Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Lehime Verilen Karara İtiraz Edebilir miyim?

Konuyu Kilitleyin
Old 16-09-2010, 01:08   #1
Konuk

Varsayılan Lehime Verilen Karara İtiraz Edebilir miyim?

Kısaca özetlersem bana karşı hakaret nedeniyle açılan boşanma davasına karşılık olarak aldatma nedeniyle karşı dava açtık. Karşılıklı maddi manevi tazminatlar istendi. Hakim her iki davayı birleştirip sonunda ayrı ayrı her ikisinede boşanma kararı verdi. Ancak iki tarafa da tazminat vermedi. Karşı taraf vekili ile sadece tazminat verilmediği için üst mahkemeye itiraz etti. Boşanmaya itiraz etmediler. Kararların hersine itiraz edelim dedi, yani kendi açmış olduğumuz davadaki boşanma kararına da itiraz ettik. Endişem şu; kendi açtığım lehime verilen karara itiraz etmekle boşanmaktan vazgeçmiş mi oluyorum? Karşı davanın boşanma kararınada itiraz ettik zaten. Bu şekilde itiraz ettiğimiz için aldatmayı affetmiş mi sayılacağım? Tazminat verilmediği için itiraz ettik ama boşanmaya itiraz etmekle tazminata nasıl itiraz edebiliyoruz? Boşanmak istemeyen zaten tazminat alamaz diye biliyorum. Avukatımın böyle bir yol izlemesi beni zarara mı uğratır? Boşanmaya itiraz etmeseydik belki üst mahkeme lehime tazminat verilmesi yönünde karar verirdi. Bunun önüne de mi geçmiş oluyoruz? Hakim bu şekilde temyiz etmemizi kabul edermi? İtiraz süremiz de doldu. Temyiz dilekçemizi süre dolduğu için düzeltme hakkımız var mı? Lütfen yardım edin, avukatım kafamı karıştırdı, sanki herşeyden vazgeçmişim gibi geldi bana.
Old 16-09-2010, 12:51   #2
avukatselvi

Sayın Konuk,

Avukatınızın hukuki yardımını almaya devam etmenizi öneririm.

Kafanızın karışmasını gerektirecek bir durum yazdıklarınıza göre mevcut değil.

Kendi davanız yönünden tazminat talebiniz reddedildiğine göre, bu konudaki Mahkeme kararının yanlış olduğu kanaatinde iseniz elbette o dava yönünden de temyiz etmeniz gerekir. Bu, boşanmaktan feragat ettiğiniz veya vazgeçtiğiniz şeklinde hüküm doğurmaz.
Old 16-09-2010, 19:04   #3
Konuk

Varsayılan Niye Sadece Tazminat Kısmına İtiraz Etmedik?

Boşanma kararına itiraz etmemiz mi gerekiyordu? Sadece tazminat kısmına itiraz etsek olmazmıydı? Boşanma gerçekleşir, taminat yönünden üst mahkemeye itiraza giderdi. Bu sitede okuduğum araştırdığım kadarıyla tazminata itiraz etmenin yeterli olduğunu öğrendim. Boşanmayı önce isteyip sonra istememek maktıklı mı? Hani ben davamda boşanmayı istemeseydim ama boşanmakararı verilseydi buna itirazı anlardım? Art niyetliymişim gibi algılanmaz mı üst mahkemede?
Peki üst mahkemeye bu böyle gider ve karşı tarafın boşanma davası kabul olur benim davam ben itiraz ettiğim için kabul olmaz ise boşanmamız yargıtaydan eşimin açtığı dava nedeniyle boşanma olarak gelirse ne olacak? Ya birde onun davasına tazminat gerektiği yönünde karar verilirse? Ben kendi boşanma davamada itiraz ettiğim için tazminat verilmeyecektir herhalde? Zararımı kim karşılayacak?
Old 17-09-2010, 11:47   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
Boşanma kararına itiraz etmemiz mi gerekiyordu? Sadece tazminat kısmına itiraz etsek olmazmıydı? Boşanma gerçekleşir, taminat yönünden üst mahkemeye itiraza giderdi. Bu sitede okuduğum araştırdığım kadarıyla tazminata itiraz etmenin yeterli olduğunu öğrendim. Boşanmayı önce isteyip sonra istememek maktıklı mı? Hani ben davamda boşanmayı istemeseydim ama boşanmakararı verilseydi buna itirazı anlardım? Art niyetliymişim gibi algılanmaz mı üst mahkemede?
Peki üst mahkemeye bu böyle gider ve karşı tarafın boşanma davası kabul olur benim davam ben itiraz ettiğim için kabul olmaz ise boşanmamız yargıtaydan eşimin açtığı dava nedeniyle boşanma olarak gelirse ne olacak? Ya birde onun davasına tazminat gerektiği yönünde karar verilirse? Ben kendi boşanma davamada itiraz ettiğim için tazminat verilmeyecektir herhalde? Zararımı kim karşılayacak?

Sayın Katılımcı,

Dosyanızı incelemeden detaylar hakkında bilgi vermemiz mümkün değildir. Siz hukuk eğitimi almadığınız için, dosyanızı bize anlatabildiğiniz kadarı ile genel yanıtlar verebiliyoruz. Dosyanın delil durumu, talepler ve gerekçe incelenmelidir. Eksik veya fazla aktardığınız hususlar olabilir. Yargıtayda artniyetli olarak algılanmanız söz konusu değildir.

Oysa avukatınız dosyaya hakim olan bir profesyonel. Bu endişelerinizi onunla paylaşırsanız en sağlıklı yanıtı alacaksınız. Yine de soru işaretleriniz olursa dosyanızın birebir incelenmesi ile sağlıklı yanıt verilebileceğini hatırlatırız.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi