Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Ev Sahibi Olmak Suç Mu?

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-07-2003, 07:44   #1
kilim

Varsayılan Ev Sahibi Olmak Suç Mu?

Merhaba,
Şubat ayının ilk haftası eşimle tanıştığımızdan günden beri (4 yıldır) biriktirdiğimiz parayla, düğünde hediye gelen mücevherler ve paralarla biraz da borç alarak bir ev satın aldık. Aldığımızda içinde kiracı vardı. Biz de aynı şehirde kiracı olarak oturduğumuz evden memnun olduğumuz için, aldığımız eve hemen taşınmak gibi bir durumumuz yoktu. Mevcut kiracı ile Ocak 2003 başlangıç tarihli 1 yıllık kira kontratı ve tahliye taahhütnamesi imzaladık (noterden değil). Ancak bu yılın Haziran ayında bizim ev sahibimiz çok yüksek oranda bir kira artışı yaptı. Ayrıca 5 dairelik apartmanda yazın bizden başka kimse kalmayınca ve iki daire de tadilata girince (tabi inşaat ustaları bütün gün apartmana girip çıkyor) bende eşim olmadan apartmana giremez oldum. Bu nedenlerden ötürü kendi evimiz şehir merkezinde olduğu için oraya taşınma kararı aldık. Bunu da sözlü olarak kiracımıza Haziran ayında bildirdik. Çok büyük tepki gösterdi. Yine aynı muhitten ev arıyor, ancak kiralar çok yüksek olduğu için çıkamıyor, başka bir yerden ev arayamayacağını söylüyor. Ne zaman ev bulursa o zaman evi boşaltacağını ve ev bulana kadar da bize kira ödemeyeceğini söylüyor. Ona göre biz onu mağdur etmiş bulunuyoruz. Yaklaşık 2 aydır "bu gün bir ev baktım, yarın evi boşaltacağım" diye bizi oyalıyor ve kira alamıyoruz. Bu arada sahibi olduğumuz eve gidip gelmelerimiz esnasında apartmanda oturan bir kaç kişi ile karşılaştık ve yaşayış tarzı olarak çok farklı olduğumuz için artık oraya taşınmak da istemiyorum. Ama kiracımızla da sorunlar yaşadığımız için o evi satıp kurtulmak istiyoruz. "Kendim oturacağım" diye kiracıyı kontrat bitiminde veya daha önce çıkarırsak ve sonrada evi satarsak ne olur? Forumdaki konuyla ilgili hemen hemen bütün mesajları okudum ve yanıt veren hukukçulara göre haklı olan herhangi bir ev sahibi göremedim. Beni haklı bulup bulmayacağınızı bilmiyorum ama yol gösterirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.
Old 09-07-2003, 08:41   #2
hukukbilgisi

Varsayılan Kısaca...

1- Kira sözleşmesi halen yürürlükte olduğu için, iki tarafın da yükümlülükleri devam etmektedir. Bu yüzden, kiracınızın, nasılsa çıkacağım kira paralarını ödemiyorum, yaklaşımı hukuken yanlıştır. Kira paralarını isteyebilirsiniz.

2- Evinizi kiracı içindeyken de satabilirsiniz. İlgili yasanın ihtiyaç nedeniyle tahliye konusunda getirdiği kısıtlama, tahliye edilen yerin yeniden bir başkasına kiraya verilmesiyle ilgilidir.

3- Bu yılın başı itibariyle sözleşme imzalayıp, daha altı ay dolmadan kiracınızın evinizi tahliye etmesini istemeniz konusunda, size hak vermek mümkün değil.. Kendinizi onun yerine koyarak düşünün bir kez

Saygıyla

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi