Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Hem SSK 'lı hem vergi mükellefi avukat

Yanıt
Old 18-10-2012, 13:31   #1
feyzaday

Varsayılan Hem SSK 'lı hem vergi mükellefi avukat

Merhabalar, geçen gün bir meslektaşla sohbet ederken, kendisinin tam zamanlı/SSK lı olarak bir şirkette avukatlık yaptığını aynı zamanda vergi dairesine müracaatla vergisini açtırarak serbest iş aldığını söyledi. Bu nasıl olabilir,ya SSK lı ya kısmen SSK lı ve vergi yükümlüsü yada serbest çalışabilirsiniz dediğimde de 'devlet aldığı vergiye bakar, vergi ödüyorum, yıllardır da bir sorun yaşamadım' dedi. Bu yaygın bir uygulama mıdır? İşverenle iç ilişkide de yasaklanmamışsa, tam zamanlı olarak SSK lı çalışan bir avukat ayrıca kendi işlerini de bu şekliyle alabilir mi?
Old 18-11-2012, 06:47   #2
AV.SERTANn

Alıntı:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=8999

Söz konusu link konu ile ilgili 2011 ve önceki tarihindeki tartışmaları içeriyor...

Bir de;
Alıntı:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=69848

Fakat net bir sonuca ulaşılamadığı anlaşılıyor...konu ile ilgili Barolar Birliği'nin bir görüşü var mı?
Old 19-11-2012, 09:28   #3
feyzaday

Barolar Birliğine sormadım şimdiye kadar, sorar sonucu burdan bildiririm.
Old 22-11-2012, 17:52   #4
Av. Fatih KARACA

Alıntı:
Yazan feyzaday
Barolar Birliğine sormadım şimdiye kadar, sorar sonucu burdan bildiririm.

Sormayın bence. Geçtiğimiz yıllarda, İstanbul Barosu tarafından düzenlenen ve "Bağlı Çalışan Avukatların Sorunları" konulu bir etkinliğe katılmıştım. Sanırım "bağlı çalışmak" deyince herkes kamu avukatlığını anlıyor olmalı ki saatlerce kamu avukatlarının sorunları konuşuldu. Sonunda kendi durumumu da izah ederek bir avukatın hem bir şirkette tam zamanlı çalışmasının hem de bir büro açarak serbest avukatlık yapmasının mümkün olup olmadığını sordum. Soruma cevap alamadım elbette. Çünkü kimse bunu düşünmemiş.

Bence, bir avukatın hem bağlı hem serbest çalışması mümkündür. Avukatlık kanununa göre bir şirkette avukatlık yapmak, avukatlıkla bağdaşan işlerdendir. Herhangi bir disiplin soruşturmasının olmayacağını düşünüyorum.

Devlet, avukatın şirketten aldığı maaştan vergi almaktadır. Bürosunda yaptığı işlerden de vergi almaktadır. Bu nedenle vergi idaresi bu durumdan memnundur ve herhangi bir müdahalesi olmamaktadır.

Avukatın SGK primi, çalıştığı şirket tarafından ödenmekte olduğundan SGK da durumu sorgulamamaktadır. İlave bir prim de istememektedir.

Böylece ortaya tam bir "alan memnun, satan memnun" durumu çıkmaktadır.

Saygılarımla
Old 02-12-2013, 15:37   #5
merhy_89

Varsayılan sgk vergi sorunu

Bu konuda cokca tartisma oldugunu farkindayim benim sorumda ayni mesele ile ilgili yardimci olabilirseniz cok mutlu olurum.Babamin kendi adina bir sirketi var sskli calisan kisilerde var bazen sigorta primimi odemekte zorlaniyorum bu durumda babam beni sirket avukati gosterse sigortami o yatirsa hem de kendi gider gosterse nasil olur?
Old 04-12-2013, 23:51   #6
Av. Fatih KARACA

Alıntı:
Yazan merhy_89
Bu konuda cokca tartisma oldugunu farkindayim benim sorumda ayni mesele ile ilgili yardimci olabilirseniz cok mutlu olurum.Babamin kendi adina bir sirketi var sskli calisan kisilerde var bazen sigorta primimi odemekte zorlaniyorum bu durumda babam beni sirket avukati gosterse sigortami o yatirsa hem de kendi gider gosterse nasil olur?

Değerli Meslektaşım,

Babanızın ortağı olduğu şirketten SGK priminiz yatar ve şirket avukatı olursunuz. Diğer taraftan vergi mükellefi serbest avukat olursunuz, bir sıkıntı yaşamazsınız.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi