Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

hakimlik savcılık sınavına nasıl hazırlanabilirim?

Yanıt
Old 08-11-2006, 14:48   #1
Staj.Av.Selçuk

Varsayılan hakimlik savcılık sınavına nasıl hazırlanabilirim?

merhaba sevgili meslektaşlarım;
hakimlik ve savcılık sınavına gireceğim.bu sınav için nasıl bir hazırlık yapmam gerekiyor.hangi kitaplardan çalışmam gerekiyor.özellikle hangi derslere ağırlık vermeliyim ve bu derslere hangi kitaplardan çalışmalıyım.yazar ve kitap ismi tavsiye ederseniz sevinirim.özellikle daha önce bu sınava hazırlanmış olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.şimdiden yardımcı olacak arkadaşlara teşekür ederim.saygılarımla
Old 08-11-2006, 20:13   #2
_NALAN_

İdari hakimlikmi adli hakimlikmi?
Old 09-11-2006, 12:12   #3
Staj.Av.Selçuk

nalan hanım her ikisi de ama öncelikle adli hakimlik sınavı
Old 09-11-2006, 12:37   #4
yağmurdamlası

Ben de idari hakimliği rica edeyim senden nalan...
Old 10-11-2006, 03:02   #5
crocus

SN.Piam75 ben de sizin gibi bu sene hakimlik sınavlarına gireceğim ve ben de şöyle bikaç arkadaşa sordum ve adli hakimlik için SAVAŞ YAYINEVİNİN ALTIN SERİSİ başta olmak üzere THEMİS soru bankasını önerdiler.BAŞARILAR...
Old 10-11-2006, 03:19   #6
gizeemm

Herkesin klasik önerdiği yayınlar.Ne fazlası ne eksiği. Tüm türkiye bu yayınlardan hazırlanıyor bence hakimlik sınavına. Eee madem öyle niye tuttururlar ki '' Ankara Hukuk'un hocaları hazırlıyor sınav sorularını tabiki kazananların çoğu oradan olacak'' diye.Benim pek anlam veremediğim bi mesele.Neyse iyi bir çalışmayla kazanılabilecek bir sınav. Herkese şimdiden başarılar.Unutmayın her geçen gün hakimliğe talep artıyor kısacası yeni rakiplere hazırlıklı olun)
Old 14-11-2006, 19:46   #7
Serhat Arasan

Alıntı:
Yazan gizeemm
her geçen gün hakimliğe talep artıyor kısacası yeni rakiplere hazırlıklı olun)

KESINLIKLE BUNA KATILIYORUM ARKADALAR COK SIKI CALIŞILMALI..
Old 14-11-2006, 20:56   #8
mevzu hukuk

Olumsuz önemli

adli yargı hakim adaylığı sınavına girecek arkadaşlar;

http://haber.mynet.com/detail_news/?...te=14Kasim2006

maalesef ki Danıştay'dan akşam saatlerinde alımlarla ilgili olarak yürütmenin durdurulması kararı geldi.10 gün sonra yapılacak olan sınavın akıbeti ne olcak bilmiyorum ama bu sonuç tüm sınava girecek arkadaşların moralini bozdu...bu hafta içinde sanırım Adalet Baknlığından açıklama gelir..
Old 23-11-2006, 20:12   #9
Staj.Av.Selçuk

teşekürler arkadaşlar cevaplarınız için evet bu danıştayın bu kararı morelleri bozdu ama mutlaka bu sınavlar yapılacaktır.adalet bakanlığı yada hsyk farketmiyor bence sonuçta bu sınav açılacak.affınıza sığınarak daha fazla bilgiye ihtiyacım olduğunu bildiririm.hangi derslere ağırlık vermeliyiz ve bu derslere hangi kaynaklardan çalışabiliriz.bu yönde yardımcı olursanız sevinirim.tekrar teşekürlerimi bildiririm.....
Old 23-11-2006, 20:59   #10
Seyda

Sevgili Piam75; bu sınava yaz başından bu yana hazırlanıyorum.Diğer arkadaşlarımın da dediği gibi Savaş Yayınları ve Themis soru bankası oldukça iyi..Ancak eğer yeterli zamanım var derseniz ben icra ve medeni usulü Baki Kuru'dan çalıştım.Borçlar hukuku dersi için ise savaş yayınlarında bazı eksiklikler var,Reisoğlu'ndan çalışmanızı öneririm.Geçmiş sınav sorularına baktınız mı bilmiyorum ama beni Anayasa,İdare ve Kıymetli evrak oldukça zorluyor.Zaten bu sınavda Anayasa ve İnkılap tarihi derslerinin eleyici dersler olduğu söyleniyor.Sınavdan önce Eski Türk Kültür ve Medeniyetleri ile İnkılap tarihi derslerine bakarsanız çok iyi olur.Çünkü gerçekten tamamen ezbere dayalı sorular çıkıyor bu alanda..
Birde aklıma gelen şu var;Anayasada değişiklikler önemli.Mesela ''ölçülülük ilkesi 61 anayasası'nda var mıydı,dışardan bakan atanabilme ilk kez ne zaman hukukumuza girdi,temel hak ve özgürlükler alanında genel sınırlama sebepleri ne zaman kaldırıldı''..gibi.
Bunların birçoğu ezberlenmesi gereken şeyler ve umarım sınav yapma keyifleri gelene kadar çalıştıklarımızı unutmayız Bu zorlu maratonda size ve diğer tüm arkadaşlarımıza başarılar dilerim..Sevgiler
Old 23-11-2006, 21:41   #11
üye8892

sınavda çıkacak derslerin bir listesini cıkar.
ve güzel bir plan hazırla.tercihen 5 aylık plan.
psikolojinin hiçbirşeyin bozmasına izin verme.
VE....kendine güven.
Old 24-11-2006, 17:59   #12
Staj.Av.Selçuk

arkadaslar onerilerınız için çok tesekkur ederım.İnsallah hepimiz bir gün olmak istediğimiz yerlerde oluruz......
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi