Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Doktor İhmali

Yanıt
Old 22-08-2016, 21:54   #1
Aslınur Ozan

Varsayılan Doktor İhmali

Öncelikle merhaba.
Annemi yaklaşık iki buçuk ay önce bir devlet hastahanesine yatırdım. Yatışımızdan yaklaşık 2 hafta sonnra bir cuma sabahı annemin durumu ağırlaştı nabzı yükseldi sesi kısıldı. Odamızda bir monitör bağlayıp takip etmemi söylediler aynı zamanda nabzı düşsün diye ilaç verdiler. Ayrıca nöbet geçirme ihtimaline karşı bir nöroloji doktoru çağırdılar ama nöroloji doktoru öyle birşey olmadığını söyledi. Sorunum burada başlıyor... Saat 5e doğru doktorumuzu tekrar çağırdım durumumuz iyi değil diye kan gazı aldı ve sonucu nöbetçi doktora bıraktı. Nöbetçi doktor birşey yok nöbet geçirebilir takip et birşey olursa haber ver dedi ve gitti. Birkaç kez çağırdım doktoru kan gazı aldı birşey yok dedi ve gitti o gece sabaha kadar monitörden annemin durumunu takip ettim. Sabah yeni gelen nöbetçi doktoru aynı şikayetlerle çağırdım geldi baktı ve annemi yarım saat içinde yoğun bakıma kaldırdı. O akşam annemi kaybettim. Ben gece duran nöbetçi doktorun ihmalkar davrandığını düşünüyorum. Sormak istediğim şu burada doktor ihmali var mı yoksa kaybım olduğu için mi böyle düşünüyorum. Eğer ihmal varsa ne yapmalıyım. Ayrıca hastahanenin sitesine girdiğimde annem hep yoğun bakımda yatmış görünüyor oysa son gün alındı yoğun bakıma bunun için ne yapmalıyım? Bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim
Old 23-08-2016, 12:35   #2
Av.Rıdvan Ergün

Öncelikle başınız sağolsun. Annenize Allah rahmet eylesin.
01.08.1998 tarih ve 23420 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Hasta Hakları Yönetmeliğinin 16. maddesine göre "Hasta, sağlık durumu ile ilgili bilgiler bulunan dosyayı ve kayıtları, doğrudan veya vekili veya kanuni temsilcisi vasıtası ile inceleyebilir ve bir suretini alabilir. Bu kayıtlar, sadece hastanın tedavisi ile doğrudan ilgili olanlar tarafından görülebilir".
Buna göre dosyadaki tüm bilgi ve belgeleri alarak hekim hatası olup olmadığı konusunda bir hekime danışabileceğiniz gibi, doğrudan doğruya C. Başsavcılığına şikayet dilekçesi de vererek soruşturmayı başlatabilirsiniz. Dosyayı alarak uzman bir hekime danışmanız, lüzumsuz şikayet süreciyle daha fazla yıpranmanızı önleyebileceği gibi gerçekten şikayete değer bir konu varsa da yol gösterici olacaktır.

Bu durumda savcılık dosyayı isteyip,(soruşturma izni aldıktan sonra) ilgililerin ifadesini de tespit ederek Adli Tıp Kurumundan rapor alacaktır.
Bazı durumlarda hekim hatası olup olmadığının anlaşılması bakımından Adli Tıp Kurumunca ölüm sebebinin net olarak belirlenmesi istenilebiliyor. Ölüm sebebinin tam ve doğru olarak tespiti bakımından mezar açılması ve otopsi yapılması gündeme gelebileceği gibi, aradan geçen 2-3 ay gibi sürenin bu tespiti yapma imkanını ortadan kaldırması sebebiyle buna gerek görülmeyebiliyor da.
Old 23-08-2016, 15:37   #3
avukat73

Öncelikle Hastane yönetimine başvurarak idari soruşturma yapılmasını isteyebilirsiniz. genellikle olumsuz bir yanıtla karşılacaksınız. Bu durumda itiraz süresi içerisinde bulunduğunuz yer mülki amirine itiraz edilmeli. Bu radan gelecek olulu cevaba karşı savcılığa suç duyurusunda bulunur. Devamında ceza davası ve tazminat davası devam eder. Mülki amirinden olumsuz cevap gelmesi durumunda tazminat davası açma hakkı devam eder.
Old 30-08-2016, 01:24   #4
Konuk

Cevaplarınız için teşekkür ederim..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi