiştir. Ancak sizlerin de düşündüğü gibi süresinde başvuru yapıldığının ispat külfeti işçide olduğundan başvurunun yazılı yapılmasında yarar vardır. Noter zorunluluğu yoktur. KEP yapmadım ama iadeli taahhütlü, mail yolu ile, elden kayda girdirmek suretiyle vs yaptım. KEP yolu ile de geçerli olacağını düşünüyorum. İyi çalışmalar.

Meslektaşım, iadeli taahhütlü de içeriğin ispatı mümkün olmaz sanırım. Mailde de ilgilinin maili okuma zorunluluğu yok aslında. Maili görmediğini bile söyleyebilir.
Old 14-10-2022, 16:34   #5
Av.Duygu Işık Behrem

Merhabalar,

Bir Şirketin hukuk müşavirliğini yapıyorum. Daha önce bu şekilde KEP üzerinden işe iade talepleri aldık. İadeli taahhütlü postadan çok daha güvenceli bir yöntemdir zira ne talep ettiğinizi de ileti içeriğine her zaman ulaşabileceğinizden dolayı kolaylıkla ispat edebilirsiniz. Üstelik "okundu" ve "teslim edildi" delili de oluştuğundan karşı yana tebliğ edildiğini de herhangi bir sorunda kolaylıkla ispat edebilirsiniz.

Noter kanalı ile gönderim zorunluluğu yoktur, bir avukat mektubu şeklinde dahi iletebilirsiniz.

İyi çalışmalar,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi