Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

muvaza nedeni ile iptal

Yanıt
Old 28-03-2011, 19:13   #1
garani

Varsayılan muvaza nedeni ile iptal

Öncelikle herkese iyi akşamlar...
Büroma gelen bir şahısın iki çocuğu bulunmakta ve bir tanesi bayan bir tanesi de erkektir.Bu şahıs malvarlığının büyük bir kısmını muvazaa yoluyla kızından kaçırmak adına oğlunun üzerine üzerine yapmış ve tapuya da ölünceye kadar gayrimenkulden çıkarılamayacağı şerhini vermiştir.Bu arada gayrimenkulün devrini tapu da bağış olarak göstermişlerdir.Daha sonra adamın oğlu kayınbabası tarafından vuruldu ve adamın çocuğu öldü.Bunun üzerine ölenin babası mallarını geri nasıl alırım diyerek büroma geldi.Bende kızının kendisine ve ölen oğlunun mirasçılarına dava açması gerektiği bilgisini verdim.Şimdi benim sormak istediğim soru şu ki muhtemelen mesek üstadlarımızın önünden geçmiştir bu tarz durumlar ve paylaşırlarsa memnun olurum;söz konusu davayı babanın kız evladı husumeti babasına ve ölen oğlunun mirasçılarına yönelterek iptal ve tescil davası açmak isterse ve dava da adam ''evet böyle yaptım,davayı kabul ediyorum'' derse sonuç ne olacaktır?Bu durumu daha önce yaşayan meslektaşım var mıdır?Başka türlü davayı ispat etme şansımız bulunmamakta.Bir de şu husus aklımı karıştırmakta söz konusu dava neticesinde iptal olursa devredilen gayrimenkuller davalı sıfatını haiz babaya yeniden dönecek.Bu durum iyiniyetimizi ne kadar etkileyecektir.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürü bir borç bilirim.Saygılar...
Old 28-03-2011, 23:09   #2
Av.Bülent Özkan

Alıntı:
Yazan garani
Öncelikle herkese iyi akşamlar...
Büroma gelen bir şahısın iki çocuğu bulunmakta ve bir tanesi bayan bir tanesi de erkektir.Bu şahıs malvarlığının büyük bir kısmını muvazaa yoluyla kızından kaçırmak adına oğlunun üzerine üzerine yapmış ve tapuya da ölünceye kadar gayrimenkulden çıkarılamayacağı şerhini vermiştir.Bu arada gayrimenkulün devrini tapu da bağış olarak göstermişlerdir.Daha sonra adamın oğlu kayınbabası tarafından vuruldu ve adamın çocuğu öldü.Bunun üzerine ölenin babası mallarını geri nasıl alırım diyerek büroma geldi.Bende kızının kendisine ve ölen oğlunun mirasçılarına dava açması gerektiği bilgisini verdim.Şimdi benim sormak istediğim soru şu ki muhtemelen mesek üstadlarımızın önünden geçmiştir bu tarz durumlar ve paylaşırlarsa memnun olurum;söz konusu davayı babanın kız evladı husumeti babasına ve ölen oğlunun mirasçılarına yönelterek iptal ve tescil davası açmak isterse ve dava da adam ''evet böyle yaptım,davayı kabul ediyorum'' derse sonuç ne olacaktır?Bu durumu daha önce yaşayan meslektaşım var mıdır?Başka türlü davayı ispat etme şansımız bulunmamakta.Bir de şu husus aklımı karıştırmakta söz konusu dava neticesinde iptal olursa devredilen gayrimenkuller davalı sıfatını haiz babaya yeniden dönecek.Bu durum iyiniyetimizi ne kadar etkileyecektir.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürü bir borç bilirim.Saygılar...

Sn. Meslekdaşım;

Bağış yapan baba sağ iken miras hakları ihlal edilen diğer mirasçı, muris muvazaası nedeni ile tapu iptal tescil davası açamaz. Bu dava sadece bağışı yapan baba (muris) vefaat ettikten sonra açılabilir.

Bu bakımdan diğer mirasçı olan kız evladın babasına ve ölen erkek evladın çocuklarına dava açması halinde bu dava reddedilecektir. Kaldı ki; somut olayda muvazaa yoktur. Çünkü; baba gerçek işlemi tapuda da belirtmiş ve BAĞIŞ NİYETİ İLE TAPUDA BAĞIŞ İŞLEMİ yapmıştır. Tapuda SATIŞ gösterip aslında BAĞIŞ yapmış değildir. Ortada gizli bir işlem (bağış) ve gizli işlemi örtmek için yapılmış görünürde bir işlem (satış) yoktur.

Bu olayda bağış yapan baba oğlunun altsoyuna dava açar ise bu kez kendi muvazaasına da dayanamayacaktır. Zira kimse kendi taraf olduğu muvazaaya dayanamaz. (Kaldı ki muvazaa yoktur)

Bu somut olayda sadece saklı paylı mirasçı olan diğer mirasçı kız evlat muris babanın ölümünden sonra tenkis davası açabilir. Saklı payı (ki burada saklı pay murisin eşi yoksa tüm mirasın 1/4 'ü olur. (Baba öldüğünde sağ kalan eş yoksa erkek evlat ölmüş olsa bile onun alt soyuna intikal edecek miras payı 1/2 ve kız evladın miras payı yine 1/2 olacaktı. Altsoyun saklı payı kanuni miras payının yarısı olduğundan kız evladın saklı payı 1/4 olur) Bu hesap ile mirasçı kız evlat bakımından tüm mirasın 3/4'ünü aşan karşılıksız kazandırma yapılmış ise bu oranı aşan kısım tenkise tabi olacaktır.

Bilgilerinize...
Old 29-03-2011, 09:28   #3
garani

o zaman adamın ölmesini beklemkten aşka bir çare kalmıyor.
Old 29-03-2011, 09:30   #4
garani

yalnız sıkıntı edilen konu şudur ki ispat.bu arada adam tutup da imzalı bir kağıt yazıp verse nasıl olur diye de düşünmüyor değilim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi