Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

staja başlamalı mıyım? hakimlik sınavına mı hazırlanmalıyım?

Yanıt
Old 22-09-2006, 09:43   #1
seda çobanoğlu

Mutsuz staja başlamalı mıyım? hakimlik sınavına mı hazırlanmalıyım?

bu sorunun cevabı benim için ne kadar önemli anlatamam. aslında stajımı başlatmaya karar vermiştim, hatta bir şeyler öğrenirim diye başladım bile bir avukatın yanında staja. bir baktım 250 ytl istiyorlar staj için. işte bu 250 ytl düşünmeme neden oldu. şimdi staj yapacak olsam hakimlik sınavına hazırlanamayacağım. staja başlamasam ve sınava hazırlansam ya sınavı kazanamazsam? 3 ayım boşa geçmiş olacak. kendimi o kadar çaresiz hissediyorum ki.. aslında belki asıl soru şudur: hangisi olmak istiyorum?.. fakülteye ilk başladığım günden bu yana hakim olmak istiyorum. ama zamanımı boşa harcayıp bugüne kadar zaten yeterince harcama yapmış aileme daha fazla yük olmak da istemiyorum. umarım birileri okur ve bir şeyler söyler.
teşekkür ederim şimdiden..
Old 22-09-2006, 10:16   #2
ISIL YILMAZ

Yanında staj yaptığınız avukatla konuştunuz mu? Size bu konuda yol gösterebilir ve destek olabilir.
Saygılar.
Old 22-09-2006, 10:22   #3
seda çobanoğlu

Varsayılan ehem

evet konuştum. başlamamı tavsiye etti başta, seminerlerin falan gerisinde kalırsın dedi olur da kazanamazsan. ama tabi sana kalmış, istiyorsan hakimlik sınavına çalış dedi. ben de biliyorum benim bildiğimi ama karar veremiyorum ne yazık ki..
Old 22-09-2006, 10:32   #4
Av.Nebi

yanlız sana tavsiye eger hakimlik olmazsa avukat olurum düşünceen varsa stajına kesinlikle devam et
Old 22-09-2006, 10:34   #5
Av.Duygu Işık Behrem

Neşeli Kararınızı kesinleştirmelisiniz

Sevgili Seda,
Öncelikle kendinize şöyle uzun bir zaman dilimi ayırıp neyi isteyip neyi istemediğinize karar verin derim. Çünkü insanın icra ettiği mesleği sevmesi başka bir deyişle seveceği mesleği icra etmesi hayatındaki en önemli kazanımlarından biridir.
Eğer hukuk fakültesini hakim olmak isteği ve amacı ile okuduysanız bu konuda gerekli adımları atmalısınız. Ancak ilave etmek isterim ki, avukatlık stajı yaparken hakimlik sınavlarına da çalışabileceğinizi düşünüyorum. İş yükü daha hafif olan bir büroyu tercih etmeniz lehinize olacaktır.Kaldı ki, avukatlık mesleğine devam ederken bile bu sınavlara hazırlanan meslektaşlarımız olmaktadır ancak başarı oranı nedir bilemiyorum.

bir de 3 ay aslında çok uzun bir süre değil. Eğer staj ile hakimlik sınavlarına hazırlık sürecini bir arada yürütemeyeceğinizi düşünüyorsanız, stajdan vazgeçerek sadece sınava odaklanabilirsiniz. 3 ay kaybedilmiş fazla bir zaman sayılmaz.Moralinizi bu kadar bozup kendinizi çaresiz hissetmeyin. Doğru ve sistemli bir şekilde çalıştığınızda sınavı kazanamamanız için de hiçbir sebep göremiyorum. Ancak dediğim gibi burada esas mesele neyi istediğinize net olarak karar vermenizdir...

Ayrıca şunu da bir değerlendirin, staja başladığınız takdirde avukatlık mesleğinin size uygun olup olmadığını, sevip sevemeyeceğinizi şöyle bir kestirebilirsiniz bu bağlamda da hakimlik mi yoksa avukatlık mı yapmak istediğinize karar vermeniz daha kolay olacaktır. Bence staja başlamakta sorun yok.
Old 22-09-2006, 10:50   #6
seda çobanoğlu

Varsayılan ?

peki staja 3 ay geç başlamam -yanında çalıştığım avukatın da dediği gibi- benim bazı şeylerden geri kalmama yol açar mı?

ya da stajını yapmış olanlar bilirler: mahkeme stajı ne kadar yoğun geçiyor?
Old 22-09-2006, 11:14   #7
Av.Nebi

mahkeme stajını eeksik yapsanda avukatın yanındaki stajını tam yaparsan sorun olmaz
Old 22-09-2006, 11:49   #8
Av.Duygu Işık Behrem

Alıntı:
ya da stajını yapmış olanlar bilirler: mahkeme stajı ne kadar yoğun geçiyor
?

Bu husus her mahkemenin kendi hakimine/hakimlerine göre değişir, kimisi gelmesen de olur der kimisi ise her gün orada olmanı, duruşmaları izlemeni, dava dosyalarını incelemeni ya da kalemdeki bazı işleri yapmanı ister. Fakat açıkçası şöyle genel olarak değerlendirdiğimizde adliye stajı, avukat yanında geçireceğiniz 6 aylık staj dönemi kadar yoğun olmuyor. 3 ayda çok şey kazanabilirsiniz doğru ama sonuçta hiç kimse stajı bitip de mesleğe başladığında her şeyi dört dörtlük bilmiyor.Yani 3 ay sınava hazırlansanız da ölümcül ve telafi edilemeyecek bir kaybınız olmayacaktır.
Old 22-09-2006, 12:24   #9
seda çobanoğlu

Varsayılan teşekkür

yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkürler.
artık gerisi bana kalmış gibi, pazartesi doğru kararı vermiş olarak uyanmak en büyük dileğim.
sevdiğim işi yapmak için okulda geçirdiğim 4 seneyle kıyaslandığında 3 ay gerçekten de çok uzun gelmiyor artık, sonuç iyi olsa da olmasa da..
Old 22-09-2006, 14:15   #10
Av.Duygu Keleş

Sayın seda ,
Eğer idealleriniz arasında hakim olmak varsa bunu ertelemeyin.Neticede seminerler her yıl devam eder.Gerekirse bir sonraki yıl telafi edersiniz.
Şunu da belirtmeliyim hakimlik stajı esnasında zaten size maaş bağlanacak.Dolayısıyla ailenize sınava hazırlandığınız süre içerisinde sizin deyiminizle yük olacaksınız ki yük olmadığınıza eminim.
En doğru kararı sizin vereceğinize eminim.Hayatınızda hep güzel bir yol çizmeniz dileğiyle...
Old 22-09-2006, 14:16   #11
Av.Duygu Keleş

Bu arada size bir sır :Mahkeme stajı abartılacak kadar zahmet gerektirmiyor.Ancak duruşma adabını öğrenmenizde de önemli rol oynuyor
Old 22-09-2006, 14:30   #12
seda çobanoğlu

Varsayılan ah bir emin olabilsem!

hakimlik sınavını kazanacağıma emin olabilsem hiç tereddüt etmeyeceğim aslında, sonuçta donanımsız bir mezun değilim ama nedense bir türlü gitmiyor kafamın karışıklığı.

sizce 2 ay yeterli bi süre midir?
Old 22-09-2006, 18:29   #13
Av.Elvan Akkaya

Mutlu

Alıntı:
Yazan seda çobanoğlu
bu sorunun cevabı benim için ne kadar önemli anlatamam. aslında stajımı başlatmaya karar vermiştim, hatta bir şeyler öğrenirim diye başladım bile bir avukatın yanında staja. bir baktım 250 ytl istiyorlar staj için. işte bu 250 ytl düşünmeme neden oldu. şimdi staj yapacak olsam hakimlik sınavına hazırlanamayacağım. staja başlamasam ve sınava hazırlansam ya sınavı kazanamazsam? 3 ayım boşa geçmiş olacak. kendimi o kadar çaresiz hissediyorum ki.. aslında belki asıl soru şudur: hangisi olmak istiyorum?.. fakülteye ilk başladığım günden bu yana hakim olmak istiyorum. ama zamanımı boşa harcayıp bugüne kadar zaten yeterince harcama yapmış aileme daha fazla yük olmak da istemiyorum. umarım birileri okur ve bir şeyler söyler.
teşekkür ederim şimdiden..

açıkçası diğer arkadaşların mesajlarını okumadan cvp veriyorum sedacım.
iki yıldır avukatlık yapıyorum.
her hukuk mezunun yaşadığı bu sıkıntıları bende yaşadım.
mezun olduğumda hakimlik sınavına az zaman vardı.
eh öölesine çalıştım denebilir,kazanamadım. zaten ben de ne olmak istediğimi bilmiyordum birçoğumuz gibi.
staja başladım.
ben de aileme yük olmamak için staj kredisi kullandım.çünkü giresunda stajyerlere bişey verilmiyo ne yazıkki. (şimdi o krediyi ödüyorum her ay. zor gelmiyo dersem yalan olur. yerken çok iyi )

baktım; avukat olsam ya birinin yanına gireceğim, ki o dönemde kimse birini aramıyodu giresunda. ya da büro açacağım. bunun için sermaye gerek.
ben yine aileme yük olmayım dedim.
stajın son ayı adli tatile de gelmişti.çalışmak için üç ayım vardı.
oturup hakimliğe çalıştım. bu sefer iyi çalıştım diyebilirim ama hala ne olmak istediğimden emin değildim bu arada.
kazanamadık... makus talihim
bir çok arkadaşım,kafasına hakim olmayı koyanlar diğer sınavı beklediler.sınav tarihi belli değildi.
artık babadan para istenmiyodu.zor geliyodu.en kötü karar kararsızlıktan iyidir dedim.
babamın yardımıyla büroyu bir hafta içinde açtık.

ama hazırlıksız yakalanmıştım...
avukat olmak istiyor muydum acaba...
ilk günden işler gelmeye başladı.tecrübesizliğim nedeniyle çok zorlandım tabi.
eh altından kaltım sayılır. atlattım.kazanıyorum artık.

bu kadar şeyden sonra sana tavsiyem;
başlangıçtaki maddi problemleri kafana takma.
öncelikle ne olmak istediğinden emin ol.
emin ol ki sonradan mutsuz olma. çünkü para bi şekilde kazanılıyo.ve ailene de fazlasıyla yardım edebiliyosun.
insan hayatında bir iki yılın hiç önemi yok.
çünkü zaman çabuk geçiyo. ve sen acele kararlar alırsan sevmediğin bir işi yapmak zorunda kalıyosun.
önce ne istediğine emin ol. çünkü başarıyı içindeki bu istek sayesinde buluyosun. başka yolu yok...
Old 23-09-2006, 08:56   #14
Kamaz

Varsayılan Süreç

Bence bu bir süreç ve bu süreçten tüm hukuk fakültesi mezunları geçiyordur tıpkı benim geçtiğim gibi.Önemli olan karar vermek.Ben de bu sene A.Ü.H.F'den mezun oldum(muhtemelen aynı dönem mezunuyuz) ama avukatlık stajına da başlamadım.Eğer staja başlasam haklı olarak belirttiğin gibi hakimlik sınavına çalışamayacağım.Ama her ihtimale karşı 10 Kasıma kadar(en geç) stajını başlat ki Avukatlık Sınavına girmek için bir 6 ay beklemeyesin.Allah Kolaylık versin.Bana da
Old 25-09-2006, 08:28   #15
seda çobanoğlu

Varsayılan sonuç:

bugün stajı bırakıyorum, aslında pazar günü karar verdim..
hakim olmak istiyorum, neden istemediğim bir meslek için uğraşıyorum dedim..
söylemesi kolay da pratik olarak bu cümle başıma ne işler açacak acaba?

elvanna teşekkürler, kamaza da başarılar dilesem mi bilmiyorum sonuçta rakibim

herkesin yolu açık olsun..
Old 28-09-2006, 08:46   #16
akgulhukuk

Mutsuz hızlı karar vermemek en güzeli

sevgili arkadaşım ben 2004 mezunu bir stajyer avukatım . benimde mezun olduğumda aynı dertlerle kafam karışıktı ve stajımı yarıda bırakmıştım . sana tavsiyem başkasının yanında çalışmayı bırak tamam sınavlara hazırlanmak için ama stajını bırakma. adliyeye haftada 1 gün gidip imza atman sana bişey kaybettirmez inan bana. ben de aynı düşüncelerle stajımı bırakıp sınavlara hazırlanmıştım .kazandımda ama mülakatta elendim . bu sefer yine gireceğim.ve stajıma da devam ediyorum . senin sınava ilişkin büyük bir engel oluşturacağı düşüncen vesveseden öte bişey değil. dersine çalış, arada gidip imzalarını da at. neden dersen en kötüdurumu da hesaba kat. yaşın dolana kadar sınavlara girersin. ama stajın bitmiş olursa bir şekilde paranı da kazanırsın . başarılar diliyorum!

Old 28-09-2006, 12:27   #17
AV.DEMİR

öncelikle seda çobanoğluna allah kolaylık versin diyorum gerçekten zor bir durum....daha önce mezun olan tecrübeli ve değerli site üyelerimiz sada çobanoğluna yardımcı olmaya çalışıyorlar aslında bende yardımcı olmak isterdim ama konumum buna müsait değil hatta seda çobanoğlu bana yardımcı olursa sevinirim nasıl bitirdin okulu? ) bu arada akgülhukuk mülakatta elendiğinizi söylemişsiniz merak ediyorumda... mülakatta yapılan işlemle ne yani aradaki diyaloglar ne içeriyo kısacası ne oluyo mülakatta şimdiden teşekkür ederim

''önemli olan bir kere daha yere serilmiş olmanız değildir.. bir daha kalkıp kalkamayacağınızdır''
Old 29-09-2006, 12:52   #18
Procurement Law

Kitap

Sevgili Meslektaşım Seda,
Tüm meslektaşlarımız, sorunla ilgili olarak değerli tavsiyelerde bulunmuşlar. Bu vesileyle ben de konu hakkındaki düşüncelerimi beyan etmek istiyorum.
Her şeyden önce belirtmek isterim ki, başarılı bir hukukçu olmanın en önemli ön şartlarından biri de doğru meslek seçimi yapabilmektir. "Doğru", tamamen göreceli bir kavram olmakla birlikte, doğru meslek seçimi yapmada tartışmasız en önemli iki kriter "liyakat" ve "meslek aşkı"dır. Mesleğin gerektirdiği nitelikleri haiz olmayan ve mesleği icra etmekten haz almayan kişiler, kesinlikle başarılı bir kariyere sahip olamazlar.
Kendinizle başbaşa kalıp objektif olarak bir öz-değerlendirme yaptığınızda, hakimlik mesleğinin gerektirdiği -gerek hukuk bilgisi gerekse karakter özellikleri açısından- vasıflara sahip olduğunuzu söyleyebiliyorsanız -ki yazdıklarından bunlara sahip olduğun anlaşılıyor- başka alternatiflerle zaman kaybedip hedeflerinize doğru yol almaktan geri kalmamalı, tüm gücünüzle hakimlik sınavlarına hazırlanmalısınız. Başaracağınıza inanmanız, tüm sorunları yerle bir etmenizde en önemli silahınız olacaktır.
Başarılar...
Old 05-07-2007, 16:53   #19
ben_c

Varsayılan merhaba

tüm hukukçu arkadaşlarıma bir sorum olacak.ben bu sene selçuk hukuktan mezun olacağım.idealim hakimlik.kasımda sınav var diye duydum ve şimdiden kendimce çalışmaya başladım.altın seri dizisinden anayasa ve idareye çalışmaya başladım.adli hakimlik düşünüyorum.ankarada kurslara gidebilme gibi bir imkanım da yok ve kesinlikle bu işi başarmayı istiyorum.hangi kaynaklardan çalışmam gerekiyor?genel kültür ve yetenek önemli mi ve onlar için ne tür bir kaynak öneriyorsunuz?ayrıca 4 ay bu sınava çalışabilmek için yeterli mi?lütfen bana yol gösterin.çok tecrübesizim.yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...
Old 05-07-2007, 17:00   #20
ben_c

Varsayılan güzel bir soru...

sedacım ben de seninle aynı durumdayım şu an okul bitti.kendimi kocaman bir boşluğun içinde hissediyorum.hakimlik istiyorum.onun için kolları sıvayıp çalışmaya başladım.diplomamı alınca avukatlık stajına başlamalı mıyım?uzun süre bu soru kafamı kurcaladı.büyük bir ihtimal başlamaya karar verdim.çünkü bu monotonluk sıkar diye düşünüyorum.bu şekilde sabah akşam ders çalışırsam istek kalmaz hiç bir şeye.bu yüzden şimdiden sınava çalışmaya başladım ki yükümü bir nebze hafifletebileyim.belki bu fikrim sana yol gösterir.şimdiden kolay gele
Old 17-07-2007, 10:13   #21
Av.Demet

Sevgili Seda,
ben bu satırları yazarken yukarıdaki mesajında okuduğum üzere sen hakimlik sınavına girmeye karar vermişsin.

Başarılar...
Old 28-07-2007, 12:46   #22
seda çobanoğlu

Varsayılan bu yazıyı yazdığım için çok mutluyum

ben tüm burda yazılanlardan sonra hakimlik sınavına çalışmaya karar verdim, stajıma başlamadım. ertelenince sınav, istemeye istemeye stajıma başladım. ama o aradaki 3-4 aylık çalışmanın bana çok yararı oldu, çünkü geceli gündüzlü çalıştım. sınav tarihi açıklanınca da 20 günde tekrar ettim, sınavı kazandım, bugün öğrendim ki mülakatı da kazanmışım. şimdi diyorum ki o zaman iyi ki başlamamışım stajıma. 4 ay yeterli mi sorusuna gelince altyapı varsa haydi haydi yeter. böyle bilirkişi gibi konuşmama bakmayın çok kararsızdım o zamanlar.. şimdi inanıyorum ki sadece bir şeyi istiyorsanız sadece o şeye yoğunlaşmalısınız. inşallah benc amacın hakimlilse nihayetinde başarabilirsin,.
Old 28-07-2007, 13:16   #23
mutlakadalet

Tebrikler Seda Hanım. İdealinizin peşinden gittiniz ve çok kısa bir sürede de idealinize kavuştunuz. İşin sırrı da yine sizin dediğiniz gibi:

Alıntı:

şimdi inanıyorum ki sadece bir şeyi istiyorsanız sadece o şeye yoğunlaşmalısınız.

Sizin misalinizden bizim çıkarmamız gereken ders şudur ki; öncelikle ne olmak istediğimize karar vermemiz, daha sonra da bu kararımızın gereğini yerine getirmek için elimizden geleni yapmamız gerekir. Bu kararımızı yerine getirmemize engel olabileceğini düşündüğümüz faktörleri de devre dışı bırakarak hedefimize daha emin adımlarla gidebiliriz.

Saygılarımla.
Old 30-07-2007, 15:45   #24
Av. Şerife Duz

Seda başarını yürekten kutluyorum ve darısı başımıza diyorum.Bende bu yıl mezun oldum ve sudan çıkmış balık gibiyim. Hakimlik benimde idealim ama kazanamama ihtimalini gözardı edemediğimden staja başlamayı düşünüyorum.Benim sana asıl sorum hakimlik sınavlarına hangi kaynaklardan çalıştığın olacak.elimde sadece Cihan Şahinin soru bankası var ve konulara nereden çalışacağımı bilemiyorum.ders kitaplarınamı sarılmalıyım yoksa altın serinin kitaplarınımı almalıyım?Bu yazıyı okuyabilen tüm tecrübeli arkadaşlar da yardımlarını esirgemezse sevinirim.şimdiden teşekkür ederim.Cevapları heyecanla bekliyorum.
Saygılar...
Old 30-07-2007, 15:58   #25
Kamaz

Seda Hanımın mülakatı kazanmasına sevindim.Hayırlı olsun.
Bence de sanırım en önemlisi ne olmaya karar vermek.Mesela ben avukat olmak istiyorum.Staja 4 ay geç başlamakla büyük bir hata yaptığımı anladım.Ama şimdi daha iyi anlıyorum ki ne olursa olsun Herşeyin Hayırlısı olsun.
Tekrar Tebrikler....
Old 30-07-2007, 18:26   #26
ben_c

arkadaşlar hakimlik sınavına çalışıyorum.miras hukuku kaynağı olarak prof. mehmet ayanın kitabı var.sizce yeterli mi?cevabınızı dört gözle bekliyorum.
Old 30-07-2007, 18:51   #27
seda çobanoğlu

öncelikle inşallah yardımım dokunur:altın seriden ticaret, anayasa-idare, medeni usul, medeni hukuk kitaplarından çalıştım. ceza özel ve genele nevzat torosludan çalıştım. borçlar için de ahmet kılıçoğlu nu okudum. ceza ve borçlar için yetersiz dediler ama ben memnunum. ceza muhakemesi ve icraya ders notlarımdan çalıştım. bunlar yeterli oldu, aslında daha ne olsun demeliyim! ticareti 3e ayırıp hepsine ayrı kitaplar almaya gerek yok bence. themisi dönüp dolaşıp tekrar tekrar çözdüm yararı olduğuna inanıyorum. çıkmış sorular muhakkak çözülmeli bence. onun dışında bir de referanstan az biraz soru çözdüm, çok gerekli görmüyorum.

inşallah bu ufak tecrübelerim birilerinin işine yarar..
Old 30-07-2007, 18:58   #28
Av. Şerife Duz

Çok teşekkür ederim Seda,inşallah bende senin gibi başarabilirim.
Meslek hayatında başarılar...
Saygılar...
Old 30-07-2007, 20:04   #29
calikusu_kamuran

Acil

Alıntı:
Yazan seda çobanoğlu
ben tüm burda yazılanlardan sonra hakimlik sınavına çalışmaya karar verdim, stajıma başlamadım. ertelenince sınav, istemeye istemeye stajıma başladım. ama o aradaki 3-4 aylık çalışmanın bana çok yararı oldu, çünkü geceli gündüzlü çalıştım. sınav tarihi açıklanınca da 20 günde tekrar ettim, sınavı kazandım, bugün öğrendim ki mülakatı da kazanmışım. şimdi diyorum ki o zaman iyi ki başlamamışım stajıma. 4 ay yeterli mi sorusuna gelince altyapı varsa haydi haydi yeter. böyle bilirkişi gibi konuşmama bakmayın çok kararsızdım o zamanlar.. şimdi inanıyorum ki sadece bir şeyi istiyorsanız sadece o şeye yoğunlaşmalısınız. inşallah benc amacın hakimlilse nihayetinde başarabilirsin,.

Ne güzel, ilk defa olarak Türkiye gerçeklerinde salt kural olanın gerçekleşebildiğini gördüm.

Tebrikler Sedasu.
Umarım tarafı değil kuralı korumak adına iyi emsal teşkil eder.

Saygı ve sevgilerimle.
Old 31-07-2007, 14:22   #30
Çiğdem

Varsayılan tebrikler

tebrik ederim sevgili seda kendim kazanmış kadar sevindim. ben senin ilk mesajını okuduğumda keşke gerçekten neyi istediğinden emin olsa demiştim.ama şimdi anladım ki sen gerçekten eminmişsin.darısı bizim başımıza.meslek hayatında başarılar dilerim.yolun açık olsun
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi