Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukatın Saf Dışı Bırakılması Vekalet Ücreti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-07-2021, 03:15   #1
Mosyo

Varsayılan Avukatın Saf Dışı Bırakılması Vekalet Ücreti

Sevgili meslek büyüklerim ve meslektaşlarım, Borçlusu aynı alacaklıları farklı 3 adet çeki icraya koydum, Borçlu taraf önce icra hukuk mahkemesinde 3 adet dava açtı,3 davayıda kazandım, daha sonra borçlu taraf menfii tespit davası açtı, dava devam ederken mahkeme borçlu tarafa bilirkişi avansı yatırması için süre verdi, borçlu davayı kaybedeceğini anlayınca bilirkişi avansını 2 ay boyunca yatırmayıp müvekkillerimle tarafımı devre dışı bırakarak haricen anlaşmış, tarafım bu anlaşmayı öğrenince takip ettiğim dosyalara istifa dilekçesi sundum, istifa dilekçemin dosyaya sunulmasının hemen akabinde( istifadan sonra 6 gün)müvekkiller icra dosyalarına haricen tahsil bildirimi davalı ise açmış olduğu menfii tespit davasına feragat beyanı gönderdi.Sizlere sormak istediğim soru Avukatlık kanunu 165. Maddesi çerçevesinde vekalet ücreti için her iki tarafı da dava etmeyi düşünüyorum, Bu konuda çok değerli fikirlerinizi ve önerilerinizi paylaşabilirsiniz çok memnun olurum
Old 18-07-2021, 23:58   #2
vayvayva

Alıntı:
Yazan Mosyo
Sevgili meslek büyüklerim ve meslektaşlarım, Borçlusu aynı alacaklıları farklı 3 adet çeki icraya koydum, Borçlu taraf önce icra hukuk mahkemesinde 3 adet dava açtı,3 davayıda kazandım, daha sonra borçlu taraf menfii tespit davası açtı, dava devam ederken mahkeme borçlu tarafa bilirkişi avansı yatırması için süre verdi, borçlu davayı kaybedeceğini anlayınca bilirkişi avansını 2 ay boyunca yatırmayıp müvekkillerimle tarafımı devre dışı bırakarak haricen anlaşmış, tarafım bu anlaşmayı öğrenince takip ettiğim dosyalara istifa dilekçesi sundum, istifa dilekçemin dosyaya sunulmasının hemen akabinde( istifadan sonra 6 gün)müvekkiller icra dosyalarına haricen tahsil bildirimi davalı ise açmış olduğu menfii tespit davasına feragat beyanı gönderdi. Sizlere sormak istediğim soru Avukatlık kanunu 165. Maddesi çerçevesinde vekalet ücreti için her iki tarafı da dava etmeyi düşünüyorum, Bu konuda çok değerli fikirlerinizi ve önerilerinizi paylaşabilirsiniz çok memnun olurum

Meslektaşım öncelikle geçmiş olsun.

YİBGK
Esas : 2017/6
Karar : 2018/9
Tarih : 05.10.2018

yukarıdaki içtihadı birleştirme kararını inceleyin. Sorunuza cevap olacaktır. Vakit kaybetmeden de vekalet ücreti alacağı için icra takibi başlatın ya da dava açın. Yasal karşı vekalet ücretlerinden karşı taraf da sorumlu. Ancak müvekkille aranızdaki akdi vekalet ücretlerinden maalesef karşı tarafın sorumlu olmayacağına hükmedilmiş. Kararı inceleyip devam etmenizi ve zaman kaybetmemenizi tavsiye ederim. Bu arada isterseniz tüm vekalet ücretleri için müteselsil icra takibi başlatın. İlk davalarınızdaki borçlu taraf itiraz ederse itirazının kısmi iptalini istersiniz diye düşünüyorum. İyi çalışmalar.
Old 24-07-2021, 14:40   #3
AHMET01

Meslektaşım !

Dosyaya istifa dilekçenizi sunmasaydınız, karşı taraf sizi haksız yere azletseydi sanki daha mı uygun olurdu? Haklılığınızı bu yolla daha kolay ispatlardınız gibi geliyor.

Asillerin karşılıklı anlaşmalarında avukatın karşı vekalet ücretinden her iki taraf müteselsilen sorumludur. Bu konuda çokça yargıtay kararları vardır.
Old 28-07-2021, 14:17   #4
furugferruhzad

İspat kolaylığı açısından azli beklemek daha iyi olabilirdi.

YARGITAY
3. HUKUK DAİRESİ
E. 2020/4860
K. 2020/5627
T. 8.10.2020
* VEKALET ÜCRETİNİN TAHSİLİ İSTEMİ ( Avukatlık Kanunu'nun 165. Maddesinde Düzenlenen "Ücret Dolasıyla Müteselsil Sorumluluk" Hallerinden Olan "Sulh veya Her Ne Suretle Olursa Olsun Taraflar Arasında Anlaşmayla Sonuçlanan ve Takipsiz Bırakılan İşlerde" Karşı Tarafın Avukatı Lehine Her İki Tarafın Müteselsil Olarak Ödenmesinden Sorumlu Olacağı Avukatlık Ücreti Kapsamına Avukat ile İş Sahibi Arasında Yapılan Ücret Sözleşmesine Göre Avukata Ödenmesi Gereken "Akdi Vekalet Ücretinin" Dahil Olmadığı(Bu kararı incelemenizi tavsiye ederim.)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi