Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Vekilin muvazaa iddiası

Yanıt
Old 15-03-2011, 09:04   #1
lawyer985

Varsayılan Vekilin muvazaa iddiası

Herkese selamlar..Bir konu ile ilgili bir sürü araştırma yapmama rağmen hiç bir neticeye varamadım.Konuyu sizlerle paylaşmak istedim.Müvekkilim bi ticari servis aracı varken ikinci aracı almak istemiş,bunun mümkün olmadığını düşünüerek, araç almak için vekaletname almak suretiyle kendi kayınbiraderi adına ancak kendi hesabına ticari bir araç almıştır.Bunun akabinde satış için vekaletnamede almıştır.Daha sonra eşi ile araları da bozulmuş ve eşi tarafından boşanma davası açılmıştır. Dolayısıyla kayınbiraderi de aracı iade etmememktedir.Müvekkilim elindeki satış vekaletnamesi ile gidip satış yapmak istemiş ,ancak alınırken ticari araç satılabilir şeklinde bir vekaletname olmadığı için satışı da gerçekleştirememektedir. Nasıl bir yol izlememem gerekiyor, işin içinden çıkamıyorum???
Old 15-03-2011, 13:04   #2
avukat666

Sayın meslektaşım,
Öncelikle bende buna benzer bir konuyla ilgili baya uzun bir süre araştırma yaptım, Vekaletle iş yapanın muvazaa iddiasında bulunması pek mümkün dğeil. Kendisinin bizzat yaptığı bir işlemden kaynaklı olarak, söz konusu işlemin muvazaalı olduğunu iddia etmesi iyiniyet kurallarına aykırı olduğu için genellikle işlemin muvaazalı olduğu kabul edilse dahi tarafın kendi muvazaasına dayanamayacağı görüşü Yargıtayın ve HGK nın benimsediği bir görüştür. Hatta söz konusu görüşü ile ilgili olarak 2010 yılı başında (vasilikle ilgili olsa dahi- ki bence konumuza da uygulanabilir) HGK nın kararı mevcuttur. Muvazaanın tarafı olan kişinin kendi muvazaasına dayanamayacağını söylüyor.
Bu sebeple de bence işiniz gerçekten zor. Kolay gelsin diyorum.
Old 15-03-2011, 13:41   #3
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Kendi hesabına derken ticari araçla ilgili ödemeler,kredi falan mı var acaba?İlliyet bağı oluşturabilirseniz sebebsiz zenginleşme hükümlerinden yararlanabilirsiniz diye düşünüyorum,kolay gelsin!
Old 16-03-2011, 11:09   #4
lawyer985

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim,bende taraf muvazaası olduğunu düşünmekteyim,ancak kişi kendi muvazaasına da dayanamıyor,bir iki Yargıtay Kararı buldum,bu konudaki kararları benimle de paylaşırsanız çok sevinirim..

Kendi hesabına derken de şöyle, tüm kar ve zararı kendisine ait olmak üzere aracı; kendi malını satarak edinmiş,ancak aracı kayın biraderinin adına kayıt ettirmiş..Bu Sebepsiz zenginleşme hususunu da düşünüyorum aslında ama kafamda hukuki bir temele oturtamadım, konunun hukuki değerlendirmesinin yanlış yapıldığı noktasında yargıtay kararları da gördüm..öyle işim cidden zor Teşkkür ederim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi