Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Yargıda Mediatör Dönemi

Yanıt
Old 27-04-2007, 17:03   #31
persona

Alıntı:
Ben de ne gibi çalışmaların ne kadar zamandır yapıldığını bilmeden yorum yapılmasındaki mantığı anlamıyorum!

sayin BERK bu mantigi anlamadiginizi belirtmek yerine, bu calismanin ne kadar zamandir yapildigi , konusunda bizleri bilgilendirseydiniz, sanirim daha yerinde olurdu, burada gorus belirten herkesin amaci, bu konudaki karmasayi ortadan kaldirmak,cunku yazilanlara bakacak olursaniz bircok meslektasimiz Alternative Dispute Resolution hakkinda ve dahi mediatorluk kurumu hakkinda pek bilgili degil, kafalari soru isaretleri ile dolu . ve hepimizin bildigi ulkemizdeki onemli hukuksal degisiklikleri oldu-bittiye getirme anlayisinin , bu tasarida yasanmasini hakli olarak kimse istemiyor. hangi asamada bizim haberimiz oldu bundan bile emin degiliz,...

bunu basarmak adina , sizin gibi bu konudaki gelismeleri takip eden meslektaslarin , birbirimizi anlamadigimizi belirtmek yerine ,bu konuda yazi yazmalari daha pozitif bir tutum olur diye diye dusunuyorum
saygilar.
Old 28-04-2007, 09:32   #32
Kemal Yıldırım

Mahçup Acele Ettirilmemeli, Tamamen Hukukçular Seçilmeli ve Eğitilmeli!

Alıntı:
Dünyanın heryerinden mesleğinde en iyi bilinen kişilerden eğitim alınması sağlanacak.

Sayın Şamil Bey alıntıyı özellikle bu konunun üzerinde durulması gerektiği için yaptım.

Yapılan açıklamaların yorumların hepsi de birbirinden değerli. Gerek olumlu gerekse olumsuz. Yargı yükünün hafifletilmesi açısından İstinaf Mahkemeleri kurulmaya çalışılıyor. Öncelikle bunun tamamlanıp, gerekli altyapı hazırlandıktan sonra böyle bir girişimde bulunulması ve yasa hazırlanması, yasa hazırlanırken de gerekli özenin gösterilmesi, bütün görüşlerin dikkate alınması, öncelikle hukukçuların tercih edilmesi değil tamamen hukukçulardan oluşmasının sağlanması durumunda olumlu bir işleve sahip olacaktır.

Ancak tüm bunlar yapılmaz, özellikle deherhangi bir yüksekokul mezununun "Mediator" (ki neden hala bu kelime kullanılıyor onu da anlamış değilim) olması durumunda, hemen hemen hiçbir işleve sahip olmayacak, daha doğrusu düzenliçalışması ve adaletin sağlanması konusunda yeterli olamayacaktır.

Şüphesiz sadece bunların yapılmasının da yeterli olup olamayacağı tartışılır, ve araya yapılması gereken birçok şey eklenebilir. Ancak benim dikkatimi çeken en önemli hususlar bunlar.

Ayrıca unutulmamalı ki, bu yasanın çıkması durumunda diğer yasalarda da gerekli değişiklilerin yapılması gerekecek, bu da birçok karmaşaya neden olacaktır. Eğer yapılacaksa özenle davranılması ve acele ettirilmemesi, gerekli altyapının sağlanması gerekir. Şu anda söylenebilecek tek şey yasanın en az 3 yıl içinde çıkarılması yerinde olmayacaktır.

Tekrar belirtmek istiyorum, seçilecek kişilerde öncelikli tercih hukukçular olmamalı, tamamen hukukçular seçilmelidir. En azından, en kötü ihtimalle hukuk fakültesi mezunu olmalıdır.

Saygılar...
Old 29-04-2007, 10:19   #33
Av.Şamil Demir

Dikkat

Alıntı:
Yazan Kemal Yıldırım
Sayın Şamil Bey alıntıyı özellikle bu konunun üzerinde durulması gerektiği için yaptım.

Yapılan açıklamaların yorumların hepsi de birbirinden değerli. Gerek olumlu gerekse olumsuz. Yargı yükünün hafifletilmesi açısından İstinaf Mahkemeleri kurulmaya çalışılıyor. Öncelikle bunun tamamlanıp, gerekli altyapı hazırlandıktan sonra böyle bir girişimde bulunulması ve yasa hazırlanması, yasa hazırlanırken de gerekli özenin gösterilmesi, bütün görüşlerin dikkate alınması, öncelikle hukukçuların tercih edilmesi değil tamamen hukukçulardan oluşmasının sağlanması durumunda olumlu bir işleve sahip olacaktır.

Ancak tüm bunlar yapılmaz, özellikle deherhangi bir yüksekokul mezununun "Mediator" (ki neden hala bu kelime kullanılıyor onu da anlamış değilim) olması durumunda, hemen hemen hiçbir işleve sahip olmayacak, daha doğrusu düzenliçalışması ve adaletin sağlanması konusunda yeterli olamayacaktır.

Şüphesiz sadece bunların yapılmasının da yeterli olup olamayacağı tartışılır, ve araya yapılması gereken birçok şey eklenebilir. Ancak benim dikkatimi çeken en önemli hususlar bunlar.

Ayrıca unutulmamalı ki, bu yasanın çıkması durumunda diğer yasalarda da gerekli değişiklilerin yapılması gerekecek, bu da birçok karmaşaya neden olacaktır. Eğer yapılacaksa özenle davranılması ve acele ettirilmemesi, gerekli altyapının sağlanması gerekir. Şu anda söylenebilecek tek şey yasanın en az 3 yıl içinde çıkarılması yerinde olmayacaktır.

Tekrar belirtmek istiyorum, seçilecek kişilerde öncelikli tercih hukukçular olmamalı, tamamen hukukçular seçilmelidir. En azından, en kötü ihtimalle hukuk fakültesi mezunu olmalıdır.

Saygılar...

Yazdıklarınıza katılıyorum. Sürecin dikkatli ve özenli yürütülmesi gereğine de. Bu sayfada bahsettiğim AB finansmanlı 19 aylık proje kapsamında (Arabulucu - Uzlaştırıcı) eğitici eğitimi, uluslararası konferanslar, bilgilendirme toplantıları yapılacak. Bahsettiğim faaliyetler sırasında benim anlatmaya çalıştığımdan daha verimli bir bilgilendirme olacağı kesin. Amacım size paket halinde bilgi vermek değil. Üç senedir araştırma yapmama içinde olmama rağmen hala eksiklerim var. Amaç; proje başladığında ve duyurulduğunda "bu da neymiş" denmemesi, duyulması öyle ya da böyle tartışılması. Olumsuz eleştiriler beni üzmüyor. Aksine bu bir anlama çabasının göstergesi. Meslek hayatımda en şiddetli muhaliflerin sonradan en bağlı taraftarlara dönüştüğünü sıkça görmüşümdür. Her konuda olduğu gibi bu konuda da zamana ve bilgiye ihtiyacımız var. Saygılar.
Old 29-04-2007, 10:29   #34
Av.Şamil Demir

Dikkat

Alıntı:
Yazan persona
bu mantigi gercekten anlamiyorum, evet ingilterede avusturya gibi ulkelerde, alternative dispute resolution diye bir sistem var, ama bu ulkelerin gerekli altyapilari, yeterli paralari ve oturmus bir hukuk hukuk sistemleri de var...

sirf bu ulkelerde bu sistemler uygulaniyor ve amaclari uygun (davalarin hizli gorulmesi, ucuz olmalari) diye, hicbir altyapi olmadan bu sistemleri hukukumuz icine almanin gerekcesini hic anlamiyorum... hatta isimlerini bile turkcelestirme geregi duymadan ki bence bunun anlami turk hukuk dilini yaratmak konusunda yillardir calisan hukukcularimizi asagilamaktan baska birsey degil.

yakinda bir adalet bakani cikip, haydi amerikada ve ingilterede juri sistemi guzel, filmlerdede guzel gornuyor diyerek , 1 gecede juri sistemine gecelim derse artik sasiracagimi sanmiyorum... japonlar yeni olarak ceza yargilamasinda juri sistemine gectiler ama kac milyon dolar harcayarak ve kac tane hukukcusunu amerikaya gondererek , sirf oradaki uygulamayi tam olarak anlasinlar diye.

Gelen yorumlardan anladığım kadarıyla süreç zaten uzun yavaş ve sancılı olacak. Ama meslektaşlarımdan beklediğim, AB direktifleri ve uyum yasaları gereği hukuk sistemimize öyle ya da böyle girecek bu kurumun, gerekliliğini tartışmak yerine akılcı bir yaklaşımla bunu nasıl kendimiz için kazançlı hale getirebiliriz 'i düşünmeleri. Bu da bilgiyi gerektiriyor. Bilgi edinmek de eğitimi, eğitim kaynağı gerektiriyor. Bunların tamamı zamanla hazır olacak. Sadece dikkatli izlemek bile yabancı kalmamaya yeterlidir. saygılar
Old 29-04-2007, 13:16   #35
Av.Şamil Demir

Dikkat

Alıntı:
Yazan Av.Sedat Yahşi
Bu konudaki cahilliğimi lütfen bağışlayın ama "MEDİATÖRLÜK" kavramını ilk kez duyuyorum.Sayın Av.Demir,Ankara Barosu nezdinde mediatör yetiştirmeye başladıklarını bile söylerken bizim baroda bugüne kadar esamesi dahi geçmedi.Belki benim haberim olmamıştır diye baromuzun sitesinde arama yaptım beni google'a yönlendirdiler maalesef.Anlamadığım husus şu;Adalet Bakanlığı mediatörlük için kolları sıvamaya henüz başlamışken Ankara Barosu nasıl mediatör yetiştirebiliyor?
Daha ortada yasası yokken neye göre hazırlık yapılıyor?
Sayın Çağrı Berk'e katılıyorum.Saygılarımla

Eğitimde edinilecek yetenekler öncelikle TCK kapsamındaki savcılıklarca ve mahkemelerce talep edilecek uzlaştırıcıların kişisel gelişimi eğitiminde kullanılması amaçlanıyor. Yine forumdaki haberler kısmında açtığım "Ankara Barosu Uzlaştırıcı Avukat Sicili" haberinden de anlaşılacağı gibi Baro bu eğitilen meslektaşlarımızı öncelikle bu alana yönlendiriyor. Sonraki amacımız ise yasalaşması halinde Yabancı adıyla Mediatörlük, olmasını umduğumuz adıyla Arabulucukuk mesleğinin hukukçular olarak sahibi olmaktır. Yasa çıkmadan hazır olmanın hiçbir sakıncası yok ve hatta büyük faydası var. Erken kalkan yol alır demiş atalarımız.
Old 29-04-2007, 13:18   #36
Av.Şamil Demir

Neşeli

Alıntı:
Yazan HASAN TOSUNER
Yüksek okul mezunu herkese arabulucu yetkisi vermenin sonucu tam bir felaket olabilir. Mafyanın kaynadığı ülkemizde mafya,ile işbirliği yapan, kolu gibi çalışan arabulucular türeyecektir. istersen zabtı imzalama ayağına kurşunu yersin!!!
Bu yetki ancak sınırlı sayıda kıdemli hukukçuya verilebilir. ayrıca tüm arabulucu anlaşmalarına noter onayı şarttır.
Yoksa yargı yetkisini sokağa devretmekle sorunlar çözülmez, tersine akla hayale gelmeyecek sorunların başlangıcı olur.

Her yol notere çıkar hesabı
Old 30-04-2007, 07:36   #37
muratsadioğlu

Sayın Demir,
Mediatör konusundaki,uyarı,endişe ve bilgilendirme çabanızı hayranlıkla izliyorum.Elinize sağlık.
Hepimiz,tehlikenin farkındayız.
Gerçi,bu saatten sonra beni ve belli yaş dilimindeki arkadaşlarımı Mediatörlük etkilemez;etkileyen etkilemiştir.
Ama genç kardeşlerimiz için,sizin gibi mesleki kaygılar taşıyan dostlar,yılmadan her konuda çabalarını sürdürmelidir.
Yanılmıyorsam,konuyu gündeme ilk taşıyan da sizsiniz.Bu da büyük bir onur.
Sizi tekrar kutluyor ve destekliyorum.
Old 30-04-2007, 09:35   #38
Av.Şamil Demir

Dikkat

Alıntı:
Yazan Murat Sadioğlu
Sayın Demir,
Mediatör konusundaki,uyarı,endişe ve bilgilendirme çabanızı hayranlıkla izliyorum.Elinize sağlık.
Hepimiz,tehlikenin farkındayız.
Gerçi,bu saatten sonra beni ve belli yaş dilimindeki arkadaşlarımı Mediatörlük etkilemez;etkileyen etkilemiştir.
Ama genç kardeşlerimiz için,sizin gibi mesleki kaygılar taşıyan dostlar,yılmadan her konuda çabalarını sürdürmelidir.
Yanılmıyorsam,konuyu gündeme ilk taşıyan da sizsiniz.Bu da büyük bir onur.
Sizi tekrar kutluyor ve destekliyorum.

Desteğinize ve anlayışınıza teşekkür ederim. Saygılar - Sevgiler.
Old 30-04-2007, 11:03   #39
Jeanne D'arc

Sayın Av.Şamil Demir,

Devam edegelen açıklamalarınız neticesi oluşan ve merak ettiğim bir husus var.

Bu konuyla ilgili olarak göreviniz/sıfatınız/durumunuz nedir? Yani Ankara Barosu'nun bu konuyla ilgili projesinde görevli misiniz ya da tamamen kişisel bir merak ve araştırma mı?

Aydınlatabilirseniz sevinirim.

Saygılar.
Old 30-04-2007, 11:12   #40
Av.Şamil Demir

Dikkat

Alıntı:
Yazan Jeanne D'arc
Sayın Av.Şamil Demir,

Devam edegelen açıklamalarınız neticesi oluşan ve merak ettiğim bir husus var.

Bu konuyla ilgili olarak göreviniz/sıfatınız/durumunuz nedir? Yani Ankara Barosu'nun bu konuyla ilgili projesinde görevli misiniz ya da tamamen kişisel bir merak ve araştırma mı?

Aydınlatabilirseniz sevinirim.

Saygılar.

Ankara Barosu Alternatif Uyulmalık Çözüm Merkezi Kurucularından ve Yürütme Kurulu Üyesiyim. Alternatif Uyuşmazlık Çözümleri Derneğinin Kurucu Başkan Yardımcısıyım. Proje yürürlüğe girdiğinde görevde olursak ilgilenenlerden biri olacağım. Saygılar.
Old 30-04-2007, 11:23   #41
Jeanne D'arc

Sayın Av.Şamil Demir,

Teşekkür ederim

Ancak gördüğünüz üzere, bir çok meslektaşım ya da kendi adıma konuşayım; ben konuyu ilk kez duyuyorum, hiç bir şey bilmiyorum.

İlk etapta uzlaştırmacılık kurumu üzerine gerekli ilgiyi çekme amacını anlıyorum ama bunu sağladığınıza göre; artık projenin tarihçesi, projede adı geçen kurumların rolü/sıfatı, yetkilerinin tekel bir duruma inhisar edip-etmediği, projenin hangi aşamada olduğu, diğer Baroların tutumu/durumu, sadece hukukçuların uzlaştırmacı olmasını teminen hangi kurumlarla/barolarla ortak çalıştığınızı, baskı grubu oluşturup-oluşturmadığınızı ve dahası bizlerin neler yapabileceğini, varsa yasa tasarısı vs.leri de aktarsanız iyi olacağı kanaatindeyim.

Kolaylıklar dilerim.

Saygılar.
Old 30-04-2007, 11:32   #42
Av.Şamil Demir

Dikkat

Alıntı:
Yazan Jeanne D'arc
Sayın Av.Şamil Demir,

Teşekkür ederim

Ancak gördüğünüz üzere, bir çok meslektaşım ya da kendi adıma konuşayım; ben konuyu ilk kez duyuyorum, hiç bir şey bilmiyorum.

İlk etapta uzlaştırmacılık kurumu üzerine gerekli ilgiyi çekme amacını anlıyorum ama bunu sağladığınıza göre; artık projenin tarihçesi, projede adı geçen kurumların rolü/sıfatı, yetkilerinin tekel bir duruma inhisar edip-etmediği, projenin hangi aşamada olduğu, diğer Baroların tutumu/durumu, sadece hukukçuların uzlaştırmacı olmasını teminen hangi kurumlarla/barolarla ortak çalıştığınızı, baskı grubu oluşturup-oluşturmadığınızı ve dahası bizlerin neler yapabileceğini, varsa yasa tasarısı vs.leri de aktarsanız iyi olacağı kanaatindeyim.

Kolaylıklar dilerim.

Saygılar.

Proje şu an hazinede ihale aşamasında, baro adına ihaleyi yürüten ve dosyaları inceleyen meslektaşlarımız gizlilik sözleşmesi imzaladıklarından biz de onları zor duruma sokmamak için soru sormuyoruz. Ancak ihale süreci bitip görev dağılımları yapılınca sizleri hemen haberdar edeceğimden şüpheniz olmasın. İlginizin devamını dilerim.
Saygılarımla.
Old 30-04-2007, 13:39   #43
Av. Kader DEMİR

asıl durulması gereken nokta isminin dahi bize yabancı olduğu bu sistemin yerleştirilmesi nedeni ve arkasında yatan nedenler... yerleşmesi halinde biz avukatların ve aynı zamanda hakimlerin pozisyonlarının ne olacağı. ben ve meslektaşlarımın bu konuda muhalif olması doğaldır.herşey oldu bittiye getirlerek taşların yeri değiştiriliyor...yarı sisteminin hala oturmadığı ve gündemde yargının her üç ayağı için orunlar yaşanmaya devam ettiğinde bu günlerde düzeltme uğruna getirlmeye çalışılan bu sisteme bu aşamada bu tarzda kesinlikle hazıe değiliz...sistem hakkında netlik yoktur...
Old 30-04-2007, 14:39   #44
üye15905

Almanya'da bile sistem tartışılırken oldu biti ile getirilen yeni Alman sistemi bize 3 gömlek fazla gelir.
Zaten suç işleme oranı yeni CMK dan sonra arttı.
Konuyu Almanya'da hocalarla da tartıştım.
Almanlar bile ellerindeki kanunla cıkmaza girerken bizim oturup 2 kere düşünmemiz gerekir.
Hakimler dışında Mediation olgusu işlemez.
Kamu düzeninden olan üçgene oldu bitti ile temeli olmayan bazı geniş yetkilerin verilmesi düşündürücür.
Old 30-04-2007, 16:24   #45
persona

ingiltere baglaminda yaptigim arastirma sonucunda gordum ki, mediatorluk kurumu adada gercekten cok iyi isliyor, hatta son donemde hukumetin yayinladigi rapora gore milyar paundlara varan olumlu sonuclardan soz ediliyor.. ve hakimler mediatore gidilmesi konusunda taraflari yonlendiriyorlar. ve de yine dikatimi cekti avrupa birligi komisyonuda bu kuruma cok sicak bakiyor, ozellikle internet uzerindeki ticarette, ve telif haklari konusunda mediatorler vasitasiyla sorunlarin cozulmesi konusunda cok kararli gorunuyorlar...
yani kisaca.

galiba, sayin demir in dedigi gibi oyle ya da boyle bu kurum avrupa birligi vasitasiyla hukukumuza girecek gibi.

ama , ingiltere de hersey harika isliyor diye bizde de ayni olay gerceklesicek diye birsey soylemek bence cok iyimserlik olur, bizim hukuk sistemimizde hala taslar yerli yerine oturmus degil, ingiltere dunyanin 5. buyuk ekonomisine sahip , hatta ingiliz adalet bakaninin deyimine gore avukatlar icin disarida daha cok is firsatlari var, hatta uluslararasi firmalar sayesinde ingiltere disariya hukuk ihrac eden bir ulke konumunda...

bizde, henuz bu kurum kurulus asamasindayken , hukukcular olarak, sayin demir e tum korku ve endiselerimizi ve konuyla ilgili bilgilerimizi forum vasitasiyla aktaralim bence, galiba kendisi bu konunun yaraticilarindan, en azindan bizim yazdiklarimizi bir rapor halinde , komisyondaki kisilere iletebilir.

saygilar.
Old 01-05-2007, 07:13   #46
muratsadioğlu

Melekler Erkek mi,dişi mi?.

Bilirsiniz:Fatih,İstanbul önlerinde yeni stratejiler üretirken Bizans'ta 'Melekler erkek mi,dişi mi' tartışması yapılıyordu.Ve bilinen sonuç..
Mediatörlükte neyi tartışıyoruz..
AB ve uyum yasaları bu kurumu,istiyor mu?.İstiyor.Ülke olarak direneblir miyiz?..
Bunun cevabı,bize dayattıkları,yaptırdıkları,rüyamızda görsek inanmayacağımız hukuki reformlarda saklı.
Arkadaşlarımın yazdığı gibi:'Şöyle veya böyle',AB Mediatörlük kurumunu ülkemize kabul ettirecek.Eli kulağında.
Ben de diyorum ki:nasıl olsa yasallaşacak Mediatörlüğün,salt Avukatlarca icra edilebileceğinin veya mesleki kuruluşlarımızın denetiminde kalmasının çalışması içinde olalım.
Bu işi savunan meslekdaşlarımın hiçbirini,maalesef tanımam.Bu saatten sonra Mediatörlük de yapmam..Yani anlayacağınız:kendim için bişey istiyorsam namerdim.(!)
Tek amacım:Bu çileli mesleğe girmiş ve girecek gençler mağdur olmasın.
Aman gençler..Gayret.Konuyu okuyun,irdeleyin,tartışın,gerekiyorsa karşı çıkın..
Kim ne derse desin,bu meslekte ekmek,baronlarca sindirildi bile..
Işıkla kalın.
Old 01-05-2007, 11:55   #47
persona

sayin DEMIR , slaytlara ulasabilmek icin, siteye uye olmak sart mi? bu slaytlari, turk hukuk sitesinde de yayinlamaniz mumkun mu?
saygilar.
Old 03-05-2007, 18:34   #48
Suç ve Ceza

Sanki hukukçulara devlet yeterince iş imkan sağladı da mediatör olma imkanını yüksek okul mezunu herkese tanıyor. Bu nasıl bir düzenlemedir. Bu mesleğin hukukçular dışında kimselerce yürütülmesi nasıl bir felakettir. Bizim 4 yıl fakültede bir yıl da stajda zor öğrendiğimiz ve kavradığımız şeyleri bu insanlar alacakları bir kaç aylık kurslamı öğrenip yürütecekler? Bu hükümetin Avukatlara ve bu mesleğe indirdiği darbeler yetsin artık!!! Sayın Av. Şamil beyin dediği, Adalet Bakanlığının avukat alerjisi artık alerji boyutunu aştı bence...Barolar Birliği acaba ne zaman yumruğunu masaya vuracak merak ediyorum??
Old 03-05-2007, 19:30   #49
Doç. Dr. Özge Yücel

Hakemlik kurumu zaten arabuluculuğa hizmet etmez mi Ne gerek var ki adı yabancı olunca değişik bir şey diye yutturulmaya mı çalışılıyor, mortgage gibi? Çünkü mortgage da aslında ipotekli borç senediyle aynı niteliktedir. Ayrıca bu arabuluculuk işi gerçekten yargı yetkisinin kullanılmasını zayıflatma kastı taşıyor olabilir.
Old 03-05-2007, 20:12   #50
muratsadioğlu

Varsayılan Genç Arkadaşlarım Karar Sizin..

Üye sayısı 60.000 e varan ve ''savunma işlevini ''yüklenmiş bir meslekte son söz,mutlaka bu meslek mensuplarınındır.
Bunu algılamakta sorunu olan varsa,onlara biz de şunu önerelim:
'' Avukatlar da,bir yıllık stajla,Bilgisayar uzmanı,Bilişim teknokratı (ne demekse),Mühendis,Doktor,Eczacı,Mali müşavir..olsunlar.''
Yarın,BMM deki bir meslekdaşımız bu tür bir önerge versin,bakın bakalım-maazallah-yer yerinden nasıl oynuyor..
Bir yılda Doktor,Mühendis,Eczacı,Mali Müşavir olunur mu kardeşim?..
Bir yılda Avukat/Hakim/Hakem olunuyor ama..
Baronlar ellerini ovuşturup,gelecekteki simsarlarını beklemede.
Aman gençler;dikkat!.
Old 03-05-2007, 21:14   #51
sabri bayazıt

Bu Ülkede ilk okulu dışarıdan bitirip müteahitlik yapmanın serbest olduğunu düşününce sıranın buna da geleceğini yadırgamadım.
Old 05-05-2007, 10:41   #52
üye15905

Özge Hanım
sistemin içindeki sistemsizlik zaten kokuşmuş.
Ne yapılabilir , somut öneriniz var mı?
Old 05-05-2007, 10:45   #53
Doç. Dr. Özge Yücel

Medaiatorlük olmasın, hakemlik kurumuyla devam etsin demek istedim. Zaten asıl sorun insanların yargıya başvurmasının nedeni sorunlarını çözmekten öte kavga etmek olduğu için yargının üzerine böyle bir yük biniyor. O yüzden toplumsal kültürün uzlaşma üzerine kurulması ilk çözümdür.
Old 05-05-2007, 11:21   #54
AV.AYTÜL ARIKAN

Varsayılan yargıda Mediatör Dönemi

Sayın hukukçular, avukat olan meslekdaşlarıma bir hatırlatma yapmayı borç bilirim. 1136 Sayılı Avukatlık Kanunu 35/a maddesi biz avukatların tarafları uzlaştıma ve sağlanan uzlaştırmanın ilam gibi icrada uygulanması konusunda yasal yetkimiz varken, bu yetkimizin uygulamda aktif kılınması için meslek içi eğitimler yapılması gerekirken "Mediatör" adı altında bir düzenlemeye gidilmesinin gereksizliği ve hukukçu olmayanlara bir takım yetkiler verilmesinin "hukuk devleti" olmanın verdiği yasal güvenceleri yerle bir edeceği gerçeğine dikkat çekmek istiyorum.
Ne acıdırki meslek odalarımız ve TBB bu hususta etkili ve yeterli olmanın gerekliliğinden bihaber davranmaya devam etmektedirler.
Old 05-05-2007, 11:25   #55
üye15905

Sayın Aytül Hanım
sizin gibi düşünlerin olması bana umut verdi.
Old 05-05-2007, 17:07   #56
avasas

meslektaşlar konuyu pek çok yönüyle irdeleyip haklı eleştirilerini koymuşlar. avukatlık kanunu'nun bypas edilmesi, sağlam bir altyapı kurulmadan hukuki ihtilafların bir keşmekeşin içine atılması, devletin kamusal olarak düzenlediği alanlarda bireylerin devlet güvencesinden yoksun olarak kerameti kendinden menkul arabuluculara terkedilmesi ve olası belirsizlikler, suistimaller hepsi haklı endişe noktaları.

bunlara ek olarak üzerinde durmak istediğim bir husus var. böyle bir öneri başka şüpheleri de akla getiriyor. herkesin kendi hukukunu yaratması için bir kilometre taşı olarak kullanılabilir bu öneri. özellikle boşanma davaları, nafaka ve evli çiftler arası ihtilaflar üzerinden baktığımızda özellikle ülkemiz koşullarında telafisi imkansız sonuçlar doğabilecektir. ülkemizde fiili cinsel ayrımcılık olgusu ve kadınların sosyal statüsü malum. en azından medeni kanun ve eğitimli duyarlı insanlar kadınların mağdur olmaması için sosyal sigorta fonksiyonu icra ediyorlar. mahkemeye gidildiğinde devletin yargıcı elindeki medeni kanun ve kanaati çerçevesinde eşitlikçi ve hakkaniyete uygun bir yargılama yapmak durumunda. bunlar kamu düzeninden. bu noktada boşanma davalarını devletin yargılama alanından çıkarma halinde olabilecekler pek hayırlı şeyler olmaz kanısındayım. ülkemiz koşullarında eşinin mahkemeye başvurmasını engelleyip kendi seçtiği bir arabulucuyu dayatacak kocalar ve bu arabulucunun da kuralları kafasına göre evriltip şeri hükümlere göre karar ihdas etmesi riski de sözkonusudur. açıkçası iyiniyetli bir girişim olarak bakamıyorum.
Old 05-05-2007, 17:11   #57
üye15905

sevgılı avasas
senın gıbı dusunen hukukcular oldukca konu daha ıyı anlaşılacak.
kutlarım
Old 06-05-2007, 21:44   #58
Av.Şamil Demir

Dikkat

Alıntı:
Yazan Özge Yücel
Hakemlik kurumu zaten arabuluculuğa hizmet etmez mi Ne gerek var ki adı yabancı olunca değişik bir şey diye yutturulmaya mı çalışılıyor, mortgage gibi? Çünkü mortgage da aslında ipotekli borç senediyle aynı niteliktedir. Ayrıca bu arabuluculuk işi gerçekten yargı yetkisinin kullanılmasını zayıflatma kastı taşıyor olabilir.

Arbitration:Tahkim - hakemlik
Mediation: Arabuluculuk - mediasyon

Bunlar hem usulleri hem de sonuçları açısından tamamen farklı ADR yöntemleridir. Lütfen karıştırmayınız.

Sevgiler - Saygılar
Old 06-05-2007, 21:54   #59
Av.Şamil Demir

Dikkat

Alıntı:
Yazan AV.AYTÜL ARIKAN
Sayın hukukçular, avukat olan meslekdaşlarıma bir hatırlatma yapmayı borç bilirim. 1136 Sayılı Avukatlık Kanunu 35/a maddesi biz avukatların tarafları uzlaştıma ve sağlanan uzlaştırmanın ilam gibi icrada uygulanması konusunda yasal yetkimiz varken, bu yetkimizin uygulamda aktif kılınması için meslek içi eğitimler yapılması gerekirken "Mediatör" adı altında bir düzenlemeye gidilmesinin gereksizliği ve hukukçu olmayanlara bir takım yetkiler verilmesinin "hukuk devleti" olmanın verdiği yasal güvenceleri yerle bir edeceği gerçeğine dikkat çekmek istiyorum.
Ne acıdırki meslek odalarımız ve TBB bu hususta etkili ve yeterli olmanın gerekliliğinden bihaber davranmaya devam etmektedirler.

Meslektaşarımız arasında genel bir yoklama yaptığımda neredeyse en tecrübelisinden en tecrübesizine kadar tamamının 35-A dan haberdar olup hiçbirinin bu maddeden yararlanmadığına şahit oldum. Sebebi ya bizim uzlaşma kültürüne "özde" yatkın olmamamız ya da dava açıp para kazanmayı tercih etmemiz. 35-a maddesi hukukumuzda bir devrim gibiydi. Avukatlara ilam düzenleme yetkisi verilmişti. Ama biz bunu uzunca tartışılabilecek sebeplerle kullanmadık. Peki bu düzenlemenin amacı adaleti hızlandırmak değil miydi. Yasamanın bize verdiği altın fırsatı kullanmadık ve hala kullanmıyoruz. Kendi elimizle mülga yaptığımız maddeye sahip çıkmazken adalet sisteminin yeni yollar aramasına da karşı çıkmaktan geri durmuyoruz. Unutmayalım ki "at binenin kılıç kuşananındır" biz gerekeni yapmazsak bizim yerimize birileri yapacaktır. Diyorsanız ki bu mediasyona ne gerek var 35-a bize yeter, o zaman bu yetkinizi etkin bir şekilde kullanın arkadaşlar. Ben başından beri bu tehlikeye dikkat çekmek için bu sayfada zaman harcadım. Hukukumuz biz istesek de istemesek de bizden hızlı koşuyor. Yakalamamız gerek...
Old 07-05-2007, 15:39   #60
Jeanne D'arc

Alıntı:
Bunlar hem usulleri hem de sonuçları açısından tamamen farklı ADR yöntemleridir.

Hukukçuyum, avukatım, mesleğimi Türkiye'de icra etmeye çalışıyorum ve bu "ADR" bana bir şey ifade etmiyor. Etmeyecek de!

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi