Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Hızlı okuma kursları

Yanıt
Old 27-08-2007, 13:39   #1
Özlem Benli

Varsayılan Hızlı okuma kursları

uzun bir süredir hızlı okuma kursu almak istiyorum; fakat bazı tereddütlerim de yok değil örneğin, hızlı okuma kursu ne derece yararlıdır? bana çok şey katacağına inanıyorum; çünkü dakikada 1000 kelimenin üzerine çıkarak etkin okuyabilen insanlar varmış. Hızlı okuma kursunun mesleğime de küçümsenemeyecek katkılarının olacağını ve az zamanda çok hızlı ilerlemeler göstereceğini düşünüyorum

Acaba bu sitede hızlı okuma kursuna gitmiş üyeler var mı? bu konuda beni aydınlatabilirler mi? ve Ankara'da önerebilecekleri bir hızlı okuma kursu var mı?( çünkü uzun uğraşlarıma rağmen bir türlü bulamadım)

Saygılarımla,
Old 27-08-2007, 20:50   #2
Admin

Hızlı okuma kursunu herkese öneririm. Okumayı sevenlere özellikle öneririm, hayatınızı değiştirecek bir kurs bence.

Ancak hızlı okuma tekniği öğrenme /düşünme / ezberleme odaklı okumalarda kullanılabilecek bir teknik değil. Yani mesela hızlı okuma tekniği öğrendikten sonra sınavlarınıza çalışırken okuma hızınızla beraber çalışma hızınızın da artacağını düşünmeyin, bu doğru değil. Çünkü bir sınava çalışırken, önemli olan metni hızlı okumak değil, onu aklınıza yerleştirmektir, bu açıdan dakikada 1000 kelime okuyabilmeniz birşey ifade etmez, metnin aklınızda kalabilmesi için özümsemeniz, üstünde düşünmeniz, geriye dönüşler yapmanız, tekrarlamanız vs. gerekir. Bu nedenle hızlı okuma tekniği ile hukuk (veya başka bir alanın) sınavlarına çalışma hızınız artmaz.

Bu tekniği öğrenmeden önce söylenmeyen bir başka dezavantaj da şu : Hızlı okuma tekniğini öğrendiğiniz zaman, normal okuma tekniğini terk etmeniz gerekir. Yani istediğiniz zaman eskisi gibi okuyup, istediğiniz zaman yeni teknikle hızlı okuyamazsınız. Hızlı okumaya başladığınız zaman, tüm okumalarınızı bu teknikle yapmanız gerekir, yoksa bir süre sonra tekniği kaybedersiniz (en azından CİDDİ anlamda körelirsiniz). Dolayısıyla bunu da aklınızın bir köşesinde tutmanız gerekir.

Ancak bu iki istisnayı bir kenara bırakırsak, bence hızlı okuma tekniği harika bir teknik ve okumayı seven herkese şiddetle tavsiye ederim.

Bu konudaki birkaç yanlış bilinen bilgiyi de paylaşayım:

* Herkes hızlı okuyamaz, bazı kişiler okuyabilir: YANLIŞ. Tekniği öğrenince herkes hızlı okuyabilir sadece okuma hızı kişiden kişiye değişebilir veya bazıları yeterince çaba sarfetmediğinden veya metodu sevmediğinden tekniği öğrenemeyebilir.

* Hızlı okuyunca anlayamam/okuduğumdan zevk alamam : YANLIŞ. Hızlı okumak anlama/kavrama kapasitesine olumsuz bir etki yapmaz. Beyniniz, gözünüzden daha hızlı çalışır ve okuma eyleminde geri kalan her zaman gözünüzdür. Gözünüzün hızı arttığında, beyniniz ona kolaylıkla ayak uydurur ve anlama düzeyiniz azalmaz.

* Hızlı okuyunca her metni aynı hızda okuyabilirim : YANLIŞ. Okuma hızınız metnin ağırlığına ve diziliş şeklinde göre değişir. Örneğin ince bir gazete kolonunu daha hızlı okursunuz ancak geniş bir sayfaya yazılı aralıklı bir metni daha yavaş okursunuz. Keza bir felsefe kitabında hızınız düşer ama bir gazete makalesinde artar.

* Hızlı okuyunca bazı kelimeler atlanır : YANLIŞ. Hızlı okuma teknikleri kendi içinde gruplara ayrılır ve hızlı metin tarama amaçlı tekniklerde bilinçli olarak kelimelerin atlandığı olabilir. Ancak normalde hızlı okuma kelime atlayarak okuma DEĞİLDİR, normal hızlı okuma tekniğinde HER KELİME GÖRÜNÜR ve ANLAŞILIR.
Old 27-08-2007, 21:32   #3
Özlem Benli

Sayın Site Yöneticisi,
Size çok teşekkür ederim.. Bir hızlı okuma kursuna en yakın zamanda başlamak istiyorum; fakat bulunduğum şehirde iki tane hızlı okuma kursu bulabildim, biri Tömer diğeri Artil. En çok bu konuda yardıma ihtiyacım var bana Ankara'da önerebileceğiniz bir hızlı okuma kursu var mı?

Saygılarımla,
Old 27-08-2007, 22:35   #4
EVRİM

ben gecen sene hızlı okuma kursu aldım ve adminin söylediklerine harfi harfine katılıyorum.hukuk derslerine calısırken pek yardımcı olmadı bana çünkü kitapların altını çizerek calısıyorum ve bir okuduğum yeri anlamak için birkaç kere tekrar ediyorum.fakat ders calişmak haricinde çok fazla faydasını gördüm.hızlı okunduğunda sanki daha az anlayacakmişiz gibi gelir bize ama tam tersi anlaman nerdeyse normal okuma hızına göre yüzde elli artıyor.ama dikkat et eğer aldığın eğitimi kullanmazsan hiç bir işe yaramaz.benimle kursa giden arkadaşlarımın çoğu kullanmıyor şuan çünkü önemsemediler ve unuttular.zaten birzamandan sonra bu tekniğe okadar alışacaksın ki şimdiki okumanla okuyamayacaksın.ben mutlaka gitmeni öneririm birde işe başlayınca özellikle hakim olursan o kadar dava dosyasını okuduğunu düşünürsen zorunluluğa dönüşebilir ben kursu mersinde aldım ama ankarada olduğunuda biliyorum internetten araştır istersen.kolay gelsin!!!
Old 29-06-2013, 19:34   #5
yakubu38

Varsayılan hızlı okuma

Merhaba herkese;
ben hızlı okuma kursuna gitmeyi düşünüyorum ancak bazı tereddütlerim var. Öncelikle Ben kayseride yaşıyorum kayseride hızlı okuma kursları varmı bilen yazabilirmi ben bir tane buldum oda aşırı pahalı. Bide kursa giden herkes başarılı olabiliyormu çünkü ben iki kitap okudum bununla ilgili açıkçası pek faydalı olmadı. Daha önce kursa giden arkadaşlar varsa görüşlerini yazarsa sevinirim.
Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi