Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

mirasın reddi halinde icra takibinin akıbeti

Yanıt
Old 24-06-2008, 14:13   #1
emrahcevik

Varsayılan mirasın reddi halinde icra takibinin akıbeti

merhaba,

borçluya karşı giriştiğimiz icra takibinin kesinleşmesinden sonra bir taşınmazdaki payı üzerine haciz koydurduk. bir süre sonra borçlu öldü. mirasçıları mirası reddettiler. reddin üzerinden 1 sene geçti. şimdi icra takibine kime karşı devam edilecek? icra takibinde muhatabımız kim olacak? taşınmazı sattırıp dosyayı kapatmak istiyoruz. nasıl bir yol izlememiz gerekir?

bir de mirasbırakanın emekli sandığından almış olduğu ve mirasçılarının almadıkları (veya aldıkları bu kısım çok önemli değil) maaşı üzerine haciz koymamız mümkün mü?

herkese teşekkürler.
Old 24-06-2008, 14:29   #2
Hukuka Saygı

Bende sorunuzun cevabını merak ediyorum vede şöyle bir ilave yapmak istiyorum. Mirası reddetmeyen mirasçılar, kendilerine intikal eden miras kadar mı sorumludurlar, yoksa borcun tamamına karşı tüm malvarlıkları ile mi sorumludurlar? Yani sağlığında hiçbir malvarlığı bulunmayan borçlunun, zengin mirasçıları kalsa, mirası reddetmemiş oldukları için alacak onlardan tahsil edilir mi?
Old 16-04-2009, 18:58   #3
üye28906

Varsayılan Reddi mirastan sonrası

Ben de Şişli icra müdürlüğünde mirasçılara icra takibi açtım İTM de açtıkları dava ile mirası red ettiler orda tıkandık kaldık borçlu murisin borca yeter artar gayrimenkulleri var bundan sonra ne yapılır icra müdürü tereke davası aç diyor eski bir hukukçu üstad eşi ve çocukları red etmişse diğer mirasçılara geçer diyor ama bunun da sonu yok örneğin varsa ana babası onlar red etsin kardeşleri onlar red sürer gider tahsil edilecek alacağı nasıl yürütürüz acaba bilen üstadların yardımını rica ederim.
Old 23-02-2017, 15:53   #5
av.medine

Varsayılan Borçlunun icra takibi sırasında babasından kalan mirası red etmesi

Sayın meslektaşlarım benim sorum konu başlığının farklı bir versiyonu ;
İcra takibinin devamı sırasında borçlunun babası vefat ediyor. Muris babada malvarlığı mevcut. Fakat borçlu vefattan itibaren kanuni süre içinde mirası red etti.
Bu sebeple babadan kalan malvarlığına haciz koymuş isek de haciz kalkacak. Mirası red ile ilgili olarak tarafımız alacaklı sıfatı ile mirası red kararı veren mahkemeye karar tarihinden sonra herhangi bir hukuki işlem yapabilir miyiz acaba ??
Ben mirası red davasına derdest iken müdahil olmayı düşünnmüştüm ama karar verilmiş. Bu aşamadan sonra ne yapabilirim alacağın tahsili açısından ??? Muris babanın malvarlığı ile ilgili olarak borçlu oğlu ile nasıl bir haciz işlemi yapılabilir.
Old 22-11-2017, 23:53   #6
ismailduygulu

Varsayılan Terekenin resmi tasfiyesi

Mirasın tüm mirasçılar tarafından reddi halinde, takip bırçlusu muris ise, mirasın iflas hükümlerine göre resmi tasfiyesi için, terekenin bulunduğu yer shm ne başvurulup, resmi tasfiye istenmelidir!
Mirasçı takip borçlusu ise, miras payını gerçek red hükmüne göre reddetmiş ise, red işlem yeri veya davalının bulunduğu veya terekenin olduğu veya murisin son ikametinde, ahm nezdinde, 6 ay içinde mirasın reddinin iptali davası açılmalıdır.
Üçüncü yol ise, tasarrufun iptali hükümlerine başvurmak gerekir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi