Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

devamsızlık yaparak hukuk okumak

Yanıt
Old 30-07-2012, 09:36   #1
didemçlk

Varsayılan devamsızlık yaparak hukuk okumak

merhabalar tercih dönemimde sizlerin fikirlerini almak benim için çok iyi olucak.Kamuda öğretmenim ve üniversiteye yerleşmede alan farkı kalktığı için hukuk fakültesi tercih edebilme şansını elde ettim ve şu günlerde hukuk fakültesi tercihi yapmayı düşünüyorum .Ancak malesef yıllardır istediğim bölümü okurken devam edememek gibi bir gerçeğim var.Benim bilgi almak istediğim konu devamsızlık yaparak bu bölümü okumak ne derece zor ve yararlı olucaktır.Fikirlerinizi paylaşırsanız çok mutlu olucağım
Old 30-07-2012, 17:15   #2
Av.Deniz Dilek

yeni mezun ve çok devamsızlık yapmış biri olarak asla bunu tavsiye etmem.. elbette aksi şekilde de mezun olmak bir şekilde mümkün olabilir ancak hocaların aktaracağı deneyimler, alacağınız hukuk nosyonu kitaplarda yazmıyor malesef.. devamsızlık teori eksikliği, teori eksikliği de malesef pratik ( iş hayatında ) eksikliğine neden oluyor.
Old 30-07-2012, 22:40   #3
Av.Selim Balku

Devamsızlık yapmak zorundaysanız, hukuk iyi bir tercih olacaktır...

Fakülte, avukatlık gibi meslek grupları için çok yetersiz.

Kolay Gelsin...
Old 30-07-2012, 23:32   #4
üye30988

Çoğu şeyi derslerde değil kitaplarda öğreneceksiniz emin olun ..Hukukçu araştırarak kendi çabasıyla öğrenir .
Kolay gelsin !
Old 31-07-2012, 06:03   #5
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan didemçlk
merhabalar tercih dönemimde sizlerin fikirlerini almak benim için çok iyi olucak.Kamuda öğretmenim ve üniversiteye yerleşmede alan farkı kalktığı için hukuk fakültesi tercih edebilme şansını elde ettim ve şu günlerde hukuk fakültesi tercihi yapmayı düşünüyorum .Ancak malesef yıllardır istediğim bölümü okurken devam edememek gibi bir gerçeğim var.Benim bilgi almak istediğim konu devamsızlık yaparak bu bölümü okumak ne derece zor ve yararlı olucaktır.Fikirlerinizi paylaşırsanız çok mutlu olucağım

Merak etmeyin; yaygın kanının aksine dersler bir çok fakültedekinden kolaydır. Çok az zorluk yaşarsınız. Ders notları zaten fotokopi olarak satılmaktadır. Yeter ki hukuku sevin, rahatlıkla başarırsınız.
Old 31-07-2012, 12:42   #6
Av.Deniz Dilek

Kitaplar ham bilgi içerir, sadece kitaptaki bilgiyi bilen bi teknisyendir,ötesine geçemez.. Bilimin doğasına da sadece kitabı bilmek ters düşer.. yapılacak işin inceliklerini öğrenen konusunda uzman ve üstad olur .. Bu fikre muhalif düşünceler de pek tabii geçerlidir ama sizi ne kadar mutlu eder bunu sorun kendinize didemçlk ?
Old 01-08-2012, 21:20   #7
GamYıl

4 Yıl boyunca yurtta oturup ders çalıştım okula nerdeyse hiç gitmedim okuluda başarıyla bitirdim.Açıkcası ben çok da fazla zorluk yaşayacağınızı düşünmüyorum.Tanıdığım öğretmen olup sonrasında hukuk okuyan kişiler var ve açıkcası onların gelecek kaygısı olmadığı için okul sınavlarına daha rahat şekilde girip bizden daha iyi notlar alanlar çok oluyordu.Size şimdiden başarılar dilerim.
Old 08-08-2012, 09:49   #8
hukukkızı

dersi kitaplardan öğrenebilenler ve öğretim üyelerinden dinleyerek öğrenebilenler olarak ayrıma gitmekten yanayım.
Bazı dersler vardır ki kitabı kaç kere okursanız okuyun mantığını yerleştiremezsiniz,vakit kaybedersiniz oysa 40 dakikalık o derste verilecek ufak bir pratik konuyu beyninize kazıyabilir

Bazı dersleri kitap okuyarak halledebilirsiniz ancak bazen kitaplar yetersiz olabiliyor.Ben kitap okuyarak mezun olanlardan değil derslere aktif olarak katılarak mesleğe atılanlardanım. Dilekçe yazarken sanki tekrar dinliyorum o dersleri. Tabi sayın hocalarımızın etkili ders anlatımlarının ve tecrübelerini paylaşmalarının da çok etkisi var. Okurken farketmediğim hatta zaman zaman şikayet ettiğim o uzun ve blok dersleri arar hale geldim.

Hukuk için devam gerekir mi?Aktif olarak bu mesleği yapmayı düşünüyorsanız; bence evet.Her ders için böyledir demiyorum. ÇAlışırken hukuk okumak ağır gelebilir(tabi üniversiteden üniversiteye ve kapasitenize göre değişir ) Ancak derslere gidip kulak dolgunluğu kazanmanız size gerçekten fayda sağlayacaktır.

Başarılar dilerim.
Old 08-08-2012, 17:25   #9
Aslı Aydın

Merhabalar,

Bence en baştan yapılması gereken bir ayrım var. Eğer ki, hukuk nosyonuna sahip olmak istiyor ve fakülteden çıktığınızda bir hukukçu olarak mezun olmak istiyorsanız; bence kesinlikle derslere gitmelisiniz. Ancak düşünceniz; fakülteyi avukat olabilmek için sadece bir araç olarak görmek ve sizin için fakültede anlatılanlar dersten başka bir şey değil ise, bu durumda derslere gitmeden de geçebilirsiniz sınıfınızı ve mezun olabilirsiniz.

Bu durumda, aslında biraz da amacınıza bakarak bu kararı kolaylıkla verebilirsiniz. Benim düşüncemi sorarsanız, ben derslere gitmekten yanayım. Okul dışında ders çalışırken, hocamızın sınıfta anlattıkları geliyor aklıma ve daha verimli bir şekilde çalışmak mümkün olabiliyor bu sayede. Ama tabii tüm bunlar olmadan da kitaptan okuyarak da ders çalışabilir ve o dersleri geçebilirsiniz. Tamamen sizin tercihinize kalmış bir durum.
Old 08-08-2012, 22:19   #10
Mustafa Sırakaya

Fakültenin ikinci yılında 14 aylık memuriyet maceram oldu, 1 yıl dayanabildim fakülteden ayrı kalmaya. Bunun nedenlerine gelince: Fotokopi ders notlarına hiç güvenemedim ve de notlardan çalışamadım, ders kitapları 700-800 sayfa birde derslerimiz yıllık olunca çok zorlandım. Ama şunu farkettim ki ben 2-3 defa okuyarak öğrendiğim bir konuyu sadece derste hocadan dinleyerek öğrenme eğilimindeyim. Tüm bu nedenlerle memuriyetten istifa ettim derslere devam ettim.
Tabi ki hocalarımız ders kitabının hepsini anlatamamakta yine ders kitaplarından çalıştım ama dersi derste dinlemenin tadı her zaman başkaydı benim için.
Old 28-08-2012, 17:10   #11
gülten

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Merak etmeyin; yaygın kanının aksine dersler bir çok fakültedekinden kolaydır. Çok az zorluk yaşarsınız. Ders notları zaten fotokopi olarak satılmaktadır. Yeter ki hukuku sevin, rahatlıkla başarırsınız.
Hukuk fakültesini, ders notlarına çalışarak bitirmenizi önermiyorum.Zira, sadece sınavlardan geçmek üzere kullanılan bir metottur.Ben tüm derslere katılır ve not tutardım.Sınav için çok faydalı olsa da, iyi bir hukukçu olabilmek için kaynakları da okur, notlarımla harmanlardım.Bu sayede hiçbir dersten kalmadan başarılı bir öğrencilik dönemi geçirdim.Derslere katılmanız, ilerleyen zamanlarda duruş ve vizyonunuz açısından ehemniyet taşıyacaktır.Şöyle ki; hukuk duayenlerinden, hukuk öğrenimi dışında öğreneceğiniz pek çok şey olacaktır.
Old 09-09-2012, 21:48   #12
Semender33

Hukuk öğrenimi açısından ilk iki sene önemlidir zira bir hukukçu nasıl olur diğer insanlardan ayrı bir şekilde bir mevzuata nasıl bakılır nasıl yorumlanır onu öğrenebilirsin. 3 ve 4. sene ise okul dersleri genel hukuk bilgisinden çok özel hukuk derslerine ağırlıklı olarak devam ettiği için ve bu mevzuaatta canlı bir mevzuat olduğu ve yeni çıkan bir kanunun dahi bir iki ay sonra tekrar değiştiği bir ülkede dersleri takibin fazla bir yararı olmamaktadır.
Okulda yapılan pratikler tüm derslerde verilmeye çalışılan hukuk bilgisinin adeta altın tepside sunulması gibi olduğuda dikkate alınırsa okulda yapılan pratiklere katılım ve güncel mevzuaat takibi desleri geçmeniz için yeterli olacaktır kanaatimce..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi