Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ssk'sız işçi

Yanıt
Old 09-05-2010, 16:59   #1
radiokid

Varsayılan ssk'sız işçi

Merhaba.Forumlardaki konu başlıklarını inceledim ve araştırdığım konuyla ilgili bilgi sahibi oldum.Fakat her olay,bağımsız özellikler taşıdığından sorumu burada tekrar üstadlara yöneltmek istiyorum.Mesleğimin başında bir avukatım.Eksik ve aşikar durumlarla alakalı sorularım için meslektaşlardan anlayış rica ediyor,durumu aktarıyorum;

Müvekkilerden birisi 6,diğeri 10 yıldır bir tamirhane işletmesinde işçi olarak çalışıyor.İkisi de sigortasız.İşten ayrılıp,tazminatlarını ve diğer ücret alacaklarını almak istiyorlar.İkisinin de yazılı sözleşmesi yok.İşverenin haftalıklarını yatırdığı banka hesapları mevcut.Onların da kimisinde eksik var.Son 1-2 yıldır ücretlerini elden almışlar.İkisi birbirlerine şahitlik edebilirler sanırım.Bir de işverenin 2-3 yıl önce müvekkilerin kredi kartı alması için bankaya verdiği '' şahıslar bizim şirketimizde çalışıyorlar'' şeklinde bir yazı var.

İlk müvekkillerim olması sebebiyle herhangi bir hata yapıp,yanlış bir girişimde bulunmak istemiyorum.Görüşümü aşağıda bildireceğim,lütfen eksikleri ve tavsiyelerinizi iletin.

İlk önce Çalışma ve Sosyal Güvenik Bakanlığı Bölge Müdürlüğü nezdinde şikayette bulunarak,işçilerin çalıştıkları yerde sigortasız olduklarını tespit ettirmek,daha sonra ihtarname keşide ederek akabinde dava ikame etmek...

Saygılar sunar,iyi çalışmalar dilerim...
Old 09-05-2010, 17:06   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan radiokid
Merhaba.Forumlardaki konu başlıklarını inceledim ve araştırdığım konuyla ilgili bilgi sahibi oldum.Fakat her olay,bağımsız özellikler taşıdığından sorumu burada tekrar üstadlara yöneltmek istiyorum.Mesleğimin başında bir avukatım.Eksik ve aşikar durumlarla alakalı sorularım için meslektaşlardan anlayış rica ediyor,durumu aktarıyorum;

Müvekkilerden birisi 6,diğeri 10 yıldır bir tamirhane işletmesinde işçi olarak çalışıyor.İkisi de sigortasız.İşten ayrılıp,tazminatlarını ve diğer ücret alacaklarını almak istiyorlar.İkisinin de yazılı sözleşmesi yok.İşverenin haftalıklarını yatırdığı banka hesapları mevcut.Onların da kimisinde eksik var.Son 1-2 yıldır ücretlerini elden almışlar.İkisi birbirlerine şahitlik edebilirler sanırım.Bir de işverenin 2-3 yıl önce müvekkilerin kredi kartı alması için bankaya verdiği '' şahıslar bizim şirketimizde çalışıyorlar'' şeklinde bir yazı var.

İlk müvekkillerim olması sebebiyle herhangi bir hata yapıp,yanlış bir girişimde bulunmak istemiyorum.Görüşümü aşağıda bildireceğim,lütfen eksikleri ve tavsiyelerinizi iletin.

İlk önce Çalışma ve Sosyal Güvenik Bakanlığı Bölge Müdürlüğü nezdinde şikayette bulunarak,işçilerin çalıştıkları yerde sigortasız olduklarını tespit ettirmek,daha sonra ihtarname keşide ederek akabinde dava ikame etmek...

Saygılar sunar,iyi çalışmalar dilerim...

Bakanlığa müracaat şartı yoktur. Doğrudan dava açabilirsiniz. Ama faiz bakımından zarara uğramamak için öncesinde ihtarname keşide edin. Ücretlerin bankaya yatırılması ve işverenin bankaya yazdığı yazı lehinize iki önemli kanıt.

İşçilerin birbirlerine tanık olmasını Yargıtay tek başına kanıt olarak kabul etmez. Çünkü işverenle husumetleri bulunmaktadır. Ben olsam hizmet tespiti ve diğer işçilik alacaklarını ayrı ayrı açardım. Neleri araştırdınız, ne eksik kaldı bilemiyorum ama sorunuz olursa devam ederiz. Şimdi çıkmak zorundayım.
Old 09-05-2010, 17:47   #3
radiokid

İşçilerin orada çalıştığına dair karine teşkil eder diye düşündüm Müdürlüğün tespiti.Gelen görevliler işverenden ilgili evrakları isterler ve sonuç alamazlar diye...
Kafam iyice karışıyor, bir de hizmet tespiti davası var.Benim öncelikle düşündüğüm tazminat davasıydı.Bölge Müdürlüğü'nün tespitinden sonra işverenin işçileri işten çıkarması lehimize mi olur acaba?Bu işçilerin sigortaları hiç yapılmamış ve giriş bildirgeleri de yok.Orada çalıştıklarını bir şekilde ispatlasak da sözgelimi 2001 yılından beri çalıştıklarını nasıl ispatlayacağız?Hizmet tespiti davasının aynı zamanda SGK'ya da yöneltilmesi lazım diye bir bilgi edindim.Doğru mudur?En calıcı nokta ise şu; burası 4-5 işçinin çalıştığı bir tamirhane.1-2 tanesi sigortalı.Engel teşkil eder mi iş mahkemesindeki davaya?Teşekkürler...
Old 10-05-2010, 15:49   #4
Av. Srt

İşyerinde SSK lı olarak çalışan 2 kişinin olduğunu belirtmişsiniz. O şahıslar tanıklık yaparsa yani bordro tanıklarından bahsediyorum lehinize olur. Çünkü mahkeme bordro tanıklarına itibar edecektir. Hizmet tespit davasını hem SGK hem işverene karşı açacaksınız edindiğiniz bilgiler doğru..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi