Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

SGK Güvencesine Rağmen Özel Hastaneden Masrafın Tamamının İstenmesiT

Yanıt
Old 30-10-2010, 13:17   #1
Konuk

merhabalar,
benim de acil yardıma ihtiyacım var..yardımcı olursanız çok memnun olurum.
ben bir öğretmenim..özel bir hastanede ortopedi bölümünde kemik ameliyatı oldum.ameliyat öncesi yüzde 40 ödeme yapacağım söylendi ve bana düşen bu yüzdeyi ödedim..daha sonra hastane sgknın geri kalan kısmı ödemediğini söyledi ve benim ödeme yapmamı istiyor..doktorum ödeme yapmazsam,bu masrafın kendi cebinden çıkacağını söylüyor ve bana senet imzalamam için baskı yapıyor..halen tedavim devam ediyor..bu durumda benden bir ücret talep edebilirler mi? hukuki yollara başvursalar kendi lehlerine olumlu sonuç alabilirler mi?doktor benim tedavimi yarım bırakabilir mi? ne yapmam lazım?
Old 31-10-2010, 01:34   #2
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Konuk
merhabalar,
benim de acil yardıma ihtiyacım var..yardımcı olursanız çok memnun olurum.
ben bir öğretmenim..özel bir hastanede ortopedi bölümünde kemik ameliyatı oldum.ameliyat öncesi yüzde 40 ödeme yapacağım söylendi ve bana düşen bu yüzdeyi ödedim..daha sonra hastane sgknın geri kalan kısmı ödemediğini söyledi ve benim ödeme yapmamı istiyor..doktorum ödeme yapmazsam,bu masrafın kendi cebinden çıkacağını söylüyor ve bana senet imzalamam için baskı yapıyor..halen tedavim devam ediyor..bu durumda benden bir ücret talep edebilirler mi? hukuki yollara başvursalar kendi lehlerine olumlu sonuç alabilirler mi?doktor benim tedavimi yarım bırakabilir mi? ne yapmam lazım?

Sn Konuk,
Öncelikle geçmiş olsun.
Hastaneye giriş yaparken geçireceğiniz ameliyatın ne kadarını SGK ödüyor araştırdınız mı? Anladığım kadarıyla %60 ını SGK dan kalanını da sizden talep ettiklerine göre yalnızca %60 ını SGK ödüyor olmalı o zamanki koşullara göre.

Yatışınız, ameliyatınız ve tedaviniz için SGK ödeme yapıyorsa (bunu siz hastanenin döner sermaye ya da mutemetliğinden) tamamını sizden talep etmeleri yersizdir.

Senet imzalamanız konusunda baskı yapıyor olması kesinlikle uygun değildir. Şahsına ise daha da sıkıntılıdır. Ama SGK geçirdiğiniz ameliyatı ödemiyorsa hastane ücreti sizden talep edebilir. Gerekçe olarak da SGK nın aynı ameliyat için ödeme yaptığı bir kurumu örnek göstererek sizin onayınız olduğunu öne sürebilirler.

Öncelikle yapmanız gereken SGK ile anlaşmanın mahiyeti konusunda hastaneden bilgi almaktır. Bundan sonra, ödeme konusunda sizi taburcu etmemezlik edemezler. Tedavinizi yarıda kesemezler ama sevk edebilirler, ya da evde tedaviye devam edebilir şeklinde taburcu edebilirler.

Tavsiyem;
Kesinlikle senet imzalayarak doktorunuzun eline vermeyiniz. SGK hiç ödeme yapmıyorsa bu durumda taburcu olacağınız zaman hastanenin alacak kısmı ile ilgilenen kısmıyla ödeme üzerinde anlaşma yapmanızdır. Doktorunuzun çalıştığı hastanede aylıkla mı, yoksa yaptığı ameliyatlar üzerinden prim ile mi çalıştığı önemlidir. Bunu da öğrenmeniz yararınızadır.

Saygılarımla...
Old 31-10-2010, 11:40   #3
Konuk

öncelikle ilglenip cvp verdiğiniz için çok tşk ederim..
ben ameliyat olmadan önce,sgk nın yüzde 60 kısmını ödediğni ve benim de yüzde 40 ödemem gerektiğini söylediler..nitekim bu doğru.hastanede yüzde 60 sgk tarafından ödenir belgesi var..ben de ameliyat sonrası bana düşen yüzde 40 kısmını ödedim.faturamı da aldım ve 1 gün yatış yaparak taburcu oldum.doktorum beni ameliyat yaptığında,operasyonu gerçekleştirdiği hastanede part time çalışmaktaydı..başka bir hastanede tam gün çalışıyordu.ama şimdi beni ameliyat yaptığı hastanede tam gün çalışmaktadır.benim tedavim şuan evde devam ediyor zaten.ameliyat sonrası kontrollerim devam ediyor..
sgk nın ücreti ödememesinin sebebi,bu ameliyatı kozmetik saymasıymış..ama doktor bana ameliyat öncesi böyle bir durumdan bahsetmedi ve sgk nın karşıladığını söyledi.
sgk ödeme yapmayınca kendisi de şaşırdı aslında,çünkü daha önce aynı şekilde yaptığı ameliyatları sgk ödemiş.
ben doktora ve hastanenin muhasebe servisine benden ücret talep edemiyeceklerini söyledim,onlar da bu konuda hemfikir ama çeşitli bahaneler uydurarak,ödeme yapmam için ısrarcı oluyorlar ve ben her kontrole gittiğimde bu ısrar devam edecek..herhangibir şekilde sgk nın ödemediği kısmı ve malzeme ücretlerini benden alabilirler mi? hukuki yollara başvursalar haklı çıkabilirler mi? senet imzalamasam da icra yoluna gidebilirler mi?zira ben hiç bir şekilde ödeme yapmak istemiyorum.çünkü benim yapmış olduğum bir hata yok ortada.aksine mağdur olmuş bulunuyorum ki ben bir öğretmenim ve doktorun bana zaman kaybettirmesinden dolayı görevime başlayamadım..zaman kaybettirmesi dedim çünkü doktor beni 2 kez ameliyat etti.ilkinden sonra komplikasyon oluştuğunu söyledi,bu sırada kendisi hastane değiştirdiği için benim tedavime devam edemedi.3 hafta ameliyatı yaptığı hastaneye geçişini bekledik..bu durumda ilk ameliyatı yaptığı sırada part time çalıştığı için prim almış olabilir.
ayrıca başka bir doktor bulup tedaviye onunla devam edebilir miyim?çünkü doktorumun tavrı bana karşı olumsuz yönde olacak..çünkü ödemenin kendi maaşından kesileceğini söyledi bana..
vereceğiniz cvp için şimdeiden tşk ederim.
Old 31-10-2010, 12:32   #4
Nur Deniz

Sn Konuk,
Ameliyatın ne tür bir ameliyat olduğunu bilmediğimiz, kullanılan malzemenin SGK tarafından ödenip ödenmediğini bilmediğimiz için bu konuda ayrıntılı açıklama yapamıyoruz.

Ancak,
Elinizdeki fatura ve söylediğiniz üzere ödenir belgesini alarak hastanenin muhasebe servisine yazılı durumunuzu anlatan, doktorunuzun size söylediklerini (maaşımdan kesilecek, senet imzalayın vb) ekleyerek yazılı açıklama istediğinizi belirtiniz. Borcunuz varsa, neye dayanarak istediklerinin açıklamasını da isteyiniz.

Size doktor değiştirip değiştirmemeniz gerektiği konusunda bir tavsiye veremeyiz. Etik olmadığı gibi tedavi için henüz yapılan negatif birşey olmadığı için bu kararı sizin vermeniz gerekmektedir.

Hukuki açıdan ne gibi sıkıntılarla karşılaşacağınız konusunda hukukçu olmadığım için yanıt veremem.

Yeniden geçmiş olsun.
Saygılarımla.
Old 02-11-2010, 15:30   #5
Konuk

sayın Nur Deniz,
çok tşk ederim..
sıkıntı halen devam ediyor.hukukçu arkadaşlar bu yazıyı okurlarsa onlardan da yardım bekliyorum.doktor,sgk nın yapılan ameliyatın malzeme ücretini istiyor.malzemenin faturasıyla icra yoluna gidebilir mi? ve sonuç alabilirler mi? sonuçta ben ameliyatın bana düşen yüzde 40 lık kısmını ödedim ve bana bu ameliyatın malzeme parasının da sgk tarafından ödendiğini söylemişti ameliyat öncesi ve buna göre ücretimi ödeyip ameliyatımı oldum.ben kesin olarak bu ücreti ödemeyeciğimi söyledim.o da resmiyete dökeceğini söyledi..ne yapmalıyım? lütfen yardım edin
Old 03-11-2010, 00:44   #6
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Konuk
sgk nın ücreti ödememesinin sebebi,bu ameliyatı kozmetik saymasıymış..ama doktor bana ameliyat öncesi böyle bir durumdan bahsetmedi ve sgk nın karşıladığını söyledi.

Alıntı:
Yazan Konuk
sgk nın yapılan ameliyatın malzeme ücretini istiyor.malzemenin faturasıyla icra yoluna gidebilir mi?

Sn Konuk, daha önce de yazdığım üzere ameliyatın ne tür bir ameliyat olduğunu bilmememizden dolayı istenen paranın neye dayanarak istendiğini bilmemekteydik.

Ancak size yapılan ameliyat kozmetik, (plastik cerrahinin bazı ameliyatları) mahiyetinde gibi görünüyor. Bu durumda özel hastanenin SGK ile anlaşması tam olsa da, ödemediği yüzdesini sizin ödemeniz ve kullanılan malzeme için de ödeme yapmanız gerekiyor.

Bu durumda kullanılan malzeme numaralarının ameliyat notunda geçmiş olması bile yeterlidir. Faturası ise alındığı medikal üzerinden size kesilmiştir.

Yani size kullandıkları malzemeyi SGK ödemezse siz de özel hastanede yüzde farkıyla ameliyat olduysanız bu durumda ücret talep etmelerinde hastanenin hasta hakları açısından hak ihlalinden bahsedilemez.

Yeniden geçmiş olsun.

Saygılarımla.
Old 25-11-2010, 20:22   #7
Konuk

Merhabalar; Ben xxx Denen Bİr Vakfin Üyesİyİm. EŞİm De Benİm SaĞlik GÜvencemden Faydalanmaktaydi.eŞİmİn 8 Ay Boyunca Bİr Fİrmada Sgk Prİmlerİ Yatirildi. Bu SÜre Zarfinda EŞİm Benİm SaĞlik GÜvencem Üzerİnden Doktora Gİttİ. Normalde Sgk Prİmlerİ YattiĞi İÇİn Kendİ SaĞlik GÜvencesİyle Yanİ Sgk Üzerİnden GİrİŞİ Yapilmasi Gerekİyordu. Bu 8 Aylik SÜre Zarfinda EŞİmİn TÜm SaĞlik Gİderlerİ (3000 Tl) Tarafimdan İstenmektedİr. Şİmdİ Sgk Dan Vakfin Bana GÖndereceĞİ Faturalarin Sgk Nin Katki Payi ÖlÇÜsÜnde Talep Edebİlİr Ve Alabİlİrmİyİm. Konu Hakkinda Bİlgİsİ Olan ArkadaŞlar Yardimci Olurlarsa Sevİnİrİm...
Old 24-12-2010, 15:34   #8
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Konuk
Normalde Sgk Prİmlerİ YattiĞi İÇİn Kendİ SaĞlik GÜvencesİyle Yanİ Sgk Üzerİnden GİrİŞİ Yapilmasi Gerekİyordu.

Sn Konuk, eşinizin kendi sağlık sigortası olmasına rağmen sizin sağlık sigortanız üzerinden muayene olması ve tedavi olması uygun değildir. Bu nedenle talep etseniz bile olumlu sonuç almanız mümkün değildir.

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi