Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Selçuk Üniversitesi Öğrencileri ve Mezunları...

Yanıt
Old 26-09-2007, 17:38   #121
allegria

arkadaşlar ben de bu seçmeli dersler konusunda çok kararsızım lütfen bana da yardım edin

sağlık hukukunu düşünüyorum onu da sırf Hakan hocayı sevdiğim için ama biliyosunuz ki sınavları çok zor oluyo..

ve de ben kolay olan hangisi ise onu seçmek istiyorum bu sene dersler yeteri kadar ağır zaten

*Avukatlık ve Noter Hukuku-Prof.Dr.Ömer ULUKAPI
*Fikri Mülkiyet Hukuku-Prof.Dr.Sami KARAHAN
*Sağlık Hukuku
*İmar Hukuku

sizce hangisi daha kolaydır???
Old 26-09-2007, 17:45   #122
oguzhand0

Ya arkadaşlar yapmayın böyle!
Ne demek en kolayı neyse onu seçeceğim.
Bu seçmeli desler benim için bir ceza özel yada idari yargından çok daha önemli çünkü bunlarda pratik bilgi öğreneceğim.

Kısacası; ideallerin arasında avukatlık yada noterlik varsa kesinlikle ilk tercihin Avukatlık ve Noterlik Hukuku olsun.

Bundan sonrası size kalmış ben;
Avukatlık-Noterlik
Sağlık
İmar
Fikri Mülkiyet; olarak yaptım tercihimi.

Ama bence siz biraz bu derslerin neleri ihtiva ettiğini araştırın; ona göre tercihinizi yapın. Kolay diye başka bir dersi seçmek bana mantıksız geliyor. Yani bu sene ağırsa ağır 4 senede bitmezse 5 senede biter okul, acelesi ne (:
Old 26-09-2007, 17:47   #123
allegria

yok 4 senede bitsin bu okul zaten kısmetse inşallah 4 senede bitecek bu sene gerçekten ağır dersler en azından seçmeli ders beni zorlamasın istiyorum ben..tabi herkesin kendi fikri saygı duyarım
Old 26-09-2007, 17:50   #124
oguzhand0

Ama kolaylık dersen; sana Sağlık Hukuku'nı öneririm. Ancak İmar Hukuku'ndan kesinlikle uzak dur derim.

Yani tercihini;

Sağlık
Fikri Mülkiyet
Avukatlık-Noterlik
İmar ;yaparsan kolaydan zora gitmiş olursun araştırmama göre.

Not: Araştırma kaynağım ekşi sözlüktür
Old 26-09-2007, 17:52   #125
allegria

aman imar Allah korusun zaten idare dersinden pek hoşlanmayan bi öğrenciyim ben sağlık hukukunu ben de düşünüyorum ama hakan hoca işte biraz zorluyor çok kararsız kaldım bir an önce seçmem lazım yoksa ilk tercihime yerleştirilemem
Old 27-09-2007, 03:58   #126
denge

Hakan Hoca'dan da Ramazan Hoca'dan da alttan dersim kaldı bu nedenle en sona onların derslerini yazdım umarım gelmez o dersler.Hepimiz için hayırlısı olur umarım
Old 27-09-2007, 14:27   #127
allegria

Çok şükür bütünlemeye dahi kalmadım bu sene.Ben de sıralamamı;

1-Avukatlık ve Noter Hukuku
2-Sağlık Hukuku
3-Fikri Mülkiyet Hukuku
4-İmar Hukuku

şeklinde yaptım umarım hayırlı olur..E mail olarak yolladım şimdi de acaba ulaşmışmıdır diye tereddüt ediyorum
Old 27-09-2007, 15:05   #128
denge

Mynetten yolladıysan gitmeyebilir.Bende hata mesajı verdi çünkü.Mail ulaşınca zaten sana ulaştı diye mail gelecektir merak etme.
Old 27-09-2007, 22:25   #129
allegria

Hotmail hesabımdan yolladım.Mailiniz gönderilmiştir uyarısı çıktı ancak ulaştı diye mail gelmedi.Ulaştı diye maili okul yollamıyor değil mi?
Old 27-09-2007, 23:09   #130
denge

Ulaştı mesajını evet okul yolluyor fakat bu mesajları sanırım okul numarasına göre yolluyorlar ve herkese yolladıklarına bakarsak ancak ertesi gün gelir.Ben yolladım ulaştı mesajı 1 gün sonra geldi.Telaşlanma gelir yani,fakat ertesi gün gelmezse tavsiyem birdaha yolla.
Old 27-09-2007, 23:36   #132
allegria

Allah Allah ne zaman yolluyor peki?Ben bu sabah seçip gönderdim hemen yoluyor mu ulaştı diye?
Old 28-09-2007, 11:41   #133
allegria

Alıntı:
Yazan denge
Ulaştı mesajını evet okul yolluyor fakat bu mesajları sanırım okul numarasına göre yolluyorlar ve herkese yolladıklarına bakarsak ancak ertesi gün gelir.Ben yolladım ulaştı mesajı 1 gün sonra geldi.Telaşlanma gelir yani,fakat ertesi gün gelmezse tavsiyem birdaha yolla.

Mesajınızı yeni gördüm özür dilerim Teşekkür ederim bugün de gelmezse akşama tekrar yollayacağım
Old 28-09-2007, 15:25   #134
oguzhand0

Amma stres yapmışsın abi ya. Gelmezse yarın yollarsın. Sonraki gün var. Sakin, sakin (:
Old 28-09-2007, 15:32   #135
allegria

Öncelikle bir bayana abi demek biraz şaşırttı beni.Ben 3 kere yolladım ancak hala gelmedi herhangi bir cevap.Ve Konya'ya gitme olanağım da yok pazartesi de son gün..Seçilmezse ders alta kalacak.Stres yapmam doğal.İyi günler
Old 02-10-2007, 12:02   #137
stj.Ercan KILIÇ

Selamlar...ya Faruk hocanın dersinden kalmışsın herhalde, öncelikle geçmiş olsun.Aslında Faruk hocanın dersi zevklidir,sınavları da biraz zor bir okadar da güzeldir.Sınavlarında başarılı olmak için Yavuz hocayla hazırladığı (Hakimlik -Savcılık sınavlarına hazırlık) kitaptan faydalanmanı tafsiye ederim.Faruk hocayı biliyorum hatta 1.sınıfta vizesinde en yüksek notu ben almıştım....Sana başarılar.
Old 03-10-2007, 18:51   #138
Av. Ceren

Merhaba;

Ben de bir Selçuk Hukuk mezunuyum. Fakültemden gayet memnundum ve mezun olnuca da bu fikrim değişmedi. Stajım 15 gün sonra başlıyor. Bugün hakimlik sınavı için gerekli kitapları temin ettim ve kazanacağım konusunda iyimserim çünkü nerdeyse derslerimize giren hocalarımızın hepsi ANKARA hukuk mezunu yani o ekolün devamı gibiler Hukuk düşünenler gönül rahatlığıyla tercih edebilirler. Ben 5 senede mezun oldum.Derslere girerdim ama çalışamaya geç başlardım sanırım biraz.. Hukuğu seviyorsanız kalın ciltli kitapların gölgesinde dinlenirsiniz sevmiyorsanız ezilebilirsiniz.
Old 15-10-2007, 08:56   #139
süleyman Kıran

ben selçuk hukuk 1. sınıfım. üst sınıflar bölüm hakkında yardımcı olurlarsa sevinirim...
Old 16-10-2007, 00:45   #140
avknl

Arkadaşlar merhaba ben Selçuk Üniv.son sınıf öğrencisiyim.4.sınıf dersleri hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.Hocalarımızın soru tarzı hakkında da ayrıca bilgi verir misiniz ? Şimdiden teşekkür ederim..
Old 16-10-2007, 22:15   #141
SAvCHN

Baştan korkutmak gibi olmasın ama Normal öğretimsen ticaret hukuku 2 dersi bütlere kadar korkulu rüyan olabilir vizede ve finalde neden düşük aldım çalışmıştım ama desende ortalamayla değilse bütte büyük ihtimal geçersin vizesi ve finali geçen yıl klasik olmuştu yargıtay kararı 2 olay 2 tane.Zevkli ve kolay bi ders bu arada.
Ceza usul hukuku meslekte sıkça karşılabileceğin alanlardan bi tanesi hak.sav düşünüyorsan özellikle.Onursal hoca giriyorsa dersinize not konusunda cimridir biraz vize final klasik uzun bi olay ve bir yada iki tane soru olur.Öğrencisini düşünür tabi bütünlemesi çok kolay olmuştu.
İcra İflas hukuku sık tekrar edilmesi gereken teknik bir ders ve eğer avukatlık düşünüyorsanız okulu bitirir bitirmez en çok ilgi alanınıza girecek olan bir ders.Notlara ve hocanın pratik kitabına ii çalışırsan sorun çekmezsin sınavlarda vize final klasik.
Devletler özel hukuku uygulamada daha çok yabancı ülke kararlarının mahkemelerimizce tanınması ve tenfiziyle alakalı konuların karşına çıkacağı ikinci dönemki konuları biraz karışık bir ders bu yüzden vizesine çook çalışırsanız sizin için iyi olur.
Miras hukuku biraz karışık görünsede mirasın paylaştırılması ve ikinci dönem, kolay bir ders süleyman hoca giriyorsa derse vize final test 25 yada 40 ar soruluk sınavlar.
İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku birinci dönem özellikle çok kolay ve akıcı birde fatih hoca giriyorsa dersinize zevkle o dersi dinleyebilir ve sıkıntı çekmeden geçebilirsin.
Genel Kamu Hukuku Hukuk felsefesini geçtiyseniz bu dersi de geçebilirsiniz demektir.Vize final klasik oluyor ve derste anlatılanlardan gelen sorular.
Adli tıp fakülte boyunca en kolay geçtiğin ders olur büyük ihtimalle diğer bölümlerde okuyan arkadaşların varsa görebilirsin rahatlıklarını 15 ilk dönem 15 sayfa da aşağı yukarı ikinci dönem notu olan ve doğru yanlış şeklinde test olarak sınavları olan bir ders.

Bir hatırlatma vizelere günlerinizi vermekten çekinmeyin arkadaşlar yoksa finalde çok yüksek almak çözüm olmayabilir çünkü finalin tekrarı var ama vizenin yok çok çok önemli yani yıllık olduğu için dersler bizim fakültede.
umarım yardımcı olabilmişimdir
Old 17-10-2007, 01:51   #142
Av.Ahmet DELİKANLI

Varsayılan Bu okulu asla sevemeyeceğim ama kaliteli okul!

Bu okulu uzatan en şansız insan benim heralda arkadaşlar!Ama şu varki benim uzatmama sebep olan ben diilim sağolsun dersin ismini vermek istemiyorum 100 lük kağıdıma 35 verip bırakan bir hocam canı sağolsun diyorum başka hiçbirşey demiyorum...Tüm hayallerime mani oldu onun sayesinde 3 dersde beraberinde geldi sebebi ise bütler devam ederken ögrenmiş olmam.Öğrendikten sonra direkt çalışmayı bırakıp hocanın peşinde dolanmam ve psikolojik çöküntü.Ben alttan fazla ders getirmiş olmamama rağmen yinede uzadı uzadı...Okul hakkındaki görüşüm şu ;güzel bir fakülte genel olarak hocalar iyi(biri hariç),özellikle Şahin Akıncı,Musa Aygül,Yavuz Atar,Onursal Cin,Mehmet Ayan ve çok değerli olan gönderdiğimiz Sami Karahan hocamız...
Old 19-10-2007, 18:12   #143
tuval2310

adelkan arkadaşım senden daha şanssız biri var:benim..ben de 5 yılda bitirdim okulu,son sınıftayken 14 dersim vardı,10 tanesini finallerde vermiştim,4 tane de büte kalmıştı...çok umutluydum okulu bitirecegime..ilk sınavımız icraydı..sınav kagıdına gecmem için gereken notu yazmıştım..ikinci sınava girmeme 5 dakika bile kalmamıştı ki icradan 1 puanla kaldıgımı ögrendim..daha dogrusu 0.6 puanla...normalde ekler hocalar bilirsiniz 1-2 puan ama bu dafa nasıl olduysa gecmem gereken notu yazdıgım halde hoca 1 puan eklememiş,2 olsa hadı neyse derdım belkı ama 1 puan ya yazık..
düşünün o moralle ne yapabilirsiniz ki sınavda,yaz boyu çok çalışmama ragmen sınavım çok kötü gecti..hemen maddi hata dilekçesi verdim,umudum kalmamıştı artık,diger sınavlarım da dogal olarak cok kötü gecti..
haftlar sonra,yani okulu uzattığım belli olduktan sonra bir gün tesadüfen gördüm ki hoca icradan 1 puan eklemiş sagolsun(!) beni geçirmiş...
iş,ceza usul ve devletlerden okul uzadı..neyse bu yıl finallerde bitirdim ama o 1 puan benim tam 1 yılıma mal oldu
Old 19-10-2007, 22:03   #144
Rusen_Alp07

Ben de Selçuk'tan bu sene mezun oldum, şu an stajyerlik yapıyorum, arkadaşlar okul hayatı bitince mesleki yaşam çok farklı, benim tavsiyem bu şekilde radikal bir değişikliğe hazırlıklı olun. Teoride çok fazla takılmayın, asıl önemli olan teoriyle uygulamayı birleştirmektir.
Okuyan arkadaşlara başarılan diliyorum. İşiniz zor, kolay gelsin, haydi ders çalışmaya
Old 27-10-2007, 16:29   #145
oguzhand0

Dersler başladı sessizleştik mi ne (:

Bende uygun olursam pazartesi yada salıya başlayacağım.
Old 27-10-2007, 21:34   #146
Çiğdem

dersler başladı hayattan koptuk oğuzhan.ben yaşadığımı bile bilmiyorum.sanırım 3.sınıf çok ağır geçecek.sen de hala gelip bir bakmadın dersler nasıl diye.neyse yeni ders yılında herkese başarılar.
Old 28-10-2007, 05:01   #147
stalin

sevgili arkadaşlarım ve degerli büyüklerim: yeni üye olduğum için bu ilk mesajımı bilhassa ,mensubu oldugum selcuk unv. hakkında yapmak istedim.. 2.sınıftayım. unıversıtemızı guzel sanıyordum taki Ankara'ya ,Cumhurbaskanlıgı secımlerı yapıldıgı sıralardaki gıdısıme kadar .. Allah'ım her yerde vekiller, makam aracları hele hele o kutsal çatı TBMM, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay; bizim kitaplardan okuduklarımızı onlar resmen yaşıyorlar.. bir hukukcu için biçilmiş bir kaftan Ankara şehri. Ayrıca Ankara Hukukta 29 prof var bizde 9-11 sanırım.. elbette dersi akıcı ve güzel anlatmak makamla alakalı degıldır ( Örnek : yrd doc Okan Tasar ) ama ne bileyim onlar yarışa bizden cooookkkkk ileride baslıyorlar. Bu konuda lütfen bana birileri yardım etsin.. Çünkü o manzara aklıma geldikçe acayip moralim bozuluyor..
Old 29-10-2007, 13:04   #148
Av.Nebi

Alıntı:
Yazan stalin
sevgili arkadaşlarım ve degerli büyüklerim: yeni üye olduğum için bu ilk mesajımı bilhassa ,mensubu oldugum selcuk unv. hakkında yapmak istedim.. 2.sınıftayım. unıversıtemızı guzel sanıyordum taki Ankara'ya ,Cumhurbaskanlıgı secımlerı yapıldıgı sıralardaki gıdısıme kadar .. Allah'ım her yerde vekiller, makam aracları hele hele o kutsal çatı TBMM, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay; bizim kitaplardan okuduklarımızı onlar resmen yaşıyorlar.. bir hukukcu için biçilmiş bir kaftan Ankara şehri. Ayrıca Ankara Hukukta 29 prof var bizde 9-11 sanırım.. elbette dersi akıcı ve güzel anlatmak makamla alakalı degıldır ( Örnek : yrd doc Okan Tasar ) ama ne bileyim onlar yarışa bizden cooookkkkk ileride baslıyorlar. Bu konuda lütfen bana birileri yardım etsin.. Çünkü o manzara aklıma geldikçe acayip moralim bozuluyor..

Öncelikle başarının devamını diliyerek bir iki şey söylemek isterim. Sanırım sen biraz fazla hassas bi arkadaşsın Ankara hukuk mezunlarını direk TBMM ye yada Danıştaya almıyorlar merak etme hala şansın var ( Hatta TBMM' ye giren bazı arkadaşları hapisten alınıp o kutsal dediğin çatıya konulduğu için sanırım onlara göre baya şanslısın ) Kitaplarda okuduğunu şeyleri Ankara Hukuk' da okuyanlar nasıl yaşıyor pek anlamadım ? önünden makam arabası ile geçince dersleri için bi faydası oluyo mu bilemiyorum ?
Okul meslek için elbette çok önemli. Fakat okuduğun okul da Türkiye genelinde ilk 5 içinde olan bi okul kıymetini bil derim . Hocalara gelince; evet fazla Prof. olmadığı doğru fakat şu an zaten ün yapmış Proflar Özel Üniversitelerde ders veriyor canını sıkma Senin yapacağın inanmak ve çok çalışmak gerisi gelir . Selamlar...
Old 29-10-2007, 17:01   #149
stalin

Varsayılan saygıdeger büyüğüm av.nebi

sevgili büyüğüm 2oo6 da öss sınavına girdim.. sınav süresi boyunca ankara hukuk idealimdi.. kendimi taa o zamanlardan beri kızılaya hazırlamıstım..deneme sınavlarında kusursuza yakın puanlar almama ragmen maalesef bunu gercek sınava yansıtamadım..ee ankara beklerken selcuk olunca da ıster ıstemez selcuk üniversitesine kolay ısınamadım..içimde kalan ukdeyi bertaraf edebilmek adına önceki yazımda bahsettıgım gıbı ankara ya gittim. anayasa dersinde sürekli işittiğim yüksek mahkemeleri yerinde inceleme şansım oldu.. bu beni acayip galyana getirdi..Şöyle düşünüyorum: ankara hukuktaki rakibim kızılaya giderken danıstay önünden geciyor ve şöyle baktıgı zaman hedef ona yakın gözünün
önünde ama ben konyadan bakınca çorak araziden baska birsey göremiyorum .. sanki bizlere şöyle denilmiş gibi ' start verildi.. ankara kızılaydaki x öğrencısı ve konya alaadındekı y öğrencısı (mesela ben ) danıstay kapısına kim erken varırsa o sumru çörtoğlunun yerine gececek.. ee haliyle ben 280 km kosuncaya kadar oradaki x kişisi 15 dk da mesafeyi alacak ve danıstay baskanıolacak...bilmem düşündüklerimi anlatabildim mi? Arkadaslar selcuk unv hakkında bu kadar karamsar bir tablo çizdiğim için beni bagıslasınlar..Ama tüm bu dezavantajları avantaj haline dönüştürmek adına sonuna kadar mücadele edeceğim.. asla pes etmem çünkü buna yaratılışım müsait değil...en kalbi sevgi ve saygılarımla... ( atamıza ve cumhuriyetimize müteşekkirim..ulusumuzun bu manidar bayramının payidar kalması dileğiyle )
Old 30-10-2007, 00:39   #150
oguzhand0

O zaman ben size şöyle diyeyim (:

Alıntı:

Hukuk Fakültesi Öğrencisi;
1.sınıfta kendisini Anayasa Mahkemesi Başkanının yada Yargıtay Başsavcısının varisi olarak görür.
2. sınıfta hakim yada savcı olayım. İyidir bunlar der.
3. sınıfa geldiğinde en iyisi avukatlık ya ben avukat olayım, kendi yağımda kavrulurum der.
4. sınıfta ve uzayan sınıflarda ise öğrenci abi ben hakikaten hiçbir şey bilmiyormuşum der.

--ekşisözlük alıntısı--

İşin özü şu stalin (İsimle hitap ediyorum Sayın kullanmıyorum okuldaşlık gereği; sakıncası varsa uyar); Ankara'nın kimse inkar edemez ki sağlam bir markası, albenisi vardır. Yani yoktur diyene gülerim. Ancak kendini geliştirerek Ankara Hukuk'tan mezun bir hukukçu; kendini geliştirerek Selçuk Hukuk'tan yada Dicle Hukuk'tan mezun bir hukukçudan farklı olmuyor. Savcı-Hakim olurken okuluna bakmıyorlar. Ha illa aga bana oraları görmek iyi geliyor diyorsan; biliyorsun Ankara 3 saat. Arada bir de git gez. Yok o da olmadıysa 2 sene bekle ÖSS'ye gir ve Ankara'yı kazan. Ancak sana Selçuk Hukuk'ta okuyan, alttan 2 dersi olan ve de o okulda ömrü hayatında bir ders bile dinlememiş hatta Konya'da ikamet etmemiş biri olarak şunu kendimi ortaya koyarak söyleyebilirim ki; okulumuz gerçekten çok harika bir okul. Yani hocası, mekanı, sınıfları falan hakikaten iyidir. Mekan derken; binayı kastediyorum. Kampüs havası değil
Yani senin öğrencilik yaptığın o bina hiçbir hukuk fakültesinde yoktur. Gören arkadaşlarım vuaaaaaa diyorlar.

Kısacası kafana bunları takma, dersleri de fazla düşünme. Sen oku, arada çalış, gündemi takip et, zaten doğru bir iş yapıyorsan doğrulukta seni bulur...

Not: Tabi bunlar benim tavsiyelerimdir. Doğruluğu onaylanmamıştır…
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi