Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

2ci bosanma davasi, tazminat talebi

Konuyu Kilitleyin
Old 05-01-2010, 05:56   #1
Konuk

Varsayılan 2ci bosanma davasi, tazminat talebi

Merhabalar,

2.5 senedir esimden (bay) ayri yasiyorum ve gorusmuyorum.
Ben evi terkettikten kisa bi sure sonra, bosanma davasini acan esim oldu.
Hakim dava surdugu muddet icinde nafaka baglamisti.
Yaklasik 2 sene sonrasinda hakim vicdani kanaati olusmadigi icin davayi ve baglanan nafakayi iptal etti.

Ben resmi evlilik durumunun bitmesini istiyorum.
Su anda bildigim kadariyla, esim davanin iptalinden sonra 3 sene sure gecmeden yeni bir dava acamaz.
Bu sizce dogru mudur?

Ilk bosanma davasi sirasinda avukat tutabildim, fakat yeniden avukat tutma imkanim yok.
Ben bosanma davasi acsam, ne sekilde sonuclanir diye merak ediyorum.
Davanin iptalinin uzerinden 9 ay, acilmasinin uzerinden 2.5 yil gecti.
Hakim bu halde, bizi bosama kararini kolaylikla alir mi?

Bunun yanisira, benim bir gelirim, meslegim, ve guvencem de yok.
Tazminat istemeli miyim? Esimin de buna karsilik taminat isteyeceginden eminim.
Hakimin bosanmaya karar verecegini dusunerek, sizce kendi kendimi savunurken tazminat elde etme sansim olur mu?
Yargi bu durumda hangi yonde karar vermeye yatkindir?

Herhangi bi sekilde yardimci olursaniz cok sevinirim.
Simdiden cok tesekkurler, saygilar.
Old 05-01-2010, 11:11   #2
uye8490

Sayın konuk,

Eşinizin size karşı açmış olduğu boşanma davası reddedilmiş.

Yasaya göre davanın reddine ilişkin kararın kesinleşmesinden itibaren üç yıl içerisinde ortak hayat tekrar kurulamamış yani taraflar bir araya gelemiş ise ,taraflardan birinin dava açması üzerine hakim boşanmaya karar verir.

Buradaki üç yıllık süre dava açma konusunda bir yasak getirmemektedir.Eşiniz bu üç yıllık süreyi beklemeden tekrar dava açabilir.

Ancak;

Boşanmanın reddine ilişkin karar temyiz edilmiş ,yani henüz kesinleşmemiş ise aynı sebebe dayanılarak açılan davada derdestlik itirazında bulunabilir ve davanın reddi istenebilir.

Siz boşanmak istediğinizi belirtmişsiniz.Bu durumda eşinizle boşanmanın mali sonuçlarına ilişkin bir protokol düzenleyip (bu protokolde tazminat,nafaka,velayet konularında bir anlaşmaya varmış olmanız gereklidir)anlaşmalı boşanma yoluna gidebilirsiniz.Bu durumda dava fazla uzamadan boşanmanıza karar verilir.Ayrıca önceki red kararının kesinleşmemiş olması da boşanmaya karar verilmesine engel değildir.

Protokolde karar altına alınması gerekli hususlarda anlaşamamanız durumunda normal boşanma davası açabilirsizniz.

Boşanma ile birlikte mevcut ve beklenen menfaatleriniz zarara uğrayacaksa eşinizden maddi tazminat ve ayrıca manevi tazminat isteyebilirsiniz.Boşanma davasının her aşamasında lehinize nafakaya hükmedilmesini isteyebilirsiniz.Gerek nafaka gerekse tazminat konusunda karar verilirken tarafların sosyal ve ekonomik durumları ile kusur durumları göz önünde bulundurulur.

Davanızı takipte hukuki yardım almanız lehinizedir.Maddi durumunuZ yetersiz ise yargılamanın yapıldığı yer barosundan adli yardım talebinde bulunabilirsiniz.
Old 07-01-2010, 06:27   #3
Konuk

Varsayılan Tesekkur

Sayin Ozgur,
Yardiminiz icin cok tesekkur ederim.
Saygilar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi