Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Bilkent'te Hukuk Okumak

Yanıt
Old 18-02-2008, 03:03   #1
üye15469

Varsayılan Bilkent'te Hukuk Okumak

Merhabalar.
Sitemizde Bilkentli pek fazla arkadaşımız yok gördüğüm kadarıyla.
Daha önce vakıf üniversitelerindeki hukuk eğitimi konusu çok geniş bir şekilde tartışılmıştı ve bir Bilkentli olarak ben de yorumlarda bulunmuştum. Ancak benim merak ettiğim Bilkent Üniversitesi'nin Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden olması dolayısıyla özel bir konumda bulunduğu göz önünde bulundurulduğunda dışarıdan bakıldığında insanların gözünde nasıl bir izlenim uyandırdığı. Şimdiden yorumlarınız için teşekkür ederim.
Saygılar...
Old 19-02-2008, 15:59   #2
DMKY

Her ne kadar Bilkent Hukuk hakkinda bilgi sahibi olmasam da, Bilkent Uni. Avrupa`da ve ABD`de itibar sahibi bir, iki Turk Universitesi`nden biridir. Sanirsam kendisine yakisan hukuk egitimini de veriyordur.
Old 26-03-2008, 19:47   #3
-Judge-

Tercih yaparken Bilkent Hukuk'un önemini fazlasıyla duydum ama okula geldigimde bölümdeki öğrenciler çok zor oldugunu üstüne basa basa vurguladılar..Şu an hazırlık olmama ragmen bölümden acayip tırsmaktayım kaba tabiriyle

acaba bölüm hakkındaki fikirlerinizi ögrenebilir miyim ?

Saygılar..
Old 28-03-2008, 22:18   #4
üye15469

Ben bölümümü ve okulumu çok isteyerek seçtim ve şu an hayatımın en iyi kararını verdiğimi düşünüyorum. Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi çok mükemmel bir eğitim veriyor. Bilkent'in hem iyi bir hukukçu olmanız hem de çok yönlü bir insan olmanız için her türlü olanağı sağladığını düşünüyorum. Zorluğuna gelince
evet hukuk fakültesinde okumanın zorlukları var. Bir şeylerden taviz vermeniz gerekiyor. Mesela diğer bölümlerdeki öğrenciler çimlerin üzerinde oturup baharın tadını çıkarırken siz bir dersten diğerine koşarken bir yandan da acaba vize için konuları nasıl yetiştiririm diye düşünüyorsunuz. Ama üstünüze düşen görevi yaptıktan yani derslere gereken önemi verdikten sonra ve her şeyi zamanında yaptıktan sonra çok da korkulacak bir şeyin olmadığını düşünüyorum. Bölüme geçtikten sonra bunu daha iyi anlayacaksınız zaten.
Saygılar...
Old 29-03-2008, 18:07   #5
jumeaux

Ben Bilkentli değilim. Geçende bir programda öğrencilerinin konuşmalarını dinledim. Yalnız hukuk öğrencileri değil, tüm öğrenciler (görüşleri tamamen bir kenara bırakarak söylüyorum) fikirlerini muhteşem savunmuşlardı.
Eğer Bilkent'te herkes böyleyse, hepsinin önünde saygıyla eğilirim Cidden hayran kaldım.
Old 13-04-2008, 23:09   #6
Baha Tepebaşı

merhabalar princess bende bilkent hukuk ikinci sınıf öğrencisiyim. Belki de daha önce karşılaşmışızdır. Bana göre de okulumuzun hukuk öğretimi diğer belli başlı devlet üniversiteleri karşısında iyi bir yere sahip. Ben özellikle Turgut Tan gibi, Erden Kuntalp gibi hocalarımızın fakültemizde bizlere ders veriyor olması beni ayrıca onore ediyor.
Old 16-04-2008, 00:20   #7
üye15469

Nihayet sitede bir Bilkentliye rastladığım için çok sevindim Ben birinci sınıftayım. Bir sene bitti sayılır ama bu bir senenin bana çok şeyler kattığını düşünüyorum.Tüm hocalarımı ve dersleri çok seviyorum.Sınıfların kalabalık olmaması da bizim için çok büyük bir avantaj.Az kişilik sınıflarda hocaların ders anlatırken öğrencilerle birebir iletişim kurabilmesi derslerin çok verimli olmasını sağlıyor. Hocaların kendi alanlarındaki saygınlığından hiç bahsetme gereği bile duymuyorum.
Saygılar...
Old 17-04-2008, 12:22   #8
muğlak

İyi bir hukuk eğitimi veriyor olabilir zira bünyesinde bir çok önemli ismi barındırmaktadır lakin vakıf üniversitelerinde okuyanların, devlet üniversiteleri ile kendilerini bitmek bilmeyen mukayese çabası düşündürücüdür. Rahat olun.
Old 17-04-2008, 21:12   #9
-Judge-

Sn. Muğlak ;

Şahsen öyle bir kıyaslama içinde degilim ayrıca vakıf üniversiteli öğrencilerin böyle bir mukayeseye girdiğine inanmıyorum..

Ancak sizin de bildiğiniz gibi hukuk eğitiminde -aslında çoğu lisans eğitiminde- öğretim kadrosu , eğitim koşulları , okul olanakları gibi nedenlerden dolayı vakıf üniversiteleri ile devlet üniversiteleri karşılaştırılmakta..

Benim temennim şudur ki , keşke bütün devlet üniversitelerinde , arkadaşlarımız/meslektaşlarımız , küçük sınıflarda , eğitim kadrosu güçlü hocalardan ders alıp kendilerini bu yönden de geliştirebilse..

Yoksa ortada herhangi bir kıyaslama ya da bir okul ayrımı yok olması da gayet saçma olur bence..

Saygılar
Old 03-02-2009, 12:42   #10
Miraculous

Bilkent Üniversitesinde hukuk fakültesi okumayı çok istedim ama Atılım Üniversitesi oldu.Okulumdan çok memnunum fakat Bilkentin de tartışılmaz bir eğitim kalitesi ve öğretim kadrosu olduğuna inanıyorum.
Bilkent de bu yönden dünya çapında başarılı ve değerlendirilmesi gereken bir üniversitedir.
Vakıf üniversiteli öğrencilerin,üniversiteleri kıyaslama içinde olduğunu düşünmüyorum.Kişinin kendini geliştirmesidir önemli olan,eğitimden faydalanabilmesidir.
Old 04-02-2009, 00:23   #11
inci_hukuk

bilkentte hukuk okumak elbette güzeldir...ama benim fikrim kişi hangi okulda okursa okusun(devlet vakıf farketmez)kendini geliştirmediği müddetçe bir işe yaramaz.ben hukuk 3 sınıf öğrencisiyim kıbrısta Yakın Doğu Üniversitesi'nde okuyorum ve genelde kıbrısta hukuk mu okunur.eğitimi nasıldır falan gibi sorulara ve kınanmalara maruz kalıyorum.hocalarımız türkiyenin ileri gelen prof.ları..hatta kadromuzu liste halinde yazmak istiyorum..lütfen bu şekilde düşünen arkadaşlar bir daha düşünsün

Prof. Dr. Necmi YÜZBAŞIOĞLU T.C. Yükseköğretim Kurulu Üyesi
Galatasaray Üniversitesi Rektör Vekili
Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanı

Prof. Dr. Cahit CAN Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Hukuk Sosyolojisi ve Hukuk Felsefesi
Anabilim Dalı eski Başkanı

Prof. Dr. Şeref ERTAŞ Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi eski Dekanı
Özel Hukuk Bölüm Başkanı

Prof. Dr. Şükrü Sina GÜREL Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi
Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı eski Başkanı
1995-2002 İzmir Milletvekili
Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi Üyesi
55., 56., 57. Dönem Hükûmetlerinde Devlet Bakanı
Dışişleri Bakanı, Başbakan Yardımcısı
Uluslararası ilişkiler

Prof. Dr. Ümit HASSAN Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ve
Orta Doğu Teknik Üniversitesi eski öğretim üyesi

Prof. Dr. Ayşe HAVUTÇU Dokuz Eylül Üniversitesi Dekan Yardımcısı

Prof. Dr. Tunçer KARAMUSTAFAOĞLU Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi eski öğretim üyesi

Prof. Dr. Arif KOCAMAN Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi

Prof. Dr. Berna KOCAMAN Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Prof. Dr. Nevzat KOÇ Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Yönetim Kurulu Üyesi
Adalet Yüksekokulu Müdürü
Adalet Bakanlığı Borçlar Kanunu Komisyonu Üyesi

Prof. Dr. Eser KÖKER Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi

Prof. Dr. Levent KÖKER Gazi Üniversitesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

Prof. Dr. Ahmet KUMRULU Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Vergi Hukuku Anabilim Dalı Başkanı
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Maliye Anabilim Dalı Başkanı

Prof. Dr. Işıl ÖZKAN Dokuz Eylül Üniversitesi

Prof. Dr. Hüseyin PAZARCI Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi
Uluslararası Hukuk Anabilim Dalı eski Başkanı (1977-1997)
Siyasal Bilgiler Fakültesi
Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı
Paris II Üniversitesi Ögretim Üyesi
Büyükelçi

Prof. Dr. Hakan PEKCANITEZ Dokuz Eylül Üniversitesi
Hukuk Fakültesi eski Dekanı (1999-2003)
Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Medenî Usûl ve İcra İflas Hukuku Anabilim Dalı Başkanı

Prof. Dr. Yavuz SABUNCU Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi
Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı
Anayasa Hukuku
13 Subat 2007 tarihinde vefat etmiştir.

Prof. Dr. Mithat SANCAR Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Prof. Dr. Polat SOYER Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı

Prof. Dr. Jouni SUISTOLA Rektör Yardımcısı

Prof. Dr. Murat ŞEKER Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi
Çalışma Sosyolojisi Ana Bilim Dalı eski Başkanı

Prof. Dr. Bülent TAHİROĞLU Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi eski Dekanı

Prof. Dr. Durmuş TEZCAN Adâlet Yüksekokulu eski Müdürü
Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Kamu Hukuku Bölüm Başkanı
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Ad Hoc Hakimi
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi nezdinde
Türkiye’nin 1996’dan beri savunmanı

Prof. Dr. Nevzat TOROSLU Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Ceza Hukuku Anabilim Dalı eski Başkanı

Prof. Dr. Asuman TURANBOY Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Deniz Hukuku Anabilim Dalı Başkanı

Doç. Dr. Mehmet ÇAKICI Psikoloji Bölüm Başkanı
Psikiyatri Uzmanı

Doç. Dr. Mustafa Ruhan ERDEM Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Doç. Dr. Mahmut GÖÇER Aix-Marseille Üniversitesi
Hukuk Fakültesi eski Öğretim Üyesi
Uluslararası Anayasa Yargısı Araştırmalar Merkezi Üyesi
Fransa A.B. Hukuku ve
Uluslararası Hukuk Etüdler Merkezi üyesi

Doç. Dr. Hakan KARAN Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Yrd. Doç. Dr. Yalçın AKÇALI Bilgisayar Enformatik Bölüm Başkanı

Yrd. Doç. Dr. Hakan ALBAŞ Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Yrd. Doç. Dr. Zeki BEŞİKTEPELİ İnsan Kaynakları Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı

Yrd. Doç. Dr. Ali DAYIOĞLU İktisadî ve İdarî Bilimler Fakültesi

Yrd. Doç. Dr. Güray ERDÖNMEZ Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Medenî Usûl ve İcra-İflâs Hukuku Anabilim Dalı
Öğretim Üyesi

Yrd. Doç. Dr. Tufan ERHÜRMAN

Yrd. Doç. Dr. Ali Efdal ÖZKUL

Öğ.Gör.Hayrettin Erdemli
Öğ. Gör. Pıtırcık ULER, LLM Orta Doğu Teknik Üniversitesi eski
Öğretim görevlisi (1976-1994)

Anthony HODSON, LLB

^'sizlere sunamktan gurur duyuyorum..teşekkürler..^
okulumuzun kalitesi ve eğitimi bu kadrodan anlaşılır sanırım ..
Old 05-02-2009, 22:36   #12
holiganist

Akademik kadronuz fevkalede başarılı ve kariyerli hocalarla dolu..Kafama bişey takıldı yalnız Nevzat Koç İstanbul Ticaret Üniversitesinde Hukuk fakültesi dekanlığı yapıyor ve derslere de giriyor.Dokuz Eylül'de ya da Bilkent'te hala aktif bir şekilde derslere giriyor mu ? Bildiğim kadarıyla İzmir'i bıraktı ve şu an yalnız İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde..

Alıntı:
Yazan inci_hukuk
Prof. Dr. Nevzat KOÇ Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Yönetim Kurulu Üyesi
Adalet Yüksekokulu Müdürü
Adalet Bakanlığı Borçlar Kanunu Komisyonu Üyesi
Old 08-02-2009, 18:05   #13
inci_hukuk

bilkent ve deü de derslere giriyormu bilmiyorum ama bizim okulda (ydü -yakın doğu ünv)aktif olarak derslere giriyor sevgili erdem..
Old 09-02-2009, 03:40   #14
Av.Denizcan Sarıkaya

Önceden devlet üniversiteleri vakıf üniversitelerinden kat kat iyidi.Özellikle hukuk bölümlerinde.Şimdi tablo tam tersine doğru dönmeye başladı.Birçok önemli hukuk profları özel üniversiteler geçiyor.Bilkent de payına düşeni alıyordur sanırsam.
Old 15-02-2009, 00:27   #15
modiomorphia

Devlet ve vakıf üniversiteleri arasındaki farkı savunmaya gerek yok diye düşünüyorum.Vakıf üniversiteleri öğrenciye yaklaşım olsun,imkan olsun pek çok konuda devlet üniversitelerinden önde geliyor.Ancak şunu da belirtmek gerekir ki;İstanbul hukukun ünlü hocalarından birisinin ağzıyla aktarıyorum:Hocaların yahut binaların çok iyi olması o öğrencinin de iyi olduğu anlamına gelmez.Sadece öğrencinin gelişmesine yardım eder.
Old 15-02-2009, 13:28   #16
Av.Denizcan Sarıkaya

Aradaki farkı savunmuyorum sadece belirtiyorum ki yine belirtirim; ikisi farklı şey.Her şey öğrencini elinde ama dediğim gibi bunu itekleyen de üniversitenin kalitesi.
Old 10-05-2009, 14:14   #17
Adeviye Okutan

Bilkent Hukuk 1. sınıf öğrencisiyim ben de.
Benim Bilkent'i seçmem biraz tesadüf oldu aslında, sonucu ise hem iyi hem kötü oldu. Fakülte derslerinden yana bir sıkıntım yok aslında (Roma hukuku dışında), sorun bölüdışı derslerde, çok fazla vakit alıyorlar ve bezdiriyorlar artık. Ben bu kadar kapsamlı mezun olmasam da olurdu, hayatımı geri istiyorum kısacası
Old 13-08-2009, 20:28   #18
Av. Barış Çimenoğlu

Hocalarının büyük çoğunluğunun isimden öte; sağlam bilgi donanımına sahip olduğu ve çoğunun bu bilgileri öğrenciye verimli olarak aktarabildiği bir öğretim kadrosuna sahip fakültedir. Tabii ki istisnalar vardır ama hayatta da hiç bir şey dört dörtlük değildir. Bazen anlamsız zorlamaları vardır, örneğin bütün derslerimi vermeme rağmen sadece Eşya Hukuku I dersini 2 senedir nedense veremediğimden (malesef hukukta iki artı iki her zaman dört etmiyor) mezuniyetim bir yarım dönem uzadı. Ama zorluklarına rağmen dik durabilmemizi sağlayan, özgüven aşılayabilen bir fakülte. Çalışırım ben diyenlere tavsiye ederim.
Old 20-04-2010, 17:16   #19
Aslı Aydın

Ben de Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1. sınıf öğrencisiyim. Buraya isteyerek geldim gerçekten de ve burada okumaktan gurur duyuyorum. Her ne kadar vakıf üniversiteleri, devlet üniversitelerinde okuyan birçok arkadaşımız tarafından eleştirilse de ve bizleri nedenini anlayamadığım bir şekilde küçük görseler de yine de burada okuyabildiğim için kendimi şanslı sayıyorum ben.
Old 24-05-2010, 18:56   #20
Fiona

Bilkent hukuk iyi bir hukuk eğitimi almak isteyenler için, gözü kapalı tercih edebilecekleri bir üniversitedir.
Bazı vakıf üniversitelerinde görüyorum, internetteki akademik kadro ile gerçek akademik kadro arasında bir alaka yok.
Derslere gerçekten profesörler giriyor ve çok kaliteli bir eğitim alıyoruz.
Her anlamda tavsiye edebilirim.
Old 07-06-2010, 10:41   #21
Aslı Aydın

Üst sınıflardan arkadaşlarımız varsa eğer, ikinci sınıflara ders veren hocalarımız hakkında bilgi verebilirler mi acaba?

Ceza Hukuku I - Prof. Dr. Nevzat Toroslu, Prof. Dr. Sami Selçuk, Doç Dr. Tuğrul Katoğlu
İdare Hukuku I - Prof. Dr. Turgut Tan, Prof. Dr. Tekin Akıllıoğlu
Borçlar Hukuku I - Prof. Dr. Erden Kuntalp, Prof. Dr. Vedat Buz
Old 08-06-2010, 09:15   #22
Adeviye Okutan

Ceza Hukuku I (tavsiyem Tuğrul Hoca'dan alman olur)
Prof. Dr. Nevzat Toroslu: özetin özeti bir kitabı vardır sorduğu soruya o kadar ama ondan eksik cevap verilsin istemez. derste kitabını okuyarak anlatır bu nedenle çoüu öğrencisi derslere gelmeden de geçer not alabilir
Prof. Dr. Sami Selçuk: konuları çok geniş tüm okullara değinerek anlatır yani felsefik içeriği de bol olur. Çok kapsamlı anlatır 232342 sayfa notun olur hiçbir kitaptan çalışamazsın, sınav soruları çok zor olmasada (bazıları kazıktır kalan arkadaşların hakkını yememeli) okuma yükünün çokluğundan kalır genelde öğrenciler...herşeyde akılda kalamaz ki.
Doç Dr. Tuğrul Katoğlu: dersi çok güzel anlatır kaynak Nevzat hocanın kitabıdır fakat onun dışına çıkarak anlatır. Nevzat Hocanın kitabı ile Nur Centel kitabı ile 100'ü garantilersir.

İdare Hukuku I (tavsiyem Turgut Hoca'dan alman olur, ama idare IIyi Tekin Hoca'dan almalısın)
Prof. Dr. Turgut Tan: sınav soruları pratik üzerindendir ve cevaplarının sınırları bellidir kendi kitabını takip eder, karar okutur pratik çalışma yapar
Prof. Dr. Tekin Akıllıoğlu: sorularını tanım üzerinden sorar herkesin o konu ile ilgili bir bilgisi vardır fakat çok kapsamlı cevap bekler, Turgut Hocanın (Gözübüyük Hoca ile yazdığı) kitabını takip eder, pratik çalışma yapmaz, olay sorusu sormaz. Bu kolay olduğu anlamına gelmez, zira o da baya öğrenci bırakır.

Borçlar Hukuku I (tavsiyem Erden Hoca'dan alman olur)
Prof. Dr. Erden Kuntalp: dersi çok kapsamlı çok güzel anlatır. öğrencisini hakikaten sever. asistanlarına her hafta pratik çalışma yaptırıtır, sınavda onlara yakın sorular sorar, kitabı mutlaka okuyun der, okuruz, ama notlarından çalışarak da pek ala geçilir dersi.
Prof. Dr. Vedat: genç espritüel bir hoca, pratik çalışma yapmaz, ama olay sorar sınavlarında. Erden Hocaya oranla daha kolaydır sınavları, fakat nedense daha çok öğrenci kalır ondan...kolay diye iyi çalışmadıklarından olabilir belki..
Old 08-06-2010, 15:06   #23
Aslı Aydın

Teşekkürler. Peki İdare II'yi neden Tekin Hoca'dan almalıyım? Ben Hukuka Giriş'i kendisinden almıştım ve pek de iyi bir izlenim bırakmadı bende o yüzden. A ile geçen duymadım mesela Hukuka Giriş'ten.
Old 10-06-2010, 12:45   #24
MTL

Bilkent gerçekten çok zengin bir üniversite.Bir gün Montesquieu'yu mezarından çıkarıp okula dekan yapacak diye çok korkuyorum
Old 26-06-2010, 17:19   #25
Aslı Aydın

Bunun yanında sormak istediğim bir şey daha var. İlk dönem Medeni Hukuk'u Prof. Dr. Osman Güzrumar'dan almıştım. Etrafımda bunu duyan üst sınıflardan arkadaşlarım, Osman Hoca'nın öğrencileri zorladığını fakat Borçlar Hukuku'nda çok rahat edeceğimi söylediler. Ben de Erden Kuntalp'ten almayı düşünüyorum Borçlar Hukuku'nu. Osman Hoca'dan aldığım Medeni Hukuk dersi, bunda katkı sağlar mı? Çünkü birçok kişi Erden Kuntalp'ten ders almamamı çünkü kendisinin çok zor sorduğunu söyledi bana.
Old 19-07-2010, 12:20   #26
-Judge-

Her ne kadar Borclar II'de beni bıraksa da Vedat Buz da tercih edilebilir. Ama özellikle final sınavında hazırlamış olduğu soruların (genelde isviçre hukuk fakültelerinde sorulan soruları copy-paste yapıyor) üstüne büyük bir bardak soguk su içme ihtimalini göz ardı etmeyin derim.

Ceza Hukuku için ben yine de Nevzat Toroslu diyorum. Kitabın her cm karesini yalayıp yutma potansiyaliniz varsa B'den düşük not almazsınız. Tugrul Katoglu'nun notlandırması da pek dengeli sayılmaz.

İdare Hukuku ise tam bir çelişki. Yine de Turgut Tan'dan alınması daha olumlu olacaktır.

Aynı karşılaştırmayı 3. sınıf için de yapabilecek olan var mı
Old 03-08-2010, 20:01   #27
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan Firebolt
Ben de Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1. sınıf öğrencisiyim. Buraya isteyerek geldim gerçekten de ve burada okumaktan gurur duyuyorum. Her ne kadar vakıf üniversiteleri, devlet üniversitelerinde okuyan birçok arkadaşımız tarafından eleştirilse de ve bizleri nedenini anlayamadığım bir şekilde küçük görseler de yine de burada okuyabildiğim için kendimi şanslı sayıyorum ben.
Arada bizleri de pas geçmemişsiniz evet eleştiriyoruz ama söylediğiniz şeyi değil..üniversitenizin kalitesini,eğitimini değil....eleştirdiğimiz şey o üniversiteye ne şekilde girdiğinizdir...yeniden bu kör tartışmaya sebebiyet vermeden ayrılayım ben
Old 12-08-2010, 14:21   #28
Aslı Aydın

Alıntı:
Yazan Denizcan Sarıkaya
Arada bizleri de pas geçmemişsiniz evet eleştiriyoruz ama söylediğiniz şeyi değil..üniversitenizin kalitesini,eğitimini değil....eleştirdiğimiz şey o üniversiteye ne şekilde girdiğinizdir...yeniden bu kör tartışmaya sebebiyet vermeden ayrılayım ben

Bu tartışma ciddi bir şekilde kör bir tartışmaya dönüştü, evet. Fakat şunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Kendi adıma konuşamıyorum maalesef, evet ben puanı herhangi bir devlet üniversitesine yetmediği için paralı bir şekilde bir vakıf üniversitesinin hukuk fakültesinde okumaktayım. Şanslı olmamın nedeni ise bu okulun paralı kısmına girebilecek kadar puana sahip olabilmemdi, ki bu puanımla adı olan bir çok devlet üniversitesinin de hukuk dışındaki bölümlerine girebiliyordum. (Puanımı da belirtmek isterim: EA-2: 318,...) Tüm bunların dışında vurgulamak istediğim nokta ise şu: Birçok arkadaşımız Ankara, İstanbul, Marmara, Selçuk, Dokuz Eylül gibi üniversitelere gidebilecek puanlara sahipken şu anda okuduğumuz üniversiteyi tercih etmiş bulunmaktalar. Bunun da eleştirilecek bir yanı olmaması gerektiği kanaatindeyim. Daha doğru kelimeleri kullanmak istersek eğer, herkesin aynı kefeye konmaması ve bilmeden yargılama yapılmaması gerektiğini düşünmekteyim bu konuda.

Başta belirttiğim gibi, ben puanı devlet üniversitesine yetmediği için ve bana tanınan imkanlar olduğu için bu seçeneği tercih edebilmiş olanlardanım. Fakat vakıf ünversitesine giren her öğrenci de başka üniversitelere gidebilecekken buraları tercih edebiliyor ve bu yargılama da biraz adaletsiz oluyor sanki.

Tüm bunları yazmamdaki neden, gerçekten kör bir tartışmaya dönmüş olan bu konuya farklı bir yönden de bakılabilmesini sağlamak ve herkesi aynı kefeye koyarak yargılamamamız gerektiğini belirtmektir sadece. Yanlış anlaşılmaya mahal vermek istemem.
Old 13-08-2010, 00:30   #29
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan Firebolt
Bu tartışma ciddi bir şekilde kör bir tartışmaya dönüştü, evet. Fakat şunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Kendi adıma konuşamıyorum maalesef, evet ben puanı herhangi bir devlet üniversitesine yetmediği için paralı bir şekilde bir vakıf üniversitesinin hukuk fakültesinde okumaktayım. Şanslı olmamın nedeni ise bu okulun paralı kısmına girebilecek kadar puana sahip olabilmemdi, ki bu puanımla adı olan bir çok devlet üniversitesinin de hukuk dışındaki bölümlerine girebiliyordum. (Puanımı da belirtmek isterim: EA-2: 318,...) Tüm bunların dışında vurgulamak istediğim nokta ise şu: Birçok arkadaşımız Ankara, İstanbul, Marmara, Selçuk, Dokuz Eylül gibi üniversitelere gidebilecek puanlara sahipken şu anda okuduğumuz üniversiteyi tercih etmiş bulunmaktalar. Bunun da eleştirilecek bir yanı olmaması gerektiği kanaatindeyim. Daha doğru kelimeleri kullanmak istersek eğer, herkesin aynı kefeye konmaması ve bilmeden yargılama yapılmaması gerektiğini düşünmekteyim bu konuda.

Başta belirttiğim gibi, ben puanı devlet üniversitesine yetmediği için ve bana tanınan imkanlar olduğu için bu seçeneği tercih edebilmiş olanlardanım. Fakat vakıf ünversitesine giren her öğrenci de başka üniversitelere gidebilecekken buraları tercih edebiliyor ve bu yargılama da biraz adaletsiz oluyor sanki.

Tüm bunları yazmamdaki neden, gerçekten kör bir tartışmaya dönmüş olan bu konuya farklı bir yönden de bakılabilmesini sağlamak ve herkesi aynı kefeye koyarak yargılamamamız gerektiğini belirtmektir sadece. Yanlış anlaşılmaya mahal vermek istemem.
Çok doğru bir açıklama yapmışsınız.Buna sebebiyet veren biraz da benim aslında bu konu hakkında yazdığım yazılarda vurguladığınız şeyi ben de tekrar ettim ama burada pas geçmişim........dolayısıyla siz de açıklama gereğinde bulunmuşsunuz..şöyle diyeyim:söylediklerim sizin ayrı yere koyduğunuz arkadaşlara değildir..ayrı yere koymadıklarınızadır
Old 18-08-2010, 17:05   #30
Lotus1

Bilkent Üniversitesi nin hukuk eğitimi konusunda öğrencilere avantaj sağladığını düşünmüyorum.Çünkü akademisyenlerin görüşlerine kitaplarına ulaşmak mümkün.
Fakat yabancı dil ve sunduğu sosyal imkanlar bakımından çok başarılı olduğu tartışmasız.Türkiye'de birçok hukuk fakültesi bu konuda çok yetersiz.Erzincan,Uludağ,Akdeniz başı çekiyor.Özellikle Uludağ ın bırakın sosyal imkanları akademik kadrosu bile yok.İnternette yalan yanlış kadro sunuyorlar. Velasılkelam Bilkent iyidir bastırın parayı gidin arkadaşlar..koskoca cicişlerin üniversitesi hem
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi